Купување преку интернет (генерална дискусија)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе треба ли да плаќам царина и слични давачки за слушалки? Сакам да нарачам слушалки од АлиЕкспрес ама не знам дали ќе ми излезат ѓавол ипол.
За овие мислам.
Нарачај си слободно, гледам 16 евра плус 2 кома нешто ти пишува за достава, максиумум 20 евра. До 45 евра имаш фора :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.995
Поени од реакции
14.806
Во петокот ми стигна писмо од пошта скопје и ми бараат фактура за плаќање на производ оф Алиекспрес, се јавив денеска ,ме прашаа колку сум го платил производот , им кажав 27 долари и ми рекоа дека над 22 евра мора да се плати ДДВ......

Мајка, шајка, мадрфакр:drk:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ќе треба ли да плаќам царина и слични давачки за слушалки? Сакам да нарачам слушалки од АлиЕкспрес ама не знам дали ќе ми излезат ѓавол ипол.
За овие мислам.
Нема да треба царина да плаќаш за ова, само причекај и нарачај после нова година да не ти заглави некаде нарачката.[DOUBLEPOST=1450718157][/DOUBLEPOST]
Во петокот ми стигна писмо од пошта скопје и ми бараат фактура за плаќање на производ оф Алиекспрес, се јавив денеска ,ме прашаа колку сум го платил производот , им кажав 27 долари и ми рекоа дека над 22 евра мора да се плати ДДВ......

Мајка, шајка, мадрфакр:drk:
Што точно нарача ако не е тајна? Јас и габаритни работи сум нарачувал како на пример ув лампа и не ми барале никакви додатни плаќања.
 
H

HoT IcE

Гостин
Нема да треба царина да плаќаш за ова, само причекај и нарачај после нова година да не ти заглави некаде нарачката
Зошто? Има шанси да се заебе сега за НГ? Баш сакав сега да нарачам, да ми стигне за роденден :([DOUBLEPOST=1450718458][/DOUBLEPOST]
Нарачај си слободно, гледам 16 евра плус 2 кома нешто ти пишува за достава, максиумум 20 евра. До 45 евра имаш фора :)
Не би требало ова повеќе од 20 евра да излезе, сакам да го нарачам сега таман за роденден(15 јануари) да ми стигне отприлика :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Зошто? Има шанси да се заебе сега за НГ? Баш сакав сега да нарачам, да ми стигне за роденден :(
Обично ова време заглавуваат нарачки и никогаш не пристигаат.
За разлика од Јануари како луди пристигнуваат изгледа тогаш поштите се порастеретени.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Во петокот ми стигна писмо од пошта скопје и ми бараат фактура за плаќање на производ оф Алиекспрес, се јавив денеска ,ме прашаа колку сум го платил производот , им кажав 27 долари и ми рекоа дека над 22 евра мора да се плати ДДВ......

Мајка, шајка, мадрфакр:drk:
edna moja drugarka cesto naracuva od aliexpres ama nikogas ni carina ne platila ni takvi ddv.me cudi mene toa sto ti go rekle.
 
H

HoT IcE

Гостин
Обично ова време заглавуваат нарачки и никогаш не пристигаат.
За разлика од Јануари како луди пристигнуваат изгледа тогаш поштите се порастеретени.
Нарачав веќе, дека е на попуст сега, не знам кога пак ќе бидат. Ваљда не сум толку баксуз, плус имам ова бројче за следење и гаранција ако не стигне :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нарачав веќе, дека е на попуст сега, не знам кога пак ќе бидат. Ваљда не сум толку баксуз, плус имам ова бројче за следење и гаранција ако не стигне :D
Ќе стигне само може да подзакасни. Ја нарачав у сред кинеска нова година и поспоро дојде ама сепак дојде пред врата :D Нема ништо да ти пресметаат, уживај.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Нарачав веќе, дека е на попуст сега, не знам кога пак ќе бидат. Ваљда не сум толку баксуз, плус имам ова бројче за следење и гаранција ако не стигне :D
Обично поспоро доаѓаат нарачки во декември отколку во јануари. Како и да е се е среќа некогаш може да се изгубат па затоа постои тракинг број.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.995
Поени од реакции
14.806
Нема да треба царина да плаќаш за ова, само причекај и нарачај после нова година да не ти заглави некаде нарачката.[DOUBLEPOST=1450718157][/DOUBLEPOST]
Што точно нарача ако не е тајна? Јас и габаритни работи сум нарачувал како на пример ув лампа и не ми барале никакви додатни плаќања.
Кожен појас за на грб, сличен како што користат кревачите на тегови. Му правев услуга на колега, а мислам дека има проблем со ишијас или со кревање на потешки работи, но сигурно не е билдер.

Од луѓе кои почесто порачуваат, од интернет, разбрав дека царината од цел хангар со пакети одбира ``одоко`` и неколку од нив или ги царини или ги заебава како мене. 27 долари се 23,7 евра или 1.7 евра изнад сумата на која кумот става давачки
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кожен појас за на грб, сличен како што користат кревачите на тегови. Му правев услуга на колега, а мислам дека има проблем со ишијас или со кревање на потешки работи, но сигурно не е билдер.

Од луѓе кои почесто порачуваат, од интернет, разбрав дека царината од цел хангар со пакети одбира ``одоко`` и неколку од нив или ги царини или ги заебава како мене. 27 долари се 23,7 евра или 1.7 евра изнад сумата на која кумот става давачки
Јас никогаш не сум платил данок од кинези дури процесор од 200$ сум нарачал и немало данок.

Единствено ако нарачувам од ЕУ земји ми зимале многу. Од Германија ракета за жмигавец за БМВ кое кошта 40 евра, данок 1500 денари ми земаа.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ќе треба ли да плаќам царина и слични давачки за слушалки? Сакам да нарачам слушалки од АлиЕкспрес ама не знам дали ќе ми излезат ѓавол ипол. За овие мислам.
Утринава ги добив овие без никакви проблеми (за некое чудо) :D само после нова година како што ти рекоа.
 
H

HoT IcE

Гостин
Утринава ги добив овие без никакви проблеми (за некое чудо) :D само после нова година како што ти рекоа.
Таман си е бе, не се брзам никаде :D
Добри се тие што ги зеде? Ја овие што ги нарачав што читав по интернет и гледав на YouTube ептен ги испофалија, за таа цена биле врв. Додуша и едно другарче има исти и ептен ги испофали исто.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Таман си е бе, не се брзам никаде :D
Добри се тие што ги зеде? Ја овие што ги нарачав што читав по интернет и гледав на YouTube ептен ги испофалија, за таа цена биле врв. Додуша и едно другарче има исти и ептен ги испофали исто.
Супер се барем сеа за сеа ги имам пола ден а ги купив по сугестија на youtube :D Е сеа нормално и таму имаше негативни коментари ама од професионалци не му се слушало она, ова подруго звукот му го извртувало... ја искрено ги земав за секојдневна употреба, ретко за гејминг, ме привлече дизајнот и оние ,,обичните" коментари дека се супер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom