Креационизам наспроти еволуционизам

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Само во христијанската света книга постои креационизам, поточно создавање на човекот во даден момент, во миг, како што е човекот денес со сите доблести и маани на телото?
Или христијанството ви е најблиску и најмногу тоа сте ЧИТАЛЕ па постојано сешто се поврзува со истото? :coffee:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Зурла мене па ич не ми е гајле каква е земјата, дал округла или коцкаста или равна, било каква форма не ми менува ништо у животот и не контам, зашто ти е тоа уствари битно?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Епа како може живо суштество да настане од мртва природа???
Си видел ти вакво нешто денес домати од цвеќиња,дрва,вазни,кревет,вода,дрво да настане некое живо суштество!?!?!
А @Хептаграм XI
Кој може Мирољуб да го победи во дуел за креационизам еволуција библија
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.638
...ех Николчо,Николчо
...не се оди на лов на Лавови со тенгало на пацки
...научи ја лекцијата по Христијанство убаво со сфаќање а не наизуст,па после тргни во офанзива за одбрана на своето верување ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Мене ме прашуваш за ова дали од мртва природа може да скокне живот?
Би било лудо да кажам не, не може или да, може... зарем мислите дека универзумот ги открил сите свои тајни? А и замислете да постои знаење како од мртво нешто може да се создаде живот? Тука на форум ќе напише некој, книга ќе издаде? Ќе издаде во некој научен весник за тоа?
Сонувајте дека имате пристап до сите информации и знаења на светот.

Рано е за тоа, сеуште сарказам и прикриена омраза го разорува човештвото заради различноста!

Мирољуб е кретен, уште еден Ајк, ама на српски - поточно Ајк од алиекспрес. И знам дека си саркастичен со пишувањата за Мирољуб и само ги расипуваш темите со нафрлање со вакви фрази... уште еден текст со спомнување на Мирољуб без да споделиш што зборува во врска со темата каде што го спомнуваш ќе добиеш казнени.
Малку да одмориш можеби од форумот.

П.С. А и вие другите, што му се напнавте на човекот, постојано во толпа идете, наоѓате некој и ајдеее сешто пишување и насоченост кон еден член.
Дишете :)
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Мене ме прашуваш за ова дали од мртва природа може да скокне живот?
Би било лудо да кажам не, не може или да, може... зарем мислите дека универзумот ги открил сите свои тајни? А и замислете да постои знаење како од мртво нешто може да се создаде живот? Тука на форум ќе напише некој, книга ќе издаде? Ќе издаде во некој научен весник за тоа?
Сонувајте дека имате пристап до сите информации и знаења на светот.

Рано е за тоа, сеуште сарказам и прикриена омраза го разорува човештвото заради различноста!

Мирољуб е кретен, уште еден Ајк, ама на српски - поточно Ајк од алиекспрес. И знам дека си саркастичен со пишувањата за Мирољуб и само ги расипуваш темите со нафрлање со вакви фрази... уште еден текст со спомнување на Мирољуб без да споделиш што зборува во врска со темата каде што го спомнуваш ќе добиеш казнени.
Малку да одмориш можеби од форумот.

П.С. А и вие другите, што му се напнавте на човекот, постојано во толпа идете, наоѓате некој и ајдеее сешто пишување и насоченост кон еден член.
Дишете :)
Дека сум во право за се ми се нафрлаат...сатанисти тотални ...
Дека зборувам праведно и морално...
Нема што да најдат погрешно во тоа што го пишувам па ме напаѓаат
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Дека сум во право за се ми се нафрлаат...сатанисти тотални ...
Дека зборувам праведно и морално...
Нема што да најдат погрешно во тоа што го пишувам па ме напаѓаат
Не, прменогу зборуваш глупости, кратки изјави кои се косат со претходното што зборуваш - со еден збор хаос.

Biblijata e najvistinska, chovekot e sozdaden od kal (neziva materija, taka pisuva kaj evreite)... без да кажеш зошто и како и да споредиш со други религии, учења и философии - изјавата е во најмала рака колку да се трола.

Не мора да трчаш да објаснуваш на брзина, среди си мислите и напиши текст што ќе го задржи човек да те чита.
А ако целта е сарказам и тролање - идеме во друг мод вечерва бидејќи секоја тема ја претварате во нешто сосема друго од тоа што и е насловот и првиот пост како објаснување, ве понесуваат мислите на другите и одите во војна безпотребно. :coffee:
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Нежива материја + дух кој бог му го дал а кој друг може да дава дух Сем господ
Тело+дух...=човек
А овде ми кажувате од еволуција од посебен вид од дрво дан настанува човек преку еволуција
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Нежива материја + дух кој бог му го дал а кој друг може да дава дух Сем господ
Тело+дух...=човек
А овде ми кажувате од еволуција од посебен вид од дрво дан настанува човек преку еволуција
Мислам дека никој не ти кажа дека од посебен вид на дрво настанува човек преку еволуција.

Значи не е проблем неживата материја + дух, само да доаѓа од еврејскиот закон, но е проблем ако имаме нежива материја и време и непознати настани од кои произлегол животот?
Еволуцијата зборува за промени кај живиот свет низ генерации кои се видоизмениле за максимално искористување и преживување во просторот и околностите во кои постојат.

Повеќе ќе прифатиш како „знаење и искуство“ идеја дека нежива материја со „дух“(што и да ти значи тоа) е повалидно од милиони години еволуција и поврзани настани кои од нежива материја почнуваат атоми и разни сили да се модифицираат и креираат нешто што подоцна ќе се развие во човек?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Да ама кај и да е ќе ни заврши мензисот и ќе се бавам со секс меџик па после ќе се вратам Владе како прав другар пак да ми помогне со ПМС-от тука, таман до тогаш ќе ме одбанираат од неговата тема.

П.С. Се што пишуваме има длабока метафоричка поврзаност со темата.
Zoki tagnuvaj be duso. Aj za pederite navodno pratam ama i tuka be. Epten pederski od tvoja strana vo sekoj slucaj :(.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Да зошто денес ништо не настанало од кревет и фотелја?
Или од човек и када?
Зошто само од две жици суштества настанува живо
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Да зошто денес ништо не настанало од кревет и фотелја?
Или од човек и када?
Зошто само од две жици суштества настанува живо
Зошто пред 6000+ години според еврејскиот закон, кој го прифатија и христијаните и муслиманите, настанал од нежива материја, човекот?
Бидејќи во света книга е запишано така и мора да веруваме дека е така?

Во еврејскиот закон пишува дека од земја е човекот. Тоа е мртво нешто. Неживо. Како тоа сега од две живи суштества се создава трето исто така живо?

Како боговите ти се пореални од идејата дека во голем временски интервал, животот се менува, единката се менува и се приспособува на околината, но и ја менува истата?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Ок епа во право си господ го создадоа човекот од нежива материја и му дадол ДУХ(живот) оди ти направи чоек од песок/земја/снег и оживеј го МОЖЕШ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom