Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    600

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Џек Блек во една прилика рече:
Those that can't do, teach, and those that can't teach... teach gym.
Така е и овде: Тие што не можат да ги искоренат проблемот со кучиња скитници, користат превентивни мерки. А тие што не се способни ни за превенција, го решаваат проблемот со усмртување. Се’ е до системот.

Усмртувањето е последно нешто кон кое смее да се посегне при решавање на проблем со кучиња-скитници. Воведување на шинтер служба и водење на грижа за кучињата се’ додека некој не се најде да ги вдоми би било далеку подобро и похумано би рекол. На крај краева, нека стават надлежните прст на слепоочница и нека се помислат - поважно им е да се тргнат кучињата од улица на неугнетувачки начин, или да имат шо појќе грди статуи по Скопје и Македонија?

Нека го продадат бикот во старо железо рецимо, доволно пари ќе земат барем за отворање на шинтерницата. :)))) Пљус, нек се одвоет пари од буџет за шинтер службата, се работит за илјади евра, не за милиони.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Џек Блек во една прилика рече:
Those that can't do, teach, and those that can't teach... teach gym.
Така е и овде: Тие што не можат да ги искоренат проблемот со кучиња скитници, користат превентивни мерки. А тие што не се способни ни за превенција, го решаваат проблемот со усмртување. Се’ е до системот.

Усмртувањето е последно нешто кон кое смее да се посегне при решавање на проблем со кучиња-скитници. Воведување на шинтер служба и водење на грижа за кучињата се’ додека некој не се најде да ги вдоми би било далеку подобро и похумано би рекол. На крај краева, нека стават надлежните прст на слепоочница и нека се помислат - поважно им е да се тргнат кучињата од улица на неугнетувачки начин, или да имат шо појќе грди статуи по Скопје и Македонија?

Нека го продадат бикот во старо железо рецимо, доволно пари ќе земат барем за отворање на шинтерницата. :)))) Пљус, нек се одвоет пари од буџет за шинтер службата, се работит за илјади евра, не за милиони.
Има шинтерница,но имаме премногу кучиња :toe: плус тие што се агресивни не вреди да се вакцинираат или кастрираат тука одма може да се успијат,а за статуите и другите работи си во право,има многу залудно потрошени пари како и оние реклами по 10 минути што одат,може и од таму да скратат неколку евра :jaj:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Има шинтерница,но имаме премногу кучиња :toe: плус тие што се агресивни не вреди да се вакцинираат или кастрираат тука одма може да се успијат,а за статуите и другите работи си во право,има многу залудно потрошени пари како и оние реклами по 10 минути што одат,може и од таму да скратат неколку евра :jaj:
Исто ти е ова ко секое второ вирче шо се прајт во Скопје при дождливо време да го наречиш езеро. Шинтерницата требит да имат 50% плус капацитет од потребите на градот, а не само 20-30% од вкупните потреби.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Исто ти е ова ко секое второ вирче шо се прајт во Скопје при дождливо време да го наречиш езеро. Шинтерницата требит да имат 50% плус капацитет од потребите на градот, а не само 20-30% од вкупните потреби.
Да точно но 30 години само котење на кучиња сите капацитети ќе ги исполни...а при секој дожд во Скопје има езеро така да :toe:
 

*It's Gold*

Break Of Dawn
Член од
23 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
7
Не се согласувам ни со тоа ДА СЕ УСПИЈАТ, ни ДА СЕ ВРАТАТ НА УЛИЦА!
Зарем толку е тешко да се изгради некоја установа и да ги чуваат таму :nesum:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Ova sto se slucuva e strasno. Pred nekoj den vo Kriva Palanka masovno bea ubivani ulicnite kucinja so puski i ostavani po ulicite do docnite casovi. Nekoi od kucinjata bea samo raneti, a ostaveni po ulicite da se macat. Pa dobro be lugje kade ni otide humanosta? Da se zasramat site koi pridonele da dojde do vakvo maceje na zivotnite.

Se sramam i jas zosto se cuvstvuvam nemokna da go sprecam ova sto im se slucuva na kutrite zivotni.
 
?

..........

Гостин
мА НЕ ДА ГИ УСПИВАТ...ТРЕБА ДА ГИ УБИЈАТ НА ЛИЦЕ МЕСТО...

шо е ова глутници шетаат по градов 2 пати со точакот им имам бегано
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Во Скопје гледам секое куче има ознака дека е вакцинирано.

Но сепак пола ги нема:nesum:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Зарем толку е тешко да се изгради некоја установа и да ги чуваат таму :nesum:
Нема установи за луѓето да имаат кај да преспиваат и да јадат, за кучињата да се изградело. Аман луѓе, бидете реални!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ај мори па и ти. :tapp:
Што не земеш да посвоиш некое од тие деца туку исто како и ние само пишуваме ги сожалуваме а не зимаме да чуваме.


И за тие деца криви се самите луѓе нивните родители...кој ги терал да раѓаат толку деца па после да ми се умилкуваат, да ми бараат пари ако не ке ме тегнат и ке ме плукаат.

Кучињата не се сами на учица, некој ги фрлил...не се криви за они за својата судбина па да се убиени или да не им се изгради установа кај што ке се згрижат!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Нема установи за луѓето да имаат кај да преспиваат и да јадат, за кучињата да се изградело. Аман луѓе, бидете реални!
Ммм, да ама модерна е секирација за куче, не за човек.

Инаку секое утро пред зелен пазар гледам мали деца боси, преспиени во некоја дупка, нивните поголеми братчиња (до кај 10-12 години) наутро шмркаат лепак (додека ние шмркаме кафе)...но не е во мода да се пишува и да се грижат за нив. Навистина голема хуманост :toe:

Некој од загрижените за здомување на кучиња му дал сендвич на тоа дете? Или постари обувки? Или да го однесе до бурекџилница да го нахрани? За само 50-тина денари...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ммм, да ама модерна е секирација за куче, не за човек.

Инаку секое утро пред зелен пазар гледам мали деца боси, преспиени во некоја дупка, нивните поголеми братчиња (до кај 10-12 години) наутро шмркаат лепак (додека ние шмркаме кафе)...но не е во мода да се пишува и да се грижат за нив. Навистина голема хуманост :toe:

Некој од загрижените за здомување на кучиња му дал сендвич на тоа дете? Или постари обувки? Или да го однесе до бурекџилница да го нахрани? За само 50-тина денари...
:eek:ftopic: Една жена од маало што секогаш спие на клупата кај мене во паркчето, и` дадов пари да си извади лична карта. Се согласувам дека има луѓе што не ни постојат за државава, но кучињата им се најмалку виновни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
:eek:ftopic: Една жена од маало што секогаш спие на клупата кај мене во паркчето, и` дадов пари да си извади лична карта. Се согласувам дека има луѓе што не ни постојат за државава, но кучињата им се најмалку виновни.
Видиш, тоа е повеќе од добар пример. Но претходно имаше споредба со луѓето бездомници, страв од нив...тие се кротки луѓе никого не отепале (еве како пред некој ден жената кај нас у маало-тоа е некој добро најаден, не бездомник). За разлика од нив, кучињата честопати (посебно сега, накај зимата) знаат да нападнат човек.
Бездомништво-исто е и со кучињата, судбина, јбг. Но никогаш не можам да ставам на исто рамниште човек и животно, а тоа зошто го кажував претходно.
Зборот погоре за згрижување беше дека во оваа држава (па и во другите) гореспоменатите луѓе немаат асален дом, а се вели дека нема установи за кучињата. Не дека не треба, но дали не е битен приоритетот?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Некој од загрижените за здомување на кучиња му дал сендвич на тоа дете? Или постари обувки? Или да го однесе до бурекџилница да го нахрани? За само 50-тина денари...
Сум купила храна на циганче бездомник, сум давала на хуманитарни акции облека, сум давала пари но и да немам во тој момент не треба да ме следи цел пат и да ме плука, да ме брка, и да ме пцуе.
Овие барем ке добијат малце средства за преживување.

Мал дел се оние што на куче ке дадат храна, ке ги погалат, ке се поиграт со нив без страв дека ке се заразат или штом им се приближат да хистеришаат дека ке ги нападнат.


Па и кучињава сега се вакцинирани и почисти од бездомниците:toe:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ај мори па и ти. :tapp:
Што не земеш да посвоиш некое од тие деца туку исто како и ние само пишуваме ги сожалуваме а не зимаме да чуваме.


И за тие деца криви се самите луѓе нивните родители...кој ги терал да раѓаат толку деца па после да ми се умилкуваат, да ми бараат пари ако не ке ме тегнат и ке ме плукаат.

Кучињата не се сами на учица, некој ги фрлил...не се криви за они за својата судбина па да се убиени или да не им се изгради установа кај што ке се згрижат!
Научи да зборуваш како што треба пред да ми се обраќаш, девојче. Ако? Едно е да се полемизира, а сосема друго да се зборува со речник на простак. За првото сум расположена, за второто - оди во некоја рандом биртија, ќе си најдеш друштво.

Иначе, дали твојот начин на размислување оправдува да се остават децата на улица, зошто луѓето се за нив криви?! А истовремено да се приберат куќињата, зошто тие се мали, слатки и беспомошни? Риалити чек може?
За вториот болт немам коментар. По истата смешна логика од прееска - децата се криви за својата судбина? Оф мори мајко, со што ли ве хранат???



Ммм, да ама модерна е секирација за куче, не за човек.
Мхм, уште еден успешен обид на човештвото да ја одврати камерата од реалните гадости околу нас, насочувајќи ја кон глупости. Нема крај хипокризијата на оваа цивилизација.

Се согласувам дека има луѓе што не ни постојат за државава, но кучињата им се најмалку виновни.
Тоа што кучињата се греота не смее да направи да ги заборавиме приоритетите. Сите кои се расфрлаат со зборови како хуманост на темава изгледа дека не сфатиле дека понехумано од сè е да го ставиш животот на животното пред човечкиот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom