Кој маж/жена е забранет/а?

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Освен роднини и девојки/жени на мои пријатели непознавам друга забрана.

Никој не се прашува дали ќе повреди некој трет кога си комбинира нешто, па како за мене така и за другите ќе важи тоа.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
Инаку, ајде да бидеме малку поопширни во излагањата. Еве, ќе ги образложам моите забранети мажи. Во суштина, забранетоста кај нив си ја стварам сама од некакви морални или што знам јас какви причини. Имено, ако е женет, најверојатно би бил со мене за секс или за да разбие монотоност. Со други зборови, ако не сум јас, ќе биде која било друга. Понатаму, стварно не би сакала да бидам соучесник во муките на некоја жена чијшто маж ја изневерувал. Е сега, кога ќе се спомне потомство и дека тој човек оставил зад себе своја крв и гени, тогаш дефинитивно, забраната се вградува во мене инерцијално, па не знам колку и да ме пали мажјакот. Отсекогаш ми се свиѓале постари, али едно е да ми се свиѓаат, а друго да имам нешто со нив. После, ова забранава за со роднина е знак на општествен калап на однесување. Едноставно се знае дека тоа не чини, како што не чини на пример да се убие човек.
abe vo red e se ova so si go napisala ama vo praksa ne e bas taka. So ako ne znaes deka e ozenet? Ili pa go sakas tolku mnogu so nemozes da odolees?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
abe vo red e se ova so si go napisala ama vo praksa ne e bas taka. So ako ne znaes deka e ozenet? Ili pa go sakas tolku mnogu so nemozes da odolees?
Не сме животни за да правиме се на база на хормони.
Се разликуваме со тоа што можеме да расудуваме, така што на се можеш да се одолееш.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Zenet i od druga religija :toe:
Хм, интересно... Чудно е како религијата наместо да сплотува, разединува. Најтужно е што познавам луѓе кои не се воопшто религиозни, (освен што се родиле во семејство кое формално се декларира како христијанско на пример), а сепак религијата им е пречка. Љубовта е пресудна, а неа ја има во сите религии. Зошто би претставувала пречка?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Роднини, пу пу не ни имам помислено на нешто такво, чудно би ми било и од друга религија ако е и фала Богу ако има жена и деца
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Хм, интересно... Чудно е како религијата наместо да сплотува, разединува. Најтужно е што познавам луѓе кои не се воопшто религиозни, (освен што се родиле во семејство кое формално се декларира како христијанско на пример), а сепак религијата им е пречка. Љубовта е пресудна, а неа ја има во сите религии. Зошто би претставувала пречка?
јас мислам дека во земјава религијата претставува проблем само кога станува збор за брак помеѓу исламот и христијанството...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Помал од 16, постар од 30 (од двете може да има отстапки, иако од помалиот, тешко...), близок роднина (после трето колено не бројам), дечко/маж на другарка/сестра, припадник (вистински верник) на било која религија, вклучувајќи ја и мојата, ако ми каже дека е болен од некое сидиште... Толку.
Расите не ми се пречка, жените/девојките уште помалку...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom