Кои се вистинските борци за самостојна Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 април 2005
Мислења
56
Поени од реакции
0
Lavot напиша:
знам дека не е по темата, ама ти трескаш глупости дека Бугарија не била фашистичка земја
Не трескај зелени.
Ај дефинирај ми термин фашизам. Шо е тоа... оние лошине германци шо колеле и беселе? Тоа е фашизам? Или пошо бугариве биле лоши - тоа ги прави фашисти ??!
Ти кои знаци на фашизам ги гледаш во Бугарија по тоа време?!

Препрочитај си ги балканските и прва и втора светска...
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
ајде Гонзо, Фази, Кермит сите че ве учам нема грешка

еве ти линкови ПРОСВЕТЛИ СЕ :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: штом толку незнаеш

http://www.bulgaria.com/history/bulgaria/interim.html

http://www.eretzyisroel.org/~jkatz/nazis.html

http://www.emayzine.com/lectures/WWII.html

и уште колку сакаш други да ти пратам

ПЕРЕЊЕ НА МОЗОЦИ
ЦЦЦЦ

и за крај ако толку многу знаете што со 6000 Македонски евреи пратени во логорите на Треблинка
И што со Фашистичките организации по примерот на Хитлеровските

и не ви кажувам кои се тие прочитајте сами...
ВО РЕД?
_________________
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ
 
Член од
4 април 2005
Мислења
56
Поени од реакции
0
Прво - не ми одговори на прашањето - што е фашизам? Кои се фашистите во втора светска? Ова треба да го знае секој во петто одделение!!!
Второ - не коментирам во историја пошо сите спорови ги водите со некакви линкови, доволно несериозно за историски спорови. Смешно и бесмислено. Линкови и слики на татари за докази?!?!
Трето - линковите што ги пушти - не ми изгледаат за авторитетни. И многу добро знаеш дека во еден сајт може да се напишани секакви глупости. Линкот не е научен труд!!! И покрај сево ова - јас никаде во твоите линкови не прочитав дека бугарија била фашистичка страна!!! Ни во директна ни во преносна смисла.

Пак те прашувам - ако Бугарија во втората светска била на страната на тројниот сојуз - тоа ја прави фашистичка држава???

п.с. бонус прашања.
1. Каква иделогоја имале германците во втора светска?
2. Каква идеологија имале италјанците во втора светска?
 
Член од
19 јули 2005
Мислења
73
Поени од реакции
0
Bulgaria - fashistka drjava :pos: :pos: :pos: :pos:

as much as Croatia, Romania etc .

Lavche znaesh li ja ova pesen ?
-----------------------------------
Levot bulgarski ,
V boj velikanski
S ordi dushmanski ,
Vodi ni krilat !

Marsh ! Marsh !
S generalot nash ,
V boj da letim !
Vrag da pobedim !
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
ај нема да коментирам оти уште малце, че напрајте дека Хитлер бил демократ со социјал- либерално убедување, русите биле фашисти ,а американците деспотска монархија од источен тип

нема врска ако сакате можи да се убедуваме колку сакаме, ама веруваш ти дека Хитлер зема за сојузници демократи или не знам какви се држави со различно уредување
и пак че те прашам

ШТО СО 6000 ЕВРЕИ ПРАТЕНИ ВО ТРЕБЛИНКА (И ТОА САМО МАКЕДОНСКИ)
И ШТО СО ФАШИСТИЧКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

а бе цел свет јасно знае кој бил кој во втора светска војна, а вие ко Шиптариве размислувате...демек Балистите биле кеф луѓе да ги бакниш ако сакаш ....и демек тие не биле фашистички соработници...
оф мори мајко , а бе ви се превртуваат дедовците покојни (ако ги имате) в гроб од вас


а ако не сакаш линкови да не сакаш да ти препорачам некои книги да си прочиташ а?
 
Член од
4 април 2005
Мислења
56
Поени од реакции
0
Оф... не си вреди да почнувам полемики... и без да те познавам и да ти ги читам претходните коментари, се гледа дека немаш абер од историја, а и да имаш - немаш доволно објективност во размислувањето. Тоа е доволна причина да не си го губам времето.
И не куди за дедовци. Дедо ми се превртува во гроб, ама не од мене.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
како сакаш...
не се секирај не си сам
секако имаш друштво (блгарските и албанските) превртувачи на историјата
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
само не ми одговори на прашањето

ШТО СО 6000 ЕВРЕИ ПРАТЕНИ ВО ТРЕБЛИНКА (И ТОА САМО МАКЕДОНСКИ)
И ШТО СО ФАШИСТИЧКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
 
Член од
4 април 2005
Мислења
56
Поени од реакции
0
Да, не ти одоговрив - поради две причини:
1. Блефираш - и мислиш дека не се забележува.
2. Не ми одговори на ниту едно од прашањата што јас прв ти ги поставив!!!

А, и ако сакаш сепак да ти одговорам на прашањето, прво потруди се да го оформиш истото како шо треба, пошо не ти го разбирам баш. Што со тие 6000 евреи, и што со фашистичките организации?!?! Кои фашистички организации? Што сакаш да ти одговорам???!!!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
е ајде да ти кажам....
1. протерани се 6000 македонски евреи во Треблинка по налог на Борис...со возови за стока
2.Има повеќе организации кои имале про фашистички идеи - најпозната е Звено

а ако не сакаш линкови, прочитај си некоја книга пред спиење
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Lavot напиша:
е ајде да ти кажам....
1. протерани се 6000 македонски евреи во Треблинка по налог на Борис...со возови за стока
2.Има повеќе организации кои имале про фашистички идеи - најпозната е Звено

а ако не сакаш линкови, прочитај си некоја книга пред спиење
Лавот, ама ти хабер си немаш от историја или си читал разни пропагандни и л'жливи книги. Колко знаеш за лозарите и за ВМОРО, толко знаеш и за това.

Звено не е фашистка организација, те дори са с'јузници на БКП като взимат властта на 09.09.1944
Фашистки организации са "Ратник", "Бранник" и "Отец Паисиј". Те обаче никога не са били на власт и не се участвали в'в властта.

А за евреите в Македонија и в Беломорска Тракија от цар Борис и от Б'лгарија не е зависело ништо. Германците не са признавали тези територии за част от Б'лгарија, а само за временно управление до краја на војната.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
да бе а јас сум Марко Крале
И шо биле Звено кога дошле на власт а?
И знам за тие организации , немај гајле за тоа и прашав - организации
арно ама вие Бугарчиња си молчите кога се работи за вистината...
А бе исти сте ко шиптарине
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
да се в'рнеме на темата, колко са били т.нар. борци...

...Имате ли коментар за бунтот и ликвидацијата, кога дел од македонската војска на 7 јануари 1945 година, во Скопје и Штип протестираше поради обезглавување на македонскиот команден кадар и замена со српско-црногорскиот? Темпо, при обраќање на бунтовните македонски војници во штипската касарна, ќе ја изблуе жолчната арогантност: "Сета војна ја поминавте во Бугарија. Куршум не испукавте против окупаторот! Сега наеднаш станавте Македонци... Јас ви велам - вие не сте никави Македонци, јас сум поголем Македонец од вас...°. Ја знаете ли суштината на дуелот Ченто - Темпо во предвечерието пред АСНОМ, кога Ченто барал од Видое Смилевски-Бато да се изјасни дали е Македонец, кога во расправијата му подвикнал и на Темпо: "Ти другар Темпо, не треба да се мешаш во нашите работи!° Овие зборови на Ченто му ја скинаа главата. Тогаш "борците° како синот Брут кренаа рака на својот Цезар!
Кои се и во кои борби загинале македонските 25.000 борци и што претставува оваа цифра како сооднос со воениот потенцијал на македонската армија? Вистината е следна: стоилајдната македонска армија (?) е резултат на објавената и спроведена општа воена мобилизација по завршената Втора светска војна во Македонија - декември 1944 година. Интересно е да се знае, колкава е бројната состојба на армијата на Илинден 1944 година при одржување на Првото заседание на АСНОМ, кога е познато дека на 9 септември истата година бугарскиот фашистички окупатор, исплукан и проколнет без борба, избега од Македонија? Во оваа смисла еве и спротивставени бројки.
Еминентниот југословенски политичар од македонско потекло - Лазар Мојсов, во изданието на Историскиот архив на КПЈ во том 7 - "Македонија во НОБ 1941-44 година° во фуснота 164, стр. 410 ќе забележи: "Во текот на НОВ, КП Македонија дала мошне многу жртви во борбите со бугарската фашистичка војска и полицијата - вкупно 445 членови на Партијата°. Прашање: Кои се останатите загинати 24.505 борци?! Нека се објави монографија на загинатите борци во НОБ на Македонија!...

http://217.16.70.245/default.aspx?pbroj=1891&stID=44239
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
а бре Шопски другарче, Блгарче, а бе дојди во Прилеп радо че те носам во Паркот на револуцијата да ја видиш `Могилата на непобедените` да ги видиш жртвите запишани со име и презиме , па во `спомен костурницата` во Велес и уште безброј такви историски споменици...
и те молам не си играј со чувствата на Македонците и немој да ја превртуваш историјата (ова не знам по кој пат го кажав) и да правиш од Бугарите херои а од Партизаните демони...впрочем секој овде има по некој сведок од тоа време кој може да го потврди тоа...
и доста ни е од демонско воскреснување на фашистите од Втората светска војна без разлика дали биле Бугари, Албанци или наши...
Кој што бил со Хитлер не може да биде ништо друго освен Фашист...
А Македонската историја во тој период е малку покомплексна и само на таков начин треба да се гледаат работите...затоа што кога се развило партизанското движење во Југославија КПЈ намерно играла на картата дека тоа е само ослободително движење кое нема цел за воспоставување на нов режим, значи целта била да се привлечат масите без разлика на социјалната припадност...
е после тоа знаеме како се одвивале збиднувањата...
и како е изигран договорот Тито- Шубачиќ итн.
И како е изиграно Македонското движење...
 

aco

Член од
30 октомври 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
Imalo mnogu borci za nezavisna i samostojna Makedonija.Pa Bugarive se katastrofa covece.Naveduvaat deka site se nevni a site bile rodeni tuka i bile Makedonci.Znam po dedo mi i na dedomi majkata koja umre pred nekoja godina,Bog da ja prosti na 100 godini i taa ne e bila nisto drugo osven Makedonka.Pa neli gledate kolku se ocajni Bugarive.Tie samo sakaat nesto sto ne e nivno.Muzikata im e kradena-plagijat, sto od Srbive sto od nas Makedoncite,se kurcat vamu tamu a eve edno prasanje do niv:
Dali znea nekoj koj e osnovacot-ktitor na Rilskiot manastir i od kade e?
Koj se spomnuva vo Biblijata?Makedonecot-normalno?Procitajte vo Biblijata kade eden Makedonec go povikuva da dojde Apostol Pavle vo zemjata Makedonska?Koja e prvata hristijanka na tloto na Makedonija i vo Evropa pokrstena-Lidija Makedonkata.Kade se tuka bugarive koi vikaat deka site borci za Makedonija se nivni.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom