Кој е виновен за нашите грешки?

D

devojcence

Гостин
jas smetam deka nisto ne sum zgresila a toj sto mi gresi skapo ke is plati za toa i ke mu bide vrateno se kolnam vo gospod za ova. ete taka da se znae cisto. posto ne gresam i na nikoj ne mu iam zgreseno. a ako sum si zgresila nesto na sebe sum si zgresila i sama si se krivam i s igi snosam posledicite. ama tugji greski si se tugji i se znae toa deka za toa posledici ke si ima storitelot. posto ne prostuvam radi tatko. mozat da prodolzat da mi gresat. slobodna drzava i slobodno odnesuvanje na site i od site pa moze da prodozlat. ama posle griza na sovest i sl. raboti koga ke im se javat da ne se cudat od kade im e. se znae tocno koj e kriv koj e prav. site raboti vo zivotot se jasni kako den.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
jas smetam deka nisto ne sum zgresila a toj sto mi gresi skapo ke is plati za toa i ke mu bide vrateno se kolnam vo gospod za ova. ete taka da se znae cisto. posto ne gresam i na nikoj ne mu iam zgreseno. a ako sum si zgresila nesto na sebe sum si zgresila i sama si se krivam i s igi snosam posledicite. ama tugji greski si se tugji i se znae toa deka za toa posledici ke si ima storitelot. posto ne prostuvam radi tatko. mozat da prodolzat da mi gresat. slobodna drzava i slobodno odnesuvanje na site i od site pa moze da prodozlat. ama posle griza na sovest i sl. raboti koga ke im se javat da ne se cudat od kade im e. se znae tocno koj e kriv koj e prav. site raboti vo zivotot se jasni kako den.
Ај да не се лажиме али до толку безгрешен никој ниту е ниту ќе биди ;). Ако навистина немаш направено никаков ама БАШ никаков грев тогаш ти гарант божји човек ќе си :D
Он
за соптствените грешки самите сме си виновни, во секоја смисла. Ако сме направиле грешка со умисла за неа сме сами виновни, а и за грешка за која не сме внимавале и сме верувале на секого пак сме виновни.
 
Z

Zoza

Гостин
za nasite greski sme si vinovni nie samite...koa ke napravam nekoja greska gledam da ja popravam,da se izvininam...ama koa nekoj ke mi zgresi ocekuvam istoto i od licnosta...:oops:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MIL

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
za nasite greski sme si vinovni nie samite...koa ke napravam nekoja greska gledam da ja popravam,da se izvininam...ama koa nekoj ke mi zgresi ocekuvam istoto i od licnosta...:oops:
Зошто очекуваш некој да го направи истото, бидејќи ти истото го правиш?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
jas smetam deka nisto ne sum zgresila ...
божје чедо безгрешно, подготовките за во рајот ти пропаднаа..., тукушто стори грев. Само Бог е безгрешен. Ние сме грешни смртници...мислим...од каде впечатокот дека не грешиш никому ништо? Колку што знам другите треба да кажат дали грешиш или.

За моите грешки нормално јас (самиот наслов...), само не е без везе што ќе направам грешка, глупо е што ќе ја повторам.
za nasite greski sme si vinovni nie samite...koa ke napravam nekoja greska gledam da ja popravam,da se izvininam...ama koa nekoj ke mi zgresi ocekuvam istoto i od licnosta...:oops:
за твојата грешка ако си ти виновна, за грешката на некое друго лице тој е виновен (без разлика грешил кон тебе или кон други) и таа грешка автоматски не влегува во категорија твои грешки па со тоа и не е тој виновен за твоите грешки туку за неговите/нејзините...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
jas smetam deka nisto ne sum zgresila a toj sto mi gresi skapo ke is plati za toa i ke mu bide vrateno se kolnam vo gospod za ova. ete taka da se znae cisto. posto ne gresam i na nikoj ne mu iam zgreseno. a ako sum si zgresila nesto na sebe sum si zgresila i sama si se krivam i s igi snosam posledicite. ama tugji greski si se tugji i se znae toa deka za toa posledici ke si ima storitelot. posto ne prostuvam radi tatko. mozat da prodolzat da mi gresat. slobodna drzava i slobodno odnesuvanje na site i od site pa moze da prodozlat. ama posle griza na sovest i sl. raboti koga ke im se javat da ne se cudat od kade im e. se znae tocno koj e kriv koj e prav. site raboti vo zivotot se jasni kako den.
Колку си лоша....човек со тебе работа да не си има :cautious:
 
D

devojcence

Гостин
za kogo kako za nekoj sum dobra za nekoj losa nekoj me mrazat nekoj me blagoslovuvaat. se trudam sredina da bidam. :)
 
N

NikolaMKD91

Гостин
jas smetam deka nisto ne sum zgresila ...
Никогаш никого никаде во твојот живот не си излажала барем еднаш ? Макар било тоа и бела лага?
На никого досега во твојот живот не си била љубоморна ?
Никого во твојот живот немаш навредено ? Макар и како контра навреда ?
Никому му немаш лошо помислено, внатре во срцето ?
Ниту еднаш во твојот живот немаш измамено ?

Ако, на БАРЕМ НА ЕДНО од овие прашања имаш позитивен одговор, девојче ти си грешна како и сите нормални луѓе!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Навидум глупо прашање, кој би можел освен ние самите, но дали е така?
Разговарајќи со луѓето околу мене, доаѓам до константација дека сите бараат оправдувања за она што го погрешиле, односно се обидуваат да ја исперат својата совест префрлајќи или делејќи ја вината.
Вие што мислите?
Во една врска за сопствените грешки сум си виновен јас самиот, и никој друг!
Навистина... можеби за некоја грешка да се случи е потребен цел еден низ настани или состојби да се случат, но, сепак, тоа не ја намалува мојата одговорност.
Требало да ја видам состојбата трезвено, да ја анализирам... не сум се потрудил, или од понудените (во мојот ум) премиси, не сум извел правилен заклучок, потоа сум згрешил, се случило и готово! Последиците се моја одговорност.
Во право си дека некои луѓе се обидуваат да се лажат самите себе дека цел свет освен нив е виновен... но, едноставно, тие луѓе, како што самата велиш, се обидуваат да ја исперат својата совест, или да го минимизираат она неубавото чувство кое го имаат во себе.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Ова као мме кој прв почна.
Кој се сопнува од ситните грешки што ги прави нема да стигне далеку. Треба да се согледува, но не и да се арчат денови, месеци, години за анализирање на грешките, туку да се прифатат. Тоа што треба да се направи е да се потруди човек да не ги повтори. Особено оние капиталните.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
За велиот наш живот ние самите сме одговорни, ако ја упропастиме ние сме главни виновници. Секогаш вината барајте кај себе си и животот ке ви биде поубав и полесен, никој не може да те упропасти толку колку што може твојата глава
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.971
Ние сме бе, лузерски е да се обвинува друг, без разлика на ситуацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom