Лизинг компании

F

FARANG

Гостин
So drugi zborovi gazdite na prodavnicite te finansiraat. Ne znam za tebe ama mene bezplatno me finansirale samo mama i tato koga bev mal. Ne bidi naiven toa sto davaat na rati ti e uracunato vo cenata. Ako nekoj drug go pravi lizingot za niv togas cenite ke bide poniski sto za gazdite znaci poglem profit oti ke profavaat poveke i podobra lidvidnost oti vo celost ke bide platen. Parite on gi dobiva odma ti si go dobivas friziderot po poniska cena odma. E sega da ke platis kamata i pak ako go ispatis brzo ke ti dojde gore dole ista cena. Ako go vlecis so godini togas ke platis poskapo ama ke imas niski rati, znaci fleksibilnost. Ako znaes kako da im go objasnis ova na gazdite bez problem ke te pustat ti da gi finansiras nivnite musterii.

Помалите даваат на рати буквлно секој месец по 3000 денари додека не го исплатиш фрижидерот или шпоретот, и тука ги нема лихварските посредници кои ти нудат кредити или лизинг.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
So drugi zborovi gazdite na prodavnicite te finansiraat. Ne znam za tebe ama mene bezplatno me finansirale samo mama i tato koga bev mal. Ne bidi naiven toa sto davaat na rati ti e uracunato vo cenata. Ako nekoj drug go pravi lizingot za niv togas cenite ke bide poniski sto za gazdite znaci poglem profit oti ke profavaat poveke i podobra lidvidnost oti vo celost ke bide platen. Parite on gi dobiva odma ti si go dobivas friziderot po poniska cena odma. E sega da ke platis kamata i pak ako go ispatis brzo ke ti dojde gore dole ista cena. Ako go vlecis so godini togas ke platis poskapo ama ke imas niski rati, znaci fleksibilnost. Ako znaes kako da im go objasnis ova na gazdite bez problem ke te pustat ti da gi finansiras nivnite musterii.
Што зборуваш а бе ајде, фрижидерот за длабоко сега го зедовме, а Нептун и Техномаркет кредит бараа да сме земеле. Истиот фрижидер од локалната продавница на рати го земавме и тоа без никаков проблем. И лихварите ги нема во оваа ситуација :свиркам:. И да цената е иста само ја нема лихварската камата.
--- надополнето: 23 јули 2012 во 20:33 ---
Инаку овај систем работи за лихварите не за народот, порано имаше чекови за рати без камата, а сега лизинг и кредитни картички со дебела камата, за да можат банкарите да ги платат курвите елитни по монденските места низ светов.
 
F

FARANG

Гостин
Znaci lokalniot ti prodal fizider po ista cena kako Neptun i Tehnomarket koj imaat 10 pati pogolemi trosoci. Pa sega vidi ti on so koja marza raboti i zasto e seto toa taka. Drugpat prasaj go ako platis kesh koku popust ke ti dade.

Ostaj ti porano i cekovi bez kamata prosledeni so hiperinflacija. Se sekavas kako zavrsi se toa i kako na kraj platija lugeto na taa drzava


Што зборуваш а бе ајде, фрижидерот за длабоко сега го зедовме, а Нептун и Техномаркет кредит бараа да сме земеле. Истиот фрижидер од локалната продавница на рати го земавме и тоа без никаков проблем. И лихварите ги нема во оваа ситуација :свиркам:. И да цената е иста само ја нема лихварската камата.
--- надополнето: 23 јули 2012 во 20:33 ---
Инаку овај систем работи за лихварите не за народот, порано имаше чекови за рати без камата, а сега лизинг и кредитни картички со дебела камата, за да можат банкарите да ги платат курвите елитни по монденските места низ светов.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ostaj ti porano i cekovi bez kamata prosledeni so hiperinflacija. Se sekavas kako zavrsi se toa i kako na kraj platija lugeto na taa drzava
Која држава? До пред некоја година ги имаше чековите, арно ама големите реформатори економски ги укинаа сега има само кредитни картички. А на нив камата од каматата врз каматата, познавам човек кој што ја укина кртедитната картичка и за тоа му наплатија 1500 денари со образложение дека имал пари на нејзе кои што не ги искористил, еј камата за непотрошени пари и непотрошен кредит.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Која држава? До пред некоја година ги имаше чековите, арно ама големите реформатори економски ги укинаа сега има само кредитни картички. А на нив камата од каматата врз каматата, познавам човек кој што ја укина кртедитната картичка и за тоа му наплатија 1500 денари со образложение дека имал пари на нејзе кои што не ги искористил, еј камата за непотрошени пари и непотрошен кредит.
80tite i 90tite bea vreminja na dalaveri i prevari...koga i malite lugje mozea da pecatat pari i da se odnesuvaat kako da se tajkuni na wall street...projdoa tie vreminja. Sega golemite bossovi caruvaat. Ova e druga faza na kapitalizmot nas nasusen...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
80tite i 90tite bea vreminja na dalaveri i prevari...koga i malite lugje mozea da pecatat pari i da se odnesuvaat kako da se tajkuni na wall street...projdoa tie vreminja. Sega golemite bossovi caruvaat. Ova e druga faza na kapitalizmot nas nasusen...
Чековите беа до 2005-06-07 после дојде реформата лихварска наречена кредитна картичка.
 
F

FARANG

Гостин
Bucio tebe ocigledno nekoj raboti ne ti se jasni. Znaci cekovi i den denes postojat vo normalni drzavi. Jas si plakam ili sum plakal so cek vo Australia, Hong Kong i Singapur na primer. Rabotata e sto tamu cekovite funkcioniraat zatoa sto se koristat namenski. Znaci ako ti mi napises cek jas denta ili eventualno utre go nosam vo banka i faka 3 dena parite da mi legnat na smetka. Ti mora da imas POKRITIE za tie pari ili go krsis zakonot. Ako cekovite ne ti se povrzani so nekoja kreditna linija (sto e isto ko kreditna inace i na taa plakas kamata koga ke vlezes u minus) togas parite MORA da gi imas na smetka.

Vo Makedonija, exYU i red drugi banana republiki cekovite kako platezno sredstvo ne funkcioniraat zatoa sto narodot go zloupotrebuvase toj platezen instrument. Ako ti mi napisese cek a jas bev najobicen rabotnik u firma bez finansiska odgovronost mene ne me boli koga ke go prikazam toj cek vo banka i ti dobivase bezplaten kredit. Vrabotenite na kraj na mesec gi lupaa cekovite u banka oti gi mrzese da idat sekoj den do banka. Ponekoe vreme i firmite se naviknaa na toj sistem pa dignaa ceni do nebo i so toa go vracunaa toj trosok. Zatoa vo ex yu edno eban video rekorder kostase duplo poskapo nego vo grcka ili na zapad.

Toj sto ima vo gotovina da si kupi toa sto mu treba ke kjari so ovoj sistem sega zasto teoretski ova treba da gi snizi cenite zasto mu se namaleni trosocite na gazdata (nema veke bad debts, repo trosoci), zgolemena e likvidnosta i bi trebalo da go podobri obrtot na roba so sto ke se namali procentot na zastarena roba. Toj sto nema sekako ke plati poveke dali preku trosoci za kreditiranje ili "bezplatno" kreditiranje ama napumpana cena. Svati deka NISTO nema bezpari i deka sekogas koga nekoj ke go zaebe sistemot toj ii nekoj drug na krajot pak mora da plati.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Да бе луѓето ги злоупотребуваа чековите па затоа тогаш не беа заглавени во кредити. Сега нема злоупотреби ама пак има кредити заглавени до гуша се ги научија да не злоупотребуваат луѓето банките наши.

И која Југославија за до пред неколку години зборувам јас колкава беше задолженоста додека реално можеше да се плати на рати? Сега плаќање на рати значи кредит со дебела камата и провизија на картичка за банкарот поради одобрен кредит секако.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Да бе луѓето ги злоупотребуваа чековите па затоа тогаш не беа заглавени во кредити. Сега нема злоупотреби ама пак има кредити заглавени до гуша се ги научија да не злоупотребуваат луѓето банките наши.

И која Југославија за до пред неколку години зборувам јас колкава беше задолженоста додека реално можеше да се плати на рати? Сега плаќање на рати значи кредит со дебела камата и провизија на картичка за банкарот поради одобрен кредит секако.
Исто срање ти е...кога беа чековите на многу места имаше „попусти“ за плаќање во кеш. Дури и сега има мали колонијали кој даваат на рабуш ама цените им се повисоки од големите супер маркети. Како и да се свртиш дупе ти е од позади...
Инаку банките беа најголеми загубари па државата ги плаќаше загубите со даночни пари во 90тите целиот систем колабираше па ако сакаше да земеш кредит ќе мораш да одиш кај лихвари на црно со солени камати и кршење на заби ако касниш со исплата на ратите.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Исто срање ти е...кога беа чековите на многу места имаше „попусти“ за плаќање во кеш. Дури и сега има мали колонијали кој даваат на рабуш ама цените им се повисоки од големите супер маркети. Како и да се свртиш дупе ти е од позади...
Инаку банките беа најголеми загубари па државата ги плаќаше загубите со даночни пари во 90тите целиот систем колабираше па ако сакаше да земеш кредит ќе мораш да одиш кај лихвари на црно со солени камати и кршење на заби ако касниш со исплата на ратите.

Ама изгледа тебе не ти е јасно, немаше потреба од потрошувачки кредит затоа што сите даваа на рати со чекови кои беа пишувани од месец за месец во иднина, и како доспеваа така си наплаќаа.
Е сега со кредит добро им беше парите наеднаш а ти расправај се со легалните лихвари за камати и скриени трошкови, ама пукна меурот не може до бесконечност да се земаат кредити за да се вратат старите долгови или кредити. Па ни купувачите купуваат ниту пак продавниците продаваат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И вие најдовте на Буцо да му објаснувате кредитни линии и чекови. Што ве гледам чудни.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
И вие најдовте на Буцо да му објаснувате кредитни линии и чекови. Што ве гледам чудни.
Да а јас ја чекам девалвацијата на денарот, твое предвидување неуспешно :icon_lol:.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да а јас ја чекам девалвацијата на денарот, твое предвидување неуспешно :icon_lol:.
Ти врати се на азбуката прво, сложен поим е за тебе девалвација, си ме разбрал гледам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ти врати се на азбуката прво, сложен поим е за тебе девалвација, си ме разбрал гледам.
Јас сум поет за тебе, има да рецитирам а ти на лист хартија да ја запишуваш поемата моја.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Правни или физички лица би биле таргет? Кај физичките лица не верувам дека ќе успееш, автомобилите веќе се резервирани, а друго не зема никој на лизинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom