Кредит и извршител

Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
имам едно прашање до некој кој што се разбра во овие работи
татко ми почина и има потрошувачки кредит на негово име,кредитот не е обезбеден со никаков имот.
Од оставинка постапка од нотар имаме решение дека од татко ми не јас и мајка ми не наследуваме никаков имот затоа што на негово име немаше ништо додека беше жив.Ме интересира доколку не го плаќам кредитот и банката го предаде случајот на извршител дали можат нешто да направат?
Нели законот е се наследува долг во висина на наследство а јас имам документ дека не наследувам ништо
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.109
Поени од реакции
1.294
za da ne te brka izvrsitel ili UJP za dolg na pocinato lice mislam deka trab da se ima izjava deka toa lice koe pocinalo ne te proglasuva za naslednik ili se ima otkazano od tebe kako sin li kerka bilo sto......

inace ako stigne do izvrsitel nema beganje
jas za 1000 denari sudski pausali od 2009 godina mi dojde pred nedela dena od izvsitel da platam 4700
3700 za izvrsitelot i 1000 sudskite pausali pa sea naprajte matematika
inaku prv pat mi stiga nesto od izvrsitel
i ja koristam ovaa prilika da im ebam sve sto imaat ja nivno
za da ti zemat ke te sogolat a koga
NEKOJA KOMPANIJA E KRIVA ODGOVORNOSTA SI JA PREFLA NA EDEN DEPARTMENT NA DRUG I NE PRIZNAVA ODGOVORNOST TOA E TOA KOA SI IMAS RABOTA SO KOMPANIJA
NIKOJ NE E ODGOVOREN DA IM EBAM SVE NA VIP
NE E ODGOVORNA TAA SO RABOTI NA SALTER NE SE ODGOVORNI VO KONTAKT CENTAROT NE SE ODGOVORNI VO FINANSII
PA KOJ KUR E ODGOVOREN DA IM EBAM SVE A ZA DAVANJE NA IZVRSITEL ODMA

SVE DA IM EBAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
48
имам едно прашање до некој кој што се разбра во овие работи
татко ми почина и има потрошувачки кредит на негово име,кредитот не е обезбеден со никаков имот.
Од оставинка постапка од нотар имаме решение дека од татко ми не јас и мајка ми не наследуваме никаков имот затоа што на негово име немаше ништо додека беше жив.Ме интересира доколку не го плаќам кредитот и банката го предаде случајот на извршител дали можат нешто да направат?
Нели законот е се наследува долг во висина на наследство а јас имам документ дека не наследувам ништо
Dimitar, prvo ne si jasen so recenicata deka imate resenie od notar (ostavinsko) so koe sto nisto ne nasleduvate. Pa ako nemalo sto da se nasleduva zasto ste arcele pari na notar za ostavinsko resenie.
Inace po zakon za izvrsuvanje ako predmetot dojde do izvrsitel otkoga izvrsitelot ke dobie podatoci deka tatko ti e pocinat togas ke ja prekine postapkata.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Dimitar, prvo ne si jasen so recenicata deka imate resenie od notar (ostavinsko) so koe sto nisto ne nasleduvate. Pa ako nemalo sto da se nasleduva zasto ste arcele pari na notar za ostavinsko resenie.
Inace po zakon za izvrsuvanje ako predmetot dojde do izvrsitel otkoga izvrsitelot ke dobie podatoci deka tatko ti e pocinat togas ke ja prekine postapkata.
Дома ни дојде покана да одиме на нотар ,ние не баравме ништо и кога појдовме и му кажавме дека татко ми не располога со никаков имот кој би се делел ни даде решение да не се води оставинска постапка бидејќки нема имот на починатото лице и не плативме ништо.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
8.720
Поени од реакции
13.358
Нема тој кредит жиранти?

Не ми се верува да му дале потрошувачки кредит, необезбеден со никаков имот, без имот на негово име и без жиранти.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Нема жиранти , станува збор за ОК кредит на стопанска банка или сега по ново го имаат преименувано во мој кеш
еве ги условите копирани од страната на банката,исти беа тогаш исти се и сега

Потребнидокументи



  1. Барање
  2. Фотокопија од лична карта или пасош
  3. За клиенти кои земаат плата во СБ, потребно е само извод од трансакциска сметка зa последните 3 месеци
За сите останати: Чек од пензија / Потврда за редовно вработување, заверена и потпишана од овластените лица кај работодавецот (не постара од 30 дена), а за лица вработени во приватна фирма и образец ПП53 (Декларација за прием од УЈП) за последниот месец

4.Фотокопија од последна платена сметка за комуналии (на пример: струја, телефон или вода)

5. Согласност за доставување извештај од Македонско кредитно биро АД - Скопје
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
8.720
Поени од реакции
13.358
Потребен ти е договорот кој го потпишал твојот родител при земањето на таа ОК картичка, или евентуално ако потпишал нов при преименувањето.

Ако во договорот не е специфицирано кој ја презема обврската при настанувње на смрт, тогаш банката може да го оквалификува кредитот како лош пласман кој не може да се наплати поради превид и да заврши целата работа.

Единствено бидејќи за добивање на кредитот било потребно потврда од работа, може банката да бара одговорност од работодавачот. Но тоа се разбира мора да било уредено со договор, во спротивно нема кој да го покрие овој кредит.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Не потпиша нов при приеименувањето бидејќи веќе беше починат кога му го сменаа името ,а оригиналниот документ го немам бидејќи беше одамна,а на секои две години автоматски се продолжуваше и му пуштаа нова картичка на домашна адреса
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
8.720
Поени од реакции
13.358
Не потпиша нов при приеименувањето бидејќи веќе беше починат кога му го сменаа името ,а оригиналниот документ го немам бидејќи беше одамна,а на секои две години автоматски се продолжуваше и му пуштаа нова картичка на домашна адреса
Другар ти ако го немаш, банката сигурно го има. Знам за што станува збор отприлика, се сеќавам на тоа кога Стопанска банка ги промовираше тие ОК картички во вид на потрошувачки кредит со високи лимити.

Значи без договорот ништо не правиш, бидејќи во истиот мора да биде утврдено кој ја презема одговорноста за отплаќање на долгот во случај на смрт, трајна инвалидност или било која друга основа што би го спречило носителот на кредитот истиот да го отплаќа редовно. Вака само може да погодуваш, а тоа нема ништо да ти помогне.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
да ,само сакав да прашам дека по закон наследниците наследуваат долг само до висината на наследството а ние не наследивме ништо куќата се води на име на дедо ми а и тој е починат
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
523
Поени од реакции
462
Штом куќата се води на дедо ти а ти еден ден сакаш да ја преведеп на твое име, ќе мора прво на татко ти да се преведе, макар и на 1 саат да биде врз негово име а ти после да ја наследиш. Секако и оваа постапка чини многу пари, оти дедо ти е мртов а и татко ти, па уште ако има и физичка делба, ѓавол ипол. Инаку можеби фирмата гарантирала за кредитот па тие ќе го вратат.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.871
Штом куќата се води на дедо ти а ти еден ден сакаш да ја преведеп на твое име, ќе мора прво на татко ти да се преведе, макар и на 1 саат да биде врз негово име а ти после да ја наследиш. Секако и оваа постапка чини многу пари, оти дедо ти е мртов а и татко ти, па уште ако има и физичка делба, ѓавол ипол. Инаку можеби фирмата гарантирала за кредитот па тие ќе го вратат.
Хахахаха... абе зашто тропаш глупости живти све? Ме изнасмеа добро :)

имам едно прашање до некој кој што се разбра во овие работи
татко ми почина и има потрошувачки кредит на негово име,кредитот не е обезбеден со никаков имот.
Од оставинка постапка од нотар имаме решение дека од татко ми не јас и мајка ми не наследуваме никаков имот затоа што на негово име немаше ништо додека беше жив.Ме интересира доколку не го плаќам кредитот и банката го предаде случајот на извршител дали можат нешто да направат?
Нели законот е се наследува долг во висина на наследство а јас имам документ дека не наследувам ништо
На темава добиваш лоши совети и кога се во прашање правни работи од кои може по џеб да те лупнат треба да бидеш многу внимателен од кого земаш совет. Тука разноразни лаици можат да ти кажат се и сешто и ги боли после.

А тие што се правници, и адвокати не се замараат да постираат. Занаетот треба да се исплати, не да се дава за бадијала.

Затоа оди кај правник да ти објасни добро. Дали, пријател или не, дали адвокат, дали нотар.... Можеш и кај нотарот што ти ја расправал оставината.... Ако треба дај некој денар или почасти едно кафе, барем ќе бидеш на чисто и на раат.
 
На врв Bottom