Колку се добри и дали вредат курсевите на CES, Creative Hub, Brainster и тн?

Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Кај нас единствено за академиите на Сивус имам добиено позитивно мислење. Работам со неколку што биле дел од веб академиите и имаат доста солидно знаење, а и дел што предавале знам колку време поминале во подготовки и колку се трудат да им објаснат на луѓето таму. Можеби грешам, ама Creative Hub, Brainster и другите нудат курсеви со кратко времетраење, додека тоа на Сивус е академија која трае цела година и проаѓаат низ многу работи, имаат домашни, тестови и работат на проект на крај.

Code Academy мислам дека беа, тие колку смешно делуваат... „ Стани full-stack девелопер за 6 месеци” - ОК, нема проблем! :icon_lol:

На крајот, пак зависи од индивидуата. Не можеш да се ослониш само на тоа што си го учел на некоја академија или факс, мораш и сам да вложиш многу труд и време за да успееш, и тој процес на учење никад не завршува, посебно во ИТ.

Јас ако се прашувам, би ги избегнал сите овие и би учел онлајн. Многу поевтино би поминал дури и да плаќам онлајн курсеви (голем дел може да се најдат и бесплатно по торенти), а времето и трудот во глобала би бил тој.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Муабетот со заситување е од коа ја размислував кај да се запишам ( пред 7 години), ај што не се засити пазарот туку ми се чини и повеќе фирми да има сега. А ние што избравме друга насока, 1 оглас месечно и тоа од државна фирма. Гуд лак :icon_lol:
Автоматски споено мислење:


Заварувач не е некоја премногу атрактивна струка, мислам би ти дале шанса во фирма и без овие сертификати.
Јас благе везе неам од заварување метал. Како тоа би ме примиле и без некаков доказ дека знам да работам тоа? :)
Автоматски споено мислење:

Муабетот со заситување е од коа ја размислував кај да се запишам ( пред 7 години), ај што не се засити пазарот туку ми се чини и повеќе фирми да има сега. А ние што избравме друга насока, 1 оглас месечно и тоа од државна фирма. Гуд лак :icon_lol:
Автоматски споено мислење:


Заварувач не е некоја премногу атрактивна струка, мислам би ти дале шанса во фирма и без овие сертификати.
Јас благе везе неам од заварување метал. Како тоа би ме примиле и без некаков доказ дека знам да работам тоа? :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Јас благе везе неам од заварување метал. Како тоа би ме примиле и без некаков доказ дека знам да работам тоа? :)
Автоматски споено мислење:


Јас благе везе неам од заварување метал. Како тоа би ме примиле и без некаков доказ дека знам да работам тоа? :)
Занаетчиска струка, кај и да почнеш ќе треба да работиш како чирак за малце пари ( со оглед на тоа дека немаш везе од заварување). Ама курсот нема ништо да ти смени тука, секако ќе треба да го поминеш истиот пат. Сумљам дека фирмата или мајсторот што ќе треба да те обучи му мења нешто ова или да има слушнато за курсевиве. Барај познаник заварувач или фирми на златна книга, чим желба имаш, некој вајда ќе ти даде шанса:D

Мој совет во секој случај е кога веќе бираш, бирај подобра струка. Ретко кој почнал да работи заварување од желба, повеќето го наследиле занаетот или се нашле од немајкаде. Тие плати што ги слушаш за заварувачи се за неколку професионалци во државата со долгогодишно искуство, а останатите работат за многу малце пари а притоа сите подеднакво си го арчат здравјето.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Пошто курсевите се пред се за да се вработиш, не знаев дали тука или во образование да пишам. Преместете ако треба.

Ги меркам едно догледно време курсевите на CES, и вака добро личат. Меѓутоа 40000 денари се тие што ми паѓаат во око.
Еве да ги дадам 40000, да не ме боли душа после, да не најдам работа со сертификатот? Пошто за работа никој не потврдува дека ќе најдеш.

Што мислите, вредат?
Бил некој, колку се добри?
Јас завршив на Браинстер за фронтенд,long story short не се исплаќа, менуваат предавачи како чорапи, можеш да научиш да , ама за работа е тешко по шо од група од 17 луге само 3-4 најдоа работа, од кои сите беа дојдени од финки претходно.
За тотален почетник е малце потешко.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Епа јас реков не мешајте тоа компјутерските курсеви. Само парите ти ги земаат, после драпај си к**от.

Дај кажете сеа што мислите за инсталатер на клима уреди. Може ли да се најде работа после?
Немам благе везе од оваа тематика, но имам кликер за математика. Исто така ме бивало и за поврзување електрични кола, на времето кога имаше ОТП во основно училиште.
Меѓутоа веројатно поставување клима уреди сигурно нема да биде лемење на електрични кола? Или грешка сум?
 
M

Macedon1um

Гостин
Епа јас реков не мешајте тоа компјутерските курсеви. Само парите ти ги земаат, после драпај си к**от.

Дај кажете сеа што мислите за инсталатер на клима уреди. Може ли да се најде работа после?
Немам благе везе од оваа тематика, но имам кликер за математика. Исто така ме бивало и за поврзување електрични кола, на времето кога имаше ОТП во основно училиште.
Меѓутоа веројатно поставување клима уреди сигурно нема да биде лемење на електрични кола? Или грешка сум?
Види и курсот за монтер на клими ќе биде сличен како оние за компјутерските, ќе ти даде само површно основа како функционираат работите а на тебе зависи дали те бива и ќе напредуваш во работата. Еве во твојов случај најдобро ти е да контактираш директно фирми што се занимаваат со тоа, пример овие барале монтери со и без искуство со обезбедена обука или пак овој иако е постар огласот не те кошта ништо да се јавиш и да прашаш може ќе имаш среќа.

Конкретно пријател на сличен начин одеше како помошник/чирак за соларно местење, го научи комплет занаетот и сега самиот си работи
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам дали има некој искуство со M3DS Academy, академија за 3д и гејм дизајн??
 
Член од
3 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
8
Bev na akademija za frontend vo Brainster. Sakam da go spodelam moeto iskustvo so chasovite i akademijata voglavno.

Prvo za programata kojasto e vokusirana za nesto sto na pazarot nema da vi treba, ne velam deka na osnovi nema da ve naucat, ustvari se e do vas. Vezbi mi bese blagica, na nasi prasanja devojkata nemase odgovor da ne zboram deka materijalot i vezbite se povtoruvaat od godina na godina jas praktichno gi imas site vezbi i domasni a sega zamislite nekoj da go predava toa so godini i da nema odgovor i da vika ne znam na vasite prasanja, bez da se izgugla na net i da ti dade odgovor, za devojkata ne mozam da kazam deka e i dobar programer poso decko i so predavase u druga grupa doagjase da i go rese za na nas da ni go sherne odgovorot i da nema objasnuvanje...

Kje nauchite so nea html i css i tolku ponatamu e limitirana. Posebno niskite muabet na kafe pauzi za toa kolku zarabotuva od Brainster i deka ne i se isplati pa sea kje vidite kolku se trudi.

Za javascript i jquery i react ni stavija eden developer so 10 god iskustvo, moze deckoto bese dobar programer ama lugje niso ne objasnuvanje, si kucase sam, i pak kje recam na vekje reseni raboti oni nemaa odgovori na prasanje.

Ne vredese celata akademija za 2000 evra za 6 meseci, lugje 10evra kursevi predobri na udemy so profesori sto mozete da gi pingate na Udemy za da vi objasnat, so community od 100000 lugje so go kupile kursot i imale diploma za zavrsen kurs na udemy, DA udemy davaat diplomi i se popriznaeni od BRAINSTER.

Nikakov hejt ama ne sakam nikoj da si gi dade parite kako jas.

Ve molam istrazete pred da otidete, oni imaat odlicen marketing, realnosta e druga koa ste tamu. Vi vetuvaat se posle gola voda.

Jas se vrabotiv na svoj trud i udemy kursevi, ne brainster.

Zal mi e ama toa e vistinata.

Vi posakuvam srekja imate mn opci, ne si gi davajte parite na perenje oci.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ме интересира дали има некој одено во Creative Hub?
сакав мастер да запишам на економски за човечки ресурси сега гледам и на академијава имаат курс ама 3.000 евра за HR.
ако има некој било какво искуство нека пише.

Уствари видов и на бреинстер дека има и е 1600 евра...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Bev na akademija za frontend vo Brainster. Sakam da go spodelam moeto iskustvo so chasovite i akademijata voglavno.

Prvo za programata kojasto e vokusirana za nesto sto na pazarot nema da vi treba, ne velam deka na osnovi nema da ve naucat, ustvari se e do vas. Vezbi mi bese blagica, na nasi prasanja devojkata nemase odgovor da ne zboram deka materijalot i vezbite se povtoruvaat od godina na godina jas praktichno gi imas site vezbi i domasni a sega zamislite nekoj da go predava toa so godini i da nema odgovor i da vika ne znam na vasite prasanja, bez da se izgugla na net i da ti dade odgovor, za devojkata ne mozam da kazam deka e i dobar programer poso decko i so predavase u druga grupa doagjase da i go rese za na nas da ni go sherne odgovorot i da nema objasnuvanje...

Kje nauchite so nea html i css i tolku ponatamu e limitirana. Posebno niskite muabet na kafe pauzi za toa kolku zarabotuva od Brainster i deka ne i se isplati pa sea kje vidite kolku se trudi.

Za javascript i jquery i react ni stavija eden developer so 10 god iskustvo, moze deckoto bese dobar programer ama lugje niso ne objasnuvanje, si kucase sam, i pak kje recam na vekje reseni raboti oni nemaa odgovori na prasanje.

Ne vredese celata akademija za 2000 evra za 6 meseci, lugje 10evra kursevi predobri na udemy so profesori sto mozete da gi pingate na Udemy za da vi objasnat, so community od 100000 lugje so go kupile kursot i imale diploma za zavrsen kurs na udemy, DA udemy davaat diplomi i se popriznaeni od BRAINSTER.

Nikakov hejt ama ne sakam nikoj da si gi dade parite kako jas.

Ve molam istrazete pred da otidete, oni imaat odlicen marketing, realnosta e druga koa ste tamu. Vi vetuvaat se posle gola voda.

Jas se vrabotiv na svoj trud i udemy kursevi, ne brainster.

Zal mi e ama toa e vistinata.

Vi posakuvam srekja imate mn opci, ne si gi davajte parite na perenje oci.
Ова го имам зборувано неколку пати на форумов, а пред се поради што сретнав по интервјуа еден куп деца кои поминале на овие курсеви и немаа врска.

Најбитната работа е да научат да учат самите, ако ја нема љубопитноста да се седне дома со саати и месеци, и 20 академии не ги оправаат. Едноставно ова не е тип на индустрија каде ќе поминеш еден курс и толку е, туку ќе бидеш добар само и само ако си љубопитен/а и се надградуваш постојано.

Најбитната школа што треба да ја имаш од ова е искуството, за 2000 евра си научила дека во иднина ќе се помислиш 10 пати пред да веруваш на нивните реклами :)
 
C

confusion

Гостин
Јас како попче си чекав ред уште од Јуни, Јули да влезам во една од Семос/Сеавус академииве за тестирање ама не дочекав.
Си седнав, си го греам столчево од дома, си изнакупив курсеви од Удеми и еден куп материјали за тестирање имаш на нет, со силабуси за спремање на ISTQT или како да беше сертификатот и не се каам, мислам дека го направив вистинскиот избор.
Сега кога ќе дојде ред за пракса/вработување, не знам што и како ќе биде, ваљда ќе морам да правам некоe портфолио иако тоа ми нема логика за тестер али верувам дека на било кое интервју од технички карактер со прашања или задача, дури и за јуниор ќе бидам спремен да одговарам.
Само учење и време.
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Два пати во годината Април или Мај и Октомври или Ноември Сеавус организира бесплатна обука IT Operations and Support - Talent Program (seavus.com), нормално има техничко тестирање кое не е тешко 80% се базира на основни Линух команди, Англиски граматика и превод од Македонски на Англиски. Работата е во смени првата година, ако не сте амбициозни може да останете и две години во смени. Има можност за напредок во Cloud, Cyber Security, SQL и најдобрата но и најтешка позиција DevOps Engineer. Во однос на Brainster се зависи каква среќа ќе имате дали ќе ви се паднат добри ментори, и најмногу зависи од вас. На жалост 80% од студентите нема да се вработат, во моја група првите двајца што се вработија беа со врски исто следните двајца беа со "препорака". Благица е ок ама за HTML и CSS за JS нема разбирање и покрај тоа што го работи долг период.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
На крајот, пак зависи од индивидуата. Не можеш да се ослониш само на тоа што си го учел на некоја академија или факс, мораш и сам да вложиш многу труд и време за да успееш, и тој процес на учење никад не завршува, посебно во ИТ.
На мене како самоук компјутерски сервисер ми имаат носено компјутери за формат и сервис луѓе со завршен електро факултет а и студенти на програмирање кои утре ќе бидат "програмери" ,така да праксата,искуството и самонадградбата се многу битни работи во секоја струка и занает
 
Член од
7 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas mn se kaam za Brainster i parite potroseni. Ni profesorite vredat ni diplomite. I Jas se nauciv od udemy za 10 dolari.
Автоматски споено мислење:

Slusnav muabeti deka se vo kriza za pari, i deka davaat na izvrsiteli za nekolku neplateni fakturi, zaebuvale lugje bez nikakva opomena.
 
Член од
7 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ова го имам зборувано неколку пати на форумов, а пред се поради што сретнав по интервјуа еден куп деца кои поминале на овие курсеви и немаа врска.

Најбитната работа е да научат да учат самите, ако ја нема љубопитноста да се седне дома со саати и месеци, и 20 академии не ги оправаат. Едноставно ова не е тип на индустрија каде ќе поминеш еден курс и толку е, туку ќе бидеш добар само и само ако си љубопитен/а и се надградуваш постојано.

Најбитната школа што треба да ја имаш од ова е искуството, за 2000 евра си научила дека во иднина ќе се помислиш 10 пати пред да веруваш на нивните реклами :)
Predobro kazano .. za zhal i jas ova go osetiv na svoja kozha.
Автоматски споено мислење:

Ме интересира дали има некој одено во Creative Hub?
сакав мастер да запишам на економски за човечки ресурси сега гледам и на академијава имаат курс ама 3.000 евра за HR.
ако има некој било какво искуство нека пише.

Уствари видов и на бреинстер дека има и е 1600 евра...
ne pravi greska za da odis na Brainster... uchi od nasive greshki.
Автоматски споено мислење:

Bev na akademija za frontend vo Brainster. Sakam da go spodelam moeto iskustvo so chasovite i akademijata voglavno.

Prvo za programata kojasto e vokusirana za nesto sto na pazarot nema da vi treba, ne velam deka na osnovi nema da ve naucat, ustvari se e do vas. Vezbi mi bese blagica, na nasi prasanja devojkata nemase odgovor da ne zboram deka materijalot i vezbite se povtoruvaat od godina na godina jas praktichno gi imas site vezbi i domasni a sega zamislite nekoj da go predava toa so godini i da nema odgovor i da vika ne znam na vasite prasanja, bez da se izgugla na net i da ti dade odgovor, za devojkata ne mozam da kazam deka e i dobar programer poso decko i so predavase u druga grupa doagjase da i go rese za na nas da ni go sherne odgovorot i da nema objasnuvanje...

Kje nauchite so nea html i css i tolku ponatamu e limitirana. Posebno niskite muabet na kafe pauzi za toa kolku zarabotuva od Brainster i deka ne i se isplati pa sea kje vidite kolku se trudi.

Za javascript i jquery i react ni stavija eden developer so 10 god iskustvo, moze deckoto bese dobar programer ama lugje niso ne objasnuvanje, si kucase sam, i pak kje recam na vekje reseni raboti oni nemaa odgovori na prasanje.

Ne vredese celata akademija za 2000 evra za 6 meseci, lugje 10evra kursevi predobri na udemy so profesori sto mozete da gi pingate na Udemy za da vi objasnat, so community od 100000 lugje so go kupile kursot i imale diploma za zavrsen kurs na udemy, DA udemy davaat diplomi i se popriznaeni od BRAINSTER.

Nikakov hejt ama ne sakam nikoj da si gi dade parite kako jas.

Ve molam istrazete pred da otidete, oni imaat odlicen marketing, realnosta e druga koa ste tamu. Vi vetuvaat se posle gola voda.

Jas se vrabotiv na svoj trud i udemy kursevi, ne brainster.

Zal mi e ama toa e vistinata.

Vi posakuvam srekja imate mn opci, ne si gi davajte parite na perenje oci.
posakuvav da izguglav po forumi i da go procitav ova pred da im platev na Brainster :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom