Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    598
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Шо се мене тиче ја би све то пострељао,али може и труење зш да не битно да се отстранат и да им се намали бројот.
Не само оние кој ги хранат туку и цела зграда да се казнува мислам ако се најде куче без сопственик како лежи пред некој влез на сите станари да им се опне казна по 500 еу пошо не може да се утврди сопственикот, исто и ако се најде до контењерите шо се пред зграда,ресторани,сендвичари,итн
Анима дунди чим ги зашитуваат и се борат за нивни права тогаш по логика на нештата се и одговорни за сите инциденти кој шо ги праат џукците.
Пошо не можете да го тужите градот.
Ај жити бога, кај со оваа логика? :pos:
Како тоа здруженијата се виновни?
Здуженијата се тие што ги пуштаат животните на улица? - НЕ!
Али еве да тргнеме по твојава логика (која цвета да се разбереме:pos:), да го решиме проблемот во самиов момент. Се организира хајка и се испукуваат сите кучиња што се на улица. Проблемот решен, за вечерва. Но, што се случува утре? Пак некој морон ја спарил кучката, неќе кутриња, не ја сака ни кучката, ајт на улица! За неколлку месеци, бројот на тие кучиња кои што сме ги стрелале денес е повторно истиот. Пак се криви здруженијата тука?
Не Познат, не ти се криви здруженијата тука, не ти се криви ни кучињата на улица!
Крив ти е овој неписмен народ, ако некој треба да се стрела и да се труе се мороните со кои го дишеме истиот воздух (и го пиеме истото пиво:D), или во најмала рака, па да ги едуцираме. Е пошто тоа не можеш ТИ да го направиш, на едукација работат баш тие здруженија за заштита на животни, кои според тебе треба да плаќаат казни (yeah, right)!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај жити бога, кај со оваа логика? :pos:
Како тоа здруженијата се виновни?
Здуженијата се тие што ги пуштаат животните на улица? - НЕ!
Али еве да тргнеме по твојава логика (која цвета да се разбереме:pos:), да го решиме проблемот во самиов момент. Се организира хајка и се испукуваат сите кучиња што се на улица. Проблемот решен, за вечерва. Но, што се случува утре? Пак некој морон ја спарил кучката, неќе кутриња, не ја сака ни кучката, ајт на улица! За неколлку месеци, бројот на тие кучиња кои што сме ги стрелале денес е повторно истиот. Пак се криви здруженијата тука?
Не Познат, не ти се криви здруженијата тука, не ти се криви ни кучињата на улица!
Крив ти е овој неписмен народ, ако некој треба да се стрела и да се труе се мороните со кои го дишеме истиот воздух (и го пиеме истото пиво:D), или во најмала рака, па да ги едуцираме. Е пошто тоа не можеш ТИ да го направиш, на едукација работат баш тие здруженија за заштита на животни, кои според тебе треба да плаќаат казни (yeah, right)!
Идевте ги земавте од вардариштеи пак ги пуштавте на улица, вие сте криви.

Дунди логикА
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Идевте ги земавте од вардариштеи пак ги пуштавте на улица, вие сте криви.

Дунди логикА
Не златен, Вардариште работи на принципот, залови стерилизирај/кастрирај и врати! А тие кучиња што се вадени од Вардариште, се само маалски миленици кои цели згради се грижат за нив. Воедно, дундите што ги спомнуваш, се потрудија да направат промени во законот со воведување на привремено-заедничко сопствеништво, односно маалскиот миленик да има повеќе сопственици кои се грижат за него и ќе одговараат за него! Замисли, Град Скопје го одби тоа!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не златен, Вардариште работи на принципот, залови стерилизирај/кастрирај и врати! А тие кучиња што се вадени од Вардариште, се само маалски миленици кои цели згради се грижат за нив. Воедно, дундите што ги спомнуваш, се потрудија да направат промени во законот со воведување на привремено-заедничко сопствеништво, односно маалскиот миленик да има повеќе сопственици кои се грижат за него и ќе одговараат за него! Замисли, Град Скопје го одби тоа!
ме мрзи :D
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Скитнициве се каде-каде повоспитани и помили од домашниве кучиња.Да не споредуваме па бројот на напади од страна на домашни кучиња во споредба со скитниците е небо земја.Јас пошто живеам на улица каде пред секоја зграда/куќа има по еден два контењера од коа сум роден до ден денес имало доста скитници,и никад на никој не му наштетиле.Бар за од моја зграда има доста луѓе што секој ден што ни остане од ручек обавезно им оставаме.Немав време да ве читам погоре,али се надевам дека не е прифатен тој ретардираниот закон за потписи.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Po cija logika, na Alisa od zemjata na cudata? Na "anima dundi" i na onie luge sto hrana ulicni kucinja, ti i takvite kako tebe mozete samo da im kazete fala i nisto drugo,oti zaradi takvi luge "od 768 registrirani kasnuvanja od kuce minatata godina,133 bile od kucinja skitnici dodeka ostanatite bile od ucinja so sopstvenici" (me mrzi da go baram linkot,kje me izvinete) Ama se dodeka e tradicionalnata "da mu umre na komsijata kozata" logika, koga kje ti go skine gzot necie "dizajnersko" kuce,kje mozes da se pozalis kaj dundite - sigurno povekje kje se pogrizat za tebe i od gradot i od sopstvenikot.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Шо се мене тиче ја би све то пострељао,али може и труење зш да не битно да се отстранат и да им се намали бројот.
Не само оние кој ги хранат туку и цела зграда да се казнува мислам ако се најде куче без сопственик како лежи пред некој влез на сите станари да им се опне казна по 500 еу пошо не може да се утврди сопственикот, исто и ако се најде до контењерите шо се пред зграда,ресторани,сендвичари,итн
Анима дунди чим ги зашитуваат и се борат за нивни права тогаш по логика на нештата се и одговорни за сите инциденти кој шо ги праат џукците.
Пошо не можете да го тужите градот.
Како бе така збориш? Стрелање или труење.Тие ли се криви што ги оставиле по улиците?
За да се намали бројот само кастрирање-стерилизирање и за неколку години ќе бидат се помалку и помалку. Ама никогаш нема скрос да се исчистат уличните кучиња, зошто има несовесни луѓе, ќе ги земат како милениче за детето и ќе им здосади па ќе го пуштат. Не се кутрињата виновни.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Колку и да се обидуваме, кучињата скитници ќе постојат поради неодговорни луѓе. Ќе пуштат куче (расно) тоа ќе спари женка од друга раса, на газдиве мака ќе им биде да ги подарат сите кучиња и кога кучињата ќе имаат околу 2-3 месеца, ќе бидат фрлени на улица. После тие се размножуваат со кучиња кои исто како нив завршиле и ете ви, џукелчиња на секаде. А, јас не сакам да ги има на улиците. Прво не е добро за нас зошто фаќаме болести од нив, второ лошо е за нив зошто се мачат да се снајдат кога можат да бидат вдомени од наша страна.

Но, за истребување на џукелите можеме само да сонуваме додека не се разбудат другиве.:unsure:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
8 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
40
Не се кучињата криви што се на улица туку луѓето што ги фрлиле кога биле мали. Ако кученцата биле машанчиња или пак не можат да го чуваат кучето што го земале ги фрлаат на улица наместо да ги подарат на некој.:(
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
8 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
10
За жал во нашава државичка и организациите за заштита на животните не функционираат како што треба. Јас неколку пати се обидувам да добијам некого на телефон за да се сретнам, да станам нивни член, да направам нешто (иако веќе правам на своја рака), но нема со кога да стапам во контакт.

Пред мојата зграда има две кучиња и заедно со мојот сосед се грижиме за нив и за уште 5 мачиња. Се што треба од храна, сместување, здравствен третман буквално се им е удоволено, а тие се улични кучиња.без условно ја добиваат нашата љубов и јас ништо не барам да ми возвратат, тие како слободни животни можат и да си отидат, да им се случи нешто, но во ниеден момент нема да жалам ниту пак да се покајам за средствата кои сум ги вложила.
Имавме случај со кутре болно од шуга буквално целото влакно му беше опаднато и беше со рани по нозете и згора на тоа доби рахитис на предните нозе, едвај одеше.Решивме да го лекуваме и лекувањето беше успешно, кутрето го нема разбрав дека некој го зел да го чува. Ова не го пишувам за да се пофалам, јас не се сметам ни од далеку хумана туку некој да го прочита постов и да стане само свесен каде живее дека околу нас има и друг жив свет дека на планетава има и други живи суштества, а не само човекот.



Бат- Елохим не е само лаењето на ТВ туку неактивноста и ставањето на парите во нечии џеб.
[DOUBLEPOST=1416758830][/DOUBLEPOST]Moze da mi kazes kako go izlezi kuceto od shuga, poshto i jas najdov edno malo shto ima shuga i ne znam kakov tretman da mu davam, pozdrav
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.860
Поени од реакции
7.549
Meне ми е страв од кучиња скитници, фала богу досега не ме нападнале.
Но кога и да ги видам бегам од нив што подалеку. Во Тетово кучињата скитници не се баш пријатни за гледање големи се како волци и мечки.

Сега приметувам ги нема толку но се наоѓа по некое од кој пред мене да видам бегам како луд, обично ги среќавам како спијат. Не можеш да предвидиш каква реакција ќе имаат, дали ќе нападнат или пак ништо нема да ти направат. Ми е страв да не нападне некое дете и после детето да се истрауматизира. Кој тогаш ќе биде крив за тоа ?

Сум таквите кучиња а и мачки да се приберат од улициве, да има некој кој би се погрижил за нив соодветно со сите работи што се потребни па после тоа да се вдомоуваат. Ама кај нас нема полиција за животни која би функционирала како шо тоа има во други држави низ светов.
 
P

Patience

Гостин
Како да се изреагира кога веќе ќе дојдеш во контакт со куче скитник, ( смирено, да маваш по него или што?) пошто нели никогаш не можеш да знаеш што те очекува, а и не знаеш дали кучето е агресивно или ете како што прочитав погоре дека скитниците се помили од домашните кучиња и поретко напаѓаат?
Вчера попладнето излегов да прошетам, и на пешачки чекам да се запали зелено светло. И додека чекав, само нешто ме "удри" по дланката. Како се сецнав, се вртам гледам куче до мене. Ме душка. Се потргнав смирено, поминувам пешачки, кучево поминува со мене. На тротоар одам, држам дистанца од него и ова само доаѓа и скокна на мене :eek: и мрда со опашката, со муцката отворена, со шепите на јакната, нејќе да се тргне. Значи се исплашив у п.матер. Јас се поместувам тоа уште на мене:( Пошто никад се немам најдено у таква ситуација, само останав смирена, не го допирам, или удирам пошто не знам каква реакција ќе му предизвикам. Позади мене беа еден пар, женава ми вика смирено: Абе гледаш само си игра... Аха, само си игра и викам, а срцево у петици. И еден човек му викна на кучево, тропна силно со нога и ова си замина.
Обожавам кучиња, дома чуваме едно, ама овие скитнициве не ги можам. Секаде ги има. Ете вчера помогна тоа што бев смирена, а и кучево не беше агресивно ( ама од кај да знам ), ама па што ако почнеше да каса... Значи минутка може траеше настанов, а мислам дека 5 години ми скрати од животов. Од сеа и безбол палка ќе носам во ранец :mad:
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Како да се изреагира кога веќе ќе дојдеш во контакт со куче скитник, ( смирено, да маваш по него или што?) пошто нели никогаш не можеш да знаеш што те очекува, а и не знаеш дали кучето е агресивно или ете како што прочитав погоре дека скитниците се помили од домашните кучиња и поретко напаѓаат?
Вчера попладнето излегов да прошетам, и на пешачки чекам да се запали зелено светло. И додека чекав, само нешто ме "удри" по дланката. Како се сецнав, се вртам гледам куче до мене. Ме душка. Се потргнав смирено, поминувам пешачки, кучево поминува со мене. На тротоар одам, држам дистанца од него и ова само доаѓа и скокна на мене :eek: и мрда со опашката, со муцката отворена, со шепите на јакната, нејќе да се тргне. Значи се исплашив у п.матер. Јас се поместувам тоа уште на мене:( Пошто никад се немам најдено у таква ситуација, само останав смирена, не го допирам, или удирам пошто не знам каква реакција ќе му предизвикам. Позади мене беа еден пар, женава ми вика смирено: Абе гледаш само си игра... Аха, само си игра и викам, а срцево у петици. И еден човек му викна на кучево, тропна силно со нога и ова си замина.
Обожавам кучиња, дома чуваме едно, ама овие скитнициве не ги можам. Секаде ги има. Ете вчера помогна тоа што бев смирена, а и кучево не беше агресивно ( ама од кај да знам ), ама па што ако почнеше да каса... Значи минутка може траеше настанов, а мислам дека 5 години ми скрати од животов. Од сеа и безбол палка ќе носам во ранец :mad:
Кучето ти покажувало дека те сака. Прочитај нешто за говор на тело кај кучињата, нема да ти се крати животот. Не знаеш што те очекува кога има куче во близина, ако не си информиран, а сопственик на куче би требало да е запознаен со говорот на телото кај кучињата. Скитниците не се ништо поразлично од твоето куче или моето куче, дури почесто се случува луѓето да бидат нападнати од сопствените кучиња отколку од скитник (ова обично се случува кај оние кои не го издресирале правилно нивното куче или воопшто не се ни обиделе да го дресираат). Јас кога излегувам од дома, мора барем неколку улични/маалски кутриња да има со мене (различна возраст и големина) и верувала или не, никогаш до сега не ме каснало агресивно куче.

Уличните кучиња не заслужиле да страдаат, односно да бидат тепани и мавани со камења само затоа што не се домашни.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
@Patience kako ke reagiras ako doagja nejoj nepoznat covek kon tebe i stom ti se priblizi ti udri boks ili samar ili kloca itn...? Ke se zacudis, ok, ama ke sakas da mu vratis taka? Istata reakcija ke ja ima i edno kuce, bidejki site inteligentni sustestva na planetava univerzalno reagiraat na nasilstvo - sakaat da se odbranat. Za ulicno kuce najdobro e da go ignoriras, duri i ako se plasis od nego, i odnesuvaj se kako da ne postoi - ednostavno prodolzi da pravis toa sto go pravis, ne zastanuvaj, ne begaj,ne vikaj, ne mavaj. Poveketo ulicni kucinja ili nema ni da ti se priblizat ili pak na zakana ke izbegaat. Agresivnite nema da dojdat da te duskaat prvo, tie obicno mnogu jasno i uste oddaleku ke ti dadat na znaenje deka sakaat da te kasnat - spored mene, mnogu pogolema sansa za toa ima od domasno kuce odkolku od ulicno. Vo tvojava situacija tvoeto odnesuvanje bilo smireno, no sepak dovolno jasno za kuceto deka se plasis -- odnosno ne davas dovolno jasni signali dali sakas da se druzis ili sakas da te ostavat na mir. Vo takva situacija kuceto ke saka da istrazi, zatoa kuceto te sledelo i probuvalo da te zaangazira da mu obrnes vnimanie. Najdobra reakcija e da go ignoriras ili da zapres i edno stalozeno "ne" ili "begaj" Nema potreba od vikanje ili udiranje, i najprijatelskoto kuce ako go zbunis i isplasis ke saka da se odbrani od zakanata. I Papi e vo pravo, ne zasluzuvaat kjotek zamo zatoa sto ne se necii kucinja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom