Лимфни жлезди

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
Здраво имам проблем настинка имам и отечени жлезди на вратот,поголем е отокот на левата страна,на допир се осеќа ,и на препоните од левата страна како оток или топчиња чуствувам ко ќе притиснам,помош некој избезумен сум имам 17 год.
Отечени лимфни жлезди



...сите ние имаме лимфен систем кој се состои од лифно ткиво во вид на јазли т.е. мали тркалезни жлезди кои се одговорни на нашиот имунолошки одговор на телото, а највисока концентрација на истите имаме кај вратот, па



околу клучната коска, пазувите и препоните и тие се „зголемуваат“ т.е. „отечуваат“ во вид на грашок или грав како реакција на инфекција и тоа бактериска или вирусна ....



докторот ќе ги прегледа мануелно местата, ќе ти даде лабораториско испитување на параметри поврзано со имунитетот кој ти се побуни и највероватно ќе биде бактериска инфекција, ќе ти даде антибиотик и би требало да биде ОК ...НЕ СЕ ПЛАШИ ! :pipi:
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сега ќе одам ќе ви кажам каков ќе биди исходот,фала ви од срце.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Бев кај матичната направив и испитување на крв и други испитување,се е во ред настинка е обична фала ви многу,со антибиотици се надевам ќе се среди.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Бев кај матичната направив и испитување на крв и други испитување,се е во ред настинка е обична фала ви многу,со антибиотици се надевам ќе се среди.
Аха ќе се среди :)))
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Да ви посочам јас искуство мое лично од овие неколку дена, отеков во долниот лев предел околу вилицата, првично мислев дека е некој оток обичен или евентуално заушки, затоа што во средношколска возраст и пред тоа немам прележано, но ова е нешто сосема друго, матичниот и оторино рекоа дека не се заушки туку околу тироидните и плункови жлезди. Бев на приватен преглед на добра клиника, направија снимки, а во нив во извештајот стои дека на вратот од лево па и од десна не се детектира реактивни лимфогландули, но дека наодот може да оди во прилог на реактивен лимфаденит, или некој вид на малигно заболување, па треба да се биде под надзор и ако треба да се оди на хематолигија во Скопје.

Незнам некој од вас дали има вакво искуство, и доколку го има, би сакал да го сподели овде со мене и сите вас, дека ние Македонците сме прпа кога ќе ни дојде каменот на врат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom