Која насока да ја одберам, Медицина/Економско

Член од
14 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
1
Завршувам 9-то одделение годинава, 5.00 сум и се мислам помеѓу Васил Антевски Дрен - Економски, или Панче Караѓозов. Сакам повеќе да идам економски и ми иде и математика и се, ама се двоумам. Ваше мислење ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.008
Поени од реакции
35.495
Завршувам 9-то одделение годинава, 5.00 сум и се мислам помеѓу Васил Антевски Дрен - Економски, или Панче Караѓозов. Сакам повеќе да идам економски и ми иде и математика и се, ама се двоумам. Ваше мислење ?
..ете сам си одговори каде треба да идеш, тоа што ,,ти иде,, надогради го и стани најдобар, а тоа двоумењето твое игра ѓаволот да биде наопаку - не го слушај! , ако сакаш поради некого да одиш на друга професија земи го како хоби тоа...ама шибај економски (y)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Зошто сите мислат дека во средно економско има многу математика? Во гимназија има повеќе математика него ли економско.
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
1
Океј, решен сум више економски, само сакам у Скопје у Дрен да идам, и тоа како се вика економски техничар или, мислам на струката ако не се лажам ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Ако мислиш да одиш на економски, оди во некое средно каде што ќе си го прчиш и запиши се на приватен.
Ако имаш врски и кој да те вработи со тој факултет имаш иднина, ако немаш врски со економски ќе може да: редиш по рафтови во КАМ, Веро, Тинекс, таксист, камионџија, продавач....или ако си политички активист или дете на родители кои имаат добри конекции ќе те пикнат во банка или во државна администрација и цел живот ќе се шеташ со шпиц чевли, кошула и пантолони.

Ако ти оди математика, од мене совет ти е да си одиш во гимназија, првите 2 години се исти за сите, па потоа си одиш природно математички клас, ќе те боли глава во средно со 3 математики и програмирање, али после тоа секој факултет ќе ти биде „лесен“, а за понатаму да се запишеш на ФИНКИ и да се правиш програмер, голем дел од овие другите професии со тек на време нема да постојат посебно делот на економски каде што софтвер може да ја работи над 80% од работата на луѓето.
Не би сакал да навредам ничија професија, но веќе имаш софтвери како SAP во кои со еден месец курс човек кој никогаш не сретнал економски факултет може да работи без никаков проблем работа од некој кој е магистер на економски, со тек на време парите нема ни да постојат, иднината е на интернет плаќања, а се ќе биде сведено на картици, податоците за сите ќе стојат на клауд и доаѓа иднината на криптовалутите, па уште помалку ќе бидат потребни професии од ранг на економистите, а се повеќе луѓе „кои знаат да се разберат со компјутерите.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Економски и математика ... не ми се споиви некако овие две работи, зашо врска немаат едно со друго.
Математиката на факултет ни беше па ... средно жалосна. Единствено што професорот ја тупеше таа неговата веројатност, што е најглупав/најдосаден дел од математиката според мене.
Ко економист што му одеше математика и се заебав, оди на нешто друго, зашо овде немаш математика, а тешко и иднина. Ќе ти се одмили и факултет и се.
Оди медицинско.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.486
Ако се одлучиш за економско, а не ти се учи многу многу, боље ти е место Дрен да одбереш Арсени Јовков (Моша), само малце знаење да покажешќе поминеш одличен. Единствен проблем е ако не знаеш да се понашаш во такво место во кое владеат некултурни и необразовани особи.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Дрен ти е школо а фино поминување на средношколските денови. Многу луѓе, многу женски ама малку учење. Ништо нема да ти помогне ако после на факс одиш на економски. Впрочем и таму е слично. Бапни се во некоја јака гимназија и фурај си го филмот до факс така.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Дрен ти е школо а фино поминување на средношколските денови. Многу луѓе, многу женски ама малку учење. Ништо нема да ти помогне ако после на факс одиш на економски. Впрочем и таму е слично. Бапни се во некоја јака гимназија и фурај си го филмот до факс така.
Дрен ти е школо ако си градско дете и имаш пари успеваш ако не воопшто не се запишувај, барем кога станува збор за дружби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom