Која е теоријата за настанување на светот и на постоењето на човекот според атеистите во детали?

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.654
Поени од реакции
12.492
Ги повикувам Атеистите, или да речеме оние кои не веруваат во постоењето на бог, или имаат различно мислење во врска со Бог, да ни ги објаснат нивните сваќања и верувања со создавањето на светот и постоењето на човекот на земјата.

Се надевам дека ќе развиеме една дебата со која ќе ги разјасниме нашите различни сваќања по ова прашање.

Моја лична желба од оваа тема е да ги разберам нивните сваќања по оваа тема.
Не знам дали се квалификувам како атеист, пошто не сум доволно арогантен да ја отфрлам можноста дека некој или нешто, свесно на некој начин го креирал сето ова, не само Земјата, па тоа донекаде се квалификува како Бог. Ама па од друга страна без навреда кон никого но, сум доволно свесен да не верувам во ангели, демони итн итн, слични :гомце:... мое лично мислење е дека религијата ти е нешто како "guidelines" отколку The WORD of GOD...

Сметам дека историјата се повторува, па овој период во кој што ние живееме можеш да го сметаш како вториот крај на the dark ages што значи ни следи нова ренесанса, каде некој ќе биде доволно способен да ти даде одговор на прашањава, и уште повеќе НАУЧНО да го докажи настанокот на човекот, и зошто би запрел тука, нека биде и на универзиумот.

Јесда и сеа има некои теории кои многу научници арогантни како што се ги прифаќаат за канони, а пак ИСТОРИЈАТА е таа што покажува дека обично тероијата на сегашниов период изгледа многу смешно по 200-300 години, некогаш и помалку. Ова го велам пошто сметам дека теориите на научнициве само ја допираат површината на она што вистина се случило и што уште се случува, сигурен сум повеќето ќе се согласат.

Едино што мене лично ме нервира е нетолеранцијата од двете страни, атеистите и оние кои слепо се држат до религијата. Ако повлечите неколку паралели пак ќе видите дека двете нешта и не се разликуваат толку многу. Можиш да почниш од самите религии, спореди христијанство и муслиманство. 90% од учењата се слични ако не и потполно исти. Сеа спореди секоја база на религијата дека Бог го створил човек, дали од песок, дали од гомце дали од нз ти што, важно бог го створил итн итн си ја знаете приказната. А во науката го имаш Биг Бенг што створил се, тогаш нели на еден начин Биг Бенг е бог...

Или пак имаше до некаде интересно мислење за начинот на кој галаксиите се поставени, како премногу потсетуваат на ДНК нишка...или последно нешто што сум гледал беше на хокинг документарец насловен " There is no GOD, there is no fate" мислам дека зборуваше за црна дупка меѓутоа не ме земајте за збор, само батката кажува на другата страна имаш нешто што највееројатно е причината за настанокот и на Биг Бенг, не можиме да докажиме ама верувај дека има нешто, што мене искрено многу ме потсеќа на срањата што секоја религија ги продава. Не можам да ти докажам дека БОГ постои ама верувај пошто ја така ти велам :confused::confused::confused:

Факт е дека постепено религиозните групации почнаа да се привикнуваат на науката и нејзините откритија иако сеуште не целосно, само онолку колку што ним им одговара... А пак од друга страна, последниве 50-100 години науката зема толкав замав, што денес сме дојдени до тој степен да голем дел ги отфрлат сите религиозни тези за неточни...:facepalm::facepalm::facepalm: И едните и другите ги прават и повторуваат истите грешки...


Ако сакаш подетален одговор на темава треба прво секоја религиозна групација најмногу од сите Ватикан, да ги отвори тие библиотеките нивни, да сподели се што некогаш е напишано, да се знае се па да се има точна 0 од каде може да се почне, а од друга страна науката да не ја отфрла религијата како комплетно неточна, пошто никогаш не знаеш, може да испадне дека биле во право..:) Ама се додека ни едните ни другите не се спремни да ја жртвуваат моќта која ја уживаат со цел на просперитет, не гледам решени..а не очекувам да се стори тоа барем уште неколку генерации...во меѓувреме продолжете да си дебатирате :D


 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Едино што мене лично ме нервира е нетолеранцијата од двете страни, атеистите и оние кои слепо се држат до религијата. Ако повлечите неколку паралели пак ќе видите дека двете нешта и не се разликуваат толку многу. Можиш да почниш од самите религии, спореди христијанство и муслиманство. 90% од учењата се слични ако не и потполно исти. Сеа спореди секоја база на религијата дека Бог го створил човек, дали од песок, дали од гомце дали од нз ти што, важно бог го створил итн итн си ја знаете приказната. А во науката го имаш Биг Бенг што створил се, тогаш нели на еден начин Биг Бенг е бог...
Никаде во дефиниција за атеизам не сум сретнал дека атеист мора да верува во биг бенг. Тоа не знам од кај си гои извадил.
Ако нешто ме нервира е нетолерантност на овие третиве (као демек ни ваму ни таму) кон двете групи (како што ги нарекуваш)
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.654
Поени од реакции
12.492
Никаде во дефиниција за атеизам не сум сретнал дека атеист мора да верува во биг бенг. Тоа не знам од кај си гои извадил.
Ако нешто ме нервира е нетолерантност на овие третиве (као демек ни ваму ни таму) кон двете групи (како што ги нарекуваш)
Изини што те нервирам пошто ја сум од тие третите...јесда не покажав нетолеранција ама нели чим се водиме по ДЕФИНИЦИЈА, тогаш мора и ја да сум дел од нив ;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Изини што те нервирам пошто ја сум од тие третите...јесда не покажав нетолеранција ама нели чим се водиме по ДЕФИНИЦИЈА, тогаш мора и ја да сум дел од нив ;)
Тешко да ќе си во некакви трети, пошто нема, не постојат. Ај да видиме што си поразличен од едните или другите?
Веруваш во некој бог?
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.654
Поени од реакции
12.492
Тешко да ќе си во некакви трети, пошто нема, не постојат. Ај да видиме што си поразличен од едните или другите?
Веруваш во некој бог?

по втор пат ги сведуваш опциите на две..црно и бело....не верувам во дефиницијата за бог која што ја пласира секоја религија....верувам дека постои можност да има некое омнипотентно битие што на некој начин придонело ако не и самото не создало нам, а можи и добар дел од она што сега го знаеме за универзумот
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
по втор пат ги сведуваш опциите на две..црно и бело....не верувам во дефиницијата за бог која што ја пласира секоја религија....
Пеки. Тоа е дефиницијата за атеизам. Во што натаму ќе веруваш, твое право.
Ти се допаѓало или не, опциите се две.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.878
Поени од реакции
21.332
Прва и основна грешка што ја прават верниците е што ги сместуваат атеистите во друга бранша на верници или во спротивниот табор, и после цела дискусија оди во некој чуден правец. Тие си тргнуваат од нивна гледна точка и спрема нив мора да се верува во нешто пошто како поинаку. Не поистоветуваат со верниците од другите религии како толпа, стадо или маса на луѓе кои делат ист став и мислење. Сега незнам како да им објаснам за да и тие со тој капацитет што го имаат да можат да сфатат дека за разлика од кај нив тука нема една книга во која е кажана целата вистина и се што треба да се знае. Јас како атеист и некој друг атеист можеме да се сложиме само во една работа а тоа е дека религијата како таква и боговите како такви се еден куп глупости, а светите книги во најмала рака се приказни за добра ноќ за мали деца. Можи и ке се сложиме дека религијата служела и служи за да може полесно да се раководи со простата маса за да биди попослушна, дека таа е нужна на луѓе кои имаат потреба да веруваат во бајки пошто така им е полесно или немаат капацитет сами да размислуваат па имаат потреба од виша сила или некој сето тоа да им го изџвака, во секој случај наивни луѓе. И во глобала тоа би било тоа. За се друго тешко дека ке најдеш заеднички универзален став помеѓу атеистите како што би нашол помеѓу верниците, вклучивајки го и настанот на светот, човекот и било што друго. Но од друга страна пак за разлика од вас пошто не сме ограничени на светите книги и не мислиме дека таму се е кажано што треба да се знае, отворени сме за други мислења и теории и барање на одговори и нема да се задоволиме со приказна од типот затоа што господ така сакал и сметал дека така треба да биди. Тоа ако може да помини кај верниците, кај атеистите тешко.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Не знам дали се квалификувам како атеист, пошто не сум доволно арогантен да ја отфрлам можноста дека некој или нешто, свесно на некој начин го креирал сето ова, не само Земјата, па тоа донекаде се квалификува како Бог. Ама па од друга страна без навреда кон никого но, сум доволно свесен да не верувам во ангели, демони итн итн, слични :гомце:... мое лично мислење е дека религијата ти е нешто како "guidelines" отколку The WORD of GOD...

Сметам дека историјата се повторува, па овој период во кој што ние живееме можеш да го сметаш како вториот крај на the dark ages што значи ни следи нова ренесанса, каде некој ќе биде доволно способен да ти даде одговор на прашањава, и уште повеќе НАУЧНО да го докажи настанокот на човекот, и зошто би запрел тука, нека биде и на универзиумот.

Јесда и сеа има некои теории кои многу научници арогантни како што се ги прифаќаат за канони, а пак ИСТОРИЈАТА е таа што покажува дека обично тероијата на сегашниов период изгледа многу смешно по 200-300 години, некогаш и помалку. Ова го велам пошто сметам дека теориите на научнициве само ја допираат површината на она што вистина се случило и што уште се случува, сигурен сум повеќето ќе се согласат.

Едино што мене лично ме нервира е нетолеранцијата од двете страни, атеистите и оние кои слепо се држат до религијата. Ако повлечите неколку паралели пак ќе видите дека двете нешта и не се разликуваат толку многу. Можиш да почниш од самите религии, спореди христијанство и муслиманство. 90% од учењата се слични ако не и потполно исти. Сеа спореди секоја база на религијата дека Бог го створил човек, дали од песок, дали од гомце дали од нз ти што, важно бог го створил итн итн си ја знаете приказната. А во науката го имаш Биг Бенг што створил се, тогаш нели на еден начин Биг Бенг е бог...

Или пак имаше до некаде интересно мислење за начинот на кој галаксиите се поставени, како премногу потсетуваат на ДНК нишка...или последно нешто што сум гледал беше на хокинг документарец насловен " There is no GOD, there is no fate" мислам дека зборуваше за црна дупка меѓутоа не ме земајте за збор, само батката кажува на другата страна имаш нешто што највееројатно е причината за настанокот и на Биг Бенг, не можиме да докажиме ама верувај дека има нешто, што мене искрено многу ме потсеќа на срањата што секоја религија ги продава. Не можам да ти докажам дека БОГ постои ама верувај пошто ја така ти велам :confused::confused::confused:

Факт е дека постепено религиозните групации почнаа да се привикнуваат на науката и нејзините откритија иако сеуште не целосно, само онолку колку што ним им одговара... А пак од друга страна, последниве 50-100 години науката зема толкав замав, што денес сме дојдени до тој степен да голем дел ги отфрлат сите религиозни тези за неточни...:facepalm::facepalm::facepalm: И едните и другите ги прават и повторуваат истите грешки...


Ако сакаш подетален одговор на темава треба прво секоја религиозна групација најмногу од сите Ватикан, да ги отвори тие библиотеките нивни, да сподели се што некогаш е напишано, да се знае се па да се има точна 0 од каде може да се почне, а од друга страна науката да не ја отфрла религијата како комплетно неточна, пошто никогаш не знаеш, може да испадне дека биле во право..:) Ама се додека ни едните ни другите не се спремни да ја жртвуваат моќта која ја уживаат со цел на просперитет, не гледам решени..а не очекувам да се стори тоа барем уште неколку генерации...во меѓувреме продолжете да си дебатирате :D

Ми се допаѓа твоето размислување, но кај мене преовладува едно друго мислење, ти во твојот пост правиш две страни, религија и наука, а јас сметам дека тие двете се заедно и едно, не одат едно без друго, е сега постојат дел на научници кои се на страната на Атеизмот и секоја своја тема ја сведуваат на противречностите наводни со религијата.

Прв пат слушам дека Биг Бенг го створил човекот, јас за универзумот знам и јас верувам во теоријата на Биг Бенг бидејчи мојата религија го кажуа БигБенгот уште пред 1400 години, верувам во постојаното ширење на универзумот и денес, што исто така ми е кажано од страна на мојата религија уште пред 1400 години, но тоа не е настанок на човекот, туку на универзумот кој е само дел од она што све постои, но знам дека некој и го направил Биг Бенгот, а тоа е Бог, кој е натприродна моќ, како што е опишан уште пред 1400 години како што е опишан Биг Бенгот, каде се вели: “ Речи, Бог е еден, Он е уточиште на се, нити родил, нити е роден и никој не му е равен!“

Јас сметам и знам дека голем број на енигмите за светот и човештвото се кријат во Книгите кои бог ги пратил како упатство за човекот и се она до каде може да стигне човекот е веќе кажано во нив.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прв пат слушам дека Биг Бенг го створил човекот, јас за универзумот знам и јас верувам во теоријата на Биг Бенг бидејчи мојата религија го кажуа БигБенгот уште пред 1400 години, верувам во постојаното ширење на универзумот и денес, што исто така ми е кажано од страна на мојата религија уште пред 1400 години, но тоа не е настанок на човекот, туку на универзумот кој е само дел од она што све постои, но знам дека некој и го направил Биг Бенгот, а тоа е Бог, кој е натприродна моќ, како што е опишан уште пред 1400 години како што е опишан Биг Бенгот, каде се вели: “ Речи, Бог е еден, Он е уточиште на се, нити родил, нити е роден и никој не му е равен!“
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
и јас верувам во теоријата на Биг Бенг бидејчи мојата религија го кажуа БигБенгот уште пред 1400 години, верувам во постојаното ширење на универзумот и денес, што исто така ми е кажано од страна на мојата религија уште пред 1400 години,
:icon_lol:

Ај провери и за Google да не пишува во книгата...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас сметам и знам дека голем број на енигмите за светот и човештвото се кријат во Книгите кои бог ги пратил како упатство за човекот и се она до каде може да стигне човекот е веќе кажано во нив.
Значи и во Ведите веруваш, така? Знаеш што вели таму за универзумот?
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Значи и во Ведите веруваш, така? Знаеш што вели таму за универзумот?


Јас реков дека верувам во Божјите книги кои се испратени до пратениците и во нивната првобитна форма, а не денешна во коаја кој шт сакал си ставил!!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас реков дека верувам во Божјите книги кои се испратени до пратениците и во нивната првобитна форма, а не денешна во коаја кој шт сакал си ставил!!
Ти знаеш што се Ведите? Со кого и јас сум нашол да зборувам. Ведите се мнооооооогу многу порано напишани од вашиот куран и од библијата.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72


Ова го посочуваш како деманд?! навистина ме разочара.

Прочитај го малце Бикај ти се молам па дојди зборувај.

кажувај ми за научници а не за луѓе кои се замислуваат знаени со едно видео во кое нема никакви аргументи, туку само претпоставки!!
--- надополнето: 4 декември 2013 во 13:03 ---
Ти знаеш што се Ведите? Со кого и јас сум нашол да зборувам. Ведите се мнооооооогу многу порано напишани од вашиот куран и од библијата.

Нема везе, јас верувам во Тевратот и Зебурот, кои се стигнати на земјата и пред Иса.А.с. и пред Мухаммед С.А.В.С. но не во денешната нивна форма.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ова го посочуваш како деманд?! навистина ме разочара.

Прочитај го малце Бикај ти се молам па дојди зборувај.

кажувај ми за научници а не за луѓе кои се замислуваат знаени со едно видео во кое нема никакви аргументи, туку само претпоставки!!
Ајде бујрум да видам тој учебникот по физика што го викате Куран, кај пишува за биг бенгот?

Нема везе, јас верувам во Тевратот и Зебурот, кои се стигнати на земјата и пред Иса.А.с. и пред Мухаммед С.А.В.С. но не во денешната нивна форма.
Ако, верувај си ти во што сакаш, нема потреба дa знаеш дека не почнува се со исламот. Ignorance is bliss.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom