Кој е коренот на злото?

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Mad Maxx напиша:
Идам по улица,гледам празно шише,го шутирам и го кршам.
Зошто?Едноставно,така ми дошло у момент.
Има луѓе кои тоа го прават на сличен начин.Некои од навика,некои за тоа што не знаат друго.Тука тоа дали те сакаат или не игра мала улога.
Баш сега ми текна на она, не учи од своите грешки-учи од грешките на другите. Мене тоа ми е како пар екселанс. Се трудам да избегнувам настани, направени дејствија или друго кои што мене и у око и у уво не ми личат на хумани гестови или однесувања.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Macak напиша:
Jas mislam deka nema covek sto e za sekogo dobar i covek sto e za sekogo los... I najdobriot covek gresi kon nekogo (najcesto kon najbliskite) a i vo najcrniot covek mora da ima nesto belo sto ke go izrazi kon nekoja licnost... Toa e moeto mislenje
Нормално дека сите грешиме, но секоја грешка не е зло што не се исправа:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
divine напиша:
Причината? Е па ти прават лошо со што ти нанесуваат болка пред све, патиш, се нервираш и ред други работи на кои тие ти се ситат дека во моментот се осеќаат подобро од тебе ... ваљда така му оди тоа ... бедно.:pishtoldz
Да, ама причината за која што ти го прават тоа е пошто ти љубомореле кога те гледаат среќен, а нив ги обзела мрскоина.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Mad Maxx напиша:
Идам по улица,гледам празно шише,го шутирам и го кршам.
Зошто?Едноставно,така ми дошло у момент.
Има луѓе кои тоа го прават на сличен начин.Некои од навика,некои за тоа што не знаат друго.Тука тоа дали те сакаат или не игра мала улога.
Ова не е и некое зло.
Сигурно не одиш така по улица и ти доаѓа у момент онака, фаќаш некој човек, го шутираш и го кршиш. :)
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
@Сторм,повод за муабетов ми беше Видимо се у Читуљи,ако си го гледал.Влегол у куќа убица у потрага по човек.Тој не бил дома,му биле децата и овој ги убил нив.Го фаќаат полицајци и на распит знаеш што им вика?
Зошто бе ги уби децата?
У оргинал:Ко их јебе када нису били у школи.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
:)
Сфаќам.
Него, треба да се знае дека душа у негова најчиста форма не постои.
Она што човек може да го стори е до неговиот последен здив да се бори против злото за да биде што поблизу до идеалната душа.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мистичен напиша:
Да, ама причината за која што ти го прават тоа е пошто ти љубомореле кога те гледаат среќен, а нив ги обзела мрскоина.
Корект, а после тоа со твојата поголема мрскоина си ја намалуваат својата, мамата.
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
Не знам, ама знам што е квадрат од злото:icon_lol:

Имав еден цимер на времето што се докажуваше математички. Па еве го неговиот доказ:

vreme=pari
pari=zlo
_______________
zena=vreme*pari

ako gi vnesime zamenite sledi,
zena=pari*pari=zlo*zlo
ili zena=zlo na kvadrat
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Коренот сме ние.....ЧОВЕЧАНСТВОТО!!!!:wink:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Злото се јавува поради повеќе причини. Според мене, многу е битно како се луѓето воспитани уште од најрана возраст и како е кон нив постапувано од луѓето кои биле во нивната најнепосредна околина. Ако едно дете расте во средина каде постојано добива љубов и благодет од останатите, тогаш неможе да се изгради во личност со зол карактер, или барем се елиминира една причина за таква појава. Од друга страна, постојат луѓе кои се со дух сиромашни и како што вели народот, имаат душичка помала од лешник, иако вешто знаат да го прикријат тој недостаток во најголем број случаи. Таквите „луѓе“ нема воопшто да размислуваат дали да сторат некому нешто што се коси со сите морални, етички, па дури пишани законски норми, затоа што некој можеби ненамерно им нагазил на малото прсте од ногата. Дури и немора никој ништо да им стори, тие едноставно „смрдат“ и ја трујат околината со својата негативност која ја носат длабоко во себе баш поради една од двете наведени причини.
Наравоучение::) -Кога ке имате или ако веќе имате деца, не тепајте ги и не казнувајте ги со грубост, укажувајте им на грешките со љубов и грижете се за тоа да го градат првенствено својот дух зашто само така нема да се развијат во зли личнисти.
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Коренот на злото кај секој човек кој е злобен е различен. Кај некои може да биде заради некои лоши работи кои му се случувале, па сака и на другите лошо да им е. Други може се научени така од деца, такви родители им биле и гледале од нив. Трети може да се злобни од љубомора, завист... и така, кај секој од различни причини се јавува тоа.
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Па не сум баш сигурен во тоа дека постојат луѓе кои се чисто зло, злобни по душа како што ги нарековте. Повеќе сакам да верувам дека има барем ронка добрина во секој од нас.
За еден од корените на злото се согласувам дека е љубомората, зависта, но тука се и себичноста, малодушноста, недовербата кон луѓето...
Според мене за еден човек да биде зол по душа треба да ги поседува сите овие особини а ниедна од нивните спротивности, јас таков човек, кој не би го нарекол човек, не сум сретнал и се надевам дека нема да сретнам.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Не верувам дека постои нешто како корен на злото,секој што може да биде добар може и лош тоа е релативно
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Нема лошо и добро,има само моја и твоја потреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom