Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Моја претпоставка е околу 5000-10000 мртви. Притоа, немам со што да го потврдам тоа, само уверување е. Се надевам дека карантин мерките се навремени и ке го запрат ширењето. Без мерки на карантин во ек на збувбување бројката на мртви би била преку 50000.
Нека трае цела година. 10.000/365 дена = 27 мртви дневно. Досега во 3 недели имаме 2ца мртви, за споредба. За тие 50те илјади подобро да не правиме математика.

Засега бројките се мноооооооооогу далеку од твоите уверувања, ама ќе видиме.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Нека трае цела година. 10.000/365 дена = 27 мртви дневно. Досега во 3 недели имаме 2ца мртви за споредба. За тие 50те илјади подобро да не правиме математика.

Засега бројките се мноооооооооогу далеку од твоите уверувања, ама ќе видиме.
Не заборавај дека тек ке збувне, а и засега доколку не набават сме недостаток со медицинска апаратура.

Инаку ми се допаѓа како повеќе сите водат хигиена, доста пати бев видел еве на пример во маркет луѓе што брцаат во гениталии или луѓе у коли како вадат мрсули од носовите. Сега некако со ракавициве се пазат сите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
И ако продолжиш надоле, 10% од критичните починати. Значи околу 150-200 смртни случаи би требало да очекуваме.

Јас лично не верувам дека карантинот многу помага и страшно ќе ја намали бројката. Притоа, немам со што да го потврдам тоа, само уверување е. Се надевам дека Шведска ќе остане на сегашните одлуки до крај, така би имале одлична можност да направиме компарација дали карантинот е ефикасна мерка, или само глупост што предизвика дополнителни штети.
Може да има помал ефект карантинот од очекуваното,а не може да биде глупост никако.Моменталната бројка на заболени која никој не ја знае(вистинската,не онаа што ја објавуваат) сигурно би била поголема да нема делумен карантин како што има сега.Да не ги затвореа школите,кафулињата,трговските ке беше пепел за многу кратко време,хаос.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
свирка венката, сите околу изградија мобилни болници, вој бате мува не го лази. вучич вика има дома да седите бре јасно ли ви е, се разболувате? веднаш у карантин у салата.
венката сирома со парацетамолче вика и дома седи :D тешко ке биде другари
Тебе ти избришаа постови и пак не ти доаѓа паметот?
Цело ова „црно е дечки“ ти е само за да можеш да ги искористиш зејтините и брашната што ги купи...
затоа ми е нејасно како би дошло до зараза при шетање по улица, ако некој знае би замолил за одговор.
Па со оглед на тоа што имаше веројатно медицински поткрепени информации дека вирусот стои у воздух 2-3 саати, дали сега треба да ти објаснам сценарио како можеш да се заразиш ако шеташ на улица?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Таков експеримент како Шведска може само во земји со дисциплинирано население.
Ако ние применуваме ист пристап како нив, кај нас резултатот би бил катастрофален во однос на Шведска.
Шведска нема никаква дисциплина, од прва рака информација ти давам. Докторите таму не носат маски во болниците, ужас е.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Нека трае цела година. 10.000/365 дена = 27 мртви дневно. Досега во 3 недели имаме 2ца мртви, за споредба. За тие 50те илјади подобро да не правиме математика.

Засега бројките се мноооооооооогу далеку од твоите уверувања, ама ќе видиме.
Ние сме уште во почетна фаза, ќе дојди ден кога бројките дневно ќе бидат поголеми, Србија земи ги за пример
Е сега кока кола изгледа сумамедот му дава негативни ефекти и мисли во Индија живееме со тие негови бројки :)
Јас се надевам дека мерките и карантинот кај нас ќе дадат некој позитивен резултат и нема да стигниме до некоја поголема бројка од 2000/3000 заболени.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не мислиш дека можно и да прикриваа болни, поради олимпискиве?

Дај на зокиов една маска нека му стават, не ради зарази, туку затната муцката да му е да не поштеди.
Мислев да ти кажам али ги откажаа олимписките, сега барам нова теорија зошто кријат, плејстејшн 5?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
И ако продолжиш надоле, 10% од критичните починати. Значи околу 150-200 смртни случаи би требало да очекуваме.

Јас лично не верувам дека карантинот многу помага и страшно ќе ја намали бројката. Притоа, немам со што да го потврдам тоа, само уверување е. Се надевам дека Шведска ќе остане на сегашните одлуки до крај, така би имале одлична можност да направиме компарација дали карантинот е ефикасна мерка, или само глупост што предизвика дополнителни штети.
Па има една студија од Оксфорд која баш тоа го кажува, малце комплицирана статистика ама ај да ја ставиме тука


Накратко велат дека, во моментот кога ќе се појави првиот смртен случај, во земјата веќе има илјадници заразени...поврзано со долгата инкубација на болеста.

Понатаму вика дека, две недели подоцна, 30-40%од популацијата дошле во контакт со вирусот (не мора да значи дека се заразиле).

Ако е тоа точно, сите овие мерки се малку задоцнети.

Добрата страна, а јас си сакам хепи ендинг, е што едно, смртноста по таа математика испаѓа многу мала, нешто околу 1/1000 или помалку, и второ, епидемијата природно стивнува после 2-3 месеци, пошто вирусот веќе нема кого да зарази. Јеј!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.098
На тие продавници без грам култура на хигиена и во нормални услови, би ги додал и камионите што носат леб. Истите ги истовараат пластичните гајби леб на тротоар и ги влечат до продавница. И за други продавници (носење полутки месо на грб) ама да не навлегувам повеќе во навиките на снабдување на продавници. Општо и без вирусов, ваков вид "транспорт" мора да биде санкциониран.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Мислев да ти кажам али ги откажаа олимписките, сега барам нова теорија зошто кријат, плејстејшн 5?
Ејј стварно, арно ме просветли. Јас па мислев дека вчера ги откажаа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Може да има помал ефект карантинот од очекуваното,а не може да биде глупост никако.Моменталната бројка на заболени која никој не ја знае(вистинската,не онаа што ја објавуваат) сигурно би била поголема да нема делумен карантин како што има сега.Да не ги затвореа школите,кафулињата,трговските ке беше пепел за многу кратко време,хаос.
Не глупост од тој аспект. Туку кога ќе може да се измери (ако Шведска остане со мерките до крај, во спротивно нема да може да се измери) во колкав број процентуално карантинот го намалува или забавува бројот заболени, ќе може да добиеме подобра слика. Ќе може да видиме дали тие мерки вредат, или карантинот е неефикасен, и штетите се поголеми од придобивките.

Притоа, повторно, јасно ми е зошто повеќето држави прифаќаат претпазлив пристап. Иако мене лично воопшто не ми се допаѓа. Ама тоа е мој персонален проблем.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Шведска нема никаква дисциплина, од прва рака информација ти давам. Докторите таму не носат маски во болниците, ужас е.
Тој серијалот - Викингс ќе ги сјебе, мислат така е ова.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
На крај ќе испадне дека 90 посто од случаите во Македонија се ради непочитување на препораките кои беа спoделувани уште на првиот прес на министерот.Самоизолација, минимален контакт, контактирање со доктор преку телефон а не скитање по болници.
...а тоа што конвои од луѓе од критични држави идат преку граница во МКД чие непочитување е - на народот ли? неконтролирани дојдени од сите страни со непознат здравствен статус што може тукашниве што не никаде не биле да се заковаат дома? затоа што некому без контрола му се наметна (прашање зошто) да прима све живо и диво во кризни моменти на пандемија однадвор?
...па потоа не сме почитувале препораки, бре бре ... што бидна со цела група дојденци на Ќафасан граница што спомна една членка тука пред некој ден, што биле дојдени од Турција ??? што од други места?? се прима однадвор инфицирани, па ние тука ќе се заштитиме со маски и ракавици и со препораки со самоизолација, а околу шетаат инфицирани недокажани, а знаат дека се потенцијални преносители...дали да плачам или да се смеам на глупоста за неправилно менаџирање и искоренување на коронавирус, а сите со окорени очи аууууу браво, каков ТВ брифинг... бај де веј каде е тој Анѓушев со тоа устичето искривено што се прчеше за успесите на ТВ? навистина ли избрка сега за време на пандемија 120 работници, наместо да донира тој брка, тоа ли е бизнисмен или да не речам македонски милионер, пууууу срам да му е!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Шведска нема никаква дисциплина, од прва рака информација ти давам. Докторите таму не носат маски во болниците, ужас е.
Како бе Шведска нема дисциплина ?
Па еден месец е скоро вирусот кај нив и имаат 2500 заболени а им работат угостителски објекти, градинки, училишта, граници отворени.
Да беа недисциплинирани оваа бројка од 2000 и кусур ќе беше пута 10.
Има изроди и таму не викам не ама во глобала преовладува дисциплината и редот.
Пиша еднаш една членка тука дека луѓето самоиницијативно си почитувале некои мерки, дистанцирање итн.
Уште кога не беше актуелен вирусот им стигале меилови дека ќе дезинфицираат теретани,маркети итн.
За пример, еве ти слика од клиника во Малме, без полициски час, без мерки, штама, празно. FB_IMG_1585160850896.jpg
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.098
Мене повеќе ме загрижува бројот на излекувани (само 1 како што гледам) отколку тој т.н. полициски час. Дали другите регистрирани заболени не се регистрирани како оздравени или не се оздравени? Дали за ова имаше нешто на пресовите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom