Кола од 10500-13000 евра, најдобар избор?

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
623
Поени од реакции
726
Помагајте другови, ја продавам колата другата недела и треба да купам друга. Буџетот ми се движи од 10500-13000 евра.

Размислувам за следните модели:

1. Audi A4 или A5 2010-2012
2. Seat Leon 2013/14/15
3. Mercedes C/E class 2009/2012
4. Audi Q3/BMW X3/Toyota Raw 4x4 od SUV
5. Opel Insignia 2013+

Предлог, помош, совет добредојден.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.361
Поени од реакции
4.129
Уф, сите овие се горе-долу слична цена, али различна намена.
Пример имаш Ауди Q3 и Ауди А5... скрос различни автомобили.

Зависи што ти треба. Фамилијарен си? Имаш ли деца? Ти треба ли простор?
Ако ти треба простор, повеќе практичност и одиш често на викендичка или офроуд да речиме- тогаш дефинитивно некоја од опциите под број 4.

Јас кога купував кола не ми требаше многу простор и гледав Ауди 4/5, БМВ 3/5 и Мерцедес C/E. Баш тие модели кои ти си ги навел.
Пошо гледам немаш БМВ во опцииве, јас лично би разгледувал Ауди А5 (кватро со подобра опрема/S line)
:toe:
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
623
Поени од реакции
726
Уф, сите овие се горе-долу слична цена, али различна намена.
Пример имаш Ауди Q3 и Ауди А5... скрос различни автомобили.

Зависи што ти треба. Фамилијарен си? Имаш ли деца? Ти треба ли простор?
Ако ти треба простор, повеќе практичност и одиш често на викендичка или офроуд да речиме- тогаш дефинитивно некоја од опциите под број 4.

Јас кога купував кола не ми требаше многу простор и гледав Ауди 4/5, БМВ 3/5 и Мерцедес C/E. Баш тие модели кои ти си ги навел.
Пошо гледам немаш БМВ во опцииве, јас лично би разгледувал Ауди А5 (кватро со подобра опрема/S line)
:toe:
Не сум фамилијарен и не одам офроуд, повеќе за градска и меѓу-градска вожња.

Да, и мене повеќе окото ми фаќа околу Ауди 4/5 и Мерцедес C/E. Возев BMW E90 ама го продадов.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.361
Поени од реакции
4.129
Не сум фамилијарен и не одам офроуд, повеќе за градска и меѓу-градска вожња.

Да, и мене повеќе окото ми фаќа околу Ауди 4/5 и Мерцедес C/E. Возев BMW E90 ама го продадов.
Добро изгледаат и мерцедесите.
Не знам, мене повеќе ми се бендисува А5 од C и Е класа. Но да би имал само А4 во опција тогаш можда би одбрал C или E купе, ако не ти треба простор и ако сакаш нешто пофенси.

Возев BMW E90 ама го продадов
Во овој рејнџ можеш и од F сериите да најдеш нешто. F30, F10... Серија 4 тешко за тие пари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.779
земи тоа што ти фаќа мерак. Гледај да има опрема пред се. Пошто џабе е да гледаш некоја да нема ништо на неа. Колата со повеќе опции секогаш вреди више, бар кога даваш толку пари.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.268
Поени од реакции
17.783
Помагајте другови, ја продавам колата другата недела и треба да купам друга. Буџетот ми се движи од 10500-13000 евра.

Размислувам за следните модели:

1. Audi A4 или A5 2010-2012
2. Seat Leon 2013/14/15
3. Mercedes C/E class 2009/2012
4. Audi Q3/BMW X3/Toyota Raw 4x4 od SUV
5. Opel Insignia 2013+

Предлог, помош, совет добредојден.
Опел не. Не фрлај пари за Ауди, истите мотори се со Шкода. Ако не патиш од комплекс земи си Шкода место Ауди. Ако гледаш сооднос цена/квалитет барем за мене Шкода е најдобар избор. На високо второ корејците, прво Киа, па Хјундаи. Италијанци никако, французи никако, Форд, Шевролет никако. Со јапонци немаш промашај ама се поскапи. Пред се Хонда, Мазда и Тојота. Другите, Сузуки и Мицубиши не до толку. Нисан е под Рено така да поарно не. Субару ретко се наоѓа ама е коска. Волво исто, комотно ги шие и Ауди и БМВ па дури и Мерцедес во квалитет, ама нели не можеш да се курчиш со Волво.

Генерално, ако гледаш Волксваген групација, најдобар избор е Шкода. За се друго плаќаш многу повеќе, а добиваш само шминки, светло на курот, автоматски брисачи пошто си сакат и слеп да не видиш и уклучиш кога врне или греење на седишта оти сме на Аљаска. Не фрлај пари на Ауди, убедливо најпреценета кола е заедно со Ленд Ровер (новите модели, не тие од пред 100 години). Од овие 5 што си ги пишал јас би или Мерцедесите или Рав 4х4.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.192
Поени од реакции
3.991
Со тоа би идел. Не знаеш дека сварно ти требало 4х4...додека сварно не ти треба и зажалуваш што нема. Исто така просторот би бил корисен за мкнење ствари.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.361
Поени од реакции
4.129
Ако не патиш од комплекс земи си Шкода место Ауди.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Зошто мислиш дека некој би пател од некаков комплекс ако Ауди му е поубаво од Шкода?

Ами ајде овие од Ролс Ројс нека затвораат салони и производство, никој нема да им купува пошо нели од БМВ мотори имаат :)
Ок, квалитетот од Ролс е далеку подобар, но дали ја оправдува разликата на цена?
Пошо истите мотори, нели...

Во ред се Шкода, големи пофалби. Но ме интересира со што од Шкода би го заменил Ауди А5 доколку сварно му е поубаво и сака купе-седан човекот?
Башка то кватро системот е неспоредливо најдобар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.779
Моторите што ги имаат јаките Аудиња се ко швајцарски Ролекс да купуваш, далеку тоа од тоа дека се истите мотори од шкода. Али имаат една мана, изгор скапи се за наш џеб.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.418
Не сум фамилијарен и не одам офроуд, повеќе за градска и меѓу-градска вожња.

Да, и мене повеќе окото ми фаќа околу Ауди 4/5 и Мерцедес C/E. Возев BMW E90 ама го продадов.
Za mene postoi SAMO Mercedes ( A sum imal se) i nishto drugo zatoa i ce ti recam:

Kupi si C Classe Mercedes,
Najdobdo c220 CDI 2009-2013
Motorot i menjacot se najdobro sto go napravil mercedes . Licno provereno :)

Salam snaga 170PS i odlicni performansi.
Samo nemoj da zemash so Vozdushni mortozeri ( Avantgarde) znaat ako si maler da odkazhat.A ako se smeneti togash nemash galje.

Se drugo e klasa podolu so kvalitet.

Razmisli zoshto Audi nudi paket delovi (1500€) za 100000km service na vozilata A4 i A6.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.268
Поени од реакции
17.783
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Зошто мислиш дека некој би пател од некаков комплекс ако Ауди му е поубаво од Шкода?

Ами ајде овие од Ролс Ројс нека затвораат салони и производство, никој нема да им купува пошо нели од БМВ мотори имаат :)
Ок, квалитетот од Ролс е далеку подобар, но дали ја оправдува разликата на цена?
Пошо истите мотори, нели...

Во ред се Шкода, големи пофалби. Но ме интересира со што од Шкода би го заменил Ауди А5 доколку сварно му е поубаво и сака купе-седан човекот?
Башка то кватро системот е неспоредливо најдобар.
Мое мислење де. Ако некоја турска текстилна фирма прави маици, едните по нарачка на шо ти ја знам Том Тејлор, а други исти безимени јас сум од тие што не би платил многу повеќе само дека е Том Тејлор. Ама многу македонци би. Можам да извадам статистики каде што многу коли се поквалитетни од Ауди или БМВ ама македонецот не може да се курчи со нив, едноставно меѓу народот има многу такви. Општо со тоа каква-никаква гаранција имаат Волксваген групацијата мислам дека се уште на стара слава, а со нереални цени. Е сега он каков избор ќе направи и што му е ќејф е сасим друго, он за мислење праша, јас ете му кажав. За мене лично Ауди е премногу преценета кола. Па и БМВ.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.418
Мое мислење де. Ако некоја турска текстилна фирма прави маици, едните по нарачка на шо ти ја знам Том Тејлор, а други исти безимени јас сум од тие што не би платил многу повеќе само дека е Том Тејлор. Ама многу македонци би. Можам да извадам статистики каде што многу коли се поквалитетни од Ауди или БМВ ама македонецот не може да се курчи со нив, едноставно меѓу народот има многу такви. Општо со тоа каква-никаква гаранција имаат Волксваген групацијата мислам дека се уште на стара слава, а со нереални цени. Е сега он каков избор ќе направи и што му е ќејф е сасим друго, он за мислење праша, јас ете му кажав. За мене лично Ауди е премногу преценета кола. Па и БМВ.
Tocno taka, Citaj ja temana za Patiki!
Makar i falsifikat ama da imale znakce od Nike ili Adidas!
Ejjj kakvi budali.

Za mene Audi i kola koja nikogash nema da mi vlezi doma!
BMW samo do 150 000km pisle toa prodavaj go pod hitno a da kupish nad toa ni vo son.
Mecedes do 1000 000 Km nema galje. Delovi evtini, Mashini koska, karoserija ne treba ni da zboruvam.
Vozhnja samo koj ne probal ne ja znae razlikata!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.388
Поени од реакции
9.697
Tocno taka, Citaj ja temana za Patiki!
Makar i falsifikat ama da imale znakce od Nike ili Adidas!
Ejjj kakvi budali.

Za mene Audi i kola koja nikogash nema da mi vlezi doma!
BMW samo do 150 000km pisle toa prodavaj go pod hitno a da kupish nad toa ni vo son.
Mecedes do 1000 000 Km nema galje. Delovi evtini, Mashini koska, karoserija ne treba ni da zboruvam.
Vozhnja samo koj ne probal ne ja znae razlikata!
Зашто преферираш Ц класа? Ептен сум мераклија јас на Е класата и меркам еден мерцедес 2012год :sneaky:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.418
Зашто преферираш Ц класа? Ептен сум мераклија јас на Е класата и меркам еден мерцедес 2012год :sneaky:
Ne preferiram C-Klasse tuku toa covekot si ima pogore navedeno! A E-Klasse e i poskapa.
Inace pokraj drugoto imam i jas E-Klasse ;) mecina poslednive 12-13 godini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom