Коронавирус (COVID-19)

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми звучи невероватно дека лекувала скоро 100% од заболените и тоа со давање на 2-3 лекови еден од нив антибиотик. Али не можам да проценам ваљда навака ќе има повеќе околу ова и во мејнстрим медиуми.
Едно другарче ми нафрли нешто вчера, демек фората е у стварање на слуз со антибиотициве.....а у таа насока ја размислував и околу давање на NAC, а добро е и за третирање на сајд ефектите од парацетамол. Баш ме занима стручно мислење и околу давање на NAC кај заболени од коронава.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Итн, итн...
Ја го користам од време на време, и имам дома моментално......ради глутатионот. Не бил толку сејф продукт па го одмарам со поголеми паузи. Му спомнав на братучедов да праша по доктори, него го отруја со парацетамоли. За искашлувањево не сум сигурен толку од мое лично искуство, ама што знам, немам на плуќа фатено ништо со години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
Не бил толку сејф продукт па го одмарам со поголеми паузи.
Имам и јас налетано на некои такво истражувања, ама ништо конклузивно и веројатно што и да има е за земање на подолг рок. Јас го земам повремено како профилакса, најчесто кога се пиковите и посебно кога имам разболени колеги.

За искашлувањево не сум сигурен толку од мое лично искуство, ама што знам, немам на плуќа фатено ништо со години.
Првенство го класифицираат како мјуколитик, така да секако треба да помага за полесно искашлување.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Флавија Грожан е пулмолог-бронхолог и досега има скоро илјада пациенти со Ковид излекувани без ден на хоспитализација, само со лекови. Ковид е пневмонија, нетипична, но пневмонија и мора да се третира како таков, вели д-р Гросан.

„Мојата цел од почетокот на пандемијата беше ниеден пациент да не се приклучи на маската со кислородна подршка, а не пак интубира со маска. И не се приклучи. Применувам мојот класичен, ефтин лек, кој исто така вклучува и Кларитромицин, антибиотик кој спаѓа во групата на макролидни антибиотици. Тој е единствениот антибиотик со вирусен тропизам (својство што се наоѓа во одредени органи). Постојат само три антибиотици во класата на макролиди, еритромицин, кој сите го знаат, азитромицин и кларитромицин. Не ми се допаѓа азитромицин затоа што е послаба копија на кларитромицин. Работев на многу интересни клинички студии за пневмонија и таму научив за вирусниот тропизам на кларитромицин, таму ја научив антиинфламаторната улога на кларитромицин, што го нема ниеден антибиотик.

Работам со овој антибиотик во вирусни и атипични пневмонии веќе 10 години. Пандемијата ме фати совршено и отидов како етиолошки третман на кларитромицин. Се разбира, покрај овој антибиотик, постојат и неколку адјувантни третмани зашто само третман со еден антибиотик (кларитромицин) сам не може да се справи. Тоа е шема на третман што ми припаѓа мене. Дали сте виделе во случајот со Бенедек, наставниците кои меѓусебно се убиваат? Очекував распоред за лекување и тогаш прашав како доспеал наставникот на интензивно лекување. Само добрината на Господ и извонреден терапевт можат да ве спасат. Што се случи таму? Ова ме интересира “, вели д-р Флавија Грожан.

Вишокот (претеран) кислород предизвикува едем на мозокот

Пулмологот дава внимание на предозирање со кислород администриран во болниците предизвикува едем на мозокот, ова е една од причините за смртта на пациентот.

Во кислородни сатурации над 80% одам со многу ниски дози кислород, 2-3 литри во минута и кратко време на ден, 4-5 часа. Вишокот (предозиран) кислород го инхибира мозокот, бидејќи нормално мозокот го контролира телото, а не уредот. Јас воопшто не се согласував со нив тука, со многу високи дози кислород што тие го даваат, со 20 литри ги ставаат во ацидоза, во церебрален едем. Бидејќи тие не забележуваат дека кислородот ја задржува сатурацијата, но во исто време го зголемува јаглеродниот диоксид во мозокот и предизвикува едем на мозокот и умира. Одам на лекови за да ја контролирам заситеноста со кислород. Многу малку кислород, а потоа на прошетка. Мојот хепарин е прошетка, задолжителна, една минута на час одење, маса-кревет, маса-прозорец, маса-кујна.

Не давам хепарин затоа што се плашам од алвеоларна хеморагија, затоа што пациентите стануваат на нозе и се деградираат вонредно брзо, за 3-4 дена се наоѓаат во АТИ.
Ако мене не плаши 80% сатурација, тогаш ќе се откажам од мојата професија, затоа што тие испод 90% сатурација ги пикаат во болница ,

Имав 50-годишен пациент со 65% сатурација. Матичниот лекар испратил амбулантско возило „Брза помош“ по него, но човекот рече дека повеќе сака да умре дома отколку да оди во болница и ме повика мене. Успеав да го излекувам без хоспитализација и само со мала доза кислород. Отидов на лекови мирно, убаво додека не го излекував. Ако одеше во болница, тие веднаш ќе го интубираа “, рече пулмологот-бронхолог Флавија Грожан.
Администрацијата на Калетра (Lopinavir/ritonavir HIV protease inhibitors) и Кодеин во Ковид19 се смета за голема грешка кажува д-р Флавија Грожан, бидејќи тие ја влошуваат болеста. „За среќа, имаше некои медицински сестри, кои ги сметам за хероини, тие со очите им кимкаа на пациентите да не ги земаат Калетра и да ги фрлаат. Тогаш лекарите влегоа во болничката соба и прашуваа зошто пациентите немаат дијареја (спореден ефект) и зошто пациентите се чувствуваат добро. Овие медицински сестри им го спасија животот на болните.
Во болниците им даваат и Кодеин за да престанат со кашлицата и сите секрети остануваат во белите дробови, тие велат дека тоа е тромб, а јас им велам дека се инфламаторни секрети, сатурацијата почнува да се намалува, се вознемируваат затоа што не можат да дишат (поради тие инфалматорни секрети), им даваат седативи, и потоа ги поставуваат на респираторна маска, па Господ на помош потоа“, рече д-р Флавија Грожан....,,

П.С.
англискиот превод има неколку грешки во изрази што се менува смислата на кажанато, спротивно од авторката д-р !
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Eve vo Canada, vo Calgary, policijata si ja svitka opashkata, ama i oni si ja vrsht rabotata po nareba...se raboti za covid restrikcii
sobiranja...
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Дали сеуште може да се вакцинираат МК државјани во Србија? И која е процедурата за пријава?

Ви благодарам
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.324
Здраво пред една недела "прележав" Covid-19, со 20 дена во изолација со тел. температура 37.2-38.2. Имам наод на плуќа со опис "мали предимно периферни зони на млечно стакло...Плеврални простори слободни". Немам изнемостештеност или малаксаност, но тел. температура ми варира од 36.2-3 наутро до 37.2 во доцните попладневни часови и потоа пак опаѓа во вечерните часови. Така ми е веќе 2 недели.Некое мислење или совет? Благодарам.

CRP-2.9 (0-5)
LDH-216 (<240)
d-dimeri - 132 (<500)
Ништо не ти е!
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo ☺ Bev vo blizok kontakt so zarazeno lice, veke vtor den od kontaktot nemam nisto. No sakam da zemem nesto kako prevencija, iako veke edna godina od koga pocna pandemijata piam vitamini ( c 1000. D3 1000, spirulina, selen, cink, b kompleks i magnezium). Ako moze nesto da mi predlozite. Fala, i sekoe dobro na site
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
ke ti predlozam da sedis u izolacija ( sam/a u soba ) . Ja bev u kontakt so zarazen i se testirav 4-5 dena posle toa i bev negativen i 1 nedela posle testot projaviv simptomi i bev pozitiven. Ne se znae nisto. Sedi u izolacija po moznost ne deli ist toalet so drug i pij si vitamini i MNOGU tecnosti
 
Член од
12 март 2018
Мислења
29
Поени од реакции
5
Знам дека секој ден некој го прашува истото, ама не најдов за домашен карантин некои инструкции, времетраење итн. Имам позитивен во семејството, ние останатите што треба да останеме во карантин, што смееме, што не смееме да правиме? Зборам за нешта како одење по лекови, пазарење итн. инт. Може и некое линкче да пуштите ако има некаде а ве мрзи да објаснувате
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
ke ti predlozam da sedis u izolacija ( sam/a u soba ) . Ja bev u kontakt so zarazen i se testirav 4-5 dena posle toa i bev negativen i 1 nedela posle testot projaviv simptomi i bev pozitiven. Ne se znae nisto. Sedi u izolacija po moznost ne deli ist toalet so drug i pij si vitamini i MNOGU tecnosti
Pred kolku vreme, I koi simptomi?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.324
Zdravo ☺ Bev vo blizok kontakt so zarazeno lice, veke vtor den od kontaktot nemam nisto. No sakam da zemem nesto kako prevencija, iako veke edna godina od koga pocna pandemijata piam vitamini ( c 1000. D3 1000, spirulina, selen, cink, b kompleks i magnezium). Ako moze nesto da mi predlozite. Fala, i sekoe dobro na site
Јади лук, кромид, расолница. Така ќе створиш еден "клауд" кој ќе ги штити другите и ќе ги држи од тебе на дистанца.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Endothelial dysfunction and immunothrombosis as key pathogenic mechanisms in COVID-19

Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is a clinical syndrome caused by infection with severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2). Patients with severe disease show hyperactivation of the immune system, which can affect multiple organs besides the lungs. Here, we propose that SARS-CoV-2 infection induces a process known as immunothrombosis, in which activated neutrophils and monocytes interact with platelets and the coagulation cascade, leading to intravascular clot formation in small and larger vessels. Microthrombotic complications may contribute to acute respiratory distress syndrome (ARDS) and other organ dysfunctions. Therapeutic strategies aimed at reducing immunothrombosis may therefore be useful. Several antithrombotic and immunomodulating drugs have been proposed as candidates to treat patients with SARS-CoV-2 infection. The growing understanding of SARS-CoV-2 infection pathogenesis and how it contributes to critical illness and its complications may help to improve risk stratification and develop targeted therapies to reduce the acute and long-term consequences of this disease.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom