Купување на автомобил.

Член од
28 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво дечки, имам во план да купам половен автомобил но не се разбирам многу околу авотомобили, па би ве замолил за предлог.
мојот буџет е до 5000 еу макс.

Благодарам
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Прво кажи за каква употреба ти е, дали имаш некакви приоритети и слично, па после ќе може да ти се даде предлог за тоа каква кола да купиш :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Пред некое време при слично пребарување за дизел ми испадна еден пост од друг форум, ќе го ставам како цитат, можеби ќе му се најде на некој за совет:
1. ДИЗЕЛ СЕ КУПУВА ЗИМНО ВРЕМЕ. Ако кога температурата надвор е -10 степени и ладен мотор се проба да се запали се станува јасно за конкретниот автомобил. Добриот дизел ќе запали само со ЕДНО ЗАГРЕВАЊЕ НА ГРЕАЧИТЕ едно гаснење на лампата за греачите на инструмент таблата. При тоа без да се мачи и рка подолго време, ДОБРИОТ ДИЗЕЛ МОТОР пали како бензинец.

2. Веднаш по стартувањето на студен дизел мотор извадете ја шипката за контрола на маслото од цевката и не треба да дува воздух или согорени гасови. Ако се појават капки од масло МОТОРОТ Е ИЗДУВАН. Добриот дизел нема притисок во картерот и не дува од шипката за контрола на масло.

3. Отворете ја капачката за долевање на масло во моторот кога моторот работи и постигнал работна температура. Излегувањето на согорени гасови и капки од масло од таму е знак за лош мотор.

4. Ослушнете ја работата на моторот. Добриот дизел мотор РАБОТИ СТЕГНАТО, РАМНОМЕРНО, БЕЗ ДА ГИ МЕНУВА ВРТЕЖИТЕ ибез дополнителни шумови, стружење, виење, периодично крцкање, чукање, ццкање. Работата на добриот дизел мотор се споредува со музика - не треба да го дразни увото.

5.Погледнете ги издувните гасови што излегуваат од ауспухот. Тие се најдобар тестер за состојбата на моторот. Добриот дизел испушта гасови што едвај се забележуваат - безбојни се. Белиот дим е знак за вода во цилиндрите-дали се работи за пукнат блок, глава или продуван дихтунг, тоа е друго прашање. Сиво обоениот чад со мирис на изгорено масло е знак за отслужен мотор (износен). Дајте гас и задржете ја на околу 2000 врт/мин. Нормално на почетокот колата треба да исфрли црн чад. Проблем има ако после 2-3 секунди од давањето на гаста и постигање на 2000 врт/мин црниот чад не престане да излегува, и истиот продолжи да дими. Тоа е гаранција на лошо согорување на нафтата. Проблемот се должи или на избегано центрирање, проблематичха дизна /т.н. дизна што моча/, омекнати пружини на дизните , но може и проблемот да е во пумпата за горивото, кој е многу полоша варијанта. Особено карактеристично за француските дизели е тоа што тие не димат дури и при нагло давање на гас, поради користење на радиално-лачните дизни и пофиното образување на горивната смеса од директното вбризгување.

6. Отворете го капачето од казанчето за антифриз додека моторот работи. Замолете некој да даде гас и да ја задржи така да моторот работи на 2500 врт/мин. Ако од разладната течност во казанчето почнат да излегуваат меурчиња со гас тогаш тој мотор има издуван дихтунг на глава.

7. Додека моторот работи погледнете ги шајбните на ремените. Не треба да имаат радијално или аксијално отстапување додека моторот работи. Тоа се воочува лесно.

8. Извадете ја шипката за проверка на нивото на маслото и погледнете ја бојата на маслото. Дури и по 20 километра поминати од промена на маслото во моторот, тоа добива катран црна боја. Присуството на бела емулзија е гаранција за вода во маслото. Секаква друга боја освен црна е сомнителен фактор за присуство на несакани примеси.

9. Ставете ја на канал колата и погледнете го картерот на моторот за да воочите дали истиот е удиран. Исто така проверете дали има течење на масло додека моторот работи. Убаво е да се знае дека најтешко се отстранува течење на масло ако тоа постои меѓу менувачот и моторот. Замената на виновниот семеринг бара вадење на менувачот

10. Оставете ја колата на нагорнина. Обидете се да тргнете без притоа да додавате гас воопшто. Добриот дизел мотор повлекува на нагорнина и се движи без потреба од дополнително притискање на гаста со минимум двајца патници. Ако моторот гасне за време на пробата значи не таквиот мотор НЕ Е ДОБАР.

11. Пробајте ја колата во движење, во случај на нагло забрзување. Дизелот треба да повлекува равномерно како по линија во ниски вртежи. Додека ја забрзувате нагло и успорувате следете дали има појава на вибрации. Ако почувствувате вибрации од моторот НЕ ЈА КУПУВАЈТЕ КОЛАТА. Сигурно има проблем со системот за вбризгување на горивото, или се работи за изместена резонансна толеранција на моторот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Здраво дечки, имам во план да купам половен автомобил но не се разбирам многу околу авотомобили, па би ве замолил за предлог.
мојот буџет е до 5000 еу макс.

Благодарам
Треба да си одредиш цел, јас сакав моноволуменец, сакав колата да биди повисока за полесно влегување, сакав да има повеќе простор и внатре кај патниците и во багажот.

Тоа бе основните барања, имав и додатни, ама со оглед дека купував половно возило тука бев флексибилен.

Сакав да нема многу електроника т.е. опрема, сакав да има сончев покрив, сакав да има темпомат од додатна опрема, сакав да нема многу големи гуми.

И така одма се стесни изборот на - VW Turan, Seat Altea XL, Citroen Xsara Picasso, Citroen Grand C4, Renault Grand Scenic, Ford C-max и Opel Zafira.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Пред некое време при слично пребарување за дизел ми испадна еден пост од друг форум, ќе го ставам како цитат, можеби ќе му се најде на некој за совет:
Ako nekoj go praktikuva ovoj tekst, ke treba site samo novi koli od salon da kupuvame..
Pa kade ima idealna polovna kola, nema nigde.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Треба да си одредиш цел, јас сакав моноволуменец, сакав колата да биди повисока за полесно влегување, сакав да има повеќе простор и внатре кај патниците и во багажот.

Тоа бе основните барања, имав и додатни, ама со оглед дека купував половно возило тука бев флексибилен.

Сакав да нема многу електроника т.е. опрема, сакав да има сончев покрив, сакав да има темпомат од додатна опрема, сакав да нема многу големи гуми.

И така одма се стесни изборот на - VW Turan, Seat Altea XL, Citroen Xsara Picasso, Citroen Grand C4, Renault Grand Scenic, Ford C-max и Opel Zafira.
За шо се одлучи ако не е тајна?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Renault Grand Scenic

Бев флексибилен си гледав и Citroen Picasso и Altea XL, т.е. се што ќе ми фати око.

На крај реното се погоди најдобар избор.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Прво кажи за каква употреба ти е, дали имаш некакви приоритети и слично, па после ќе може да ти се даде предлог за тоа каква кола да купиш :)
Pa mi treba familijarno vozilo, so mala potrosuvacka , eftino za odrzuvanje. :) fala vi na site za sovetite .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Ako nekoj go praktikuva ovoj tekst, ke treba site samo novi koli od salon da kupuvame..
Pa kade ima idealna polovna kola, nema nigde.
Зошто од салон, јас кога ја зедов сите овие работи беа покриени, ама ја зедов со поминато под 100к.
Ние не купуваме коли тука, конзерви со тркала, ти коли ги сметаш овие со по 300 илјади што се увезуваат тука?[DOUBLEPOST=1517161655][/DOUBLEPOST]
Renault Grand Scenic

Бев флексибилен си гледав и Citroen Picasso и Altea XL, т.е. се што ќе ми фати око.

На крај реното се погоди најдобар избор.
Дизел или бензин е реното? Како си задоволен со тој модел, потрошувачка/сервис?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Зошто од салон, јас кога ја зедов сите овие работи беа покриени, ама ја зедов со поминато под 100к.
Ние не купуваме коли тука, конзерви со тркала, ти коли ги сметаш овие со по 300 илјади што се увезуваат тука?[DOUBLEPOST=1517161655][/DOUBLEPOST]
Дизел или бензин е реното? Како си задоволен со тој модел, потрошувачка/сервис?
Дизел, прв сервис 16.000 денари од кој што 12.000 денари беа деловите.
Сменив ребраст комплет, водна пумпа, масло и тоа Elf 5-40 точно за тој модел, антифриз Castrol, и сите филтри, маслен, нафтен, поленов и воздушен.

Така да сега засега сервисов изгледа супер со цена.

Потрошувачка во град на мали релации е некаде 9.5, ако правам малце поголем круг низ градот тогаш се спушта на 8.5. На отворено е 5.5.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зошто од салон, јас кога ја зедов сите овие работи беа покриени, ама ја зедов со поминато под 100к.
Ние не купуваме коли тука, конзерви со тркала, ти коли ги сметаш овие со по 300 илјади што се увезуваат тука?[DOUBLEPOST=1517161655][/DOUBLEPOST]
Дизел или бензин е реното? Како си задоволен со тој модел, потрошувачка/сервис?
Moze da ima i 500.000 pa da e kako nova, a moze da ima 100.000 pa da e za otpad. Kilometrite ne se nikakvo merilo.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Abe zemi koja ke ti se bendisa,obavezno so mehanicar proverka-toa e osnovnoto. Za drugoto sto vikaat kaj nas- Ubava da i e srekata to e to[DOUBLEPOST=1517327485][/DOUBLEPOST]
Зошто од салон, јас кога ја зедов сите овие работи беа покриени, ама ја зедов со поминато под 100к.
Ние не купуваме коли тука, конзерви со тркала, ти коли ги сметаш овие со по 300 илјади што се увезуваат тука?[DOUBLEPOST=1517161655][/DOUBLEPOST]
Дизел или бензин е реното? Како си задоволен со тој модел, потрошувачка/сервис?
Cekaj, 500.000km in Germany > 100.000 in Blagodarevo. Tamu ima patista ne e igracka, tuka so 5.000 mozes da ja odneses na otpad po kaldrmive neli?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
500000 се многу и тука и секаде, не си правете бајрам со умот, посебно ако сфатил дека не му се исплати да ја сервисира што е најчест случај надвор па си купува ново, а ѓубрето на пазар.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
500000 се многу и тука и секаде, не си правете бајрам со умот, посебно ако сфатил дека не му се исплати да ја сервисира што е најчест случај надвор па си купува ново, а ѓубрето на пазар.
Toa e napisano ilustrativno. Eve eden prost primer, kola od gemanija od prv gazda vozena na dolgi relacii redovno servisirana od a do š vo ovlasteni servisi maksimalno socuvana kako od fabrika so 500.000km (ima ovakvi ne moze da gi poznaes kilometrite), i nekoja kanta od kaj nas 5 pati krsena i farbana, vozena so ulje od 100 den litar i partalisuvana po nasive makadami, servisirana samo ako padne nekoe trkalo po pat, ama so pominati 100.000km. Koe vozilo e podobro?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Toa e napisano ilustrativno. Eve eden prost primer, kola od gemanija od prv gazda vozena na dolgi relacii redovno servisirana od a do š vo ovlasteni servisi maksimalno socuvana kako od fabrika so 500.000km (ima ovakvi ne moze da gi poznaes kilometrite), i nekoja kanta od kaj nas 5 pati krsena i farbana, vozena so ulje od 100 den litar i partalisuvana po nasive makadami, servisirana samo ako padne nekoe trkalo po pat, ama so pominati 100.000km. Koe vozilo e podobro?
Проблемот е што и од таму ти ја продава кога ќе сфати дека треба да прави сервис кој ќе го кошта ѓаол и пол. Не е будала и тој да ти ја среди целосно и да ти ја даде, остај ги ти сервисните книшки штанцани во Дупница каде што е се променето, мислиш будали се швабите и жабарите, ги сервисираат од А до Ш и ги продаваат за 1500 евра коли купени по 25 000 евра.
Да километражата не е единствениот показател дали е добро или не е добро возилото, но ако е добро одржувано возилото што е возено тука, а има под 100 000, дефинитивно е подобро од било кое со 300 000 од горе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom