Куран

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Awe luge vo Biblijata se izvrseni eden kup incesti i plus toa mnogu neversta. Spiel so sluginkata. so zenata na brat mu, so sestrata na zena mu i kako mozete da kazete deka Biblijata e sveta kniga ama ajde ke pravime poveke muabet na druga tema oti taa ja otvoriv za kuranot a ne za zenata.
Аве, аве...:) Ако спие со слугинката - не е инцест. Ако спие со жената на брат му - не е инцест. Ако спие со жената на сестра му - такуѓере не е инцест. Чисто онака, да посочам на лошите примери:)
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
E jas ne kazav deka ako spies so sluginkata e incest tuku kazav deka ima incest i + toa za sluginkata i drugite raboti.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Многу замараш, се обидуваш да глумиш лудило ама да знаеш дека се прикажуваш како многу глуп, и сам знаеш дека и во Куранот се зборува за инцест.
:nenene: Срамота е да лажеш! Ај посочи каде тоа во Кур,анот се зборува за Инцест?
E jas ne kazav deka ako spies so sluginkata e incest tuku kazav deka ima incest i + toa za sluginkata i drugite raboti.
Во право си,Библијата преизобилува со Инцест,но,сепак ќе ве молам да не ја расипуваме темата со оф топици. Зарем не е подобро да си отворите адекватна тема и таму да си разговарате за тоа?!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361
Така е, така е, Библијата изобилува со инцест, а Куранот е многу ОК и треба задолжително да се изучува.

"Ученик во верско училиште во пакистанската провинција Панџаб го изгубил животот бидејќи учителот го казнил затоа што не ја научил лекцијата за Куранот, пренесува Блиц.
Момчето Атиф, старо седум години било обесено за вентилаторот на плафонот во средата. Здравствената состојба на Атиф постепено се влошувала и тој на крајот починал во канцеларијата на професорот. Учителот го уапсила полицијата.
Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 30.05.2008 17:31:08"


neo_wmaster ja научи ли ти твојата лекција за Куранот?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Овој до негде е во право. Во христијанството не смее да имаш повеќе од една жена па ако направиш прељуба си грешник, додека исламот ја легализира прељубата и ти дозволува повеќе жени па автоматски не правиш грев. Според христијанството ако убиеш човек следува казна, а исламот и тука легализира убиство на "неверници" и ти следува награда кај господ. Колку повеќе утепаш толку подобро.
izvini brat ama se gleda deka ne si zapoznaen mnogu so islamot.Allah vika:"koj ubil eden nedolzen covek kak da ubil celo covecanstvo"......ete.........i posle ova kazi deka e dpzvoleno ubivanjeto.........
A i tuja ne se vrsi preljuba zatoa sto e vo brak so site tri..a i voopsto ne se krie........mislam site znaat za toa a i zenata se soglasuva...ova na preljuba ti lici????????????/
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
i neo so sreka.......i eve eden ubav ajet:O robovi moi koi sami na sebe grev napravivte i sami zlo si napravivte,ne gubete ja nadezta vo Allahovata milost!!!Allah sigurno site grevovi ke vi gi oprosti.Toj stvarno,mn oprostuva i Toj e Milostliv".............
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
uste ness za Quranot...toa e sveta kniga napisana od strana na Muhamed a.s.......ona bila kazuvana od strana na Allah a Muhamed ja napisal......taa e stvarno ubava kniga.mn luge ne ja svagaat pa zatoa komentiraat bespolezno megutoa koga ubavo razmislis za toa sto ke go pricitas se ukazuva na edno.kolku e ubavo da si musliman.kolku e ubavo da veruvas deka postoi nekoj tolku golem da sozdal se...kolku e ubavo koga ke zastanes pred nego da mu e molis i zablagodaruvas sto ti dal zivot....cuvstvuvas deka toae toa...bez kuran ne se moze.toa e eden zakonik..vo nea pisuva sio mozes a so ne..........zamisli si koga ke kazes samo polovia od stranica na kuranot so tebe se nekolku iljadi meleci(angeli)prateni od Allah da te cuvaat.......
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
uste ness za Quranot...toa e sveta kniga napisana od strana na Muhamed a.s.......ona bila kazuvana od strana na Allah a Muhamed ja napisal......taa e stvarno ubava kniga.mn luge ne ja svagaat pa zatoa komentiraat bespolezno megutoa koga ubavo razmislis za toa sto ke go pricitas se ukazuva na edno.kolku e ubavo da si musliman.kolku e ubavo da veruvas deka postoi nekoj tolku golem da sozdal se...kolku e ubavo koga ke zastanes pred nego da mu e molis i zablagodaruvas sto ti dal zivot....cuvstvuvas deka toae toa...bez kuran ne se moze.toa e eden zakonik..vo nea pisuva sio mozes a so ne..........zamisli si koga ke kazes samo polovia od stranica na kuranot so tebe se nekolku iljadi meleci(angeli)prateni od Allah da te cuvaat.......
Мухамед не ја напишал. Ја напишале неговите следбеници. И дури и они се карале измеѓу себе затоа што секој си имал своја верзија од нешто што Мухамед го пренел.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Мухамед не ја напишал. Ја напишале неговите следбеници. И дури и они се карале измеѓу себе затоа што секој си имал своја верзија од нешто што Мухамед го пренел.


Ne ne,mn pogresno.Quranot e kniga na Gospod,t.e. kazuvana od strana na Gospod.e sea ako samo Muhamed zboruval so nego zatoa sto e poseben kako moze drugite da ja nap.i procitaj ness za Qurannot sekade pisuva deka ja napisal Muhammed.stvarno ne se nadevav deka nekoj ke komentira na dokazeno,na fakt.:uvo:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ne ne,mn pogresno.Quranot e kniga na Gospod,t.e. kazuvana od strana na Gospod.e sea ako samo Muhamed zboruval so nego zatoa sto e poseben kako moze drugite da ja nap.i procitaj ness za Qurannot sekade pisuva deka ja napisal Muhammed.stvarno ne se nadevav deka nekoj ke komentira na dokazeno,na fakt.:uvo:
I jas se soglasuvam so tebe deka kuranot e napisan od muhamed a.s. bidejki toj bil posebna licnost. Toj bil bozji pratenik i gospod go pratil nego. Ja citam knigata i gledam deka e izvonredno delo.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ne ne,mn pogresno.Quranot e kniga na Gospod,t.e. kazuvana od strana na Gospod.e sea ako samo Muhamed zboruval so nego zatoa sto e poseben kako moze drugite da ja nap.i procitaj ness za Qurannot sekade pisuva deka ja napisal Muhammed.stvarno ne se nadevav deka nekoj ke komentira na dokazeno,na fakt.:uvo:
No ima mnogumina koi ja tolkuvaat pogresno i zatoa i zatoa i nastanuvaat konflikti.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ne ne,mn pogresno.Quranot e kniga na Gospod,t.e. kazuvana od strana na Gospod.e sea ako samo Muhamed zboruval so nego zatoa sto e poseben kako moze drugite da ja nap.i procitaj ness za Qurannot sekade pisuva deka ja napisal Muhammed.stvarno ne se nadevav deka nekoj ke komentira na dokazeno,na fakt.:uvo:
Имам читано, затоа кажувам. Бог контактирал со Мухамед, Мухамед пренесувал на неговиот народ. Али, на хартија он не го напишал, него неговите следбеници. Можеби ти треба да се образоваш малку повише за својата сопствена вера
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Не ја расипувајте темата, ако ви се зборува за двете Книги, отворејте тема Куран vs. Библија. Поздрав до ’’Исламски Центар’’, ’’Каказиња’’ и до сите буквалисти кои се преправат дека го прочитале Куранот со цитат од Куранот:

“Believers, Jews, Sabaeans or Christians - whoever believes in God and the Last Day and does what is right - shall have nothing to fear or regret”
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не ја расипувајте темата, ако ви се зборува за двете Книги, отворејте тема Куран vs. Библија. Поздрав до ’’Исламски Центар’’, ’’Каказиња’’ и до сите буквалисти кои се преправат дека го прочитале Куранот со цитат од Куранот:

“Believers, Jews, Sabaeans or Christians - whoever believes in God and the Last Day and does what is right - shall have nothing to fear or regret”
кој тука ја спомна Библијата? Никој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom