Кренете свој FTP сервер

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
не ми е јасно само една работа... го завршив креирањето на ФТП серверот, си стаив свој пасворд, си сменив узернејм... но кој линк да го share-увам за да го отворат другите јузери серверот???
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Necrophilia напиша:
не ми е јасно само една работа... го завршив креирањето на ФТП серверот, си стаив свој пасворд, си сменив узернејм... но кој линк да го share-увам за да го отворат другите јузери серверот???
На твојата Ај-пи адреса. Доколку имаш статична ќе нема никаков проблем, доколку имаш динамична конекција ќе се менува ај-пи адресата на секое конектирање на интернет.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Нормално, со ftp:// наместо http:// пред адресата..
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
јахутерминал напиша:
На твојата Ај-пи адреса. Доколку имаш статична ќе нема никаков проблем, доколку имаш динамична конекција ќе се менува ај-пи адресата на секое конектирање на интернет.
ахам... мислам дека имам динамична ајпи адреса башка почесто го користам програмчето за RapidShare Unlimited што автоматски значи дека при секоја активација на програмот ми се менува ајпи адресата...

како и да е, ке ми го објасни некој ова?



ај чекор по чекор, јас си креирав ФТП сервер јузерот ми е alfamobil пасвордот ми е necriphilia имам селектирано еден фолдер со игри за сони ериксон во D партиција.

значи ја видовте мојата моментална ајпи адреса и кажете ми дали ке можете да се конектирате моментално е активен и следните 2/3 часа...
 
P

Princ

Гостин
Се поврзува, ама јузер/пасс вика дека се погрешни. Провери да не си наместил нешто погрешно (јузер и пасс).
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
username: alfamobil
pasword: necrophilia

еве тука се мести тоа нели?

п.с. а можам сам да си кликнам на ајпито и да ми се отвори башк како протокол? за да можам да си проверам дали функционира???
 
P

Princ

Гостин
Неќе, не знам што е работава. Ако имаш firewall (имаш сигурно, не можам да ти ја пингам IP адресата) гледај отвори го портор за FTP (21 мислам дека беше). Исто уклучи и Annonymous connections.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
уклучив Annonymous connections. а портот ми е 21.
 
P

Princ

Гостин
Знам (претпоставив во предходниот пост) дека FTP портот ти е 21, ама изгледа тој порт ти е затворен (не гледам друго објаснување).
Види или отвори го, или исклучи firewall целосно, барем моментално дур тестираме.
Уште нешто, и сам можеш да тестираш. Само како адреса внеси ftp://IP.adresa.whatever/
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
кажи ми од тука да го исклучам firewall-от?

и како да ја подесам конекцијата за порт 21 да ми биде отворен?? можно е оти имам блутут адаптер да е зафатен од тоа тој порт??
 
P

Princ

Гостин
Сега ти ја пингам IP адресата, ама пак не можам да влезам во FTP серверот. Уклучи firewall пак, тој не бил причината што не можам да влезам.
Ај те молам провери дали си ги следел сите упатства.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ги следев сите упатства и тоа по два пати сетирав пак ништо неке... во секој случај завршив работа со бејби фтп, можеби нема некоја заштита и некои + опции како другите но сепак врши работа, а ако некој сака фраер да се праи и да ми буричка по другите фоледери - бујрум, само за настанатите штети не одговарам.

ftp://89.205.13.158/
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Ако некогаш сте пробале да делите голем број на фајлови преку интернет, сигурно сте забележале дека не е баш лесно. Можете преку МСН да ги праќате, но максимум три фајла во еден момент. Преку е-маил, споро и ограничен е-маил простор. Што ако направите своја веб страна. На тој начин ќе можете да ги превземата фајловите било кога, но што ако сакате истовремено и да оставате фајлови? Нема потреба да спомнувам дека и таму имате доста големо ограничување....
Имам подобра идеја. Направете свој ФТП (File Transfer Protocol) сервер. Се што ви треба, е компјутер приклучен на интернет и неколку подесувања. За подесувањата ќе ви помогнам јас, вие погрижете се за компјутерот и интернетот :)

Windows XP Professional (и Windows 2000) одат со вклучен IIS на Микрософт (Internet Information Server) кој може да го користите за да креирате ФТП сајт на вашиот компјутер.

Подесување на FTP сервер со Windows XP Professional
Прва работа што треба да ја направите е да проверите дали IIS'от е конфигуриран правилно.
Одете на Start --> settings --> control panel --> add or remove programs и одбери add or remove windows components. Чекирај го Internet Information Services (IIS) и кликни на "Details".
Тука ќе треба да ги чекирате "Common Files", "File Transfer Protocol (FTP) Service" и "Internet Information Services Snap-In". Дечекирајте ги сите други и кликнете OK. IIS ќе се конфигурира самиот но можеби ќе ви го побара ЦД-то од икспето.

Конфигурирање на контролите на FTP серверот
Откако ќе се инсталира IIS, автоматски се креира фолдер во "C:\inetpub\ftproot". Засега е празен и небезбеден тој фолдер. Било кој што ќе внесе ftp://(вашата ИП адреса)/ во неговиот бровсер, ќе влезе во тој фолдер и да се поврзе со твојот компјутер. Сега ќе го конфигурираме вашиот FTP сервер.
Одете пак во "Control Panel" (ако не знаеш кај е тоа ти предлагам да не читаш понатаму туку да си читаш во Општи Муабети, евентуално Љубов и Секс ако си доволно возрасен), одбери лево-горе "switch to classic view", сега одбери "administrative tools", па "Internet Information Services".
Оди TVOJUSER (local computer) --> FTP sites. Претпоставувам стигнавте до "default FTP site" на левата страна.
Десен клик на него и rename ако сакате да му го смените името. Твој сајт е, прај му што сакаш.
Сега десен клик на твојот ФТП сервер и одбери "properties".
Тука се прават главните подесувања на вашиот FTP сервер. Во првиот таб (да се изразам мозиловски, јазиче) можете да го смените името на серверот, наместите на кој порт да можеш да се поврзуваш (остави 21 засега), лимитираш конекции и да видиш кој моментално е логиран кај тебе.
Во делот connection можете да подесите истовремено колку корисници можат да бидат приклучени на серверот (максимумот е 10, намести да можат помалку ако сакаш).

WinXP FTP контроли на безбедност
Во "Connection Timeot" боксот можете да подесите после колку изминато време идле (време во кое нема воопшто активност) корисникот да биде дисконектиран. Ако кликнеш на "Current Sessions" најдоле, ќе видиш кој е моментално конектиран на серверот и да ги дисконектираш ако сакаш.
Во "Security accounts" можете да подесите ако сакате анонимни корисници (anonymous) да имаат пристап до серверот. Малку глупо, БИЛО КОЈ може да ги види фајловите што се "шерувани" на интернет, без да им бара корисничко име и лозинка.
IIS има свој диалог прозорец за кориснички имиња. Разгледајте го малку.
Но ако го исклучите анонимниот корисник има свои ризици кои ќе ги спомниме покасно. Засега оставете го вклучен. Кај messages можете да напишете некоја порака што ќе се прикажува на секој што ќе се обиде да се поврзе на серверот (Пример: Ќе те скршам ако не си авторизиран да влезеш на серверов а сепак пробуваш). Јасно ви е.
На четвртиот таб (јазиче ебаго) можете да подесите кој директориум (фолдер) на вашиот компјутер ќе влезат корисниците веднаш штом ќе се логираат.
Одберете директориум или пак оставете го default-ot па тука копирајте/пастирајте фајлови и фолдери што сакате да ги делите со другите.

Конфигурирање на WindowsXP Firewall
Оди во контрол панелот, network connections, десен клик на вашата интернет конекција и "Properties".
Оди "advanced", одбери "settings". Во "Services" штиклирај го "FTP Server" и кликни ок. Сега firewall-ot ќе дозволува проток на податоци на портот 21.

ВАЖНО
Проблемот со FTP-to е што воглавно е несигурен проток. Корисничките имиња и лозинките не се енкриптирани и како такви се испраќаат директно од клиентот до серверот, така ако некој ви ги следи пакетите (примо-предавањата) на мрежата, ќе види што се разменува.
Има начини како да се среди ова (SSL) ама ќе морате да се снајдете сами.
Поздрав ( /ме си ја брише потта :) ).
А може ли да се провери од друго место дали е IIS'от е конфигуриран правилно?зш мене не сака да ми го отвори нешо add remove win comp. од тоа сидебарот грешка има некоја..?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Наскоро ќе отворам тема со инструкции како се конфигурира Apache на Windows XP за да кренеш HTTP сервер :)
Princ, абе го превртев цел форум, ама никаде не најдов за HTTP :( Дај кажи ако си ги пишал инстуркцииte за HTTP кај да ги најдам.

Благодарам однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom