Лимфни жлезди

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mr.D, 19 февруари 2009.

1. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    22.656
    Допаѓања:
    26.861
    Ако ти излегле од настинка ваљда не е страшно. Иди провери.
    Ќе идеш на општ, ќе ти каже да напраиш крвна слика.

2. bijons

bijons Imeto go davam, gazeto nikako !

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    2.427
    Допаѓања:
    2.434
    Отечени лимфни жлезди

[​IMG] [​IMG]

...сите ние имаме лимфен систем кој се состои од лифно ткиво во вид на јазли т.е. мали тркалезни жлезди кои се одговорни на нашиот имунолошки одговор на телото, а највисока концентрација на истите имаме кај вратот, па

околу клучната коска, пазувите и препоните и тие се „зголемуваат“ т.е. „отечуваат“ во вид на грашок или грав како реакција на инфекција и тоа бактериска или вирусна ....

[​IMG] [​IMG]

докторот ќе ги прегледа мануелно местата, ќе ти даде лабораториско испитување на параметри поврзано со имунитетот кој ти се побуни и највероватно ќе биде бактериска инфекција, ќе ти даде антибиотик и би требало да биде ОК ...НЕ СЕ ПЛАШИ ! :pipi:

На TheBrodieNONO му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheBrodieNONO

TheBrodieNONO

Член од:
    17 октомври 2017
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    Сега ќе одам ќе ви кажам каков ќе биди исходот,фала ви од срце.

4. TheBrodieNONO

TheBrodieNONO

Член од:
    17 октомври 2017
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    Бев кај матичната направив и испитување на крв и други испитување,се е во ред настинка е обична фала ви многу,со антибиотици се надевам ќе се среди.

5. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    16.727
    Допаѓања:
    15.197
    Аха ќе се среди :)))

6. VanNistelrooy10

VanNistelrooy10

Член од:
    21 август 2017
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    1
    Да ви посочам јас искуство мое лично од овие неколку дена, отеков во долниот лев предел околу вилицата, првично мислев дека е некој оток обичен или евентуално заушки, затоа што во средношколска возраст и пред тоа немам прележано, но ова е нешто сосема друго, матичниот и оторино рекоа дека не се заушки туку околу тироидните и плункови жлезди. Бев на приватен преглед на добра клиника, направија снимки, а во нив во извештајот стои дека на вратот од лево па и од десна не се детектира реактивни лимфогландули, но дека наодот може да оди во прилог на реактивен лимфаденит, или некој вид на малигно заболување, па треба да се биде под надзор и ако треба да се оди на хематолигија во Скопје.

Незнам некој од вас дали има вакво искуство, и доколку го има, би сакал да го сподели овде со мене и сите вас, дека ние Македонците сме прпа кога ќе ни дојде каменот на врат :)

Сподели преку: