Колку се добри и дали вредат курсевите на CES, Creative Hub, Brainster и тн?

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Пробај уште еднаш со "шегава", можеби ќе се насмее некој. Ко да не е загаден воздухот доволно, па уште и на форуми сеете рак.
Вашите глупави прашања што се повторуваат често е она што го сее ракот а не мојата еднаш повторена шега.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Кога сме кај програмерските курсеви, дали некој има искуство со freecodecamp.com? Доколку има, дали тој курс е доволен за front-end програмирање и колку фирмиве во Македонија го ценат тој курс?
Јас ги поминав таму HTML, CSS, Javascript и се откажав, премногу бавно ми беше и ме нервираше нивниот едитор, некако многу неприродно ми беше.
Добар курс што го имам следено за веб е од Colt Steele Web Development Bootcamp и Advanced Web Development Bootcamp, на јутјуб имаш од freecodecamp видеа за скоро секоја технологија, на јудеми од Andrei Neagoie се добри и за React, а и останатите за веб, traversymedia на јутјуб има интересни видеа, programming with Mosh е исто кул канал и дечкото објаснува добро.
Е сега мој заклучок, помини ги основите на некој јазик и префрли се на правење на проекти, заглави, гуглај да најдеш решение, читај документација, така јас научив многу повеќе отколку со шифтање од еден на друг курс.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Зар не важи истото и за факултетската диплома ? Формалното образование е минато веќе, сите те седнуваат да видат колку ти фаќа кликерот
Прво ќе видат креденцијали, титули, искуство, ако им се допаднеш те седнуваат да видат што знаеш, ако не, не си го губат времето, воопшто.

Диполомата, „значките“ вредат, да ти биде дадена шанса за интервју, состанок, а потоа, како практично ќе се покажеш - така.

Значи, и двете се битни.
И маркетинг, да се исфалиш треба, и да се покажеш практично треба.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Нели пишав да не тролате со компјутерски курсеви? Епа нема што да пишете пошто никој ништо друго не ни пробал...
Ајде сеа почнете со тоа, „со комјутерските курсеви се зема плата од 2000 евра“, „у Германија се зимаат 5000 евра со таков курс“, дрн дрн јариња...

Ако може клуч на темава. Не ја бива.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Нели пишав да не тролате со компјутерски курсеви? Епа нема што да пишете пошто никој ништо друго не ни пробал...
Ајде сеа почнете со тоа, „со комјутерските курсеви се зема плата од 2000 евра“, „у Германија се зимаат 5000 евра со таков курс“, дрн дрн јариња...

Ако може клуч на темава. Не ја бива.
Па добро, овие едукативни центри не нудат само едукација за агрон заварувачи, туку и компјутерски курсеви :)
Така да, на место си е и темата и дискусијата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па ретко и кој сака заварувач и монтер на клима уред, повеќе изборот е за јазици и ИТ. :Д

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Е што курсеви за компјутери, напреден Ексел кој е „почетен“.
Автоматски споено мислење:

Па ретко и кој сака заварувач и монтер на клима уред, повеќе изборот е за јазици и ИТ. :Д

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Е да де, „иди земај плата таму од 2000 евра“...
Ако може да ги скокнеме компјутерските курсеви.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Јас мислам дека треба да се поделат 2 теми, едната IT и една за се останато, некој што го интерсира за нокти нема да дое да чита пола тема за Брејнстер.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.846
Пошто курсевите се пред се за да се вработиш, не знаев дали тука или во образование да пишам. Преместете ако треба.

Ги меркам едно догледно време курсевите на CES, и вака добро личат. Меѓутоа 40000 денари се тие што ми паѓаат во око.
Еве да ги дадам 40000, да не ме боли душа после, да не најдам работа со сертификатот? Пошто за работа никој не потврдува дека ќе најдеш.

Што мислите, вредат?
Бил некој, колку се добри?
ќе се надоврзам на коменторот на @Ilumious највероватно може да те однесе до интервју, таму веќе зависи на кого ќе налеташ. Имав случајна средба на работа со човек кој бил на позиција да регрутира луѓе и човекот изнакажа доста работи онака во неврзан муабет, меѓу другото кажа дека имал случај каде ангажирал некој тип и кога за некоја работа имале различен пристап овој го прашал каде го научи ова, типов му одговорил oд youtube, всушност све што знаел имал сам учено од некој курсеви и слично, го прашав и што направи го задржа, типов потврдно ми одговори, вика "ја знаеше работата".
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Од тоа јас што го знам, од другар и другарка што завршиле во brainster, и двајцата се имаат вработено, едниот во маркетинг, другарката во дизајн. И двете работи се солидни за почетник, со над 20000 плата. И двете работи ги добиле директно преку бреинстер. уште пред да завршат почнаа пракса по препорака на инструктори во фирмите кај што работат. така да ако почнуваш од нула и си свесен дека имаш некаков талент, мислам дека и те како се исплатат парите. за програмирање не знам, не сум упатен, ама нереално е да очекуваш да станеш експерт за 6 месеци, а дека вреди, вреди.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
zavaruvaci zimaat i te kako dobri pari na zapad a i eden od najbaranite zanaeti e... vo aus zarabotuvaat daleku poveke nego prosecni IT struki taka da ne potcenuvajte
Кој ги потцени заварувачите? :)
Јас сум убеден дека земаат далеку повеќе од оние пилци од областа на маркетингот кои се вработиле по иницијатива на некоја од „академииве“ :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
за да се даде мислење на темава, мора како прво да се направи себе-евалуација на оној што се запишува на истата.
дали го прави тоа со цел да добие пракса, дали за да се надогради себе си во својата струка бидејќи многу се бараат одредени И.Т вештини за кариерен прогрес во 90% од струките. Друго, мора да се расчисти со очекувањата и претходните квалификации, работно искуство(доколку се има) и обејктивни компјутерски вештини. под објективни компјутерски вештини не подразбирам офис пакетот.
мора реално да се пристапи на овие прашања, за да го извадите максимумот од кој и да е курс или академија, и да знаете на што сте, и да не губите мотивација во текот на процесот.

она што е генерално и што можам со сигурност да го тврдам, бидејќи и самиот сум запишан на една од "најреспектираните" и.т академии во државава, е дека се стрикно фокусирани да те спремат до тој степен колку да можеш да си обезбедиш пракса, а не да научиш. Иако, реално и кратко траат за да може нешто да научиш. истото важи 100% за секоја академија.

Ги гледам оние курсеви што се за дигитален маркетинг (бидејќи го работам тоа), и морам да кажам дека според програмата те спремаат да бидеш она што фали на и.т пазарот во Македонија - да бидеш штанцач, да попунуваш дупки и да бидеш на пракса 6/7 месеци и да работиш едно те исто цело време, на репетитивни работи, без голема објективна слобода во работата, и најбитно од се, да земаш 350 евра плата (ефтина работна рака). тоа па со праксата 6 месеци ми е најсмешно од се. но има луѓе кои преку тоа го гледаат излезот, и тоа е сосема океј. за да влезеш entry level во некоја фирма како marketing executive, да речам, буквално нема потреба да имаш курс или академија, можеш сосема сам да дојдеш до тоа ниво. истото би рекол дека важи за front end девелопер да дојдеш до пракса. сеа што нашиве и.т експерти се себе-вреднуваат до плафон и го прават тоа дека е тооооолку комплексно е друга работа.

На сите академии нема скоро никаков филтер врз база на позадина, скилови и што сакаш да постигнеш со курсот. Те учат да бидеш штанцач и да дојдеш до пракса, пошто на фирмиве во државава од тој сектор им фали кадар што "ќе оди пеш" и ќе го прави она што на западњакот му е под ниво, и најбитно од се, за ништожни пари. Очигледно е дека доста од академиите си соработуваат со фирми и на овој начин наоѓаат луѓе во неволја што се спремни да штанцаат и да сменат кариера. bonus points: праење пари преку курсевите, што сепак не се некои големи суми, но пак имаат профит од ова.

Има една и само една добра компонента во нив, а тоа е што доколку си запишан на курс ќе бидеш попосветен него тоа да го правиш преку удеми. Иако и ова си зависи, сепак кај мене е така. пробав преку удеми, се заебавав, одложував и тн.

Друга работа е што во константа се овер-рејтира целиот сектор во државата, се доведува програмирањето до ниво на квантна физика, од повеќе причини кои не се битни сега. голем дел од луѓето кои не се и.т ги гледаат програмерите како богови, лабава работа, без замарање, искачање на цигарче кога се сака, лабави дедлајни, добар дел од нив и од дома работат и тн и тн. но, прави програмери во државава се многу малце. доминантен дел се штанцачи и слепи егзекутори на наредби "од горе". ти имаш само (РЕЛАТИВНА) слобода како ќе го решиш проблемот, ништо повеќе. проблемите, таргетите и замислите се дадени од "горе", а ти само имаш задача да го материјализираш тоа што они го замислиле. и во многу случаеви материјализирањето им е доведено до праг на автоматизација, буквално скоро се ти е поставено од претходно, ти само треба да изодиш до финиш линијата, за да амерот/германецот тоа не го прави.

уште нешто, многу од академииве се нетранспарентни во поглед на едукаторите/тренерите на истите. пошо многу кадарни луѓе не им се нафаќаат да предаваат, најголем дел од предавачите се луѓе што имаат 3, евентуално 4 години работно искуство, работеле на максимум 3/4 проекти или апликации и 90% од нив работеле само во една фирма. ретко која академија/курс открива какви компетенции имаат тренерите, што е многу многу лошо.

Не викам дека се лоша ствар, но за да не се "изгорите", мора да напраите малку подетална анализа на себе си пред да направите одлука. Hајчесто ги слушаш и ти ги пренесуваат позитивните приказни, кои се скоцкани на едно Коста Петров пр ниво што е 2 левели посуптилно од реклама на топ шоп. Демек правник бил/а до пред 6 месеци, сеа е вработен/а како дизајнер. океј, колку пари зема, колку време бил/а на пракса, дали е вработен/а привремено или има трајно решение?
The devil is in the details.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.297
Mislam deka nashiot kolektiven koncept za toa shto opshto pretstavuva 'uchenje' e pogreshen.

Za prosecnata raja od drzavava sto ke ja najdete na ulica, vo prodavnica vo kafana, matematickite i prirodnite fakulteti se gleaat kako izzivuvanje, opstestvenite fakulteti i privatnite se gledaat cisto kako diploma sto ke te "pikne" nekade.

Neformalnoto obrazovanie aka brainster, semos, seavus, creative hub se gledaat kako bilet za vo kino -- kupuvas bilet, vlagas, sednuvash, gledas dva saata kako mule vo proektorot (popcorn included), i koga ke zavrsi filmot op, pocnuvas so rabota.

Zosto nikoj ne saka da potroshi vreme da nauchi neshto vo drzavava?
I da stane dobar vo neshto?
Da stane majstor za neshto?

Tolku li ke vi nedostigaat kladilnicite, ulicite, kazinata, kafanite...
Kreteni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom