Контактни леќи

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
зависи какви се леќите... имаш секој ден.. на недала дена... секој месец... прашај од таму каде што ќе купуваш
Имам купено веќе само што работата е што ми рекоа првин дека може да се носат до 2 месеци(и во оптиката и на преглед кога бев)арно ама дали помина полн месец и многу ме печеше едното око кога ја ставав леќата и отидов на контрола и после ми рекоа демек 1месец се носеле затоа прашав.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
па да во право си премногу се два месеца и да пишува дека толку може да се носат... кај мене после еден месец преку сила пет недели веќе почнува да се чувствува нелагодност, леќата не е веќе чиста, доаѓа до печење и сл...
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
На колку време се менуваат леќи? На 1 месец?
Како што ти одговори Фил. Но,ако купуваш на пример безбојни, има шанси повеќе да ги носиш од оние во боја зошто тие тие се тврди и полутврди !
--- надополнето: 1 декември 2012 во 09:06 ---
За тие што имате пејпал еве ви продавница на ибеј за контактни леќи со цени двојно пониски од МК ;) Стигаат за 5-7 дена кај нас во МК :) http://stores.ebay.com/intermarktkontaktlinsenshop
You call that cheap? Околу 50$ за еден пар леќи? Кој овдека го купувам за 650 денари(безбојни) и 1900 во боја? :confused: Има и поефтини на овие Акувју ама одма се „трошат“. Јас ги користам тие од Бауш и Ломб од 21.07$ за 650 денари, нели е тоа помалку?
 
Член од
24 мај 2011
Мислења
34
Поени од реакции
19
You call that cheap? Околу 50$ за еден пар леќи? Кој овдека го купувам за 650 денари(безбојни) и 1900 во боја? :confused: Има и поефтини на овие Акувју ама одма се „трошат“. Јас ги користам тие од Бауш и Ломб од 21.07$ за 650 денари, нели е тоа помалку?
Да не се помеша нешто ?? Бауш и Ломб од 21.07$ се 6 леќи во кутија а тие од 50 долари се 12 леќи. Баш ме интересира од која оптика ги зимаш PureVison за 650 денари зашто најефтино што може да се најдат во СК се 2400 денари 6 парчиња.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Да не се помеша нешто ?? Бауш и Ломб од 21.07$ се 6 леќи во кутија а тие од 50 долари се 12 леќи. Баш ме интересира од која оптика ги зимаш PureVison за 650 денари зашто најефтино што може да се најдат во СК се 2400 денари 6 парчиња.
Велес :) забораив како се вика, некако Вижн мижн... XD
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Како што ти одговори Фил. Но,ако купуваш на пример безбојни, има шанси повеќе да ги носиш од оние во боја зошто тие тие се тврди и полутврди !
--- надополнето: 1 декември 2012 во 09:06 ---
За безбојни мислев,меки, заборавив да напоменам.:)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Може ли некој од искусниве да ми помогне. Денеска прв пат земав леќи, се намачив ама ги ставив важно. На почеток чудно чуство и ми солзеа многу очиве после се среди.
Цилиндар имам различен на двете очи.
Е сега еве ги носам више 8-9 саати од сабајле ама пак ги осеќам доста, а и кога трепкам знае да ми се замати, исто приметив под агол кога гледам не ми се гледа скроз бистро.
Дали е до навика или нешто друго?
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Може ли некој од искусниве да ми помогне. Денеска прв пат земав леќи, се намачив ама ги ставив важно. На почеток чудно чуство и ми солзеа многу очиве после се среди.
Цилиндар имам различен на двете очи.
Е сега еве ги носам више 8-9 саати од сабајле ама пак ги осеќам доста, а и кога трепкам знае да ми се замати, исто приметив под агол кога гледам не ми се гледа скроз бистро.
Дали е до навика или нешто друго?
На почеток така е кај сите леќи..особено во боја! Don't worry! :D И со здравје да си ги носиш...какви си зема?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
На почеток така е кај сите леќи..особено во боја! Don't worry! :D И со здравје да си ги носиш...какви си зема?
Thanks, ме утеши со одговоров ваљда се ќе биде ок за неколку дена ќе се навикнам :)
инаку овие се:
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Thanks, ме утеши со одговоров ваљда се ќе биде ок за неколку дена ќе се навикнам :)
инаку овие се:
Супер! :) Јас првите леќи што ги носев вакви беа,инаку не ги носи толку многу..малку по малку..час по час,за да може и окото да ти се навикне! ;) Ти се подобрија?
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Thanks, ме утеши со одговоров ваљда се ќе биде ок за неколку дена ќе се навикнам :)
инаку овие се:
Торични а?

Уф... ОК. Тоа кога трепкаш дека се дефокусира видот е нормално и секогаш така ќе биде. Или ке се навикнеш на тоа или не. Со торични леки НЕМА одличен вид. Можеш да очекуваш дека ке имаш добар вид 70% од времето додека останатите 30% леките ке ротираат особено навечер кога малку се природно посуви очите (поголемо триње на леката со очниот капак и следствено поголема ротација) и особено ако не си во вертикална позиција (заради гравитацијата - тие леки се така направени да долниот дел на леката е потежок за да по пат на гравитација леката се ориентира како што треба).

Пробај ако ти се свигаат носи ги неколку месеци - само знај видот ке биде релативно нестабилен. Сад видиш сад невидиш. Ако на крај не ти се свигаат прејди на тврди леки.
Кој доктор ти ги има преписано овие леки?
и..колку ти е цѕлиндерот?
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Торични а?

Уф... ОК. Тоа кога трепкаш дека се дефокусира видот е нормално и секогаш така ќе биде. Или ке се навикнеш на тоа или не. Со торични леки НЕМА одличен вид. Можеш да очекуваш дека ке имаш добар вид 70% од времето додека останатите 30% леките ке ротираат особено навечер кога малку се природно посуви очите (поголемо триње на леката со очниот капак и следствено поголема ротација) и особено ако не си во вертикална позиција (заради гравитацијата - тие леки се така направени да долниот дел на леката е потежок за да по пат на гравитација леката се ориентира како што треба).

Пробај ако ти се свигаат носи ги неколку месеци - само знај видот ке биде релативно нестабилен. Сад видиш сад невидиш. Ако на крај не ти се свигаат прејди на тврди леки.
Кој доктор ти ги има преписано овие леки?
и..колку ти е цѕлиндерот?
и моите така правеа ама се поправија o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom