Лондон - работа, живот, авантура

Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Можеш да работиш без НИ бројче,ќе те стават на emergency tax на почеток додека да средиш за бројче.исто и плата можеш да примаш на prepaid картичка која ја добиваш лесно.Ќириите нормално дека се големи,али сепак на крај на месец би требало да ти останат пари.
Galaxys znaci ova e e novina ne treba odma da se trca za smetka vo banka stom se tigne, kade moze da se izvadi vakva karticka koga ke se pristigne vo UK i koi uslovi treba da se ispolnat ako imas informacija?
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Одземи 10к од годишната сума и на тоа пресметај 27%. Толку е данок, здравствено,пензиско.
Може но и немора да значи дека така се пресметува.
Во главно зависи од платата и некои детаљи како такс код,бенифити(доколку се користат),брачен статус. Овој калкулатор е горе долу релевантен http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

@gade ti trebalo nekogash landlord written permission(za internet)?dali znaes kaj da najdam sample ali od UK?se utepav barajki na net,se mi naogja od amerika ili avstralija.Kupiv net+tv+ phone line(big kahuna paketot) od virgin media(ke instaliraat na 22 noemvri) i sea gleam im trebalo permission to drill lol.
Пазете на тие понудите од типот too good to be true ( предобри да бидат вистинити). Скоро секогаш финтата е во малите букви во договорот страшно опасни по вашиот џеб. Јес да на прв поглед изгледа реално и интересно , прашајте се што би користеле прво до понуденото бидејќи доста често се нудат услуги за кои и самите провајдери се свесни дека многу ретко се користат а на нив немаш ограничување ( пример бесконечни разговори преку викендот кон сите мрежи и слични ).
Директно за вирџин од некои искуства од пријатели и блиски знам дека зависи од тоа каде живееш има добри шанси да си на листата каде константно ја обновуваат линијата и работат на кабли ваму таму и имаш слаб сигнал или воопшто си без интернет конекција чат пат.
Осигурајте се дека интернет брзината ви е таа што ја плаќате и ако евентуално имате проблем правете рекламација се додека не ја средат или директно жалете се лице во лице со техничарот дека не сте задоволни за да имате шанси да го прекинете договорот без да ви наплатат на одреден период од договорот.

dragi prijateli , ako nekoj nov saka da vleze vo Anglija podobro e da odi nadvor od London , nekoj drug grad, nekolku meseci , da sredi so dokumenti , i da si najde rabota sto ke mu odgovara , ..

i posle kako novopecen Englez moze sam da izbere sto e podobro za nego , a odnapred da planira kolku ribi ke fati , ne e preporaclivo ... parite se relativni ...taka .
Ako znae solidno Jazik ke se snajde , ima zelba da raboti , ako ima nekoj specijalnost - nema sto da izgubi .

ako nema nekoe znaenje ili specijalnost ili ke raboti za mali pari ili ke uci, ama bitno e deka ke ima sansa da uspee ,

vo london ima i mnogu bogati , sredna klasa.... ima i ulicari , ..najbitno e zdravje i pamet drugoto si doaga ...

vo prethodnive strani se e objasneto taka da nema sto da se plasite ,.... sekoj den doagaat mnogu romanci , bugari , poljaci spanci kubanci ......
zasto da ne ima poveke Makedonci . !!!!!!

Nema potreba od strav , samo pozelno e prvo da pobarate rabota pred da dojdete , bilo kakva za pocetok ...[DOUBLEPOST=1414964259][/DOUBLEPOST]pozdrav ja sum blisko Brent Cross i golders green , kaj evreite :)
Многу зависи од човек до човек, но на народен начин добро објаснето.
Нешто многу важно на што треба да се смета е на прво место нивото на познавањето на јазикот.

Многу луѓе се занесуваат дека го владеат јазикот но кога практично ќе треба да го докажат тоа доаѓа моментот "Абе ова не било како у филмовите шо зборат...". А со било каква професија и стручност стекната од било каде , ако нивото на зборување и пишување ( односно разбирање) не е задоволително многу е тешко да мрднете од минимум плата, дури и ако сметате дека сте научиле до некој одреден степен да знаете да се разбирате, советувам константно да си го збогатувате речникот а за тие што имаат време да проучат и пролистат нешто уште пред да заминат , преферирајте анлиски дневни весници , читајте , преведувајте и раскажувајте.
На јутуб имате мал милион англиски канали,влогови,интервјуа едноставно ако сакате многу информации и нешта за учење се достапни.

Но и не е се така црно!
Со добро познавање на јазикот,добра професија и работно искуство со малку труд и време можете да почнете да "копате од медот".
Лудо е како некои професии се платени нереални суму на годишно ниво но не е така едноставно да се стигне до истите. Сепак со солидни квалификации и квалитет во Британија , а особено во Лондон би имале добри шанси за одлична заработка.
Кои би биле идеални професии ?
-Занаети - добра заработувачка со постојани клиенти и желба да се изучи/поврза со останати занаети е добра опција.
-Медицинари- доколку се изборат да им ја признаат дипломата или се упорни и дојдат до некој дополнителни кваливикации кои би ви овозможиле да работите на тоа што сте го завршиле исто така е добра опција. ( Од лично искуство , ако не сте доволно упорни и ако немате некое работно искуство , не е едноставно да се направи првиот чекор )
-ИТ ( Информатичка технологија ) Може бидејќи моментално спремам нешто за овој сектор но го гледам како доста идеална опција со стартна плата идеална (читај! идеална не е минимум но не и преплатена за професијата) со неограничени можности во зависност од перформансите.


Во секој случај нешта на кои ново дојдените или тие со планови да заминат треба да сметаат се :
- Секогаш можат нештата да се искомплицираат и нешто да трае подолно од очекувањето ( чекање за Национално Осигурување N.I. Number , bank account и стапување на работа )
- Стан можете да најдете од X до X во зона X. Што значи ова?
Не е фиксна цената и се зависи од повеќе фактори на кои самите треба да се одчучите.Какво сместување?Каде?На кој временски период?Дали би биле ОК со тие со кои би ја делиле куќата? И уште многу други.
Филозофија - подалеку од прва зона , полоша конекција за патување = пониска цена за изнајмувањето (рент) = повеќе плаќате за патување. И обратно за обратните услови.
Останати трошоци и се на се е тешко прашање бидејќи зависи од личност до личност.

Gi iscitav povekjeto postovi na ovaa tema i site pravite da izgleda taka lesno za dobivanje viza za Anglija, taka da ne mi e jasno dali sum samo jas malerot koj go odbija 2 pati ili ima i drugi kako mene. Znaci ne znam sto pravam pogresno ako nekoj se razbira neka pomaga :(
Situacijava e slednava:
So decko mi sum veke 2 godini i toj e britanec po nacionalnost. Ide celo vreme u Makedonija a jas nikako nemozam da otidam tamu. Aplicirav za turisticka viza lani letoto so garantno pismo od nego i me odbija so objasnuvanje deka nemalo dokazi deka mi e decko o_O....Pred dva meseci pak aplicirav, dokumentite duri u Varsava mi gi pratija, ni intervju ne mi odrzaa, duri ni u ambasadata ne se aplicira vise... Ovojpat im dostaviv dokazi od sliki do skype razgovori i sto ne, i pak me odbija so ovjasnuvanje deka sum pisala imam funti na smetkata a sum nemala. Pa vaka, u aplikacijata sto ja popolnuvav online pisuvase kolku pari imas na smetka vo GBP i ja gi pretvoriv denarite i pisav 1221 GBP, ne mi e jasno kako ocekuvaat da imam funti i zasto ne mi gi vazat denarite koga taa e smetkata sto ja koristam nemozam na devizna da gi cuvam parite. Ne znaev dali e greska napravena i sakav da pobaram administrative review no mi rekoa toa vazi samo za student i working visa. Imav pravo samo na appeal no procedurata e okolu 6 meseci + troskovi okolu advokati, abe gjavol ipol. Znaci ne apliciram za imigraciska viza pa da se vlecam po sudovi. Kako moze da ne sakaat da mi odobrat turisticka viza? Dali moze mi e greska sto imam kazano deka decko mi e od tamu, pa sega si mislat sakam da se mazam i ke ostanam tamu? Inaku toa ne mi e celta uopste, zasto momentalno si cekam za bugarski pasos. Bas denes . bev na intervju i sega treba da cekam 1 godina. Megutoa sakam da go posetam decko mi pred toa a vekje mi se odmili da apliciram za viza zasto mislam deka nema nadez.:(
Ve molam pomagajte
Thanks:pipi:
Како што самата си пиша во еден пост ако сам човек не се завркне нема кој да го направи тоа (мада секогаш има некој да те зафркне ако не си внимателен/а, не се секирај).
Мое мислење е дека ти си веќе етикетирана и без стручна консултација со некој што е упатен во работите до детаљи(адвокат или незнам дали има таков агент за миграција во Македонија) џабе пак ќе пробуваш да аплицираш.
Меѓу редови, ако немаш некои кваливикации или нешто што би било интересно за нив од што би имале тие профит од тебе зошто би ти дале дури и туристичка виза кога твоите цели и планови се со други зборови објаснети?

Инаку ништо лично , ништо против , но имаш добри шанси за бисер на годината титула штом си им праќала слики и скајп конверзации на надлежните таму.
Извини ама тоа што го имаш напишано е смешно.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Дали некој ја познава агенцијата за вработување оптимумХР, имаат понуди за работа во Англија со ЕУ пасош,претежно имаат понуди за катар,дубаи итн,ако има некој некакво мислење нека сподели позз..
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Дали некој ја познава агенцијата за вработување оптимумХР, имаат понуди за работа во Англија со ЕУ пасош,претежно имаат понуди за катар,дубаи итн,ако има некој некакво мислење нека сподели позз..
Колку што имам слушнато некои од лугето кои заминале преку нејзе се вратиле, некои останале. Некои се незадоволни од сместувањето и се патувало 1 саат до работа, изгледа дека очекувале повеке. За работата како било незнам. Договорите им се на 3 месеци. Платата околу 1100-1200ф.
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
17
знае некој дали треба потврда за редовен студент или слично ако се вади фамилијарна виза? :)
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Иако темата е за Лондон, сакам да ги потсетам сите што сакаат да емигрираат дека Велика Британија е многу повеќе од Лондон. Има 10тина градови помеѓу половина и еден милион жители коишто можат многу да ви понудат без лондонските цени и сообраќај.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Здраво, како што знаете директен лет има само до Luton airport па бидејќи ќе одам за Лондон сакам да ве прашам кој превоз ќе го препорачате од Лутон до Victoria station бидејќи таму ќе ме чекаат а прв пат одам, фала
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Здраво, како што знаете директен лет има само до Luton airport па бидејќи ќе одам за Лондон сакам да ве прашам кој превоз ќе го препорачате од Лутон до Victoria station бидејќи таму ќе ме чекаат а прв пат одам, фала
Имаш агенции во самиот аеродром кој нудат дирктен превоз до викто мислам дека бесе 10 фунти.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Здраво, како што знаете директен лет има само до Luton airport па бидејќи ќе одам за Лондон сакам да ве прашам кој превоз ќе го препорачате од Лутон до Victoria station бидејќи таму ќе ме чекаат а прв пат одам, фала
Koga ke izlezes od aerodrom na peron 9 bese mislam,stojat avtobusi na national express I green line.
Na niv pisuva Victoria,karta e £10 I koga ke stigne na Victoria ke vi kaze vozacot deka ste stignale.
 
Член од
7 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Pozdrav do site!

Vo Anglija sum od Noemvri 2014 potocno vo Durham so bg pasos kade sto se smestiv i najdov rabota preku agencija temporary contract vo edna fabrika. E sega me interesira ako ste zapoznaeni da me informirate dali vo slucaj ako ostanam bez rabota imam pravo na beniicii (socijalna pomos) i dali so Bg vozacka zameneta od Mk moze bez prolem da se vozi?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Pozdrav do site!

Vo Anglija sum od Noemvri 2014 potocno vo Durham so bg pasos kade sto se smestiv i najdov rabota preku agencija temporary contract vo edna fabrika. E sega me interesira ako ste zapoznaeni da me informirate dali vo slucaj ako ostanam bez rabota imam pravo na beniicii (socijalna pomos) i dali so Bg vozacka zameneta od Mk moze bez prolem da se vozi?
Другар директно таму најде работа или од тука?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Pozdrav do site!

Vo Anglija sum od Noemvri 2014 potocno vo Durham so bg pasos kade sto se smestiv i najdov rabota preku agencija temporary contract vo edna fabrika. E sega me interesira ako ste zapoznaeni da me informirate dali vo slucaj ako ostanam bez rabota imam pravo na beniicii (socijalna pomos) i dali so Bg vozacka zameneta od Mk moze bez prolem da se vozi?
Многу си тазе дојден во УК, нема да ти дадат job seekers allowance.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom