Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
Пази да не се подмочкаш. :P
Ти додека ги пцуеше родителите што ги оставале своите деца да бидат деца, неколку пати морав до Тетово да возам за на раат да се видиме со друштвото, оти по дома, некој кодош ко тебе или Ванлок одма ќе не пријавеше.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.973
Поени од реакции
30.514
Vakcinite se napraveni za prviot soj. Dur pocnaa da se davaat, virusot mutira 3 pati.
...па нели некој пишуваше тука дека коронавирус не мутира како вирусот на сезонски, па може да се направи вакцина? памтиш?
... антиковид вакцина направена за првиот сој, за да мутира велиш три пати и после да се дава и да ја прима?
...дали тој човек кој ја прима таа антиковид вакцина направен за еден сој кој веќе не циркулира, колку треба да му сече тоа паметот и да има основна медицинска култура и да знае што и кога да ја прима или овца каде сите таму и тој без да размислува, посебно за здравствени работници?
Ne postoi lek bez nus pojavi ili koj stiti 100%.
...точно!
не постои лек, па дури ниту суплемент кој нема нус појави (несакани ефекти), но ниеден од нив не делува директно на ДНК на човекот, експериментирањето онлајн со мРНК генетски материјал нема заебанции, никој ама баш никој не знае како - кога и каде ќе делува, впрочем ваквото делување дава и напаѓање и самоуништување на сопствените клетки „појава на автоимуни болести“ токму од внесениот таков мРНК генетски материјал преку антиковид вакцината.

... не е точно да вакцина е лек!
вакцина не е лек и не можеш да ја споредиш со лековите, па ниту со несаканите „нус ефекти“ на лековите, единствена улога на вакцината е ДА ЗАШТИТИ ОД ИНФЕКЦИЈА, А НЕ ДА ЛЕЧИ ИНФЕКЦИЈА, за разлика од лекови што ЛЕЧАТ БОЛЕСТИ, треба да правиш разлика што значи лек што значи вакцина, не во ист кош, па со тоа не можеш да кажеш:
Duri najdavanite vakcini ti go namaluvaat rizikot nema 100% zastita od razni pricini. No znacitelno za sebe go namaluvas rizikot.
... некој ти напишал или си трудна или не си трудна...не може на средина, значи не може “да се намали ризикот“ или штити од инфекција...или не штити од инфекција.

... првично се почна дека штити од инфекција со расфрлување на разни разни проценти демек 97%, 93% 87%... па кога се виде дека таа приказна не иде во реалноста така се отиде на објаснување дека не штити од инфекција , ама не се пренесува.

... така ли ? „не се пренесува“?
па почнаа да се антиковид вакцинираат постари а богами и многу помлади за да можат да се гледаат, еден дедо да може внуче да прегрне,сите антиковид вакцинирани важно да не се пренесува еден на друг!

... арно ама, кога се виде дека и таа приказна не поминува на трансмисија, т.е. помалку повеќе пренесување, се заврши и со таа приказна за да воскресне ново оправдување на антиковид вакцинирање „дека нема да се умре“.

... ејјј знаеш можеш да се заразиш, можеш да го пренесеш коронавирусот, ама знаеш што? ако си антиковид вакциниран нема да умреш, ќе се спасиш! :facepalm:

... е сега тука ако ги додадам и сите други технички циркуси, како чување на антиковид вакцини во специјални замрзнувачи фрижидери на -70 С (а такви фрижидери ретко некој да имаше), па транспортот отежнат за да испадне ејјј може и на -20С, за да на крај ејј може и на обична „фрижидерска температура“ 2С до 8С нема гајле,
... рокот на трајност на антиковид вакцини важи до септември, ама знаеш што ејјј може да се продолжи уште три месеци, лепи налепници уште три месеци, да кога дојдоа тие три месеци...ејјј знаеш што може слободно уште шест мееци да се применат нема гајле....ајдеее антиковид вакцинирање,
... да пишувам како ги аплицираат антиковид вакцините, боцкање позади рака, сосема доле над надлактица само таму каде треба во делтоидниот мускулот не ја ставаа, се секираше некој?
прашуваше некој дај да ја видам антиковид вакцината, а не само безбоен наполнеш шприц со некоја течност, рок? како е транспортирано, како е чувано, полнето? знае некој? јок важно селфие да се направи за време на вакцинирање као демек куј знае што се направило! :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
674
Поени од реакции
340
...точно!
не постои лек, па дури ниту суплемент кој нема нус појави (несакани ефекти), но ниеден од нив не делува директно на ДНК на човекот, експериментирањето онлајн со мРНК генетски материјал нема заебанции, никој ама баш никој не знае како - кога и каде ќе делува, впрочем ваквото делување дава и напаѓање и самоуништување на сопствените клетки „појава на автоимуни болести“ токму од внесениот таков мРНК генетски материјал преку антиковид вакцината.


... не е точно да вакцина е лек!
вакцина не е лек и не можеш да ја споредиш со лековите, па ниту со несаканите „нус ефекти“ на лековите, единствена улога на вакцината е ДА ЗАШТИТИ ОД ИНФЕКЦИЈА, А НЕ ДА ЛЕЧИ ИНФЕКЦИЈА, за разлика од лекови што ЛЕЧАТ БОЛЕСТИ, треба да правиш разлика што значи лек што значи вакцина, не во ист кош, па со тоа не можеш да кажеш:

... некој ти напишал или си трудна или не си трудна...не може на средина, значи не може “да се намали ризикот“ или штити од инфекција...или не штити од инфекција.

... првично се почна дека штити од инфекција со расфрлување на разни разни проценти демек 97%, 93% 87%... па кога се виде дека таа приказна не иде во реалноста така се отиде на објаснување дека не штити од инфекција , ама не се пренесува.

... така ли ? „не се пренесува“?
па почнаа да се антиковид вакцинираат постари а богами и многу помлади за да можат да се гледаат, еден дедо да може внуче да прегрне,сите антиковид вакцинирани важно да не се пренесува еден на друг!

... арно ама, кога се виде дека и таа приказна не поминува на трансмисија, т.е. помалку повеќе пренесување, се заврши и со таа приказна за да воскресне ново оправдување на антиковид вакцинирање „дека нема да се умре“.

... ејјј знаеш можеш да се заразиш, можеш да го пренесеш коронавирусот, ама знаеш што? ако си антиковид вакциниран нема да умреш, ќе се спасиш! :facepalm:

... е сега тука ако ги додадам и сите други технички циркуси, како чување на антиковид вакцини во специјални замрзнувачи фрижидери на -70 С (а такви фрижидери ретко некој да имаше), па транспортот отежнат за да испадне ејјј може и на -20С, за да на крај ејј може и на обична „фрижидерска температура“ 2С до 8С нема гајле,
... рокот на трајност на антиковид вакцини важи до септември, ама знаеш што ејјј може да се продолжи уште три месеци, лепи налепници уште три месеци, да кога дојдоа тие три месеци...ејјј знаеш што може слободно уште шест мееци да се применат нема гајле....ајдеее антиковид вакцинирање,
... да пишувам како ги аплицираат антиковид вакцините, боцкање позади рака, сосема доле над надлактица само таму каде треба во делтоидниот мускулот не ја ставаа, се секираше некој?
прашуваше некој дај да ја видам антиковид вакцината, а не само безбоен наполнеш шприц со некоја течност, рок? како е транспортирано, како е чувано, полнето? знае некој? јок важно селфие да се направи за време на вакцинирање као демек куј знае што се направило! :facepalm:
Zatoa pisav deka vakcinata ostanuva za stalno vo coveckoto telo ....
I zatoa ne vredi da see eksperimentira.
Da zgresis so supplement pa I so lek koga ke pomine dejstvoto istiot so Pak...
Dodeka vakcinata kako stop kaza @bijons ostanuva za stalno vo tebe..
PS. Jas mislam deka vakcinata ne pravi nikakvi promeni vo DNA nitu nesto slicno...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.973
Поени од реакции
30.514
PS. Jas mislam deka vakcinata ne pravi nikakvi promeni vo DNA nitu nesto slicno...
... ти мислиш, а и други мислат, ама не е баш така во реалниот живот,
Abe aj sto ti e tesko da kazes deka sirese neprovereni fejk njus i deka deckoto se precical?
... и да заборавив на претходнито коментар да напишам дека сите смртни случаеви како последица од затворени болници и клиники, па луѓето поумреле од хроничните болести немале кај да се прегледат и лечат, све беше препишано на коронавирусот, па и овој случај да беше тој период сигурно не ќе напишеше од дрога туку од коронавирусот, а сега све што е последица од неразјаснета мРНК антиковид вакцина се препишува на хронични болести, а во овој случај на наркопредозирање.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.759
Поени од реакции
20.426
Zatoa pisav deka vakcinata ostanuva za stalno vo coveckoto telo ....
I zatoa ne vredi da see eksperimentira.
Da zgresis so supplement pa I so lek koga ke pomine dejstvoto istiot so Pak...
Dodeka vakcinata kako stop kaza @bijons ostanuva za stalno vo tebe..
PS. Jas mislam deka vakcinata ne pravi nikakvi promeni vo DNA nitu nesto slicno...
Не останува за стално на против за брзо време ни трага ни глас.
Автоматски споено мислење:

... ти мислиш, а и други мислат, ама не е баш така во реалниот живот,

... и да заборавив на претходнито коментар да напишам дека сите смртни случаеви како последица од затворени болници и клиники, па луѓето поумреле од хроничните болести немале кај да се прегледат и лечат, све беше препишано на коронавирусот, па и овој случај да беше тој период сигурно не ќе напишеше од дрога туку од коронавирусот, а сега све што е последица од неразјаснета мРНК антиковид вакцина се препишува на хронични болести, а во овој случај на наркопредозирање.
Не.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.973
Поени од реакции
30.514

...дали накрај ќе победи вистината и која вистина?... останува да видиме!
дали Тајланд ќе биде прва држава која ќе го раскине договорот со Фајзер и ќе си ги побараат дадените милиони за антиковид вакцина поради тоа што се „излажани“, а тие вратени милиони ќе се дадат на сите жртви од несаканите последици од антиковид вакцината останува да се расплете клопчето.

Screenshot 02-01-2023 22.51.25.png Screenshot 02-01-2023 22.52.10.png

цитирам : „ Според новиот извештај, Pfizer активно истражувал начини да го „мутира“ актуелниот вирус Ковид-19 со цел да направи дополнителни вакцини за профит. Клејтон Морис и д-р Роберт Мелоун зборуваат за бесрамното непочитување на човечкиот живот откриено во оваа нова бомба на Проектот Веритас“ затворен цитат.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.759
Поени од реакции
20.426
Мелоун, Багдхи до кога овие ликови ќе ве лажат?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.664
Поени од реакции
17.507
Има уште материјал од директорот на Фајзер кој што беше тајно сниман. Овој пат за пореметувањето на менструацијата.

Вика сигурно вакцината прави хормонални пореметувања, иако не треба тоа да го прави. Се надевам нема во иднина да откриеме дека прави заебани работи оти цела генерација деца во иднина ќе бидат заебани. Ако се случи тоа ќе го тргнам Фајзер од моето CV. :pos:

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
Зарем уште дискутирате за ковид?
Не дискутираме за ковид, туку за лагите, за манипулациите кои ги правеа, тие на кои слепо им верувате и последиците од нив.
Народ би требало да бара покрај Зајко и Венко Ф. да е позади решетки, ама ете побитно ви е името од здравјето и животот. :toe:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.768
Поени од реакции
6.112
Не дискутираме за ковид, туку за лагите, за манипулациите кои ги правеа, тие на кои слепо им верувате и последиците од нив.
Народ би требало да бара покрај Зајко и Венко Ф. да е позади решетки, ама ете побитно ви е името од здравјето и животот. :toe:
Ковидот беше светска работа, додека Венко и Зајко беа само играчи у општинска лига на Пехчево-исток. Имаше ковид, сега нема. На кој му е јасно, добро, на кој не му е сега, нема никад ниту да му биде!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.088
Поени од реакции
6.363
Има уште материјал од директорот на Фајзер кој што беше тајно сниман. Овој пат за пореметувањето на менструацијата.

Вика сигурно вакцината прави хормонални пореметувања, иако не треба тоа да го прави. Се надевам нема во иднина да откриеме дека прави заебани работи оти цела генерација деца во иднина ќе бидат заебани. Ако се случи тоа ќе го тргнам Фајзер од моето CV. :pos:

А за другар ти Гејтс оти не споделуваш. Инвестираните 50 милиони во акции од фирмиве што ги прават вакцините ги направил 500 милиони $ и сега изјавува дека вакцините немале ефикасност :toe:
Претходно маржата во здравствениот бизнис му беше 2000%, овде утнал за 50%.

Ковидот беше светска работа, додека Венко и Зајко беа само играчи у општинска лига на Пехчево-исток. Имаше ковид, сега нема. На кој му е јасно, добро, на кој не му е сега, нема никад ниту да му биде!
Шведска ни во општинска лига не ги примија, со Афричките држави изгледа е, а тие и така се надвор од сите лиги, па ни ковидот не ги сакаше.

Светска здравствена организација вели сеуште има опасност, вакцинален статус сеуште се бара.
За лагите, манипулациите и злоупотребите на мерките, на кој досега не му стана јасно, нема никад ниту да му биде.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.768
Поени од реакции
6.112
А за другар ти Гејтс оти не споделуваш. Инвестираните 50 милиони во акции од фирмиве што ги прават вакцините ги направил 500 милиони $ и сега изјавува дека вакцините немале ефикасност :toe:
Претходно маржата во здравствениот бизнис му беше 2000%, овде утнал за 50%.Шведска ни во општинска лига не ги примија, со Афричките држави изгледа е, а тие и така се надвор од сите лиги, па ни ковидот не ги сакаше.

Светска здравствена организација вели сеуште има опасност, вакцинален статус сеуште се бара.
За лагите, манипулациите и злоупотребите на мерките, на кој досега не му стана јасно, нема никад ниту да му биде.
Каде се бара вакцинален статус?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.973
Поени од реакции
30.514

Kajgana Shop

На врв Bottom