Колку сме спремни да прифатиме нешто различно

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
разликите немора да значи дека се негативни....
нервираат... неможеш така да зборуваш за тој збор, кога зависи што човекот подразбира под зборот нервира, можда е тоа поради некој фактор кој само лошо го сватил, така?
а и немора некое мислење кое е различно со нашето да биде неприфатливо, или глупо....

Океј. Не реков јас дека е глупо или неприфатливо мислењето кое е различно од моето. :)

Али има денес многу такви луѓе кои го мислат тоа, не зборвам само за мене туку општо за сите луѓе, најчесто не ги познаваме доволно нивните карактери и им лепиме етикети. Тоа е тоа.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.431
Поени од реакции
7.859
Океј. Не реков јас дека е глупо или неприфатливо мислењето кое е различно од моето. :)

Али има денес многу такви луѓе кои го мислат тоа, не зборвам само за мене туку општо за сите луѓе, најчесто не ги познаваме доволно нивните карактери и им лепиме етикети. Тоа е тоа.
да... ете тоа е таа карактеристика според која оние луѓе кои етикетираат треба самите да бидат етикетирани...
мислам секој човек потценува нешто, дали некоја друга персона,дали некое хоби, дали некоја друга работа... секој го прави тоа...
нека си мислат различно, кој им брани? ама тоа различно однесување да биде у границите на нормалата...
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Зависиме од многу работи и прифаќање на нешто дргуо ке биде многу тешко. Луѓето денеска слепо веруваат во некој работи само за да не се замараат со тоа различно. Се додека тоа различно не влијае врз нашата егзистенција, луѓето многу тешко ке го прифат. Истото важи и за спремноста. Еве пример. Што ако некој ден се појават пред целата јавност, вонземјани. Колку само тешко ке го прифатат луѓето фактот дека не сме сами во вселената. Па тоа како прво ке биде огромна паника, а како второ ке го смени начинот на живеење за секогаш. Мислам дека цивилизацијата како што е денес, не е спремна да прифати промени од огромни размери. :smir:
 
Член од
13 февруари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
Jas ne sakam da postojat drzavi ...Ne sakam da postojat granici.... Ne sakam da postojat

vladi... Ne sakam da postojat pari... Parata me ogranicuva vo toa jas da treba da iam

pari za da si ostvaram moja bioloska potreba - ishrana... i odi nasproti prirodniot nagon

so postoi so milioni godini... Granicite go ogranicuvaat moeto dvizenje i smetam deka

ne moze mene da me uslovuva nikoj so pasos za ja da se dvizam slobodno niz svetot...

smetam deka nikoj nema pravo da poseduva takva teritorija...

smetam deka ne e moralno i ja ogranicuva

tugata sloboda na dvizenje...

znaci slobodata za koja sekoj den se zbori bas i ne e bas primeneta stvarno...

A i samite sme si krivi isto donekade...

Vladeenjeto denes (premier, pretsedatel) e i dosta slicno na monarhija a i eden

covek da ja donese krajnata odluka sam za milioni luge za bilo kakov aspekt od

covekoviot zivot e pregolema mok... smetam deka nie samite treba zaedno da

odlucuvame so argumenti... Sistem vo koj vladee zakonot a ne se aludira na razumot

i negovoto potiknuvanje kon svesta i moralnosta ne moze ni da ocekuvame da nema

ubistva i red dr kriminali... zaso lugeto pocesto se plasat od zatvorot a ne od samoto

izvrseno ubistvo i agonijata so toa ja donesuva vo covekoviot um... i pak postoi

moznosta da se izvrsi kriminalot... zakonite postojat zaso rabotite ne znaele da se resat...

Ne vikajte deka opstestvoto ne moze da se smeni... Denes ziveeme vo robovladetelsko opstestvo???

Opstestvoto samo po sebe ima tendencija da se menuva... A idealnost?? Pa ja mislam

deka samo so stremezot kon idealnost vsusnost covekot napreduva. Mislam deka

sekoja rabota si ima ednakva vrednost... da nema koj da cisti niz gradovite nie bi

umrele od cumi i zarazi.. da nema profesori ne bi se educirale... da nema muzicari

nema koj da ni go ispolni zivotot i da ja razbie monotonijata koja bi mozela da ni se

desi i da ne donese vo depresija.. secija rabota ispolnuva necij del od zivot samo dali sme svesni za toa ili ne ..

sakam da se razviva svesta, da se prasuvame za nestata, da davame argumenti za

niv.. Sakam da bideme opstestvo vo koe sekoj ke go raboti toa so saka, zaso taka ke

se trudi maksimalno i ke bide zadovolen so sebe, i ke dade pridones i za opstestvoto

a parite ke gi nema, sekoj ke ja razvie svesta deka ako zima premnogu za sebe na pr

hrana a ne mu e potrebna togas toj ustvari go ogranicuva dr vo negovota potreba

(ne treba mn za da se sfati toa) Inace ova e moe mislenje, dali e najdobro ne znam..

zatoa treba site zaedno da najdeme so e mozno podobro resenie kako da ziveeme

megusebe. A sea ke me pcuete ili ke probame da razmislime kako da si go podobrime

zivotot i da otkrieme raboti za koi porano ne sme ni bile svesni?? :)

i da... :) glupav coek e poise onoj sto znae za posledicite i ima razvien pamet i sepak

ne postapuva pravilno (moralno,humano,logicno pa i vo zavisnost od situacija, itn.)

otkolku onoj sto ja nema taa moznost ( retardiranost) ili ne znael (ne bil svesen).

i da... :) glupav coek e poise onoj sto znae za posledicite i ima razvien pamet i sepak

ne postapuva pravilno (moralno,humano,logicno pa i vo zavisnost od situacija, itn.)

otkolku onoj sto ja nema taa moznost ( retardiranost) ili ne znael (ne bil svesen).
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Мене лично не ми смета ништо. Не ми сметаат различни релегии без разлика колку и да ми се апсурдни, не ми сметаат различни националности бидејќи сметам дека секој има право да верува во некое културно наследство и покрај на пример што јас сметам дека сите ние сме едно исто и целиот свет припаѓа на секој од нас.Не ми смета различна сексуална определба без разлика дали се работи за би,геј или незнам уште што и покрај тоа што мене ми е сето тоа малку чудно и неразборливо. Не ми сметаат ни луѓето кои го менуваат полот без разлика дали имаат причина или не. За оние кои немаат сметам дека одат против самата природа и тоа што се, но сум подготвен да ги толерирам. Не ми сметаат ни питачите и сиромавите луѓе просто бидејќи нема причина да ми сметаат. Не ми сметаат ни ниските, дебелите, ретардираните (оние кои се болни ) бидејќи секој својот товар од ова си го носи. Не ми смета дури ни рамковен договор и неправдоноте кои се појавија особено при вработубвањето кај нас бидејќи сметам дека е тоа начин за да се псотигне брадство и единство меѓу нас и албанската популација во земјава (треба да се разбере веќе еднаш дека ние сме сега еден народ една држава и дека мора да ги прифатиме различностите). не ми пречат затворениците и бидејќи те можеби биле криминалци но сепак за тоа биле во затвор и си го платиле својот долг кон општеството.
Она што мене ми смета луѓе кои своите лични ограничување се обидуваат да ми ги наметнат мене.
Се додека работите кои се прават се во согласност на законот, не наштетуваат никого и не ги ограничуваат моите личн човекови права мене не ми сметаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom