Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614

Ниско е тоа пријателе, многу ниско, за да се ставиш во служба против сопствениот народ и држава.

Затоа и ги имаме сите проблеми, оти прво не можеме ние самите да се најдеме на иста фреквенција по клучните прашања.

Ако го сториме тоа, многу побрзо ќе ги решиме сите прашања, во наша корист.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.813
Поени од реакции
23.142
Ниско е тоа пријателе, многу ниско, за да се ставиш во служба против сопствениот народ и држава.

Затоа и ги имаме сите проблеми, оти прво не можеме ние самите да се најдеме на иста фреквенција по клучните прашања.

Ако го сториме тоа, многу побрзо ќе ги решиме сите прашања, во наша корист.
Имам некоја си особина да пробувам да се ставам во главата на другиот. Не дека ќе го оправдам за неговите постапки, меѓутоа пробувам да му ја разберам појдовната позиција. За тебе е ниско, и за мене е. За неа не е. Се тоа ти е состојба на умот. За неа државата и народот се свети колку што се свети за мене и за тебе супермаркетите во кои купуваме. Односно кај ќе ги начекаме поефтино ресаните од таму ќе земеме. Сопствениот народ и сопствената држава, за неа може и не се сопствени. Кај космополитанците е на пример така, кај некои кои за пари ќе се прекрстат во Ѓубре е исто така. Не е проблемот Најчевска. Знам дека ова што ќе го кажам ќе звучи крајно парадоксално меѓутоа државава има потреба и од такви. Фаци како Најчевска, Секуловска и останат управен одбор од комшилук на стоковна куќа Мост се тест за овој народ и оваа држава, а еден цврст народ не треба да се плаши од тестови. Плус они се имаат така да речам демаскирано. Знаеме кој се, знаеме што пишуваат и кои им се ставовите и тоа транспарентно. Они нудат некоја си алтенатива и свое гледиште на работите-Еве ова сме ние, тоа и тоа нудиме и предлагаме. Ако голем дел им ја прифатат понудата можеби и стварно не заслужуваме држава. Меѓутоа ефектот им беше контрапродуктивен. Тестот е положен (се надевам), а Најчевска и останатите багабонти го имаа позитивниот ефект врз народот нешто како што го имаа на пример бугарите на форумов. Нашиве се караат на релација ВМРО-СДСМ, дарвинисти-атеисти-ошољубовници, Скопје 2014 да-не, ама се колективни во своето несакање и шиканирање на бугарите. Затоа и не баш на шега ќе кажам дека ретко кој друг допринесол за обединување на форумџиите како бугарите :D. Истото е и кај Најчевска и компанија. Наместо раздор, на себе го имаат навлечено колективниот гнев. Е сега ако сме уште еден степен попаметни, треба воопшто да не ги спомнуваме, и да ги бојкотираме каде год и да пишуваат, пошто слично како и Боки 13 и они вадат пари од лошиот публицитет. Џабе е ако ги сретнеш на улица и ги плукнеш или истепаш. Удри ги кај што најмногу боли каде што им е најсвето-по џебот. Не купувај весници кај што пишуваат колумни или барем не во тој ден кога они имаат колумна, не им ги гледај нивните емисии на телевизија, не им ги кликај нивните веб страни. Па да видиш во какви гомна ќе се најдат, кога рекаламирачите ќе си ги повлечат рекламите и банерите, кога спонзорите нема да сакаат да учествуваат во упропастени и лузерски медиумски проекти. Не, дефинитивно не е проблемот Најчевска. Еден друг испит никако уште да го положиме. А тоа е справување со оние што на Хуго Бос оделото имаат закачено беџ со сонцето на вергина, во АМГ Мерцедсите имаат мириси за кола со лавот, собирите ги почнуваат станати со рака на срце и интонација на химната, оние кои викаат дека во нивно време било најстабилно и најбезбедно во државата а интересното е што си имаат во секој град по една агенција за обезбедување. Обично со име на животно.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Mnogu e tazna ovaa nasa situacija. Sve se politicki zalazuvanja na obicniot narod i Albancite i Makedoncite i site drugi malcinstva. Sekoj eden od nas bez ogled na vera i etnicka pripadnost pati od istite problemi. Sekoj od nas nema dovolno pari ako raboti cesno, nema rabotni mesta, nema nikakva idnina. Zosto eve Albancite ne pravat protesti vo Svajcarija iako im e zabraneto minareto ??? Bidejki sekoj obicen covek dokolku zaraboti pari za sebe i za svoite najbliski nema pricina za protesti i mirno ke si zivee. E vo nasava zemja parite se problem i bidejki nekoi politicki lica mozat da im platat na lugeto za da pravat protesti, obicniot narod se zalazuva i gi zema tie pari a pritoa raboti protiv samiot sebe. Ova vazi i za Makedoncite i za Albancite. Zal mi e sto seto ova se slucuva vo ovaa nasa napatena Makedonija.

PS. Ako gledame veri i nacionalnosti, togas vo Amerika treba sekoj covek da protestira, bidejki site tie se izmesani, no imaat kapitalisticki sistem, koj im nosi dovolno pari za sebe i za semejstvoto i nezadovolstvoto isceznuva...
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Mnogu e tazna ovaa nasa situacija. Sve se politicki zalazuvanja na obicniot narod i Albancite i Makedoncite i site drugi malcinstva. Sekoj eden od nas bez ogled na vera i etnicka pripadnost pati od istite problemi. Sekoj od nas nema dovolno pari ako raboti cesno, nema rabotni mesta, nema nikakva idnina. Zosto eve Albancite ne pravat protesti vo Svajcarija iako im e zabraneto minareto ??? Bidejki sekoj obicen covek dokolku zaraboti pari za sebe i za svoite najbliski nema pricina za protesti i mirno ke si zivee. E vo nasava zemja parite se problem i bidejki nekoi politicki lica mozat da im platat na lugeto za da pravat protesti, obicniot narod se zalazuva i gi zema tie pari a pritoa raboti protiv samiot sebe. Ova vazi i za Makedoncite i za Albancite. Zal mi e sto seto ova se slucuva vo ovaa nasa napatena Makedonija.

PS. Ako gledame veri i nacionalnosti, togas vo Amerika treba sekoj covek da protestira, bidejki site tie se izmesani, no imaat kapitalisticki sistem, koj im nosi dovolno pari za sebe i za semejstvoto i nezadovolstvoto isceznuva...
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Која ти е логиката национална поделба може да се надмине а расна не може?

epa kj nekoi luge sto imaat nazadni sfakanja, ne gi prifakaat crncite i po ulica odma se prepoznavaat, a eve primer ako dvajca se sretnat ,a ne se videle prethodno ne mozes da znaes od koja nacionalnost e i zatoa toa ne e nikakva precka.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
epa kj nekoi luge sto imaat nazadni sfakanja, ne gi prifakaat crncite i po ulica odma se prepoznavaat, a eve primer ako dvajca se sretnat ,a ne se videle prethodno ne mozes da znaes od koja nacionalnost e i zatoa toa ne e nikakva precka.
клипчето што ти го пратив беше црнци напаѓаат белец ама нема врска. И точно на улица Можеби нема да се познаат од прва ама ќе прашаш колку е саат и ако не те разбере значи не е од твоите :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.550
Поени од реакции
69.527
epa kj nekoi luge sto imaat nazadni sfakanja, ne gi prifakaat crncite i po ulica odma se prepoznavaat, a eve primer ako dvajca se sretnat ,a ne se videle prethodno ne mozes da znaes od koja nacionalnost e i zatoa toa ne e nikakva precka.
Дечко ко прво видеото е како црнци напаѓаат белец ситуација која е многу честа во Америка.
http://www.youtube.com/watch?v=V8bEX-y1nr8&feature=related
Еве ти уште една приказна, слично на Македонско-шконтарските односи во Македонија.
А гледам по видеава и Американциве се жалат на истото што и ние, дека овие напади се преќутувани во јавноста. Исто и они како и тукашниве шконтари играат на картата дека некогаш биле угнетувани, па сега се одмаздуваат.
Таму црнците бар стварно биле угнетувани и дискриминирани, ама овие копилињава наши никогаш не биле ни приближно во таква состојба.
АЛи се врти кругот, се чека денот кога Америка ќе си отиде, е тогаш...
Ќе правиме муабет тогаш :icon_mrgr:
Логикава ти е лудило. Демек расизмот неможел да се излечи, а релгиозниве фанатици и мнационализмот биле минлива работа, зошто било полесно да видиш ако некој е црнец, а пшотешко за да дознаеш која националност и вера е :tapp:
Многу е тешко да препознаеш албанец во државава ЛОЛ
Ако наумиле да тепаат Македонци, одма ќе најдат некои. Ќе ти прозбори нешто на албански, ти нема да знаеш да вратиш и автоматски се гледа дека не си албанец. Стварно тешко за препознавање :facepalm:
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
luge nema potreba da se karame, no vi velam deka sve e za pari, bas kako sto mi veli komsijata moj dukangija . Mi veli ako gledam politika jas tebe treba da te utepam zasto jas sum Albanec a ti si Makedonec, ali mene ne me zanima toa, mene mi e bitno da mi vlezat luge u mojot ducan i da mi napravat promet. Da bea site vakvi ke bese drugo, ali za zal golem del potpagaat pod tugo vlijanie i pravat neredi.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
luge nema potreba da se karame, no vi velam deka sve e za pari, bas kako sto mi veli komsijata moj dukangija . Mi veli ako gledam politika jas tebe treba da te utepam zasto jas sum Albanec a ti si Makedonec, ali mene ne me zanima toa, mene mi e bitno da mi vlezat luge u mojot ducan i da mi napravat promet. Da bea site vakvi ke bese drugo, ali za zal golem del potpagaat pod tugo vlijanie i pravat neredi.
Ако дојде до пукање, тој дуќанџијата прв ќе ти го свирне куршумот у глава.

Во куче верба немај, па дури и ако го припитомиш сепак биди претпазлив.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Ако дојде до пукање, тој дуќанџијата прв ќе ти го свирне куршумот у глава.

Во куче верба немај, па дури и ако го припитомиш сепак биди претпазлив.

Epa i 2001 dojde do pukanje, a eve uste si imame dobri odnosi ??? i kako e toa mozno ??? Znaci vo nego ima srce i dusa, a ne samo covek oboen so boite na nacionalnata pripadnost.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ако дојде до пукање, тој дуќанџијата прв ќе ти го свирне куршумот у глава.

Во куче верба немај, па дури и ако го припитомиш сепак биди претпазлив.
Споредуваш куче со Албанец/вехабист? не ги вреѓај кучињата те молам!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Epa i 2001 dojde do pukanje, a eve uste si imame dobri odnosi ??? i kako e toa mozno ??? Znaci vo nego ima srce i dusa, a ne samo covek oboen so boite na nacionalnata pripadnost.
Во ред е пријателе. Не се возбудувај.

Мојот пост погоре не е директно насочен кон дуќанџијата и тебе.:)

Туку генерално кон нивниот досегашен однос.

Дали се работи за заплашување или не, не е важно, тој попрво ќе пука во тебе, отколку ти во него.

Мајка природа е тоа.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Во ред е пријателе. Не се возбудувај.

Мојот пост погоре не е директно насочен кон дуќанџијата и тебе.:)

Туку генерално кон нивниот досегашен однос.

Дали се работи за заплашување или не, не е важно, тој попрво ќе пука во тебе, отколку ти во него.

Мајка природа е тоа.

Za toa si u pravo, ali znaeme deka site raboti se delo na politika i na vlijanija sto gi vrsat politicarite.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom