Кое е Божјото име?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од евангелијата, може многу лесно да се раздвои Христовото однесување: кога Он се однесува како Бог, а кога како човек. Што е уште потребно?
Па то ти велам, се однесува како бог а не дека е бог. Ништо сега не треба, почна да ја сфаќаш заплетканата прикаска околу Христијанството.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или е Бог, или не е Бог. Каква е таа состојба „како Бог„?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти ја спомна дека исус се однесувал некогаш како бог а некогаш како човек. Имаше слични такви полубогови во древните религии и митови на антиката. Да не сакаш да кажеш дека исус бил како нив... има логика и тој како митските полубогови е од татко Бог и мајка смртница.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
super, bar da ne se zamaram da ti davam argumenti i dokazi...

хааха многу смешно аргументи и докази....гони се бе....
нема во христијанството аргументи само приказни се тие, и така се роди христијанството за да создават мир помеѓу луѓето .... и да веруват во нешто...но не дека тоа постои навистина.....
ај дај ми ти доказ дека сите треба да бидеме христијани?
дај ми цврст доказ
 
A

ateist

Гостин
Па то ти велам, се однесува како бог а не дека е бог. Ништо сега не треба, почна да ја сфаќаш заплетканата прикаска околу Христијанството.

никогаш и не рекол дека е бог...........бил смртен човек како и сите ние

само ова религиозниве со нивните суперлативи и редења бомбастични називи и пароли

ги преувеличуваат работите....демек поубедливо да звучат....

да си ја шиткаат робата......"васкресења вечни животи ", ветришта магли и виулици...
 

RayHerb

Пајнепл Експрес...
Член од
17 јануари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
никогаш и не рекол дека е бог...........бил смртен човек како и сите ние

само ова религиозниве со нивните суперлативи и редења бомбастични називи и пароли

ги преувеличуваат работите....демек поубедливо да звучат....

да си ја шиткаат робата......"васкресења вечни животи ", ветришта магли и виулици...

Ај жити се коа немаш врска не пишувај...:tapp:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
хааха многу смешно аргументи и докази....гони се бе....
нема во христијанството аргументи само приказни се тие, и така се роди христијанството за да создават мир помеѓу луѓето .... и да веруват во нешто...но не дека тоа постои навистина.....
ај дај ми ти доказ дека сите треба да бидеме христијани?
дај ми цврст доказ
od kaj vide deka tvrdam deka site treba da bideme hristijani??! bash naprotiv!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
od kaj vide deka tvrdam deka site treba da bideme hristijani??! bash naprotiv!
Што е тоа „баш напротив„?
Христос ги испрати Апостолите, велејќи им: „...одете и научете ги сите народи и крштевајте ги во името од Отецот и Синот и Светиот Дух..„. Така, Апостолите тргнаа да Го проповедаат Христа распнатиот и Неговот Царство Небесно а не да проповедаат било кого и било што. Од Христовата заповед кон Апостолите, јасно е дека сите треба да бидат христијани.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
То је кажано симболички и у парабола и не значи то што пиши, у ствари исус на едно место во Писмата им рече да не одат во куќите на неверниците и да не одат во нивните градови.
Имаме две спротивни наредби.
Сега шо прајме !
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ќе прајме исто што и досега-некој ќе нагаѓа а некој ќе се повикува на објавената вистина.
Тоа што Он им забрани(л) на Апостолите да одат во куќите од неверниците и во нивните градови, што е тоа, според тебе (параболички и симболички)?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па кога им забранил да одат кај паганите и паганските градови то беше симболички и то не значеше така туку тие можеа да одат кај паганите, а после ко им кажа да одат кај паганите и нивните градови и тоа беше парабола и симболика и тие у ствари не требаа да одат кај паганите.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Никој не те тера да веруваш... ако не ти се верува не се мешај...:back:

како прво таа реченица не беше наметена за тебе...
како второ гони се
како трето ова е форум и е за сите.....добро размисли уште еднаш пред да зборуваш...:tapp:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
па така изгледа....вие што сте христијани зошто верувате цврсто во вашата вера....
kako prvo, moja greska ako ne sum citiral na kogo se odnesuva taa replika, bese za miki1 koga rece nesto kako racionalnosta ne e potrebna vo verata, pa jas nemu mu replicirav bas super da ne se trudam to est zamaram so dokazi i logika
vtoro, ne se cuvstvuvam kako hristijanin
treto ako sum makedonec ne mora da sum hristijanin
taka da...tolku...

Што е тоа „баш напротив„?
Христос ги испрати Апостолите, велејќи им: „...одете и научете ги сите народи и крштевајте ги во името од Отецот и Синот и Светиот Дух..„. Така, Апостолите тргнаа да Го проповедаат Христа распнатиот и Неговот Царство Небесно а не да проповедаат било кого и било што. Од Христовата заповед кон Апостолите, јасно е дека сите треба да бидат христијани.
bash naprotiv, smetam deka pred se treba da bideme luge, da bideme humani i pravdoljubivi slozni i solidarni, no so sila nema ljubov treba da sakaat i dvajcata, taka da poentata mi bese deka jas mislam deka licemerieto i demagogijata e nesto sto ne e potrebno, toa e moe mislenje a deka svetot e takov kakov sto e i lugeto se takvi poveketo toa ne mozam da go smenam nitu mislam deka so izjasnuvanjeto nesto menuvam, samo ja koristam moznosta da go kazam moeto mislenje...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom