Коцкање или дрога - кое е полошо?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Бодење со хорс у вена (најверојатно секој ден) е полошо од колку да поебам 500, 1000, 2000 денари у кладилница за викенд од друга страна.
Oва е како да кажеш - да си пукам со куршум у глава е полошо отколку да седам на ладен бетон.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Имам еден пријател, он го упука син му затоа што ја малтретираше мајка му за пари, да се дрогирал.
И еден друг, син му прокоцка се, дури и се задужи кај лихвари...јадниот си умре од мака.
Змија да те апне или магаре да ти га бапне што викаф кумановци.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Катастрофа се и двете работи...наркомани некако би разбрал ама коцкари ми се поапсурдни. Лоши се и двете работи.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Сега зависи каква дрога, зависи какво коцкање. Се подразбира мислам дека. Наркоман навлечен на дрога што ја конзумира секој ден и е деструктивен спрема себе и опшеството и коцкар што коцка све што ќе фати. Секако дека не се мисли на пафкачи или некој што прави бело еднаш во три месеци. Што е полошо од ова? Јас би рекол за нијанса наркоман е полошо бидејќи пак може да потроши све како коцкар за да ја одржи својата зависност и на крај е уништен и физички. Додека коцкар ако се извлече некако, барем не е физички уништен или психофизички на тоа ниво.

Али како што кажа будистот погоре - "Змија да те апне или магаре да ти га бапне"
 
Член од
10 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
10
Eden od najteskite poroci vo mojot zivot bilo i e KOCKANJETO.
Begajte od toa lajno podaleku.
Se kockav mnogu,zaglaviv i seuste sum zaglaven po prijateli, rodnini, banki, lihvari itn...
Baras izlez no nemozes da najdes tuka e najlosoto ti baraat pari a nemas da vratis...
Ubavo vika Dzambazov '' ne go karala majkata deteto koga igral komar, nego koga i se obratil na majkata deka ke odi da se vagja na komar ''...
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Eden od najteskite poroci vo mojot zivot bilo i e KOCKANJETO.
Begajte od toa lajno podaleku.
Se kockav mnogu,zaglaviv i seuste sum zaglaven po prijateli, rodnini, banki, lihvari itn...
Baras izlez no nemozes da najdes tuka e najlosoto ti baraat pari a nemas da vratis...
Ubavo vika Dzambazov '' ne go karala majkata deteto koga igral komar, nego koga i se obratil na majkata deka ke odi da se vagja na komar ''...
Зашто бе човек? И тие 200 денари у денот... Па ќе се симнам до пиљара, пола кило лимун, две кила цреши... И дете да види аир, и очи да одмориш..
А не ќе ми шљашти то телевизоро ЅРРР ЅРРРРР Овоштиа зеленчук а ни лук јал ни лук мирисал
Поубаво дојди ела ќе ти нарежам.. Мушмули.. Боровинки.. И ич не ни вади сто денари...

Да го ранам јас афтоматот...ни смокви нејќе да даде, ќе сум го ранел...
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Широк поим е. Зависи од тоа која дрога ја конзумира
 

Kajgana Shop

На врв Bottom