Кој е лекот за карцином на бели дробови во рана фаза?

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Да бе колега ама многу пати, доколку пациентот има историја ризична за рак и има белодробни проблеми,
треба ВЕДНАШ да се вклучи алармот на матичниот лекар И веднаш да направи целосни испитувања за рак.

знам дека смртноста од овој рак е голема, ама главната причина не би рекол дека е агресивниот рак, туку задоцнетата дијагностика.

верувај ми јас додека студирав секојдневно имаше лобектомии кај мене и пациентите немаа метастази,

после на онкологија минуваа хемотерапија и радиотерапија

сега не знам каква е била смртноста,

но со сигурност преценката за операција е била направена на место и е била оправдана
Не реков дека некој хируршки зафат кој е одобрен и се прави дека е апсолутно бесполезен, но ти велам од секојдневна пракса овие тумори обично се малигдни, или прекасно откриени, а те подржувам во тоа дека апсолутно матичните лекари се тие кои први треба да го упатат пациентот на правилниот пат, и за нас би било многу полесно (инаку не смееме да се опушаме многу, ова е јавен форум, ако не друго сигурно пак ке бидеме оф топик :) инаку на пациентие секогаш треба да им се влева оптимизам)
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Сакам да кажам вие што добивате тоа оперирате, и апсолутно немате никаква кривица. Ако е иноперабилен, тоа е тоа. Често пати кај нас ракот е иноперабилен и тоа му се кажува на пациентот.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Сакам да кажам вие што добивате тоа оперирате, и апсолутно немате никаква кривица. Ако е иноперабилен, тоа е тоа. Често пати кај нас ракот е иноперабилен и тоа му се кажува на пациентот.
Да но сепак ние одлучуваме за понатамошната постапка, a тоа кажување на пациентот ве молам не ми го спомнувајте :(
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Да но сепак ние одлучуваме за понатамошната постапка, a тоа кажување на пациентот ве молам не ми го спомнувајте :(
Да, се разбира.
можеби е оф топик но како постапувате? знам дека во МК се практикува тоа секогаш да се соопштува на роднините?
додека јас тоа секогаш го правам на самиот пациент доколку е психички стабилен во моментот, со 15 мин. разговор на други теми, и потоа решавам дали може да му се каже. но во 90% му го кажувам доколку е возрасен. и мислам дека тоа е исправно.

но бидејќи имаме ние и многу деца со рак, тогаш секако за тоа се разговара со родителите
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Да, се разбира.
можеби е оф топик но како постапувате? знам дека во МК се практикува тоа секогаш да се соопштува на роднините?
додека јас тоа секогаш го правам на самиот пациент доколку е психички стабилен во моментот, со 15 мин. разговор на други теми, и потоа решавам дали може да му се каже. но во 90% му го кажувам доколку е возрасен. и мислам дека тоа е исправно.

но бидејќи имаме ние и многу деца со рак, тогаш секако за тоа се разговара со родителите
Јас не на пациентот никако, што да му кажам? Нема да те биде? Сепак не се осудуам на пациентот секогаш барам друго лице било што роднина да е ама друго лице. Незнам во тој момент се чувствувам како Поп, и тоа е единствено нешто што го мразам во мојата професија и тоа од дното на душата :(
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
:D ај ќе отворам тема за ова ако можам некогаш ќе дискутираме...инаку јас имам некои резултати за тоа дека всушност на подолг етап (во смисла доколку пациентот може да живее до 1 година, доколку само неколку месеци или денови, тогаш може и да не му се каже) ефектот е подобар за пациентот од психички аспект ако му се каже лично. бидејќи овде кај мене многу од пациентите решаваат тоа да не му го соопштат на партнерот или на роднините, и си го чуваат за себе. - особено ова е често кај професионалците...

зошто, многу пати на нив им е потешко да ги гледаат оние околу нив како реагираат, како ги сожалуваат и како се мачат, од колку тоа колку самиот се мачи.

но тоа е друга тема....

лека ноќ колега :smir:
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
:D ај ќе отворам тема за ова ако можам некогаш ќе дискутираме...инаку јас имам некои резултати за тоа дека всушност на подолг етап (во смисла доколку пациентот може да живее до 1 година, доколку само неколку месеци или денови, тогаш може и да не му се каже) ефектот е подобар за пациентот од психички аспект ако му се каже лично. бидејќи овде кај мене многу од пациентите решаваат тоа да не му го соопштат на партнерот или на роднините, и си го чуваат за себе. - особено ова е често кај професионалците...

зошто, многу пати на нив им е потешко да ги гледаат оние околу нив како реагираат, како ги сожалуваат и како се мачат, од колку тоа колку самиот се мачи.

но тоа е друга тема....

лека ноќ колега :smir:
А кој знае со сигурност уште колку ке живее ? Одамна немам седено до волку касно :) Лека ноќ
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
Кој нон-сенс е ова, на кој факултет ти го кажале?
Ова е забрането во развиениот свет. Алтернативната медицина домашните лекови често пати се казнуваат особено кај пациентите со рак. - поради загубеното време, лажната надеж, украдените пари, и на крај допринесувањето на сето тоа за загубениот живот
Вит. Ц од тиква како лек за рак на бел дроб. Не си играјте мајтап, и лекувајте според правилниците за хемотерапија, радиотерапија и хируршка терапија
бла бла дрн дрн јариња...
Не реков дека ми е кажано на предавање како дел од некоја наставна единица, туку го имам добиено како информација додека истражував за изработка на еден проект. Значи станува збор за лично искуство. Инаку не гледам и да сум спомнала дека тоа е било единствената терапија која пациентот ја примал.
Ако не си фан на алтернативната медицина, не значи дека сите размислуваат како тебе.
Врати се на темата со Жан Митрев и продолжи да ги лечиш (по втор пат) твоите комплекси.
Ова што го напишав некому му помогнало и доживеал да зборува за тоа.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
бла бла дрн дрн јариња...
Не реков дека ми е кажано на предавање како дел од некоја наставна единица, туку го имам добиено како информација додека истражував за изработка на еден проект. Значи станува збор за лично искуство. Инаку не гледам и да сум спомнала дека тоа е било единствената терапија која пациентот ја примал.
Ако не си фан на алтернативната медицина, не значи дека сите размислуваат како тебе.
Врати се на темата со Жан Митрев и продолжи да ги лечиш (по втор пат) твоите комплекси.
Ова што го напишав некому му помогнало и доживеал да зборува за тоа.
Ако сакаш некому да му помогнеш подобро само кажи дека зголемените дози на витамин Ц го пролонгираат растот на канцерот (наместо со рецепти, што е законски недозволиво)
Но исто и дека, истата таа висока доза на вит.Ц ги оштетува бубрезите
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
Ако сакаш некому да му помогнеш подобро само кажи дека зголемените дози на витамин Ц го пролонгираат растот на канцерот (наместо со рецепти, што е законски недозволиво)
Но исто и дека, истата таа висока доза на вит.Ц ги оштетува бубрезите
Не знам зошто , ама добивам впечаток , дека на овој форум не може едноставно да се сподели мислење, со таа причина што постојано има некој кој чека прилика да се направи паметен. Не зборам за тебе само, туку општо, поголемиот дел од членовите.
Како што напоменав, ова го имам добиено како информација додека работев на мојот проект, и ми се виде погодно место да го споделам.
И повеќе не планирам да дискутирам на ова.
Сите доктори станале, машала машала....
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Не знам зошто , ама добивам впечаток , дека на овој форум не може едноставно да се сподели мислење, со таа причина што постојано има некој кој чека прилика да се направи паметен. Не зборам за тебе само, туку општо, поголемиот дел од членовите.
Како што напоменав, ова го имам добиено како информација додека работев на мојот проект, и ми се виде погодно место да го споделам.
И повеќе не планирам да дискутирам на ова.
Сите доктори станале, машала машала....
A nekoi se gnevni i ne prifakjat kompliment i sovet :raz:
Ti koa kje kupis lek na PIL (toa livceto vnatre) ti pisuva sakani i nesakani efekti, toa se dava i toa se bara, i toa go proiznesov. zasto se pocustvuva tolku podceneto??
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
не гледам и да сум спомнала дека тоа е било единствената терапија која пациентот ја примал.
Ако не си фан на алтернативната медицина, не значи дека сите размислуваат како тебе.
Кога човек е диајгностициран со рак, се лекува по утврдени протоколи и строго. Замисли ти доколку он е денес 3 часа на хемотерапија, утре дома треба да пие апчиња, другиден пак на хемотерапија. И сега на вечер пред да си легне да му дадам (така, од ракав) едно 5000 мг Ц видамин, па и едно 1000 мг од некој си лек за рак што ќе го купам од аптека (такви ги има милјон....).
Ова не смее да се случува. Можеби и не е лошо да се зема вит. Ц во случајот, но во некои мали дози, што нема да ги оптеретуваат бубрезите без потреба (не повеќе од 50 мг на ден).
 
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Treatment_of_lung_cancer&sl=en&tl=mk
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=en&tl=mk&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Lung_cancer#Treatment
Преведена верзија за треатман на рак на бели дробови.

http://www.panoptikum.com.mk/2009-11-08-15-10-52/vitamedik/527-2010-02-22-21-49-02.html
http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1946:-17-&catid=11:2008-09-05-14-13-44&Itemid=10
Исто така витаминон Б17 е добар cancer killer
Овој витамин содржи својства кои ќе Ви помогнат да се заштитите од ракот или доколку го имате да воспоставите контрола врз него.
Но доколку се предозирате со овој витамин може да биде отровен и опасен по вашето здравје. Пет до триесет семки од кајсија на ден, но не одеднаш можат да ја обезбедат потребната превенција.
 

Dr.Zizou

Extra-Maximum
Член од
27 октомври 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Да бе колега ама многу пати, доколку пациентот има историја ризична за рак и има белодробни проблеми,
треба ВЕДНАШ да се вклучи алармот на матичниот лекар И веднаш да направи целосни испитувања за рак.

знам дека смртноста од овој рак е голема, ама главната причина не би рекол дека е агресивниот рак, туку задоцнетата дијагностика.

верувај ми јас додека студирав секојдневно имаше лобектомии кај мене и пациентите немаа метастази,

после на онкологија минуваа хемотерапија и радиотерапија

сега не знам каква е била смртноста,

но со сигурност преценката за операција е била направена на место и е била оправдана

Апсолутно се согласувам...Ако се дијагностицира навреме - ништо не е невозможно.Колку и да е малигнен туморот (освен Меланома) може да се извади ако е во фаза Ca in situ.Тогаш со лобектомија резултатите се многу добри и плус посе да се примени Хемотерапија или Радиотерапија (Хемото во моментов е поактуелна и надежна).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom