Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА!

Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
A што е проблем недела ако е работна ако имаш 40 работни часа во неделата? На пример недела работиш, понеделник не работиш.

Не го сфаќам моментот, смета тоа што се има повеќе од 40 работни часа во неделата или неделата што се работи? Ако е првово фала богу дека треба да се регулира ама второво е ептен среќна нова 1965та.
Во Холандија продавници работат од 08.00-18.00 пон-пет а сабота 10.00-14.00, во недела духови по улици.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
Има таква будала што пред веридба тој ден ќе биде втора смена и после свадба ќе оди прва смена на работа?
Јас не верувам.
Па има ама сега ако ти не си видел такви будали, па тоа не значи дека јас не сум видел!!!

Сакаш верувај сакаш не...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.981
Поени од реакции
8.395
уште 1979 кога бев во Лондон туристички, во недела работеа продавниците во кинеската четврт, бидејки кинезите работат во сабота и нема кога да се снабдат..
Недела без никаква активност во градовите е лоша работа, ете имаше статистики за тоа во кои денови се случуваат најмногу суициди... а позната е и тажната приказна од Будимпешта од 30-тите години на 20 век...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.012
Поени од реакции
180.749
Во Холандија продавници работат од 08.00-18.00 пон-пет а сабота 10.00-14.00, во недела духови по улици.
Има места што работат и во недела, не заебавај.

Најголемите попусти се во недела. Може работното време да е после 12 ама работат, не знам какви духови си гледал ти. Еве Декатлон работи во недела до 17 ама сепак работи.


уште 1979 кога бев во Лондон туристички, во недела работеа продавниците во кинеската четврт, бидејки кинезите работат во сабота и нема кога да се снабдат..
Недела без никаква активност во градовите е лоша работа, ете имаше статистики за тоа во кои денови се случуваат најмногу суициди... а позната е и тажната приказна од Будимпешта од 30-тите години на 20 век...
Во Унгарија дневницата во недела е х3 од нормалната (го изгласаа законот лани) и се тепаат кој попрво да работи во недела.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Има места што работат и во недела, не заебавај.

Најголемите попусти се во недела. Може работното време да е после 12 ама работат, не знам какви духови си гледал ти. Еве Декатлон работи во недела до 17 ама сепак работи.
Во Унгарија дневницата во недела е х3 од нормалната (го изгласаа законот лани) и се тепаат кој попрво да работи во недела.
2-3 продавници во центар на град работат од 12-17.00 и тоа не секоја недела и Заптии Стојкови само трубат и протестираат за тоа. Дури заборави да кажам продавници во понеделник работа со муштерии од 10.00 или 11.00 бидејќи имаат дотур на роба од 08.00 до 10.00.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
2-3 продавници во центар на град работат од 12-17.00 и тоа не секоја недела и Заптии Стојкови само трубат и протестираат за тоа. Дури заборави да кажам продавници во понеделник работа со муштерии од 10.00 или 11.00 бидејќи имаат дотур на роба од 08.00 до 10.00.
E добро де Стефус не се фаќај ти за тие 2-3 продавници. Гледај ја општо ситуацијата за неделата во нашата држава...
Па и да ти е слободна неделата што ако имаш месечни 250-260 работни часови , поготово во текстилниот сектор во Битола во селата што се оддалечени 15-20км од градот и од газди од нашиот јужен сосед...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.012
Поени од реакции
180.749
2-3 продавници во центар на град работат од 12-17.00 и тоа не секоја недела и Заптии Стојкови само трубат и протестираат за тоа. Дури заборави да кажам продавници во понеделник работа со муштерии од 10.00 или 11.00 бидејќи имаат дотур на роба од 08.00 до 10.00.
Не знам каде си бил ти во Холандија ама имам седено во Ајндховен и вакво нешто немам видено. Недела се си отвора ама само по 12 попладне.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
Реакции од роботодавците на маркетите, супермаркетите за недела да биде неработен ден, демек ќе изгубеле многу промет.. Но тоа не е така. Тој што планира тоа што треба да го земи за во недела ќе го купи во сабота... Така може да се речи дека и повеќе промет ќе се прави, бидејќи знаеш дека недела никој маркет не работи ќе земеш многу работи во поголема количина, за во случај нешто да не снема тој неработен ден...

Пример планираш в недела да викнеш гости ако работат во недела маркетите ќе земиш 4-5 литра вино, а кога знаеш дека ниеден маркет не работи во недела е тогаш ќе земиш едно 7-8 литри (ќе си речиш нека има за секој случај оти ако снема од кај ќе земам)...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.216
Поени од реакции
36.037
Сите трчате да пазарувате или да прошетате недела попладне низ Сити Мол и Веро и после зошто рОботодавците сакаат и тој ден да работат. Македончето тешко да ја смени оваа навика.

Еве, ама осеќам ќе има реакции и колку долго ќе им трае. Недела точно треба да одморат вработените, ама недела е ден кога има и родендени, крштевки итн и ќе им избегаат муштериите.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
Во недела не работат колонијал продавниците, ама тие што функционираат по принципот сам свој газда. Пример едната смена работи мажот, а другата смена жена му... Не само продавниците туку и помалите железарии, бутици, месарници, рибарници... Исто така што самиот газда си е работник.

Но кога ќе најдат еден вработен е тогаш и за тие дуќани неделата е работен ден...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Лично ептен ретко купувам во недела. А за работење едни би работеле само секоја втора среда други се тепаат за прекувремено на трети секој ден им е шопинг ден на четврти тоа и е бизнисот и пари прават во недела...додуше имам бензиска во маало таа работи 24/7/365 полесно е чипс и цигари да купиш од доктор да најдеш.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
Лично ептен ретко купувам во недела. А за работење едни би работеле само секоја втора среда други се тепаат за прекувремено на трети секој ден им е шопинг ден на четврти тоа и е бизнисот и пари прават во недела...додуше имам бензиска во маало таа работи 24/7/365 полесно е чипс и цигари да купиш од доктор да најдеш.
Кое прекувремено бе Стефус, во повеќето маркети та си работел прекувремено та не си работел и недела и празник платата иста. Па и да ти плати прекувремени сати пример некои денови место 8 часа остануваш 9 и 4 недели во ден недела работиш колку ќе земиш де плус? Плус 2.000 денари...

Еве земи ги пример ланецот маркети низ македонија ШИК Комерц! Доколку имаш некој пријател познаник што работи таму информирај се каква е состојбата за плаќање во недела и во државен празник...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.300
Поени од реакции
1.807
Македонија и исплата за прекувремена работа :ROFLMAO:
Кај нас ваква е ситуацијата: Во еден месец си одработил 29 дена, газдата ти вика абе кои 29, абе 26 дена имаш одработано овој месец...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Кое прекувремено бе Стефус, во повеќето маркети та си работел прекувремено та не си работел и недела и празник платата иста. Па и да ти плати прекувремени сати пример некои денови место 8 часа остануваш 9 и 4 недели во ден недела работиш колку ќе земиш де плус? Плус 2.000 денари...

Еве земи ги пример ланецот маркети низ македонија ШИК Комерц! Доколку имаш некој пријател познаник што работи таму информирај се каква е состојбата за плаќање во недела и во државен празник...
Да и просечна плата е 5000 денари, и јадеме корења, и не камшикуваат на работа, спиеме по контињери итн итн итн...
 
На врв Bottom