Лимфни жлезди

Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
е вака ми се дешава ова по втор пат . значи одредени чворови на лимфните жлезди т.е. на вратот поради некое восплување ми потекуваат ( не многу) али доволно да се забележи дека има некој проблем :D бев на доктор ми шибнаја една инекција за отоци и воспаленија и ми препишаја оспен.

дали на некој му се има случено истото ова и ако да нека го спореди искуството:smir:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
е вака ми се дешава ова по втор пат . значи одредени чворови на лимфните жлезди т.е. на вратот поради некое восплување ми потекуваат ( не многу) али доволно да се забележи дека има некој проблем :D бев на доктор ми шибнаја една инекција за отоци и воспаленија и ми препишаја оспен.

дали на некој му се има случено истото ова и ако да нека го спореди искуството:smir:
Незнам кај кој доктор си бил, ама би ти препорачал специјалист, некој кој секако добро работи да те прегледа, не оставај на случајност.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
е вака ми се дешава ова по втор пат . значи одредени чворови на лимфните жлезди т.е. на вратот поради некое восплување ми потекуваат ( не многу) али доволно да се забележи дека има некој проблем :D бев на доктор ми шибнаја една инекција за отоци и воспаленија и ми препишаја оспен.

дали на некој му се има случено истото ова и ако да нека го спореди искуството:smir:
mене ми се случи, не многу одамна, ми потекоа лимфните жлезди на вратот, ама како последица од сипаници.

инаку ништо не пиев, а откако ми поминаа сипаниците после некое време, лимфните жлезди сами се вратија во првобитната положба.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
mене ми се случи, не многу одамна, ми потекоа лимфните жлезди на вратот, ама како последица од сипаници.

инаку ништо не пиев, а откако ми поминаа сипаниците после некое време, лимфните жлезди сами се вратија во првобитната положба.
мене ми рекоја дека може да ми е последица од расипан заб , бев на стоматолог ми рече дека иам 2 заби со почетен стадиум на кариес ништо озбилно кога ќе можам да идам да ми ги средат така да утре идам и на стоматолог и на доктор да прашам за ова потемелно.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
мене ми рекоја дека може да ми е последица од расипан заб , бев на стоматолог ми рече дека иам 2 заби со почетен стадиум на кариес ништо озбилно кога ќе можам да идам да ми ги средат така да утре идам и на стоматолог и на доктор да прашам за ова потемелно.
Тоа се вели "жариште", па и мене ме пратија на да проверам уво, нос и грло, како и на стоматолог, да не се појавила жлездата што ја имав, немаше никаков проблем на прегледот и ден денеска никој незнае да ми каже од што ми испадна таа жлезда на главата и зашто мораше да се отстрани со хируршки зафат.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
мене ми рекоја дека може да ми е последица од расипан заб , бев на стоматолог ми рече дека иам 2 заби со почетен стадиум на кариес ништо озбилно кога ќе можам да идам да ми ги средат така да утре идам и на стоматолог и на доктор да прашам за ова потемелно.
а бе најчесто така е. потекуваат како последица на вирус или воспаление. е сега има и екстремни случаи, ама нема прво за нив да се фаќаме :tv:

ти пишав, мене ми се повлекоа без никаква интервенција. се надевам исто и кај тебе ќе биде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
е вака ми се дешава ова по втор пат . значи одредени чворови на лимфните жлезди т.е. на вратот поради некое восплување ми потекуваат ( не многу) али доволно да се забележи дека има некој проблем :D бев на доктор ми шибнаја една инекција за отоци и воспаленија и ми препишаја оспен.

дали на некој му се има случено истото ова и ако да нека го спореди искуството:smir:

Мислам дека е најдобро и тироидеата да си ја провериш. Едно девојче што го знам вака отече еднаш и испадна дека има проблеми со тироидеата. Е сега дали има врска тироидеата со отокот или па сосема случајно откриле, не сум сигурна.:smir:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Мислам дека е најдобро и тироидеата да си ја провериш. Едно девојче што го знам вака отече еднаш и испадна дека има проблеми со тироидеата. Е сега дали има врска тироидеата со отокот или па сосема случајно откриле, не сум сигурна.:smir:
Полека со тоа тироидеата, убаво се гледа на преглед ако тироидеата не е во ред и во овој случај не верувам да има такво нешто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Полека со тоа тироидеата, убаво се гледа на преглед ако тироидеата не е во ред и во овој случај не верувам да има такво нешто.
Напоменав дека не сум сигурна и дека можеби кај другарка ми случајно откриле :smir:. Знаеш, во здравствово наше колку сака нека се гледа пак не си начисто со некои работи. :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Полека со тоа тироидеата, убаво се гледа на преглед ако тироидеата не е во ред и во овој случај не верувам да има такво нешто.
Не е приметливо дали станува збор за тироидеата на обичен преглед. Јас имав проблеми со неа, и кога го приметив отокот на општ лекар ми рекоа дека може да е само мускул, но испадна дека е тироидеата. Но, колку што јас знам (а доста знам), отокот од тироидеата не спаднува, а уште помалку со инекции...
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
глеам дека отоците се повлекле сеа само што станав од спиење така да било некоја реакција на некоја инфекција али сепак утре ќе идам да се распрашам за секој случај да не се појават повторно.
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
глеам дека отоците се повлекле сеа само што станав од спиење така да било некоја реакција на некоја инфекција али сепак утре ќе идам да се распрашам за секој случај да не се појават повторно.

Распрашај си се ти, мада еве јас лично имам прилично често потечени јазли, скоро на секоја настинка.....дури 3-4 и ми имаат извадено со операција, така да ако ти се повлекуваат мука немаш :helou:
.....Мене ми стоеја 7-8 месеци па од страв отидов да ги оперирам, инаку другиве си ги имам на секое кивнување така да ако се мали и се повлекуваат не се опасни :)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво имам проблем настинка имам и отечени жлезди на вратот,поголем е отокот на левата страна,на допир се осеќа ,и на препоните од левата страна како оток или топчиња чуствувам ко ќе притиснам,помош некој избезумен сум имам 17 год.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво имам проблем настинка имам и отечени жлезди на вратот,поголем е отокот на левата страна,на допир се осеќа ,и на препоните од левата страна како оток или топчиња чуствувам ко ќе притиснам,помош некој избезумен сум имам 17 год.
Иди на доктор, може да е инфекција се може да е. Нека направат дијагноза, а после за третман сам ќе си одлучиш (ако си паметен) кој да го практикуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom