Колкава е потрошувачката на гориво на вашиот автомобил?

L

Luki Junior

Гостин
Форд Мондео 2.0 ДИ 116 којна... Последните 10 000 километра 10 резервоара нафта, просечна брзина 60 км/ч.... некаде околу 6 на сто..... Задоволен...
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
На поминати 180 километри,доставив 12 литри нафта.Рачунав некаде околу 1 литро нафта на 15 км да испаѓа.Некаде околу 6.5-7 литри комбинирано.Брава 1.9 TD100.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
На 100 км отворено троши 6.5, градска троши 8 Пунто 1.2 16V
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Со здравје да си ја возиш,и само со пичиња.Стави некоја слика да ја зирнеме.Не бре каква црвена нафта.Законски не смееш да ја возиш на црвената.Тие се со електронски дизни мислам,осетливи се на таа нафта,а и кој дизел од новиве генерации не е.Тој мотор 2.0 DTI мислам е развиван со италијански Фиат,исти се со 1.9 JTD,има некоја разлика во турбината.На тато пријател има вектра,ист мотор ја земаа од Словенија,се отепаа од пари давање,и бош пумпа,дизни,турбина се испосменија,кога ја земаа колата имаше 200.000,на изглед свети,џам и па дими бел чад,не да те плашам али ти кажувам.Скапо ги кошташе ептен.Зависи како ќе ти се погоди.
Голем јалнаш си друже, DTI i JTD се сосема различни мотори, овој вториот е прва генерација на commonrail мотори а опеловиот е Исузу обичен дизел мотор со интеркулер и Бош пумпа.
JTD нема бош пумпа. А турбината е сосема неважна у овој случај,освен тоа, имаат различна геометрија и момент на палење.
Далеку пософистициран е JTD кој е првпат вграден во Алфа Ромео а после истите и во Фиат и Ланча.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Голем јалнаш си друже, DTI i JTD се сосема различни мотори, овој вториот е прва генерација на commonrail мотори а опеловиот е Исузу обичен дизел мотор со интеркулер и Бош пумпа.
JTD нема бош пумпа. А турбината е сосема неважна у овој случај,освен тоа, имаат различна геометрија и момент на палење.
Далеку пософистициран е JTD кој е првпат вграден во Алфа Ромео а после истите и во Фиат и Ланча.
Malku gi pobrkal rabotite,opelovite ponovi 1.9cdti se ustvari fiatovi 1.9jtd i se odlicni masini,ama samo tie.1.3cdti,1.7cdti i 2.2cdti se opelovi.Starite DTi nemaat vrska so jtd,poškart motor od DTi nema.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Голем јалнаш си друже, DTI i JTD се сосема различни мотори, овој вториот е прва генерација на commonrail мотори а опеловиот е Исузу обичен дизел мотор со интеркулер и Бош пумпа.
JTD нема бош пумпа. А турбината е сосема неважна у овој случај,освен тоа, имаат различна геометрија и момент на палење.
Далеку пософистициран е JTD кој е првпат вграден во Алфа Ромео а после истите и во Фиат и Ланча.
Сигурен си ?
Ownership of some Fiat JTD designs is shared with General Motors as part of a settlement of the failed merger between the two auto conglomerates. GM Powertrain Torino group in Turin, Italy manages their interest in these engines. Some PSA Peugeot Citroën diesel engines are also rebadged as JTD.

1.3



1.6


1.9


2.0


 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Citaj pogore sto ti napisav,1.9 CDTi e fiatoviot 1.9 JTD. Isto i 1.3cdti e fiatov ama samo multijet izvedbata. Dti nema vrska so jtd.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Kia Rio 2010 1,4 бензинец, испод 6л на 100 на отворено.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јарис скоро 7 градска....Отворено 5.5.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Ме интересира како ја измери оваа вредност. Возеше 300км само низ град, па го мереше дополнувањето на пумпа или на друг начин?
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 16:52 ---
борд компјутер
Бордот не е баш најпрецизен, особено низ градски услови на возење. Знае и над пола литро помалку да прикаже во однос на реалната.
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
75
Поени од реакции
89
Ме интересира како ја измери оваа вредност. Возеше 300км само низ град, па го мереше дополнувањето на пумпа или на друг начин?
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 16:52 ---


Бордот не е баш најпрецизен, особено низ градски услови на возење. Знае и над пола литро помалку да прикаже во однос на реалната.
сум мерел и изминати километри со одредена литража и пак исто покажува....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom