Кој бил првиот антички македонски крал ?

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Анавено, ОК бате јасно ми е, само името Пердикас не постои во Македонија.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
... Anaveno ... да постоеле царствата ... ( обединети кралства формираат царство ) ...
... Дион е првиот МАКЕДОНСКИ ЦАР кој го има освоено светот ...
... потоа Кован ( Коен или Конан кој за Бог го имал ГРОМ или ЅЕВСЕ :) ) ...
... открив дека наметката им била ЛАВОВСКА ГЛАВА ОД ЗМЕЈ :) ...
... ( змејот го имаат изработено во неколку цркви по наша Македонија :) )
... открив и дека ЕРУСАЛИМ арапите го викаат MEDINA aL QUDS :) ...
... Со Дион гајдата била однесена кај шкотите :) ... хе,хе ... ( ова е претпоставка де ) ...
 
A

anaveno

Гостин
Анавено, ОК бате јасно ми е, само името Пердикас не постои во Македонија.
Не ти е јасно...
Во Мк денес не постои ни името Аристобул,ниту Птоломеј.
Постојат Ристо и Столе.

Постојат и Перо и Перса.

Во Италија денес не постои името Нерон,ниту пак Калигула.
таму обрати се...

... открив и дека ЕРУСАЛИМ арапите го викаат MEDINA aL QUDS :) ...
Јас па открив дека Ерусалим има непозната етимологија.
Никој незнае зошто се вика баш така.
Првпат е спомнат од Езекил кој напишал дека е основан од Аморејците и Хетитите.
Аморејци како Морејци,како Море....

Најстарото име му е со коренот УРУ=ГОРЕ,ГОЛЕМО...
УРУ=УГОРЕ

Од URU е и хебрејското Hib.ur=very....

УРУ=author of a Vedic hymn (БОГ); N. of a son of Manu (БОГ)
..the Arabs it is El Kuds, meaning "holy town."
УРУ=the six spaces (the four quarters of the sky with what is above and below).
на арапски угоре,небо не од уру....

и сега?

јас резонирам вака...
кој е постар запис?
Ведите или Езекил?
Ведите.
Кој зборува на тој јазик?
Ние,Македонците.

кој отишол во Израел и Египет и таму останал (Рамзесите или Рамчињата...ејјј Арамчиња како Арамејци... Арам работа,ги прифатиле иако пред тоа се тепале) пред Езекил да биде роден?
Бригите (морските луѓе)....

и сега?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ерусалим е изграден на местото (во близина) на населбата (селото) Салем (кое име можно е да значи : “здрав“, “асолен“ (салам) - во смисол на здраво место за живеење, чист воздух и слично - и на Еврејски зборот Шалом значи “здраво“, додека на турски си го имаме како Селам, Селам алејкум = “здраво, бог ти помогнал“). Префиксот (првиот збор) Уру , од името Урусалем, значи : горе, високо, вишно, (и името на ангелот Уриел значи : “светол Бог“ - вишна светлост), така што името Урусалем можеби едноставно значи : “Горни Салем“ (како Горно Село на пр.), односно, таа нова населба била погоре од првобитниот Салем. А аморејците ( ако се земе во предвид дека буквата “а“ претставува негација) можеби се : “не морејци“ односно : “континентални народи“. (Освен ако не ги гаѓале вљубените со стрели
)
 
A

anaveno

Гостин
убаво..само ако буквата а напред како што велиш е негација,тогаш асалниот испаѓа дека е неасален.
тоа е многу збунувачко.

од друга страна,морален-аморален.
тоа е многу незбунувачко.

Уриел е денес Ариел.
Чисти и светнува се живо.

п.с.
ако е а негација,треба да гнаси.
пак збунувачко
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Доколку се гледа по тоа за кого се зачувани некакви најстари-најрани информации, писанија, тогаш според тој критериум би можел да се прифати Каран.

Меѓутоа неможеме точно да утврдиме кое било името на првиот македонски владетел.
samo bez uvreda prviot bil Oziris a potoa negoviot Sin Makedon sport koj i denes imeto e makedonija
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
p.s...
pokazi ni kade pisuva Oziris na ovoj zapis....
tuka se i iminjata na nekolku KMT (Egipetski) kralevi....
zosto neznaeme za Oziris i Makedon a znaeme za Karan neznaeme zatoa sto vo ucebnicite za istorija nese spomenuvat Oziris i Makedon dokolku bi postoele sigurno
ke naucevme deka makedonija go nosi imeto spored makedon.
za da utvrdime dali e tacno, makedon imal dva sinovi pijer i amat dvata sinovi imale svoja teritorija pijer ja narekol pijerina a amat ja narekol amateja.
po smrta na tatkoto makedon dvata sinovi ja narekle Makedonija.
 
A

anaveno

Гостин
ах,тие учебници....
туку...
тоа со Озирис е неколку векови помладо објаснување......
Херодот ни кажува дека гејците се од Африка-Арабија,ама не ни кажува тоа за Озирис.
Дали заборавил или што,незнаеме.

Јас да сум на твое место,би се залагал во Историјата ни да се запише приказната за
Фараонот и Егупците...

Во приказната се вели дека порано Еѓупците имале свое царство, во кое нивниот цар фараон многу ги мачел Евреите.
Од своја страна и Евреите не го почитувале фараонот, ја избегнувале тешката работа и, преку наоѓање лесни работи, бргу се збогатувале.
За разлика од нив, Еѓупците ги работеле само тешките работи.
Поради тоа.царот фараон им наредил секој Евреин да посади по една нива со пченка и сам да ја ожнее. Евреите се собрале и се договориле и навистина да ги посеат нивите, но не со жива, туку со сварена пченка.
На тој начин сакале да ја избегнат тешката работа на жнеењето.
Така и се случило.

Кога дошло време за жетва, царот фараон видел дека Еѓупците си ги жнеат нивите, а Евреите не. Кога ги прашал зошто не жнеат, тие му рекле дека посеале пченка, но изникнало трње.
Но, Еѓупците му кажале на царот фараон за измамата на Евреите.
Тогаш тој се налутил и им наредил на Евреите да го ожнеат и да го соберат трњето со голи раце. Оттогаш наводно Евреите се плашеле од Еѓупците.

сите да знааат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom