Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Исто важи за сите раси на кучиња, над 1,5 година :)
Фала...
А, друго прашање ... :D
Да не знаеш како можам да извадам педигре за "кутрево" мое :D
Пошто не земав педигре кога го земав кучето, и така си помина една година без педигре, сеа си мислам дали да му се јавам на тој што го земав кучето од кај него (ќе може ли тој да ми даде, пошто помина доста време), или да барам друг начин, ново педигре да вадам ?
 
L

Lu

Гостин
Фала...
А, друго прашање ... :D
Да не знаеш како можам да извадам педигре за "кутрево" мое :D
Пошто не земав педигре кога го земав кучето, и така си помина една година без педигре, сеа си мислам дали да му се јавам на тој што го земав кучето од кај него (ќе може ли тој да ми даде, пошто помина доста време), или да барам друг начин, ново педигре да вадам ?
Дали и двајцата родители на твоето кутре имаат педигре ?

Доколку и двајцата родители имаат педигре тогаш може да се извади педигре за „нивното дете“ :) но доколку еден родител (или во уште полош случај доколку и двајцата родители се без педигре) тогаш нема шанси да се извади педигре.

И како тоа 1 година го имаш кучето и дури сега ти текна за педигрето ?
И една работа не ми е јасна, кучето твое има извадено педигре, но педигрето се наоѓа кај првиот сопственик (одгледувач), или кучето твое воопшто нема извадено педигре ?

Доколку твоето куче воопшто нема извадено досега педигре, процедурата за вадење на педигре е многу покомплицирана.

И уште едно прашање,
Доберман ли е твоето куче (бидејќи гледам на аватарот имаш Доберман) :)
Ако е Доберман кажи ми од кај си го зел, бидејќи јас ги познавам скоро сите луѓе што чуваат Добермани, па можеби го знам сопственикот па ќе го прашам за педигрето.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
^ Доберман е, го земав од Лисиче, Зоки се вика тој одгледувачот.
Eве страна: http://www.kaiserkraftdobermann.com/home , поточно http://www.kaiserkraftdobermann.com/litters/3/C-Litter
И мислам дека имаше извадено педигре за него, само што прашањето ми е ако го дал тоа педигре, дали и како можам да дојдам до друго...
Јбг, не бев одговорен и не отидов да го земам...

Уште едно прашање, дали 68 cm' е нормална висина за машки доберман на 1 година и скоро 2 маесеци ???
 
L

Lu

Гостин
^ О, па го знам јас Зоран ,сигурна сум дека извадил педигре за кученцето, тој секогаш вади педигре за сите доберманчиња.
Јави му се и прашај го дали може да ти го даде педигрето или да извадите ново доколку не го чува педигрето.
И двајцата родители имаат педигре, така да без гајле може да се извади и за твоето доберманче педигре :)

Висината е одлична, очекувај дека уште 2-3 сантима ќе порасне.
Висината на мажјаците Добермани е 68 - 72.
Можеш и во Кучешката енциклопедија да прочиташ за Доберманот, првиот пост за Доберманот го имам напишано :)


Барам совет од вас...Имам женка кане корсо,стара 7 месеци.....Ја чувам некои си месец и пол и за тоа време сум задоволен со тоа како е привакната на нас дома..Ја хранам 3 пати во денот ( 2 оброка домашно приготвена храна ориз,џигери ,суво лепче потопено со варено месо .јаде и доста овошје итн,двапа ти во неделата и давам и варено јајце ,А третиот оброк е сува храна што не е некоја марка и е релативно ефтина во споредба со др) Кога се консултирав со ветеринар во врска со тоа да и давам кафортан ( многу други ми предложија да и давам за да зајакне,оцврсне и ојача) ветеринарот ми укажа на тоа дека ке ја упропастам...Барам совет што да користам како витамини и др додатоци во исхраната ??? И се јави еден 'проблем' -едното уво се исправи а др остана во првобитната состојба (ушите и се скратени ) Дали е тоа поради недостаток на нешто или е честа појава? Благодарам однапред
Ако не е тајна кој ветеринар ти кажал дека од Кафортанот ќе го упропастиш Кане Корсото ?

Околу исхраната да искоментирам,
Немој на кучето да му даваш ефтина и неквалитетна сува кучешка храна, бидејќи во таквите неквалитетни храни нема никакви хранливи и корисни состојки, тоа ти е чист отпад, а башка имаат и многу конзерванси, вештачки бои и мириси.

Барем додека расте и се развива немој да ја храниш со неквалитетна храна.
Најдобро е да ја храниш со квалитетна сува кучешка храна ( Еукануба, Ројал Канин, Пурина ПроПлан, Бош, Брит, Фармина Натурал&Делишиус и сл.) во квалитетните кучешки храни ги има сите потребни состојки за правилен раст и развој на младите кучиња, има доволно количество на месо, протеини, калциум, витамини и сите потребни состојки.
Од домашна храна давај и ориз (јаглени хидрати) и варено месо пилешко / телешко (протеини), макарони, палента, риба од конзерва сардина / туна, јогурт, павлака, зеленчук, овошје ...

Точно е тоа дека Кафортанот е малце јак, па затоа давај и половина од пропишаната доза.
Пивски квасец во таблети е добро за влакното.
Калциум има и во лушпата на јајцето, секогаш кога ќе и даваш јајце, давај и ја и лушпата ситно издробена.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
^ О, па го знам јас Зоран ,сигурна сум дека извадил педигре за кученцето, тој секогаш вади педигре за сите доберманчиња.
Јави му се и прашај го дали може да ти го даде педигрето или да извадите ново доколку не го чува педигрето.
И двајцата родители имаат педигре, така да без гајле може да се извади и за твоето доберманче педигре :)

Висината е одлична, очекувај дека уште 2-3 сантима ќе порасне.
Висината на мажјаците Добермани е 68 - 72.
Можеш и во Кучешката енциклопедија да прочиташ за Доберманот, првиот пост за Доберманот го имам напишано :)
Фала, Многу :D
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Ако не е тајна кој ветеринар ти кажал дека од Кафортанот ќе го упропастиш Кане Корсото ?

Околу исхраната да искоментирам,
Немој на кучето да му даваш ефтина и неквалитетна сува кучешка храна, бидејќи во таквите неквалитетни храни нема никакви хранливи и корисни состојки, тоа ти е чист отпад, а башка имаат и многу конзерванси, вештачки бои и мириси.

Барем додека расте и се развива немој да ја храниш со неквалитетна храна.
Најдобро е да ја храниш со квалитетна сува кучешка храна ( Еукануба, Ројал Канин, Пурина ПроПлан, Бош, Брит, Фармина Натурал&Делишиус и сл.) во квалитетните кучешки храни ги има сите потребни состојки за правилен раст и развој на младите кучиња, има доволно количество на месо, протеини, калциум, витамини и сите потребни состојки.
Од домашна храна давај и ориз (јаглени хидрати) и варено месо пилешко / телешко (протеини), макарони, палента, риба од конзерва сардина / туна, јогурт, павлака, зеленчук, овошје ...

Точно е тоа дека Кафортанот е малце јак, па затоа давај и половина од пропишаната доза.
Пивски квасец во таблети е добро за влакното.
Калциум има и во лушпата на јајцето, секогаш кога ќе и даваш јајце, давај и ја и лушпата ситно издробена.
Ветеринарот се наоѓа во кисела вода (неќам да го кажам кој е да не тужи за клевета :) ) И фала за советот во врска со исхраната
 
L

Lu

Гостин
Ветеринарот се наоѓа во кисела вода (неќам да го кажам кој е да не тужи за клевета :) ) И фала за советот во врска со исхраната
Тој ветеринарот позади средното Економско ?
Ако збориш за тој ветеринар, јас можам да го кажам само ова :tapp:
Врска си нема, Кафортанот ќе го упропастел Кане Корсото, бог да чува посмешна работа немам слушнато.

Слободно давај и Кафортан, само ти реков малку намалена доза од пропишаната и ќе видиш како увцето ќе и се исправи :)
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Тој ветеринарот позади средното Економско ?
Ако збориш за тој ветеринар, јас можам да го кажам само ова :tapp:
Врска си нема, Кафортанот ќе го упропастел Кане Корсото, бог да чува посмешна работа немам слушнато.

Слободно давај и Кафортан, само ти реков малку намалена доза од пропишаната и ќе видиш како увцето ќе и се исправи :)
За истиот станува збор...али чисто информативно го прашав бидејќи во близина живеам,немам намера да ги користам неговите услуги..Но што би кажала за марин,ветеринарот кај корчагин средното ... Ми го пофалија неколку луѓе...Дали да го носам таму во случај на потреба??? фала ти уште еднаш
 
L

Lu

Гостин
За истиот станува збор...али чисто информативно го прашав бидејќи во близина живеам,немам намера да ги користам неговите услуги..Но што би кажала за марин,ветеринарот кај корчагин средното ... Ми го пофалија неколку луѓе...Дали да го носам таму во случај на потреба??? фала ти уште еднаш
Не сум го носела моето куче кај Марин, такада немам лично искуство со Марин али како што слушам ОК е, не е најдобар али сепак е на повисоко ниво од некои си квази ветеринари кои што не сакам јавно да ги кажам.

А инаку јас моето куче го носам кај Диме во Капиштец (одма позади домот за деца без родители) и можам да кажам дека сум презадоволна, според мене (а и според многу други луѓе) Диме е најдобриот ветеринар во Скопје, па ако сеуште немаш избрано ветеринар за твоето Кане Корсо, топло ти го препорачувам Диме бидејќи од лично искуство знам дека е одличен ветеринар.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
За истиот станува збор...али чисто информативно го прашав бидејќи во близина живеам,немам намера да ги користам неговите услуги..Но што би кажала за марин,ветеринарот кај корчагин средното ... Ми го пофалија неколку луѓе...Дали да го носам таму во случај на потреба??? фала ти уште еднаш
Јас одам кај Марин. Не сум имала некој поголем проблем со Лулу па неможам да кажам каков е за интервенции. Само знам дека по негова препорака да почнам третман за глисти, открив дека Лулу не беше целосно чиста. :) Знам дека човекот може да го побараш во било кое време ако е за итна интервенција (не дај боже).

Сега и јас имам прашање. Знам дека на куче не треба да се дава чоколадо, но што е со другите слатки работи? Лулу си е така малце повеќе по јадењето, да не кажам прасе, па се што ќе види дека јадеш сака и таа. Пред некој ден изеде парче посна баклава, додека ја видам што прави, отиде парчето ... :)
 
L

Lu

Гостин
Сега и јас имам прашање. Знам дека на куче не треба да се дава чоколадо, но што е со другите слатки работи? Лулу си е така малце повеќе по јадењето, да не кажам прасе, па се што ќе види дека јадеш сака и таа. Пред некој ден изеде парче посна баклава, додека ја видам што прави, отиде парчето ... :)
Кучињата нетреба да јадат благи работи, значи не е само чоколадото штетно, туку се што е благо (торти, баклави и сл.)
Нормално дека за кучето нема да има штетни последици доколку еднаш во месецот касне една коцка чоколадо, но ако почесто јаде благо може да има штетни последици по здравјето, губење на видот и сл.

Глукозата (шеќерот од овошјето) е корисен за кучињата, али другите шеќери што се наоѓаат во чоколадо, торта и сл. се штетни и треба максимално да се избегнува давање на овие продукти.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Кучињата нетреба да јадат благи работи, значи не е само чоколадото штетно, туку се што е благо (торти, баклави и сл.)
Нормално дека за кучето нема да има штетни последици доколку еднаш во месецот касне една коцка чоколадо, но ако почесто јаде благо може да има штетни последици по здравјето, губење на видот и сл.

Глукозата (шеќерот од овошјето) е корисен за кучињата, али другите шеќери што се наоѓаат во чоколадо, торта и сл. се штетни и треба максимално да се избегнува давање на овие продукти.
Фала ти душо за брзиот одговор :) Јас и земам посебни колачи за кучиња, во вид на коски се, не знам дали се благи или не, не сум ги пробала, но знам дека ги јаде :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Благо во умерени количини не е штетно за кучињата,не е проблем ако одвреме навреме дадете колаче како награда, само тоа да не биде многу често, сепак не е соодветна храна за нашите ,,месојади,,:X3:
Чоколадото, односно темните чоколада со поголем процент на какао се штетни затоа што какаото кучињата многу тешко го метаболозираат, и тоа делува токсично. Е сега, една коцка млечна чоколада нема воопшто да биде штетна за кучето, но чоколадо за готвење, па особено ако ,,собере,, цела табла е нешто подруга приказна, особено ако се работи за мала раса на куче.
Значи за тие што даваат понекогаш коцка чоколадо - не се плашете, нема да си го отруете кучето, но внимавајте и држете ги чоколадите надвор од дофат, за да не се ,,послужи,, тоа само.;)

Џокер, јас ке ти препорачам сега за сега да не даваш Кафортан, туку препарат што е скоро исклучиво калциум, на пример Калци-делис, Канина ГАГ, Калцимултивит и слично, не дека Кафортанот не чини, туку е повеќе мултивитамински препарат, а сега ти треба повеќе калциум барем додека го заврши најголемиот развој на коските и додека да ги исправи ушите, сепак е тоа тешка раса која побавно се развива. Исто така мислам и дека е крајно време да ги врзуваш ушите, во спротивно можно е и да остане паднато едното уво иако се кусо сечени, затоа што треба масажа и врзување за да се исправат.
 

LaraB

Шеф
Член од
13 декември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
3
Најдобар ветеринар е др. Анастас Петров, од Св.Модест.
Ординацијата му е топ опремена, искусен е и љубезен :)
Јас моето куче од мало го носам кај него, а и сите други животинчиња (имам хрчаци и морско прасе).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom