Лимфни жлезди

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mr.D, 19 февруари 2009.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.542
  Допаѓања:
  28.987
  Ако ти излегле од настинка ваљда не е страшно. Иди провери.
  Ќе идеш на општ, ќе ти каже да напраиш крвна слика.
   
 2. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.972
  Допаѓања:
  3.010
  Отечени лимфни жлезди

  [​IMG] [​IMG]

  ...сите ние имаме лимфен систем кој се состои од лифно ткиво во вид на јазли т.е. мали тркалезни жлезди кои се одговорни на нашиот имунолошки одговор на телото, а највисока концентрација на истите имаме кај вратот, па

  [​IMG]

  околу клучната коска, пазувите и препоните и тие се „зголемуваат“ т.е. „отечуваат“ во вид на грашок или грав како реакција на инфекција и тоа бактериска или вирусна ....

  [​IMG] [​IMG]

  докторот ќе ги прегледа мануелно местата, ќе ти даде лабораториско испитување на параметри поврзано со имунитетот кој ти се побуни и највероватно ќе биде бактериска инфекција, ќе ти даде антибиотик и би требало да биде ОК ...НЕ СЕ ПЛАШИ ! :pipi:
   
  На TheBrodieNONO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheBrodieNONO

  TheBrodieNONO

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Сега ќе одам ќе ви кажам каков ќе биди исходот,фала ви од срце.
   
 4. TheBrodieNONO

  TheBrodieNONO

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Бев кај матичната направив и испитување на крв и други испитување,се е во ред настинка е обична фала ви многу,со антибиотици се надевам ќе се среди.
   
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.202
  Аха ќе се среди :)))
   
 6. VanNistelrooy10

  VanNistelrooy10

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  1
  Да ви посочам јас искуство мое лично од овие неколку дена, отеков во долниот лев предел околу вилицата, првично мислев дека е некој оток обичен или евентуално заушки, затоа што во средношколска возраст и пред тоа немам прележано, но ова е нешто сосема друго, матичниот и оторино рекоа дека не се заушки туку околу тироидните и плункови жлезди. Бев на приватен преглед на добра клиника, направија снимки, а во нив во извештајот стои дека на вратот од лево па и од десна не се детектира реактивни лимфогландули, но дека наодот може да оди во прилог на реактивен лимфаденит, или некој вид на малигно заболување, па треба да се биде под надзор и ако треба да се оди на хематолигија во Скопје.

  Незнам некој од вас дали има вакво искуство, и доколку го има, би сакал да го сподели овде со мене и сите вас, дека ние Македонците сме прпа кога ќе ни дојде каменот на врат :)
   

Сподели преку: