Коронавирус (COVID-19)

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.666
Поени од реакции
81.846
Го нема progresifnoto gragjanstfo да ја осуди ифтарската вечера во Гази Баба, али затоа за настанот во Струга тастатури искршија само да ги навредат луѓето таму... и Филипче го нема да пише за собиров патем, сигурно не се чуствува толку разочарано од нивната постапка:toe:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Го нема progresifnoto gragjanstfo да ја осуди ифтарската вечера во Гази Баба, али затоа за настанот во Струга тастатури искршија само да ги навредат луѓето таму... и Филипче го нема да пише за собиров патем, сигурно не се чуствува толку разочарано од нивната постапка:toe:
Очекуваше, заради тоа не е разочаран. :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.692
Го нема progresifnoto gragjanstfo да ја осуди ифтарската вечера во Гази Баба, али затоа за настанот во Струга тастатури искршија само да ги навредат луѓето таму... и Филипче го нема да пише за собиров патем, сигурно не се чуствува толку разочарано од нивната постапка:toe:
Ако Филипче за секоја собиранка пишува на фејсбук ќе му снема зборови на чоекот :)
Тоа во Струга беше друг случај, масовно излегоја сите подтикнати од попој и владики, ова со ифтарот е рандом глупост, исто како што си се берат по викендици и по клубчиња за време на полициски.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Прележаа 7 мои пријатели , дома беа лекувани , ништо спектакуларно , омалаксаност , температура , кашлица
Сите 7 се пушачи , еден има бронхоплевмонија.Сите се на возраст од 25 до 40 год.
Во МК - Почина татко на еден пријател , на гробишта му рекле дека ке биде платен погребот и сите трошкови и плус пари дека ке добијат, само да се согласат да пишат дека е од корона.
Словенија прогласи крај на епидемијата , Европа враќа постепено све во нормала , а Македонија продолжува вонредна состојба.
После подолг период се уклучив на форумов да прочитам што све мисли македончето.
И таква примитивност не сум видел до сега ни во Африка.
Да се издржело уште месец , година , триста глупости..
Излезете психички од фарсава и не ги купувајте приказните што ви ги продава сељакот од муртино со неговата багра, па и тие од WHO(World Health Org..) не ги ставајте на курац ама ич.
Излезете си надвор , напијте се пиво , шетајте низ парк , запалете си цигарче
И ич да не ви чуе
После толку време ке се осмелам да го кажам мојот став околу овие срања последниве 3 месеци
Короната беше дефинитивно диверзија за нешто многу поголемо!
Конечно некој со голем кредибилитет и интегритет кој пред се размислува со своја глава да ни ги каже работите како стојат, ти благодарам драг пријателу што ни ги отвори очите.

Јас па досега слушав некои си доктори, научници, таму некои си здруженија кои трошат годишно 6 милијарди долари за разни здраствени и научни истражувања... А уствари лекот да ти бил 5 пари на тенџере.рс

Сега ми е многу полесно и мислам дека сите на форумов ќе можат полесно да дишат.

Пс. Кога гостување кај Миленко?
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
ова со ифтарот е рандом глупост, исто како што си се берат по викендици и по клубчиња за време на полициски.
Како не, рандом глупост било собир на ифтар, а подалеку од вистината дека е исто со собири по викендици и слично не може да биде. Ете и Дени неколку пати има потенцирано низ темава за проблемот што ќе настане заради собиранкиве на ифтар, како што се потенцираше и за велигденските и првомајските собиранки, кои видовме дека си ја ожнеаа жетвата.

Штом ова се случува во Скопје (и тоа за време на полициски час, немам намера да се пењавам уште за тоа што се случува надвор од истиот, досадно е веќе), можам да замислам како е во западна Македонија, посебно по поизолирани средини (не мора да е некое забутано село, доволно е понаселени рурални места како околините на Скопје (иако гледаме дека не се проблем само изолираните места, според сликите), Дебар, Струга, Кичево и нормално Тетово и Гостивар).

Плус што нема никаква логика за едни верски празници да има неколкудневна целосна забрана за движење, а за други да нема ништо (ете и самата имаш пишано погоре како треба за сите подеднакво да важи, а од друга страна викаш не било споредливо, не сфаќам). Ама добро, сите убаво ја знаеме позадината на двојните аршини тука, сепак не се од вчера, туку константно се практикуваат веќе 30 години.

Очекуваше, заради тоа не е разочаран. :D
Така де, очекувано е од нив да прават непромислени работи, што има да збориме за тоа. Нивен проблем, не дека не засега сите, сегрегирано општество сме нели. (y)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.692
Како не, рандом глупост било собир на ифтар, а подалеку од вистината дека е исто со собири по викендици и слично не може да биде. Ете и Дени неколку пати има потенцирано низ темава за проблемот што ќе настане заради собиранкиве на ифтар, како што се потенцираше и за велигденските и првомајските собиранки, кои видовме дека си ја ожнеаа жетвата.

Штом ова се случува во Скопје (и тоа за време на полициски час, немам намера да се пењавам уште за тоа што се случува надвор од истиот, досадно е веќе), можам да замислам како е во западна Македонија, посебно по поизолирани средини (не мора да е некое забутано село, доволно е понаселени рурални места како околините на Скопје (иако гледаме дека не се проблем само изолираните места, според сликите), Дебар, Струга, Кичево и нормално Тетово и Гостивар).

Плус што нема никаква логика за едни верски празници да има неколкудневна целосна забрана за движење, а за други да нема ништо (ете и самата имаш пишано погоре како треба за сите подеднакво да важи, а од друга страна викаш не било споредливо, не сфаќам). Ама добро, сите убаво ја знаеме позадината на двојните аршини тука, сепак не се од вчера, туку константно се практикуваат веќе 30 години.


Така де, очекувано е од нив да прават непромислени работи, што има да збориме за тоа. Нивен проблем, не дека не засега сите, сегрегирано општество сме нели. (y)
Не ме сфати ти шо сакам да кажам, кога напишав рандом глупост мислев на тоа дека е ист пример како тие кои се збираат по викендици, друг беше случајот во Струга.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Овие се суперотпорни. Цела општина Гостивар само 19 заразени. Битола само 27. Скопските исто сумњиви. Можда се вакцинирале :unsure:
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
1.300
Конечно некој со голем кредибилитет и интегритет кој пред се размислува со своја глава да ни ги каже работите како стојат, ти благодарам драг пријателу што ни ги отвори очите.

Јас па досега слушав некои си доктори, научници, таму некои си здруженија кои трошат годишно 6 милијарди долари за разни здраствени и научни истражувања... А уствари лекот да ти бил 5 пари на тенџере.рс

Сега ми е многу полесно и мислам дека сите на форумов ќе можат полесно да дишат.

Пс. Кога гостување кај Миленко?
Имаше у постот погоре примитивизам , ете одма некој се пронајде.
Денес бев во паркче , Хирошима-Нагасаки така се вика , пиши на гугл ке ти покаже и колкав е.
Немаше место на трева кај да седнеш а не пак клупа.Исто и тие сите се будали што не ги слушаат докторчињата и научниците и не ги боли уво дали фрлаат 6 миљарди или 200 миљарди.
Ама што зборам па јас , како ке засвират така ке играте нели ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.524
Самата природа на вирусот е доволна за да се заклучи дека ќе биде тешка и долга борба. Не треба никакви медиуми за да кажат колку ќе трае.
Лошо е што се однесуваме како ништо да нема. Лошо е што тие заразени од викендици си се шетаат слободно и со симптоми кур ги боли за другите(ова го пишувам затоа што разбрав за потврдени случаи од различни места). Лошо е што се тера политика да не се кажуваат заразените за да може да се пазиш. Доколку порано бев така така или можеби го поддржував криењето, сега сум се поуверен дека овие личности не заслужуваат да бидат скриени.
Тој дур да дознае дека е заразен веќе испозаразил луѓе а не откако е детектиран, така да не ти мења ништо ако го знаеш освен што ќе си лечиш комплекси. Знаејки каков селски народ живее тука, може и куќите ќе им ги каменуваа во екот на паниката.

Ти реплицирав за друго, зашто ни било проблем една година у изолација да седиме за да ги заштитиме постарите. Треба да си луд да помислиш дека некој ќе ти седи изолиран една година. И ова социјално дистанцирање 2-3 месеци пројде зашто луѓето беа генерално уплашени. Ама толку беше, погледни надвор, ви заврши забавата.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
- На 8 мај се јавиле 14 позитивни случаи: 6 во Велес, 5 во Скопје, 2 во Прилеп и еден во Тетово.
- На 9 мај утврдени се 36 нови случаи: 12 во Тетово, 7 во Скопје, 6 во Велес, по 4 во Куманово и Прилеп и по еден во Пехчево, Берово и Гостивар.
- На 10 мај имало 20 новозаболени: 12 во Скопје, 3 во Прилеп, 2 во Тетово и по еден во Битола, Куманово и Гостивар.
- На 11 мај се јавиле 22 нови случаи: 13 во Скопје, 7 во Тетово и 2 во Прилеп.
- На 12 мај имало 10 новозаразени: 6 во Скопје, 2 во Куманово и по еден во Велес и Прилеп.
- На 13 мај се забележани 20 нови случаи: 10 во Скопје, 5 во Прилеп, 4 во Тетово и еден во Велес.
- На 14 мај имало 29 нови случаи на заболување: 9 во Скопје, 6 во Прилеп, 5 во Тетово, по 2 во Охрид, Велес, Битола и Струга и еден во Куманово.
- На 15 мај заболеле 17 лица: 6 во Тетово, по 3 во Скопје и Прилеп, по 2 во Куманово и Велес и еден во Битола.
- На 16 мај имало 22 новозаразени: 9 во Скопје, 6 во Тетово, 4 во Прилеп и по еден во Куманово, Охрид и Велес.
- На 17 мај утврдени се 30 нови случаи: 11 во Скопје, 6 во Тетово, 5 во Велес, 3 во Прилеп, 2 во Куманово и по еден во Штип, Охрид и Битола.
После првиот бран идиотштина со нападите на светата причест и бакнување на иконите, еве ги резултатите од вториот бран после литијата во Струга. Болниците преполнети се чека ред со бројче за кревет повеќе, за респиратори да не правиме муабет. Десет дена после литијата само 2 заболени во Струга. Ќе се извинат ли сами душегрижниците за навредите или сам да ги тагнувам?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.002
Имаше у постот погоре примитивизам , ете одма некој се пронајде.
Денес бев во паркче , Хирошима-Нагасаки така се вика , пиши на гугл ке ти покаже и колкав е.
Немаше место на трева кај да седнеш а не пак клупа.Исто и тие сите се будали што не ги слушаат докторчињата и научниците и не ги боли уво дали фрлаат 6 миљарди или 200 миљарди.
Ама што зборам па јас , како ке засвират така ке играте нели ?
Сакаш да кажиш дека Меркел гомна јади ?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
1.300
Сакаш да кажиш дека Меркел гомна јади ?
Сакам да кажам дека треба да пуштиш видео од протестите во Берлин.
На 11 мај рестораните почнаа да работат и со маси ,а во 3 месеци немаше ниту една забрана за движење.
И Германија од 180000 заболени моментално има уште 13000 и тие за една недела ке бидат упола можеби и помалце.
Ама Меркел знае дека тука со луѓето несмее да си игра играчки.
Сите серат коа ке видиш , битно е дали ке го изедеш посраното ;)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.705
Тој дур да дознае дека е заразен веќе испозаразил луѓе а не откако е детектиран, така да не ти мења ништо ако го знаеш освен што ќе си лечиш комплекси. Знаејки каков селски народ живее тука, може и куќите ќе им ги каменуваа во екот на паниката.

Ти реплицирав за друго, зашто ни било проблем една година у изолација да седиме за да ги заштитиме постарите. Треба да си луд да помислиш дека некој ќе ти седи изолиран една година. И ова социјално дистанцирање 2-3 месеци пројде зашто луѓето беа генерално уплашени. Ама толку беше, погледни надвор, ви заврши забавата.
За првото, доколку знаат дека јавно ќе бидат објавени, верувај дека ќе му работи свеста и нема да се однесуваат олку неодговорно како што се однесуваат сега.

Второто е директно зависно од првото. Само треба поголема одговорност ништо друго. Никој не те приморува да бидиш изолиран 100%. Но, кога е прогласена светска пандемија, да се однесуваме кур ми е двор ми е и да се собираме по викендици со уште 10 други кои „не бе брат мене корона не ме фаќа“ е тотална себичност. Впрочем нивните фамилии се првите кои го кркаат па затоа ме чуди како можи толку да се неодговорни. До сега веќе има починато родители на кои синовите му биле неодговорни. Самите тие ќе живеат вечно со помислата „зошто не внимавав“.

А за тоа што се радуваш дека забавата во карантин заврши, ваљда ја имаш пропуштено лекцијата за држава, општество, заедница. Политичарите какви и да се ние сме ги избрале. Носат мерки кои мислат дека најдобро ќе не заштитат во овој момент. Секое спротивно однесување може само негативни последици да има. Фабриките ионака се затворени, фабриките ионака ќе бидат затворени. Колку повеќе неодговорност, толку повеќе затворања ќе има и нема да отстапат од тоа. Намалуваат рестрикции но доколку се однесуваме девијантно ќе ги зголемат повторно. Кога веќе не сме способни да измислиме лек или вакцина ни останува на другите да чекаме. Наместо да купуваме време додека некој донеси лек, ние да сакаме да се истребиме што е можно побрзо е свест што за мене не е разбирлива.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.002
Сакам да кажам дека треба да пуштиш видео од протестите во Берлин.
На 11 мај рестораните почнаа да работат и со маси ,а во 3 месеци немаше ниту една забрана за движење.
И Германија од 180000 заболени моментално има уште 13000 и тие за една недела ке бидат упола можеби и помалце.
Ама Меркел знае дека тука со луѓето несмее да си игра играчки.
Сите серат коа ке видиш , битно е дали ке го изедеш посраното ;)
Ах бе си нашол си зашол, арно шо ти е Меркел главна таму, да ти беа Болсоњеро и Трамп, ќе видеше и ресторани и само уште 13 000 болни :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom