Коронавирус (COVID-19)

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.244
Поени од реакции
15.862
Сабајле бев во КАМ волково .... 3 каси работеа 100 луѓе пред каса, количките од големите фул до даска, а маркетот беше полу-празен од продукти. Така да кој иде по продавница за продукти фаќајте си од 07.00 сабајле, стариве се тоталка откачени.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
714
Поени од реакции
965
Работам во маркет и тоа трета смена. Овие денови во трета смена имаме по 300-450 муштерии или клиенти,како сакате наречете ги. 30% купуваат хигиенски работи или прехрана од што не стигнале затоа што работеле преку ден. Останатите 70% мили брате купуваат алкохол,грицки и мезе. Продажбава на алкохол ни се покачи за 100% а конкретно на корона пивото можеби и над 200%. И уште реагираат на бавна услуга кога чистиме/дезинфицираме каса или раце и сл. Лекот е стап. СТАП. Се надевам не одам на бан за постов
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
844
Поени од реакции
1.456
Кај жената бил поминат периодот на инкубација пред да влезе во комбето, затоа никого не заразила. Инаку многу е веројатно ако си со некого во комбе 20 саати дека ќе бидеш заразен.
За да биде заболен прогласен за опоравен, т.е. да не биде извор на зараза, треба да покаже два теста негативен на коронавирус. Значи жената кога влегла била позитивна, што значи била извор на зараза, колку што јас разбирам. Логички, најконтагиозни се тие во манифестниот стадиум, пошто кашлаат, и со тоа го сејат вирусот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.880
Поени од реакции
25.585
Ова со Трамп смрди од километар дека човекот има корона вирус и сеа само спремаат стратегија како да го менаџираат тоа. Прво “одбиваше” да се тестира неколку дена, па денес се тестирал и резултати ќе имало за ден два. Ние тука имаме резултати за неколку саати ама за Трамп, претседателот на САД ќе имало резултати за ден два :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.552
Поени од реакции
17.517
За да биде заболен прогласен за опоравен, т.е. да не биде извор на зараза, треба да покаже два теста негативен на коронавирус. Значи жената кога влегла била позитивна, што значи била извор на зараза, колку што јас разбирам. Логички, најконтагиозни се тие во манифестниот стадиум, пошто кашлаат, и со тоа го сејат вирусот.
Не значи дека до последниот ден дури да го прележиш вирусот си извор на зараза. Фипипче уште првиот ден откако ја примија во скопската клиника кажа дека вирусот кај нејзе бил веќе инкубиран и дека не можела да биде извор на зараза.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.091
Поени од реакции
6.431
Kolku kosta testot vo F.Vtori znae nekoj?
Neli imase info deka nekoi od somnitelnite tamu pravele test.
 
B

Beginner

Гостин
Ова со Трамп смрди од километар дека човекот има корона вирус и сеа само спремаат стратегија како да го менаџираат тоа. Прво “одбиваше” да се тестира неколку дена, па денес се тестирал и резултати ќе имало за ден два. Ние тука имаме резултати за неколку саати ама за Трамп, претседателот на САД ќе имало резултати за ден два :D
Резултатите ќе бидат готови за неколку часа ова го имаше пишано пред 8 часа и сеуште нема ништо објавено за тоа дали резултатите се позитивни/негативни. Па може така и со Трамп треба повеќе време :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.187
Поени од реакции
1.752
Демир Хисар излегува од контрола ситуацијата, наголемо се купува од продавниците, неофицијално многу имало заразени во Пласница, Долнени и Крушево.
Мислам дека наскоро следува вонредна состојба.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.091
Поени од реакции
6.431
Демир Хисар излегува од контрола ситуацијата, наголемо се купува од продавниците, неофицијално многу имало заразени во Пласница, Долнени и Крушево.
Мислам дека наскоро следува вонредна состојба.
Од каде информацијава, од тој регион си?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.044
Поени од реакции
10.794
Ај еден предлог до сите тука, од сега натаму избегнувајте со вакви н официјални информации оти стварно се ствара паника кај лугето а тоа е најмалце шо ни треба во моментот.
Не сум модератор ама мислам дека не е ок да се споделва за нешто шо никаде не е потврдено, како синоќа за таа жената кога пишавте дека починала, побогу можи некој член од фамилијата ве чита тука, свеста можите да му ја земите на некој.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.576
Поени од реакции
17.765
Не знам што чекаат нашиве? По примерот од соседните земји да се воведе под итно кризна/вонредна состојба во целата држава и затварање на границите.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.044
Поени од реакции
10.794
Не знам што чекаат нашиве? По примерот од соседните земји да се воведе под итно кризна/вонредна состојба во целата држава и затварање на границите.
Кризна состојба има само во тие земји со над четири цифрена бројка на заразеност, не можи ние со 10 души официјално заразени вондредна состојба да прогласиме, макар ако ме прашуваш мене уште сега затворам све ама не е така лесно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom