Коронавирус (COVID-19)

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.621
денес е почтокот на крајот на ковид.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
613
Поени од реакции
355
Готова е и самоизолацијата. За некој ден че ја укинат како мерка.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Ја уште не разбрав што е изолација а што самоизолација. Помош?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.326
Поени од реакции
931
Ја уште не разбрав што е изолација а што самоизолација. Помош?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Па изгледа кај нас никој не е самозиолиран секој се затвара дома со најблиските така да не е баш самоизолиран :))Инаку има најави дека веќе од понеделник/вторник ќе се укине најмногу заради изборите т.с. за да влезат лица од другите етнички групи и да ја потпрат власта..
 
Член од
18 јуни 2020
Мислења
148
Поени од реакции
128
Па изгледа кај нас никој не е самозиолиран секој се затвара дома со најблиските така да не е баш самоизолиран :))Инаку има најави дека веќе од понеделник/вторник ќе се укине најмногу заради изборите т.с. за да влезат лица од другите етнички групи и да ја потпрат власта..
Така де, сега и самоизолација ќе укинат а во ресторани кафичи по двајца, автобусите со 50% капацитет, туризмот и угостителството ни се пред крах а се една голема економска гранка во Македонија. Околните земји веќе и маските ги пратија во историја, тешко нас...
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
1.313
На толку многу негативни студии (прво беше кај некои од децата се појавувало слично на кавасаки нели, после тоа па ако имаш многу јак имунитет можело лошо да реагира, па дека после 2-3 месеца можеш пак да се заразиш сега и ова со дијабетисот не се знае што е точно што не е) како има 5 милиона официјално излечени ако рачунаме х10 тоа е 50 мил излечени со 500 к починати. Изгледа студиите им се на малку луѓе по 100-200. Мене најреална ми стое таа дека крвната група зависи многу дали ќе имаш посериозни симптоми или ќе го поминеш лесно.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.664
Поени од реакции
9.860
Некој од мед. струка и има информации да каже како се доага до одлука во инфективна да се стави ковид пациент на респиратор?Која е процедурата дали се чека ковид пациентот да е во крајно животозагрозувачка и неконтактибилна состојба или и оние со тешка респираторна состојба но сеуште контактибилни ги ставаат на респиратор.Досега само еден ковид пациент во инфективна кој бил ставен на респиратор преживеал како што кажаа на прес пред некоја недела.
Во Англија читам пробуваат да ги ставаат тешко болните да лежат на стомак за да немаат притисок на белите дробови и избегнуваат да ги ставаат на респиратор и најтешко болните.
-одредување на сатурација заситување на крвта со кислород( количина на кислород во артериска крв) еден од условите според процентот на сатурација да се стави пациент на респиратор!
... пулси оксиметар е една сонда која работи на принцип на споредување на спорбирана инфрарвена и црвена светлост на дел од телото каде имаме добра перфузија на артериска крв, тоа може да биде на показател прстот, ушна школка, носот или плецот на нога, но само стручни лица треба да го протолкуваат реултатот поради можни погрешни очитувања, кога кожата е влажна, кога паиентот има тахикардија или низок крвен притисок, грозница,

kako_se_meri_saturacija_kiseonika_u_krvi_pulsni_oksimetar_je_jeftin_ali_niko_ne_treba_sam_da_g...jpg okicek.png pulsoximeter.gif

нормални вредности на кислородна сатурација е од 95-99,9 % , доклку постои срев проблем или проблем со белодробието сатурацијата ќе биде намалена дури и во мирување, така да под 94% сатурација на кислород во крв се смета за хипоксија (намалена содржина на кислород во крвта), а под 90% треба тераписки да се корегира!


... пулс оксиметарот, исто така може да покаже други показатели на срцева функција т.е. да го мери пулсот, срцев аутпут (волуменот на крв што се пумпа од срцето во минута), потоа стапка на пулсот (фреквенцијата на пумпање во текот на една минута).
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: ski
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
70
Дур не се пронајде вакцина,се е за џабе.Какви се не експерти на глобално,светско ниво излегоа со прогнози,статистики и ништо не погодија.Поразително е што до ден денешен никој не излезе со прецизна информација-таков и таков е вирусов,така и така се пренесува,тоа и тоа правете за да го намалите ризикот од заболување.Се што објават денес,утредента го побиваат 10 други и на крај останува неразјаснето така е или не.Само вакцина или евентуално лек да пронајдат,се друго е гола вода
Како прво пронаоѓањето на вакцина е нереално. Да се надеваш можеш. Јас сум против. Ќе објаснам. Пронаоѓањето и сите фази кои одат после тоа за успешно ставање во функција на вакцина се далеку од нас. За оваа болест (за која за мене е однапред планирано сценарио и голема политика при која цел свет се блокира) вакцина или лек е нереална опција. Прво имаме заболување вирусно, кај кое етиолошкиот причинител коронавирус или бета корона е една тотална непознаница колку и да звучи нереално. Епизодите со САРС и МЕРС се од таа категорија. Едноставно и општо за коронавирусите не се обраќаше внимание ни во учебници по микробиологија ниту на лекарите едноставно го забораваат фактот што тие вируси се премногу просутни меѓу нас.

Многу е важно детално да се одреди целосната структура на овој вирус. Како што кажавте и вие погоре не се најде досега некој да објасни за каков вирус станува збор(или можеби има ама се цензурирани или не им се придодава значење ниту доаѓаат до збор). Понатаму уште поважно во контекст на евентуална вакцина е одредување на патогенезата на ова заболување. Во моментот патогенезата (односно процесите со кои вирусот предизвикува заболување) е нејасна. За да се знаат тераписките можности на некое заболување од исклучителна важност е познавањето на етиопатогенезата на заболувањето. Во моментот е нејасно. Ниту клиничката слика не е целосно одредена. Мора да постојат нови клинички симптоми за одредена работа па да се каже дека постои ново заболување. Можеби вирусот е покренувач или тригер фактор на некои други состојби во организмот. Многу работи треба да се истражат за да се дојде до вакцина или лек еве. Иако лек неверувам едноставно се работи за вирусно заболување кое ќе се третира симптоматски.

Просто нејасно е како до сега а поминаа месеци и месеци не се дојде до некој труд каде ќе се објаснат многу полемики. Во моментот сеуште се калкулира и со бројот на позитивни (не заболени) и со бројот на заболени а уште повеќе и со бројот на смртни случаи/Секаде во светот не само кај нас. Во таков еден хаос кој не гледам дека стивнува или барем се чини дека ја намалува брзината нереално е да се очекуваат тераписки можности од типот на редовна вакцинација или пронајден лек или некој лек кој се користи за други состојби па би давал резултати. Последно беше со дексаметазон ама пред тоа имаше за хлорокин така мислам беше дека нешто влијаат па даваат резултати и? Сето тоа се заборави сега што е следно. Во една таква манипулација и хаос каде некои други интереси се пред медицината неможеме ништо да очекуваме. Просто нејасно е како еден вирус респираторен масовно се рашири на цела земјина планета во рок од месец дена со оглед на различните временски услови. Нејасна е инкубацијата. Нејасни се клиничките симптоми. Некои се асимптоматки проаѓаат лесно. Некои веднаш развиваат тешка клиничка слика али парадоксално оздравуаат.

Многу нелогичности токму произведени од целосниот хаос наметнат врз сите и медиуми и политичари и квази експери по се и сешто итн... Нејасно е зошто вирусот покрај топлото време не се повлече или не ја загуби вирулентноста. Тоа досега во медицината не е видено. За медицината коронавирусите секогаш важеле како тотално нерелевантји во однос на многу други посериозни вирусни состојби. Од сега тоа е сменето. Ковид прерасна како сериозна алармантна состојба.Понатаму имаме инфективно заболување ама без инфективен синдром без зголемени лимфни јазли, без зголемување на бројот на лимфоцити (овде се намалени), без зголемување на нивото на про инфламаторни цитокини итн... Уште една нелогичност.

Понатаму за вакцината. За грипот кој често мутира и каде секоја година скоро и да нема иста варијанта односно подтип кој циркулира постои вакцина. Вакцината посебно се нагласува дека треба да ја примаат хронични болни итн... Но та штити само 9 месеци и е една од најлошите вакцини што се има произведено. Не вакцината туку заради вирусот кој постојано мутира. И овде можеби е ваков случајот треба да се истражи. ПОнатаму за респираторен синцицијален вирус патогенезата се покажа дека е алергиска затоа се прекина со вакцинирање а постоеше вакцина и за тој вирус. Многу работи мора да се земат во предвид да поминат многу години па да се дојде до некое решение.


Во овој момент според мене кога би се престанало да се тестира (патем да не спомнувам за PCR тестовите кои всушнст неможат да детектираат инфекција односно заболен човек односно целосниот вирус-зошто не се форсираат серолошките тестови не знам), значи кога би се престанало со тестирање би престанала целосната фрка и лудило. Како да живееме? Како што живееме и пред ова. Ние сме постојано опкружени со микроорганизми и како такво мора да се прифати. Што е ако се почне да се тестира кој е HBS позитивен за хепатит, кој за ХИВ итн... каде е крајот? Многу поаларматни состојби здравствени се во моментот прекинати или биле изминатите месеци заради задолжително приложување негативен тест за ковид. Мора да се почне да се живее со оваа состојба. Ако има болни ќе се лекуваат. Ако се чувствува болен некој знае каде да се обрати. Ако некој кива кашла нека стави маска ако веќе незибежно мора да оди некаде. А не да владее хаос и на медиуми и од секаде и да не тероризираат со бројки од кои само смртните случаи се реалното нешто кое не плаши сите нас. Постојано живееме со болести некои заборавени пак ке ги имаме некои нови тек ќе се појавуваат итн.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.863
Поени од реакции
20.173
Како прво пронаоѓањето на вакцина е нереално. Да се надеваш можеш. Јас сум против. Ќе објаснам. Пронаоѓањето и сите фази кои одат после тоа за успешно ставање во функција на вакцина се далеку од нас. За оваа болест (за која за мене е однапред планирано сценарио и голема политика при која цел свет се блокира) вакцина или лек е нереална опција. Прво имаме заболување вирусно, кај кое етиолошкиот причинител коронавирус или бета корона е една тотална непознаница колку и да звучи нереално. Епизодите со САРС и МЕРС се од таа категорија. Едноставно и општо за коронавирусите не се обраќаше внимание ни во учебници по микробиологија ниту на лекарите едноставно го забораваат фактот што тие вируси се премногу просутни меѓу нас. Многу е важно детално да се одреди целосната структура на овој вирус. Како што кажавте и вие погоре не се најде досега некој да објасни за каков вирус станува збор(или можеби има ама се цензурирани или не им се придодава значење ниту доаѓаат до збор). Понатаму уште поважно во контекст на евентуална вакцина е одредување на патогенезата на ова заболување. Во моментот патогенезата (односно процесите со кои вирусот предизвикува заболување) е нејасна. За да се знаат тераписките можности на некое заболување од исклучителна важност е познавањето на етиопатогенезата на заболувањето. Во моментот е нејасно. Ниту клиничката слика не е целосно одредена. Мора да постојат нови клинички симптоми за одредена работа па да се каже дека постои ново заболување. Можеби вирусот е покренувач или тригер фактор на некои други состојби во организмот. Многу работи треба да се истражат за да се дојде до вакцина или лек еве. Иако лек неверувам едноставно се работи за вирусно заболување кое ќе се третира симптоматски. Просто нејасно е како до сега а поминаа месеци и месеци не се дојде до некој труд каде ќе се објаснат многу полемики. Во моментот сеуште се калкулира и со бројот на позитивни (не заболени) и со бројот на заболени а уште повеќе и со бројот на смртни случаи/Секаде во светот не само кај нас. Во таков еден хаос кој не гледам дека стивнува или барем се чини дека ја намалува брзината нереално е да се очекуваат тераписки можности од типот на редовна вакцинација или пронајден лек или некој лек кој се користи за други состојби па би давал резултати. Последно беше со дексаметазон ама пред тоа имаше за хлорокин така мислам беше дека нешто влијаат па даваат резултати и? Сето тоа се заборави сега што е следно. Во една таква манипулација и хаос каде некои други интереси се пред медицината неможеме ништо да очекуваме. Просто нејасно е како еден вирус респираторен масовно се рашири на цела земјина планета во рок од месец дена со оглед на различните временски услови. Нејасна е инкубацијата. Нејасни се клиничките симптоми. Некои се асимптоматки проаѓаат лесно. Некои веднаш развиваат тешка клиничка слика али парадоксално оздравуаат. Многу нелогичности токму произведени од целосниот хаос наметнат врз сите и медиуми и политичари и квази експери по се и сешто итн... Нејасно е зошто вирусот покрај топлото време не се повлече или не ја загуби вирулентноста. Тоа досега во медицината не е видено. За медицината коронавирусите секогаш важеле како тотално нерелевантји во однос на многу други посериозни вирусни состојби. Од сега тоа е сменето. Ковид прерасна како сериозна алармантна состојба.Понатаму имаме инфективно заболување ама без инфективен синдром без зголемени лимфни јазли, без зголемување на бројот на лимфоцити (овде се намалени), без зголемување на нивото на про инфламаторни цитокини итн... Уште една нелогичност. Понатаму за вакцината. За грипот кој често мутира и каде секоја година скоро и да нема иста варијанта односно подтип кој циркулира постои вакцина. Вакцината посебно се нагласува дека треба да ја примаат хронични болни итн... Но та штити само 9 месеци и е една од најлошите вакцини што се има произведено. Не вакцината туку заради вирусот кој постојано мутира. И овде можеби е ваков случајот треба да се истражи. ПОнатаму за респираторен синцицијален вирус патогенезата се покажа дека е алергиска затоа се прекина со вакцинирање а постоеше вакцина и за тој вирус. Многу работи мора да се земат во предвид да поминат многу години па да се дојде до некое решение. Во овој момент според мене кога би се престанало да се тестира (патем да не спомнувам за PCR тестовите кои всушнст неможат да детектираат инфекција односно заболен човек односно целосниот вирус-зошто не се форсираат серолошките тестови не знам), значи кога би се престанало со тестирање би престанала целосната фрка и лудило. Како да живееме? Како што живееме и пред ова. Ние сме постојано опкружени со микроорганизми и како такво мора да се прифати. Што е ако се почне да се тестира кој е HBS позитивен за хепатит, кој за ХИВ итн... каде е крајот? Многу поаларматни состојби здравствени се во моментот прекинати или биле изминатите месеци заради задолжително приложување негативен тест за ковид. Мора да се почне да се живее со оваа состојба. Ако има болни ќе се лекуваа. Ако се чувствува болен некој знае каде да се обрати. Ако некој кива кашла нека стави маска ако веќе незибежно мора да оди некаде. А не да владее хаос и на медиуми и од секаде и да не тероризираат со бројки од кои само смртните случаи се реалното нешто кое не плаши сите нас. Постојано живееме со болести некои заборавени пак ке ги имаме некои нови тек ќе се појавуваат итн.
Дур имаш време за едит, стај ентери, ова е нечитливо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.664
Поени од реакции
9.860
... тоа што коронавирус си го сменил геномот, т.е. мутирал, не е од сега и не е новитет како кажуваат сега нашиве епидемиолози, веќе имало клиничко следење на пациенти кои биле заразени со SARS-CoV-2, а различни симптоми и различна реакција т.е. различна вирулентност!

...сега ОВА мутирање „како најново“, тоа не значи дека СЕГА мутирал во поагресивен вирус, туку промената на геномот се случило пред неколку месеци и вирусот всушност „поради негова грешка“ оти мутацијата не е во интерес на негово размножување, туку напротив МУТИРАЛ ВО ПОНЕАГРЕСИВЕН што е многу важно вакво реагирање и менување на геномот за евентуално следење во интерес како се однесува вирусот за патентирање на лек или евентуално на вакцина!
... клиничките следења на пациентите инфицирани SARS-CoV-2 во кое било зафатено и тоа мутирање не се од сега туку уште пред 2,3 месеци и заклучено било дека постоеле два типа на вирус „ L “ поагресивен тип и „ S “ тип кој не е толку агресивен и пациентите полесно поминувале!

...првично SARS-CoV-2 бил од тип „ L “ во Вухан, па пренесен во Италија како многу агресивен, вирулентен - резултат, многу починати, за да мутира во понеагресивен и тоа „по грешка“ на самиот вирус, што не е споредливо исто со геномот од вирусот кој прв пат се појавил во Вухан,

... така на пример кај двајца пациенти во Бразил заразени со SARS-CoV-2 кои имале различни симптоми и различна вирулентност, едниот имал геном сличен на оној на вирусот кој е секвенциониран во Германија, а кај другиот пациент геномот на вирусот личел како тој што се појавил во Англија и затоа можеби и различно реагирање на пациентите кон SARS-CoV-2 во моментот во МКД,

... мометалната ситуација во МКД, затоа што веќе се испомешаа населението дојдени од различни држави каде има и различен тип на SARS-CoV-2, па сега зависи од кого ќе се зарази пациентот дали поагресивниот тип „ L “ или веќе мутиран во понеагресивен „ S “ тип, така и ќе го пренесе на друга особа тука во МКД... дополнително зависи и од многу услови т.е. од моменталната здравствената ситуација, хронични болести, возраст, крвна група на заразениот како и неговата состојба на имунитетот и соодветниот имунолошки одговор,
...така да не е професионално така да се каже дека сега „мутирал вирусот“, па напаѓа сега помлади...или постари... мислам не е во ред „ваква паника“ меѓу народот, без да се објасни зошто и како во моментот на заразување со кој тип SARS-CoV-2 и од кој веќе измутиран геном од која држава од ЕУ бил пренесен тука,

... за самиот вирусот да стане повирулентен (поагресивен) или полесно да се пренесува, повеќе гени треба да мутираат што не е возможно во таков краток временски период од кога ја имаме пандемијава (барем така важеше за сите познати вируси),

... РНК вирусите, или оние кои имаат РНК како главен генетски материјал наместо ДНК, вклучително и САРС-КоВ-2, постојано мутираат и немаат механизми за да ги поправат овие „грешки“, како што прават човечките клетки, на пример, така да овие мутации негативно влијаат на вирусот, нема веќе враќање ако мутациите не се корисни за вирусот, тие обично се елиминираат преку природна селекција и затоа е дискутабилно дали да се остави самиот вирус да мутира и самиот „да згреши“ и да дојде до негово самоисчезнување или да нашиот организам се прилагоди со својот имунолошки одговор во борбата со овој вирус со колективен имунитет?

...пааа очигледно ни едното ни другото, туку треба комбинација од двете и најважно е да не дозволиме ширење токму со запазување на препораки со заштитни мерки ама логички мерки за сите, на секое место и во секое време, а оваа наша комисија за заразни болести некако не ми е во висина на задачата за успешно справување во име на здравјето за населението во МКД!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.919
Поени од реакции
2.219
Малце повеке за вируса от бугарин епидимиолог во Оксфорд


Вирусот не е помалце заразен, не е и помалце смртоносен.

Интересно е дека во Бугариja са открити 35 мутации на вируса, интересното е што 2 от нив са почти сличните како тези во Кина,а другите 33 са европски тип. Тоа значи,дека во Бугариja има внос и на вируса от Кина.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.919
Поени од реакции
2.219
Ком болниците во Бугариja има наредба за трупане на залихи за неколко месеци напред (по некои информации за минимум 3 месеца напред) на медикаменти,шлемови, ракавици, маски,гаштеризони и така натаму.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.359
Поени од реакции
1.930
Dechki, sabajlevo se razbudiv, mi beshe losho na stomakot, dva pati i povrativ. Ne ke me sekirashe toa samo po sebe bidjeki so stomakot sum imal mnogu pati problemi vo zivotot. Me sekira shto imam nekoja kashlica koja neznam dali e od nalreganjeto dodeka povrakjav, dali e od toa shto povtorno pochnav cigari da pusham pred 10tina dena ili se sluci toa pa i jas si zabolev nekako od Corona. Kako e procedurata za testiranje, dali znse nekoj? Shto treba da napravam, kaj da se javam? Pozdrav
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.844
Поени од реакции
3.676
Dechki, sabajlevo se razbudiv, mi beshe losho na stomakot, dva pati i povrativ. Ne ke me sekirashe toa samo po sebe bidjeki so stomakot sum imal mnogu pati problemi vo zivotot. Me sekira shto imam nekoja kashlica koja neznam dali e od nalreganjeto dodeka povrakjav, dali e od toa shto povtorno pochnav cigari da pusham pred 10tina dena ili se sluci toa pa i jas si zabolev nekako od Corona. Kako e procedurata za testiranje, dali znse nekoj? Shto treba da napravam, kaj da se javam? Pozdrav
За почеток јави се кај матичниот и ќе те насочи што треба да правиш...Со лесно...
 
На врв Bottom