Колку болката е застапена околу нас

што најчесто ве боли

  • ништо

    Гласови: 7 24,1%
  • коските

    Гласови: 4 13,8%
  • мускулите

    Гласови: 7 24,1%
  • органите

    Гласови: 4 13,8%
  • главата

    Гласови: 7 24,1%
  • психата

    Гласови: 15 51,7%
  • сугестија

    Гласови: 1 3,4%

  • Вкупно гласачи
    29
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Во разговор со пријателите често слушам поплаки од нив како страдаат од хронични болки. Некој се жали на болки во колената, мускулите, главата, стомакот, слаб имунитет, забите итн.
Ме заинтересира фактот колку луѓе живеат со константна или честа болка и како се справуваат со неа. Колку тоа влијае на начинот на живот и на плановите?
Дали болката потекнува од некоја повреда или е така кажано без причина или можеби вродена?
Дали вежбате или примате терапија, можеби специјален режим на исхрана за да се олесни состојбата, или?
Се надевам дека од анкетата ќе може да издвоиме кој делови се најболни, а се надевам дека тоа ќе биде ништо.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Znaes sho vikat starite!: Dodeka te bole nesto dobro e, znaci ziv si. Loso e koa ke prestane da te bole, znaci blize ti se krajo :D U denesno vreme, posebno u fuckin 21-vi vek
skoro se zivo ne bole. Tesko ke najdes nekoj so nema problemi i bilo kakvi bolki...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Болката потекнува од лоша храна најмногу од се, кој пробал знае - кој не ќе постира канцер "шеги" и "хумор" итн.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па не би знаел за што да гласам од она понуденото во анкетата, но болката е постојано околу нас, било тоа физичка или душевна болка.

Еве ќе тргнам од себе, можеби немам секојдневно некој хронични болки од кои се жалам постојано, но во текот на денот во моменти осеќам болка во некој орган, било тоа желудник, мускул, кичма, очи............... или пак душевна болка. Кога ќе подразмислам тоа е донекаде нормално со оглед на начинот на живот. Колку и да внимавам на исхраната сепак ќе изедам нешто нездраво или ќе се прејадам, па подоцна ќе ме боли стомак, потоа ќе седам некако лошо, па ме боли кичмата и/или мускулите, кога не сум спиен осеќам општо непријатно чувство во вид на некои болки од замореност или пак кога нешто тешко ми паѓа на душата, па истата ме боли. Така да донекаде ние самите сме си одговорни за тоа дали ќе чувствуваме болка или не.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Па не би знаел за што да гласам од она понуденото во анкетата, но болката е постојано околу нас, било тоа физичка или душевна болка.

Еве ќе тргнам од себе, можеби немам секојдневно некој хронични болки од кои се жалам постојано, но во текот на денот во моменти осеќам болка во некој орган, било тоа желудник, мускул, кичма, очи............... или пак душевна болка. Кога ќе подразмислам тоа е донекаде нормално со оглед на начинот на живот. Колку и да внимавам на исхраната сепак ќе изедам нешто нездраво или ќе се прејадам, па подоцна ќе ме боли стомак, потоа ќе седам некако лошо, па ме боли кичмата и/или мускулите, кога не сум спиен осеќам општо непријатно чувство во вид на некои болки од замореност или пак кога нешто тешко ми паѓа на душата, па истата ме боли. Така да донекаде ние самите сме си одговорни за тоа дали ќе чувствуваме болка или не.
Може за повеќе опции да гласаш, иако би ти посакал ништо од понуденото :)
Всушност пиво би ти понудил како опција :)
 
T

templar55

Гостин
Ја одамна имам кажано дека на форумот има доста забегани типови а сега и анкетата го потврди тоа. Над 50% си имаат проблем со психата. Да бидам искрен мислев процентот ке е далеку поголем.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Ја одамна имам кажано дека на форумот има доста забегани типови а сега и анкетата го потврди тоа. Над 50% си имаат проблем со психата. Да бидам искрен мислев процентот ке е далеку поголем.
Психата е таа што највеќе боли...и боли највеќе на свет.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Секоја болка се лечи,за секоја болка има лек ама такво време сме секој го боли нешто,некогаш е до годините,некогаш е до нас самите
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Секоја болка се лечи,за секоја болка има лек ама такво време сме секој го боли нешто,некогаш е до годините,некогаш е до нас самите
Заборави господ да го наведеш како фактор :)
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
366
Поени од реакции
791
Ја имам константна болка у мускулите од секојдневни, напорни, тежински и кардио тренинзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom