Ливадари и ливадарки

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.473
Поени од реакции
9.417
Машко битие кое со годините неможејќи да си пронајде сродна душа, што поради мала самодоверба, пребирливост, лош карактер, агресија, краток фитиљ, параноја, лош физички изглед или било што, а ја поминал 30тата, за разлика од ливадарките кои со земањето на куче ја задоволуваат потребата за мајчинство и му даваат дом и љубов на едно куче, ливадарот е обратен феномен. Во него се раѓа нетрпеливост, агресивност, потреба за напад, потреба за внимание, потреба за фокусот да се тргне на друга страна, зошто ливадарите мислат дека константно се напаѓани од сите луѓе зошто не ја исполниле мисијата за која како мали биле учени од мама, сине ќе пораснеш и ќе имаш жена и деца и со тој очај што ја разорачале својата мајка, почнуваат да ја мразат секоја жена, зошто во мозокот на ливадарот секоја жена е крива за неумешноста и неуспешноста на ливадарот и понекогаш со нив се случуваат и драстични работи кои ги преминуваат и границите на нормала, каде се фокусираат на една жена која психички ја злоставуваат, прават бојкот за неа, имаат потреба сите да знаат колку таа жена е лоша и пореметена, а секако се тоа е во главата на ливадарот и верувам дека во се она што кажува еден ливадар и самиот верува. Така да темата е и за нив, машкиот дел од ливадата. Чудно, ама и во овој дел се споменуваат кучиња...

И се оградувам од тоа дека некого од тука повикувам или за некого е овој пост. Зборувам за овој феномен што сум го заприметила насекаде и не е фер само ливадарките да ги напаѓаме и збориме покрај бројни ливадари.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.473
Поени од реакции
9.417
Знам дека по постов и дрва и камења против мене ќе се фрлаат, но мене ми е Фросе баш онака револуционерна жена, јас би рекла и да не постои Фросе треба да ја измислиме, зш жената си е хард кор феминистка и борец за женски права и рамноправност помеѓу половите, тоа го искажува на саркастично хумористичен начин, ги руши предрасудите за женскиот свет.
Не ма, зошто да се фрлаат камења? Секоја јавна личност, еве да ја сместиме во јавните, си има своја публика и фанови и слични ставови, јас немам ништо против неа, само ми е апла таман за дефиниција ливадарка и не мислам дека сите случки што и се десиле се вистински настани.
Некогаш за нешто е права, само многу е брза и самобендисана.

Како сме тргнале посебна тема треба да и отвориме.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.787
Поени од реакции
3.128
Знам дека по постов и дрва и камења против мене ќе се фрлаат, но мене ми е Фросе баш онака револуционерна жена, јас би рекла и да не постои Фросе треба да ја измислиме, зш жената си е хард кор феминистка и борец за женски права и рамноправност помеѓу половите, тоа го искажува на саркастично хумористичен начин, ги руши предрасудите за женскиот свет.
Demek neramnopravni ste so nas?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.370
Поени од реакции
2.290
Demek neramnopravni ste so nas?
Па во последниве 100 години се сменија многу работи, но да, сеуште не сме целосно изедначени, погледни колку жени има, а колку мажи во парламентот на пример.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.787
Поени од реакции
3.128
Па во последниве 100 години се сменија многу работи, но да, сеуште не сме целосно изедначени, погледни колку жени има, а колку мажи во парламентот на пример.
Ednostavno moze ne sakaat da se bavat so politika... baska koga ke poglednes momentalno sigirno ima 30%> zeni u parlamentov..
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.536
Поени од реакции
9.526
Па во последниве 100 години се сменија многу работи, но да, сеуште не сме целосно изедначени, погледни колку жени има, а колку мажи во парламентот на пример.
Утре ми се јавија 12 кубици дрва ќе ми идат. Дај земи секирата цепи и носи, јас ќе редам.
Полесно ми е после да спијам кога ќе знам дека сме еднакви, изедначени, потполно исти и дека ти се задоволени правата де факто и де јуре да се осеќаш како мене. ;)
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.370
Поени од реакции
2.290
Утре ми се јавија 12 кубици дрва ќе ми идат. Дај земи секирата цепи и носи, јас ќе редам.
Полесно ми е после да спијам кога ќе знам дека сме еднакви, изедначени, потполно исти и дека ти се задоволени правата де факто и де јуре да се осеќаш како мене. ;)
А мислиш неможам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.536
Поени од реакции
9.526
А мислиш неможам.
Ех, не ќе си можела. Жената ѓаоло го има пукнато за 12 кубици дрва :D

Ништо не мислам конкретно за тоа што го напиша или за тебе лично *(не сум тука да те анализирам ко личност) туку те поканив да бидиш утре рамноправна со мене за да не се осеќаш запоставено. Твое е, како и на секоја жена со феминистички погледи, да докажите дека не сте само типкачи на тастатура или лајачи на празно.
Чактис?

Оти лесно е да барате рамноправност впарламент или како ЦЕО на компанија, оди барај во рудник, во војска, дрвата ко ќе дојдат, колата ко ќе треба да се сервисира, да се бојадисва дома или да се вози за на одмор 600-700км во правец. Тогаш непара ви се слуша на едното уво, а богами и на двете.

Многу генерации се поебаа токму од вакви топорења кога жената „нема права“, а уствари дома прераснува во маж во семејството, а мажот во папучар и пичка.
После пак плачите оти мажите ви се дембели и неамбициозни гомна, а низ нос му го имате извадено тоа рамноправност, рамноправност, рамноправност... ко папагали некои.

Ни едната, ни другата крајност се добри.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.370
Поени од реакции
2.290
Ех, не ќе си можела. Жената ѓаоло го има пукнато за 12 кубици дрва :D

Ништо не мислам конкретно за тоа што го напиша или за тебе лично *(не сум тука да те анализирам ко личност) туку те поканив да бидиш утре рамноправна со мене за да не се осеќаш запоставено. Твое е, како и на секоја жена со феминистички погледи, да докажите дека не сте само типкачи на тастатура или лајачи на празно.
Чактис?

Оти лесно е да барате рамноправност впарламент или како ЦЕО на компанија, оди барај во рудник, во војска, дрвата ко ќе дојдат, колата ко ќе треба да се сервисира, да се бојадисва дома или да се вози за на одмор 600-700км во правец. Тогаш непара ви се слуша на едното уво, а богами и на двете.

Многу генерации се поебаа токму од вакви топорења кога жената „нема права“, а уствари дома прераснува во маж во семејството, а мажот во папучар и пичка.
После пак плачите оти мажите ви се дембели и неамбициозни гомна, а низ нос му го имате извадено тоа рамноправност, рамноправност, рамноправност... ко папагали некои.

Ни едната, ни другата крајност се добри.
Абе златен, едно само ќе речам. Кој нема во главата има во нозете. Не сфаќај лично, но поентата ми е дека некогаш многу побитна е мисловната работа одколку физичката, а и затоа е поплатена, има паметни жени интелегентни кои заслужуваат да водат држава, со мускули ништо не се решава, се е во стратегијата и доброто планирање.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.536
Поени од реакции
9.526
Абе златен, едно само ќе речам. Кој нема во главата има во нозете. Не сфаќај лично, но поентата ми е дека некогаш многу побитна е мисловната работа одколку физичката, а и затоа е поплатена, има паметни жени интелегентни кои заслужуваат да водат држава, со мускули ништо не се решава, се е во стратегијата и доброто планирање.
Зошто да сфатам нешто лично? Таман работа оттука да се потресваме за некој што мислел, форум е ова, можиме само да си ги читаме мислењата и да дискутираме.

Мисловната работа е побитна, фактот дека многу мислење сакаат жените - а помалку лупање и физикалија говори дека сепак и не сме рамноправни.
Секој што сака да ме демантира ене ги скелињата надвор, истите се и на минус 10 и на плус 40. ;)

Eве види, дури и темата не беше доволно да се вика „Ливадарки“, па мораше да се најдиме посреди и „Ливадари“ да допишиме заради рамноправност, пошто немој некои од вас да се чувствуваат нападнати, загрозени или пак со мувата на капата (пошто некогаш и душевната состојба е побитна од актуелната физичка со која битисуваме).

Ме сфаќаш сега?

Многу напињање околу тоа „не сме исти“ доведува до проблеми од типот „исто е, а сепак различно“. Пошто ниту сме исти, ниту некогаш ќе бидиме. Проблемите настануваат кога со сила ни се тура (и тука мислам и на двата пола) мислење дека треба да се едначиме.

Ниту треба да сме еднакви, ниту треба да се преименува темата во Ливадари и ливадарки само за да се осеќате ко жени поубо.
Глупо е.

Никој не ви брани да сте во парламент, никој не ви брани да сте ни во рудник. Некако „случајно“ го избирате секогаш полесниот пат, притоа обвинувајќи ја спротивната страна дека ве дискриминира, шиканира итн., итн., итн., ... дури и оваа Фросина шо ја влечкаат по темата како негативен пример, да дојди овде со јузер и да напиши искрено (без никој да ја знае) ќе напише сигурно од каде точно излегува нејзината фрустрираност и зошто премногу е влезена во тој филм во кој е.

Поаедноставни се работите, бадијала ги комплицираме.
Никогаш нема да сме исти, ниту треба да сме.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.977
Поени од реакции
3.695
Па во последниве 100 години се сменија многу работи, но да, сеуште не сме целосно изедначени, погледни колку жени има, а колку мажи во парламентот на пример.
Исти сте како ДУИ. Само различно е што за нив услов е да си албанец а за вас да имаш путка, па те бидувало или не за некоја работа битно минџата на чело....
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
647
Поени од реакции
1.390
Ех, не ќе си можела. Жената ѓаоло го има пукнато за 12 кубици дрва :D

Ништо не мислам конкретно за тоа што го напиша или за тебе лично *(не сум тука да те анализирам ко личност) туку те поканив да бидиш утре рамноправна со мене за да не се осеќаш запоставено. Твое е, како и на секоја жена со феминистички погледи, да докажите дека не сте само типкачи на тастатура или лајачи на празно.
Чактис?

Оти лесно е да барате рамноправност впарламент или како ЦЕО на компанија, оди барај во рудник, во војска, дрвата ко ќе дојдат, колата ко ќе треба да се сервисира, да се бојадисва дома или да се вози за на одмор 600-700км во правец. Тогаш непара ви се слуша на едното уво, а богами и на двете.

Многу генерации се поебаа токму од вакви топорења кога жената „нема права“, а уствари дома прераснува во маж во семејството, а мажот во папучар и пичка.
После пак плачите оти мажите ви се дембели и неамбициозни гомна, а низ нос му го имате извадено тоа рамноправност, рамноправност, рамноправност... ко папагали некои.

Ни едната, ни другата крајност се добри.
Zenata stanuva mazot doma koga mazot toa ne e, niedna ne saka da e toa ali nekogash morat da prezemat. Inaku ne postoi maz koj kje zeme zena da go praj picka.. nema da moze da zivee so takva... vo start e toa low testosteron bitie ... problemot e sho go zemaat so nekoja naivna nadez deka kje se smeni poshto takov e neagresivno bitie... sho e zaebancija na drugo nivo....

Inaku ocajna ova ednakvi treba da e po bitnost a ne moze da sme isti, imame razlicni mozoci, tela, prirodata ne sozdala da hendlame razlicni raboti.... pa imame razlicni interesi i zaedno gradime celina.... nie zidame objekt vie go oplemenuvate i zaedno pravime dom... ko vlade i frose na pust ostrov podaleko od internet i loshi vlijanija na tolpata...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom