Која е теоријата за настанување на светот и на постоењето на човекот според атеистите во детали?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ова го посочуваш како деманд?! навистина ме разочара.

Прочитај го малце Бикај ти се молам па дојди зборувај.

кажувај ми за научници а не за луѓе кои се замислуваат знаени со едно видео во кое нема никакви аргументи, туку само претпоставки!!
Зошто вие како муслимани не му откривте на светот дека универзумот настанал со биг бенг, пред 1929? Зошто чекавте Хабл да го открие тоа, па дури потоа да ви текне што пишува во куранот? Кој се базира на претпоставки?
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Ми се допаѓа твоето размислување, но кај мене преовладува едно друго мислење, ти во твојот пост правиш две страни, религија и наука, а јас сметам дека тие двете се заедно и едно, не одат едно без друго, е сега постојат дел на научници кои се на страната на Атеизмот и секоја своја тема ја сведуваат на противречностите наводни со религијата.

Прв пат слушам дека Биг Бенг го створил човекот, јас за универзумот знам и јас верувам во теоријата на Биг Бенг бидејчи мојата религија го кажуа БигБенгот уште пред 1400 години, верувам во постојаното ширење на универзумот и денес, што исто така ми е кажано од страна на мојата религија уште пред 1400 години, но тоа не е настанок на човекот, туку на универзумот кој е само дел од она што све постои, но знам дека некој и го направил Биг Бенгот, а тоа е Бог, кој е натприродна моќ, како што е опишан уште пред 1400 години како што е опишан Биг Бенгот, каде се вели: “ Речи, Бог е еден, Он е уточиште на се, нити родил, нити е роден и никој не му е равен!“

Јас сметам и знам дека голем број на енигмите за светот и човештвото се кријат во Книгите кои бог ги пратил како упатство за човекот и се она до каде може да стигне човекот е веќе кажано во нив.
Braos.
Genij si, me ubedi.
Eshenadualilasik aillah ve shedual ilashda muhamedun resalah.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
А
За да развиеш дебата, мораш да ги владееш значењата на основните поими во таа дебата. Атеизмот не е научна позиција, за да има научно објаснување на постанокот на светот, или постанокот на човечката врста.

Дедо ми беше атеист, во ништо не веруваше, поповите со стап ги бркаше, а сигурен сум дека немаше ниту една теорија за постанокот на светот.
Грешка си..дето ти е бил комунист...тоа е малку различно од атеист.
Во негово време црквите и поповите беа забранети...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Грешка си..дето ти е бил комунист...тоа е малку Многу различно од атеист.
Во негово време црквите и поповите беа забранети...
Кого лажеш нели тебе комунистите не ти дале книшка оти си одел на црква? Како тоа биле забранети?
А за болдот си во право.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Кого лажеш нели тебе комунистите не ти дале книшка оти си одел на црква? Како тоа биле забранети?
А за болдот си во право.
И ти си грешка.....сакаа да ме пишат во партијата, како и тебе што те пишале, ама за разлика од тебе, јас ја одбив книшката.
Забранети беа не буквално, него во смисол дека владееја заспаните, па на црквата гледаа како на гавол, и им отвараа досие на оние што ќе одеа на црква, па кога се укина комунизмот лугето пошнаа да се враќаат во црквите.
Останаа закоравени само таквите како тебе, кои имаа книшки меѓу првите...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И ти си грешка.....сакаа да ме пишат во партијата, како и тебе што те пишале, ама за разлика од тебе, јас ја одбив книшката.
Не лажи, сам си барал книшка ми кажаа Виничани. А јас ни тогаш ни сега сум член на комунисти ни на некомунисти (додуше да не знаеш од дрнршниве две кои се поголеми комунисти.
Забранети беа не буквално, него во смисол дека владееја заспаните, па на црквата гледаа како на гавол, и им отвараа досие на оние што ќе одеа на црква, па кога се укина комунизмот лугето пошнаа да се враќаат во црквите.
Останаа закоравени само таквите како тебе, кои имаа книшки меѓу првите...
Да јадеш ти гурабии, сум ти кажал сто пати дека немам никакви книшки, а тие заспаните глупи комунисти ид 90та год., први отидоа по цркви и станаа религиозни.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Немам слободна волја. Немам избор. Ограничен сум од природни закони со кои не сум се согласил.
Не знам на кој друг начин да ти објаснам, иако е далеку покомплициран проблемот.
Сакав да прашам, според која теза , верување, филозофија тврдиш дека немаме слободна волја? Велиш ограничен сум од природни закони на кои не сум се согласил? Точно, но како ке постоеше поинаку - ако не беше во тие закони, заробен, да се преиспитуваш сега и овде за слободната волја? И кој е начинот според кој ние лугето би имале слободна волја, начинот на егзистирање а тоа да не е овој живот? Каков ќе беше? Во што го огледуваш поимањето на верувањето дека немаш слободна волја? На кој начин доживуваш дека немаш слободна волја, во што гледаш ограничување? Јас напротив го мислам спротивното. Мислам дека природните закони се единствен начин за постоењето на слободната волја. Со самото тоа што тврдиш дека се чуствуваш зарабено и ограничено од природните закони, на некој начин го потврдуваш присуството на идејата на оној што те заробил. Велиме - зошто овој свет не е поинаков? За верниците велиме, прашуваме -зошто вашиот Бог не го направил овај свет подобар, а јас мислам дека овај бил единствениот начин со кој што можеме да се одлучиме да веруваме во Бог- со самото тоа што дал избор дека не мораш да веруваш во него.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Тешко да ќе си во некакви трети, пошто нема, не постојат. Ај да видиме што си поразличен од едните или другите?
Веруваш во некој бог?
Pa nema treti. Site sme ceda bozji. Samo sto tie sto go otfrlaat Isus kje go jadat.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ne, kje go jadat stapot.

Citaj go ubao @Gurdjieff i ke se razbudis i avtomatski go izbenuvas stapot.
ама јас сум буден, другите се заспани, али ко што гледаш не се ни трудам да ги разбудам. секој со својот пат. :свиркам:
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Ајде бујрум да видам тој учебникот по физика што го викате Куран, кај пишува за биг бенгот?
Во некој од наредните постови доаѓаат извадоците, само не знам дали ќе бидеш задоволен, бидејќи таму не пишува буквално, се случил Биг Бенг, туку говори за експлозија од која се создадени телата.


Ако, верувај си ти во што сакаш, нема потреба дa знаеш дека не почнува се со исламот. Ignorance is bliss.


За мене се почнува и завршува со Исламот, бидејќи сум дел од тоа учење и јас знам дека се што гледам во светот и што се случува е дел од Исламот и е потврда за неговата вистинитост, бидејќи сето ова така го говори уште пред 1400 години, дури и дека ќе има и вакви како тебе кои нема да веруваат во Бог.
--- надополнето: 5 декември 2013 во 10:22 ---
Зошто вие како муслимани не му откривте на светот дека универзумот настанал со биг бенг, пред 1929? Зошто чекавте Хабл да го открие тоа, па дури потоа да ви текне што пишува во куранот? Кој се базира на претпоставки?


Затоа што сме слаби верници и малку време посветуваме на изучувањата на Куранот, а обие кои се занимаваат со тоа примаат Ислам, воодушевувајќи се од она што го дознаваат.
--- надополнето: 5 декември 2013 во 10:23 ---
Braos.
Genij si, me ubedi.
Eshenadualilasik aillah ve shedual ilashda muhamedun resalah.


Прво не се прави паметен, а како друго не си го напишал точно шехадетот а со тоа ме навредуваш, јас тебе никаде не сум те навредил до сега, тоа е доказ за твојот талент и култура!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Затоа што сме слаби верници и малку време посветуваме на изучувањата на Куранот, а обие кои се занимаваат со тоа примаат Ислам, воодушевувајќи се од она што го дознаваат.
1400 години се малку време?! Што ако Хабл откриеше дека вселената се собира, а не се шири? Ќе се воодушевевте од тоа што сте го дознале?
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
1400 години се малку време?! Што ако Хабл откриеше дека вселената се собира, а не се шири? Ќе се воодушевевте од тоа што сте го дознале?

Ќе го баравме спојот со Куранот и ќе видевме што он вели па според тоа ќе одлучевме дали ќе го прифатиме тоа како точно или не.

Само за потсетување, имавме случај со еволуцијата на Човекот и теоријата на Дарвин, се коси со куранот и ја отфрлама.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom