Лизинг компании

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Излезена сум малку од шема од овој сектор незнам како стојат работите, поради мојата работа, па ме интересира како стои овој сектор, кои пакети се нудат, користите лизинг, сметате дека имаат предност во однос на кредитот, какви пакети на лизинг ви недостигаат?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Излезена сум малку од шема од овој сектор незнам како стојат работите, поради мојата работа, па ме интересира како стои овој сектор, кои пакети се нудат, користите лизинг, сметате дека имаат предност во однос на кредитот, какви пакети на лизинг ви недостигаат?
Не си играј со огин :)
Кредит или лизинг само за бизнис инвестиции,за приватна употреба NO
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Не си играј со огин :)
Кредит или лизинг само за бизнис инвестиции,за приватна употреба NO
Мислам дека и за тоа прашува...Инаку лизинг е ОК посебно ако не си сигурен во бизнисот или имаш планови за брз раст и ти треба максимум оперативен капитал. Друга предност на лизингот е што не зависи од априциација и деприцијатија на капиталот кој е ти е врзан. Лизингот и дава поголема мобилност и флексибилност. Но, ако си одлучен на подолги стази и не планираш брз промени тогаш не ти треба. Незнам како се условите за лизинг на возила и друга опрема во моментов но, добро е да се оди на лизинг на недвижности. Во моментов не е паметно да се купува. Инаку благе везе нема за услови итн...
Инаку Леандра мислам дека ја интересираат возила ако не грешам :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Мислам дека и за тоа прашува...Инаку лизинг е ОК посебно ако не си сигурен во бизнисот или имаш планови за брз раст и ти треба максимум оперативен капитал. Друга предност на лизингот е што не зависи од априциација и деприцијатија на капиталот кој е ти е врзан. Лизингот и дава поголема мобилност и флексибилност. Но, ако си одлучен на подолги стази и не планираш брз промени тогаш не ти треба. Незнам како се условите за лизинг на возила и друга опрема во моментов но, добро е да се оди на лизинг на недвижности. Во моментов не е паметно да се купува. Инаку благе везе нема за услови итн...
Инаку Леандра мислам дека ја интересираат возила ако не грешам :)
Како и да гледаш исто ти се фаќа,и во двата случаја парите треба да ги вратиш а пред исплатата неможеш да го продадеш вложеното бидејќи под лизинг не е на твое име а преку кредит ставено е под хипотека :)
Сепак полесно се добива кредит.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Како и да гледаш исто ти се фаќа,и во двата случаја парите треба да ги вратиш а пред исплатата неможеш да го продадеш вложеното бидејќи под лизинг не е на твое име а преку кредит ставено е под хипотека :)
Сепак полесно се добива кредит.
Зависи...
Може ратат на лизингот да е пониска
Може да земаш под лизинг имот за кој банката не го прифаќа како хипотека
Може не ги исполнуваш условите за кредит
Може ти треба за многу кратко време а после е проблематично да најдеш купец на имотот ако е нешто многу специфично
Најчесто лизингот е без или со многу помало учество од хипотекарскиот кредит
Имаш помала одговорност за одржување и внимателна употреба ако знаеш дека ќе го употребуваат „идиоти“
Мислам дека има некој даночни финти не се плаќа одредени даноци
Плус не ти се смета за кредит и имаш поголема кредитоспособност кај банките
Многу ти е подобро ако ти треба нова технологија која брзо застарува а ти сакаш секогаш да има најдобро на пазарот посебно добро е за ИТ сектор.
Како и да е многу зависи од условите и што ти треба и за што. Треба внимателно да се спореди.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е за мене, не е време за инвестиции. Чисто ме интересираше дали луѓето го користат лизингот, дали може да се воведат некои пакети, дали има простор за бизнис. Патем сите големи компании како мерцедес, даф, волво си имаат свој лизинг. Не гледам простор во возила, мислам дека неможе да им се конкурира ни за автомобили.
Убаво одеше лизингот пред 2009 година, сега некако тешко им оди. Многу компании преку ноќ пропаднаа, незнам дали воопшто можат да се кренат со овие пакети кои ги нудат. Инаку лично сметам дека лизингот е подобра опција од кредитот, ако нешто тешко иде го продаваш со се лизинг. Барем така одат моментално продажбите.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Не е за мене, не е време за инвестиции. Чисто ме интересираше дали луѓето го користат лизингот, дали може да се воведат некои пакети, дали има простор за бизнис. Патем сите големи компании како мерцедес, даф, волво си имаат свој лизинг. Не гледам простор во возила, мислам дека неможе да им се конкурира ни за автомобили.
Убаво одеше лизингот пред 2009 година, сега некако тешко им оди. Многу компании преку ноќ пропаднаа, незнам дали воопшто можат да се кренат со овие пакети кои ги нудат. Инаку лично сметам дека лизингот е подобра опција од кредитот, ако нешто тешко иде го продаваш со се лизинг. Барем така одат моментално продажбите.
Хипо дава се на лизинг имаат дури и половна опрема и возила. Не ги знам условите... Финтата е лизингот да биде лизинг т.е. изнајмување а не кредитирање што е поблиску до изнајмување тоа подобро значи пониска рента од рата за кредит, ниска или без гаранција и да можеш многу лесно да го прекинеш и отарасиш од имотот. Ако ги исполниш овие 3 услови имаш шанси ако не банките се во конкурента предност. Но, мислам дека секогаш ќе има простор за лизинг бидејќи има презадолжени лица кој сакаат уште да инвестираат а банки не им даваат кредит. Поради ова последното лизингот нема баш најдобра репутација кај народот.
Проблемот со Лизингот во Македонија е што имотот после Х период лизинг ти преминува во владение. Подобро е никогаш да не ти премине во владение ама да имаш подобри и пофлексибилни услови од аспект на рата, гаранција и да е можно веднаш и многу лесно да го прекинеш лизингот.
 
F

FARANG

Гостин
Bas sega e VREME za investicii. Sega site se plasat i se e evtino. Evroto e padnato.... Fintata e sega da imas pari i siguren prihod. Cash is king. Duri i kamatite se poniski od sto treba vo pogolem del na svetot samo da se stimulira ekonomijata.

Konkretno za lizing sto planiras? Mislam deka ke ima interes bidejki bankite i lizing komapniite se dosta povleceni, imaat pomalku pari da trosat na rizicni tranzakcii i na rizicni podracja zatoa i nema tolku lizing firmi vo mkd poseldnive godini. Vo zemji so nestabilna ekonomija kako mkd "the risk of default" e relativno golem i vo segasnata klima bi bilo rizicno da se otvori biznis za lizing. Buklvano bidi spremen da si otvoris i reketarska firma isto vremeno.

Kako opcija za finansiranje za mene i mojot biznis najgolema prednost e toa sto e off the balance sheet financing sto e golema prednost pri toa kako se prezentira mojot biznis pred investitori i pred drugi finanseri. Stedam i toa sto imam pomali trosoci za odrzuvanje i osiguruvanje. Se na se operational lease e odlicna stvar ako kupuvate bilo kakva masinerija na koja ke i opadne vrednosta so tek na vreme.

Vo vrska so lizing za nedviznina tuka ne ja gledam bas poentata. Mozebi vo MKD i da e ok do nekade ali na zapad kade sto cenite na nedvizninite uglavno idat nagore i kade sto pazarot e likviden kredit e podobra opcija. Zavisno od koj smetkovoden metod go koristis na ovoj nacin mozes da pokazis i equity vo firmata.


Не е за мене, не е време за инвестиции.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Bas sega e VREME za investicii. Sega site se plasat i se e evtino. Evroto e padnato.... Fintata e sega da imas pari i siguren prihod. Cash is king. Duri i kamatite se poniski od sto treba vo pogolem del na svetot samo da se stimulira ekonomijata.

Konkretno za lizing sto planiras? Mislam deka ke ima interes bidejki bankite i lizing komapniite se dosta povleceni, imaat pomalku pari da trosat na rizicni tranzakcii i na rizicni podracja zatoa i nema tolku lizing firmi vo mkd poseldnive godini. Vo zemji so nestabilna ekonomija kako mkd "the risk of default" e relativno golem i vo segasnata klima bi bilo rizicno da se otvori biznis za lizing. Buklvano bidi spremen da si otvoris i reketarska firma isto vremeno.

Kako opcija za finansiranje za mene i mojot biznis najgolema prednost e toa sto e off the balance sheet financing sto e golema prednost pri toa kako se prezentira mojot biznis pred investitori i pred drugi finanseri. Stedam i toa sto imam pomali trosoci za odrzuvanje i osiguruvanje. Se na se operational lease e odlicna stvar ako kupuvate bilo kakva masinerija na koja ke i opadne vrednosta so tek na vreme.

Vo vrska so lizing za nedviznina tuka ne ja gledam bas poentata. Mozebi vo MKD i da e ok do nekade ali na zapad kade sto cenite na nedvizninite uglavno idat nagore i kade sto pazarot e likviden kredit e podobra opcija. Zavisno od koj smetkovoden metod go koristis na ovoj nacin mozes da pokazis i equity vo firmata.
Se soglasuvam so tebe sega e dobro vreme za investiranje i lovenje na popusti.
Normalno e toa sega sme vo kreditna kontrakcija i lizingot ne e profitabilen. Drug problem e sto lizing cesto koristat lugje koj imaat pari a nemaat krediten rejting t.e. tie sto rabotat na crno, mutni biznisi (kriminalci) i gasterbajteri. Taka da ako otvoris lizing kompanija moze da si imas i rabota so podzemjeto. Plus i ako farang napisa koga site imaat problemi so likvidnost kje ti treba ekipa na gadni momci koj kje rabotat repo.
Sosema vo pravo si farang i jas kako nekakov si investirot preferiram kompanii koj imaat pomal balance sheet i ne se tolku so mnogu visok leverage ili kako sto se vika vo AUS i UK gearing. Pricina e sto imaat pomal risk of ownership. No ima i resenie za taa finta koja ja pravat kompaniite so lizing zatoa treba ubavo da se razgleda i cash flow statement i income statement ne treba da se leta samo na fin balance sheet.
Inaku ima eden generalno pravilo "ako apricira kupi go, ako depricira iznajmi go" vo princip e taka ama ima i isklucoci.
Za nedviznosti vo MK ima edna mnogu fina tema vredi da se procita. Odlicna sporedna na lizing i kredit.
Линк Кајгана
 
F

FARANG

Гостин
Vo pravo si samo imaj na um deka big ticket items moze da imaat i malku neobicen lizing koj ne e tolku lesen da se detektira vo finansiskite izvestai. Za vreme na GFC kupiv 2 masini od Italija i Austria. Italjancite me finansiraa preku nivnata banka za izvoz so smesna kamata od 2%. Ucestvo 10%, rok 5 god i rata na sekoj 90 dena, znaci gledaj ubavo ne e sekogas mesecna ratata. Fintata e sto jas isplata ja vrsam preku offshore smetka na filijala na mojata kompanija. Znaci zavisno od strukturata moze lesno da se prekirijat vakvite tranzakcii. So Avstrijcite pak ratata mi e na sekoj 6 meseci i toa ide direktno na nivna smetka. Koga gledas cash flow statement ako ne prasas (a do sega nikoj nema prasano) ke pretpostavis deka stanuva zbor za surovini bidejki sekoj mesec osven koga mi treba da uplatam rata kupuvam surovini od niv za otprilika slicna suma. Zatoa sekogas oci otvranje i prasuvanje nema sram koga se pari u prasanje. Kaj mene e malku specificno i mora vaka da rabotam posto dosta koristam cash flow lending, factoring, debtor/purchase order finance. Takva mi e industrijata.

Sosema vo pravo si farang i jas kako nekakov si investirot preferiram kompanii koj imaat pomal balance sheet i ne se tolku so mnogu visok leverage ili kako sto se vika vo AUS i UK gearing. Pricina e sto imaat pomal risk of ownership. No ima i resenie za taa finta koja ja pravat kompaniite so lizing zatoa treba ubavo da se razgleda i cash flow statement i income statement ne treba da se leta samo na fin balance sheet.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислам дека во Македонија остана само желбата за инвестирање. Кога се случи економскиот удар сите се преорентираа кон инвестиции и зголемување на капацитетите. Но што се случи? Економската линија се дигна степен нагоре, продолжи праволински и повторно доби пад. Така тие инвестиции ја лапнаа ликвидноста. Јас не би препорачала инвестирање додека не се појават јасни сигнали дека заживува економијата. Ние и влагаме во рецесија, треба да се почека за инвестиции.
Во врска со лизингот добив некоја понуда за работа, па чисто ја разгледувам дали вреди да се прифати или не вреди. Кај нас документацијата е слична како кредитирањето, така да добро се заштитени при давање лизинг. Туку мене ме буни просторот за работа е многу затворен. Возилата се на лизинг од самите произведители - тука неможеш да влезеш и да земеш работа. Машини нема некоја голема побарувачка, бидејќи моментално работат со 50% од капацитетите. Пловила - не сме некоја земја на море незнам дали им побарувачка. Е сега останува простор во недвижнини, неразработен дел од нашите лизинг компании. И нешто што не ми текнува, а мора да се продава :)
 
F

FARANG

Гостин
Neznam za evropa ama ovde najgolem problem e consumer confidence. Da mozat da zabranat vesti od evropa ke ni cveta ekonomijata. Narodot e uplasen. Mislam deka e taka vo golem del od svetot ama toa e toa, cena na globalizacijata.

Cisto za makedonija sekoja kreditna linija sto moze da se dobie e bitna. Ima sto da se finansira, eve jas bi ti predlozil consumer goods, kako bela tehnika ako nema toa. Prilicno lesno e, idi skluci dogovori so prodavnicite sto ja prodavaat. Procitav deka nekoj pogolemi prodavnici go imaat ova ama pomalite? Kakva sloboda ti e dadena so sredstvata? Kolku se? Pisi u pvt ako nekes ovde ke ti dadam ideja sto vo mkd ke raboti i ja nema.


Мислам дека во Македонија остана само желбата за инвестирање. Кога се случи економскиот удар сите се преорентираа кон инвестиции и зголемување на капацитетите. Но што се случи? Економската линија се дигна степен нагоре, продолжи праволински и повторно доби пад. Така тие инвестиции ја лапнаа ликвидноста. Јас не би препорачала инвестирање додека не се појават јасни сигнали дека заживува економијата. Ние и влагаме во рецесија, треба да се почека за инвестиции.
Во врска со лизингот добив некоја понуда за работа, па чисто ја разгледувам дали вреди да се прифати или не вреди. Кај нас документацијата е слична како кредитирањето, така да добро се заштитени при давање лизинг. Туку мене ме буни просторот за работа е многу затворен. Возилата се на лизинг од самите произведители - тука неможеш да влезеш и да земеш работа. Машини нема некоја голема побарувачка, бидејќи моментално работат со 50% од капацитетите. Пловила - не сме некоја земја на море незнам дали им побарувачка. Е сега останува простор во недвижнини, неразработен дел од нашите лизинг компании. И нешто што не ми текнува, а мора да се продава :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Целосна слобода и одговорност, а за пари не е проблем имаат многу бизниси, така да лесно ги развлекуваат средствата од еден во друг.
Ова со бела техника е убаво. Сподели идеи ако имаш, што таму кај вас функционира, а кај нас е мисловна именка :)
 
F

FARANG

Гостин
Dali si obvrzana da MORA parite da odat na lizing? Za kolkava kreditna linija zborime? Dali od tebe se ocekuva da ja menadziras cela rabota? Risk management?

Ednas diskutirvame FACTORING ili INVOICE DISCOUNTING. Razgledaj go toa. Ako stvarno imas nekoj sto e seriozen i ako se zainteresirani za ova kazi moze da vrzime nesto zaedno. Jas edno vreme sakav toa da go rabotam vo mkd ama se otkazav oti imam drugi obrvrski navaka a i se razocarav od lugeto so koj rabotev tamu iako toa bese sosema drug biznis. Krenav race oti nemozev da najdam dovolno profesionalen kadar.

Pokraj bela tehnika IT sektorot mozes da go targetiras. Laptop, mesecna rata 1000 denari na primer. Isto i za smart phones. Drugo bas i nemozes se gubi kontrola.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Prilicno lesno e, idi skluci dogovori so prodavnicite sto ja prodavaat. Procitav deka nekoj pogolemi prodavnici go imaat ova ama pomalite? Kakva sloboda ti e dadena so sredstvata?
Помалите даваат на рати буквлно секој месец по 3000 денари додека не го исплатиш фрижидерот или шпоретот, и тука ги нема лихварските посредници кои ти нудат кредити или лизинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom