Компромис во брак. Каде е границата?

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.596
Поени од реакции
6.202
Па објасни ми како таа ситуација е проблем, каде би бил проблемот, од аспектот на предизвикот, компромис и среќни партнери.
И не реков дека е очекувано, туку во тие случаеви мнозинството жени повеќе се среќни со партнерот.

Ти конкретно сметаш дека после 40та ќе бидеш исто задоволна и среќна од партнерот, ако е тој што направил компромис, заминал со тебе низ светот, а заработува минимална тамошна плата!!
Значи жената сака да ти објасни пар работи ти упорно не сфаќаш.

1679069461663.png

Е сега, ова од погоре ти е БОГ ОТАЦ за компромис во бракот во секоја дадена ситуација (барем според женското резонирање), па сеа ти види.
Гуд лак мај френд.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.932
Поени од реакции
30.412
... ако прстенот на рака, било на машко или женско значи „сериозна врска“ нема далеку да се догура, слободата од двете страни без обележување „еј пази јас сум зафатен/а“ со тој прстен е вистински заеднички живот кој само по себе си има компромис без расправи и без попуштање, штом докторот го става стетоскопот околу врат кога на пример иде да купи цигари или до друга клиника само да покаже дека е „ејјј јас сум доктор“ тури му го на таков доктор и негово знење, се разбираме споредбено, нели!
... златен накит е убаво да се носи, но не да се докаже и „да се види“ дека некој е во брак или верен/а, напротив предизвик е на сите да се влезе ѓаволски во тој „верен/а или сериозна врска“ и да се испомешат работите, тоа е во природата на човекот!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.128
Поени од реакции
17.828
Pod seriozna vrska jas podrazbiram deka barem toj so misli deka e vo seriozna vrska, pravi planovi za zaednicki zivot vo idnina, ja nosi na familijarni veselbi, ja zapoznava so potesna familija i potajno se nadeva ako e zensko deka eden den ne taka dalecen ke i klekni na koleno so prstenot vo race, ili ako e masko deka koga ke klekni ovaa ke reci Da. Drugiot partner ne mora da znaci deka isto misli deka e vo seriozna vrska, ova individualno si e.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.144
Поени од реакции
32.989
Ајде да позборуваме за правење компромис во брак, до кога и колку.
премногу ја љубам за да барам компромис за небитни работи како кариера или земја на живеење
би ја следел до крајот на светот и ниту една работа некогаш би ми била доволно битна за да не ја баталам во моментот кога ќе ми го побара тоа без разлика на платата или личниот развој на тоа поле
не бидете улави
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.112
Поени од реакции
2.757
премногу ја љубам за да барам компромис за небитни работи како кариера или земја на живеење
би ја следел до крајот на светот и ниту една работа некогаш би ми била доволно битна за да не ја баталам во моментот кога ќе ми го побара тоа без разлика на платата или личниот развој на тоа поле
не бидете улави
Преголема љубов?
Внимавај, боли премногу кога ќе се изгуби...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.282
Поени од реакции
8.556
Нека стави коцки мраз во гаќите, и вентилатор у глава, да му брка бубачките.
Шала на страна, но твојон совет што го даде е невозможен.

Инаку, ај да пишам и јас, како тетка со долгогодишно брачно искуство.
Компромисот е идеално решение за некој проблем, кога двајцата партнери даваат се од себе сакајќи да опстане брачната заедница.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.112
Поени од реакции
2.757
... Компромисот е идеално решение за некој проблем, кога двајцата партнери даваат се од себе сакајќи да опстане брачната заедница.
Со компромис проблемите не се решиле, туку само се потпикнале под тепих. Џабе ти е долгогодишното искуство, ако не можеме да ја слушнеме и спротивната страна пред судов.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.282
Поени од реакции
8.556
Со компромис проблемите не се решиле, туку само се потпикнале под тепих. Џабе ти е долгогодишното искуство, ако не можеме да ја слушнеме и спротивната страна пред судов.
Ако се сака да опстане една заедница, тогаш мора да се прават компромиси.
Животот и љубовта не се совршени.
Сигурно дека и сопругот понекогаш го болела глава од мене и обратно, но сме наоѓале компромис и ете не, уште сме заедно.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.112
Поени од реакции
2.757
Што има врска тоа кој каде е...модерно време, сите со телефоните во раце.
Тоа ли значи зборот КОМПРОМИС???
Чоеков си кажа дека многу ја сакал и бил спремен на секаков компромис, во името на љубовта. Дали во вашиот пример се работи за таков компромис? И кога тие, заљубените, ќе дојдат на ваша возраст, и кога ќе сфатат дека таа нивна љубов полека се оладува, компромисите се потешко и потешко ќе се склучуваат. И ќе завршат на истиот начин... секој со својот мобилен, во својата соба.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
3.806
Поени од реакции
15.322
премногу ја љубам за да барам компромис за небитни работи како кариера или земја на живеење
би ја следел до крајот на светот и ниту една работа некогаш би ми била доволно битна за да не ја баталам во моментот кога ќе ми го побара тоа без разлика на платата или личниот развој на тоа поле
не бидете улави
Исто :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom