Кого препознавате во стиховите?

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
А јас пак ќе кажам дека моето (не)верување е до мене, а не до поповите, како мој избор во моето однесување кон Творецот.
А што се оденусува до баба ти, имај разбирање за нејзините години-луѓе на таа возраст се оденсуваат токму така-„..а бе ти ли мене ќе ми кажеш...„ На таквите случаи, никаков поп неможе да им помогне, освен преумувањето , кое секогаш доаѓа не од попот, туку „одозгора„.
Види на теорија се е ОК, и нормално дека се доаѓа од Бог, ама мора да има кој да го потпали фитилот.
А не се работи само за бабички, туку и општо сите луѓе повеќе го ценат оноа што ќе им го кажат поповите или други свештени лица, отколку некој обичен човек како мене.....што е и до негде нормално ....затоа и викам дека тие треба да се малку поажурни и попритресени на душичките што им ги доверил БОГ.:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Види на теорија се е ОК, и нормално дека се доаѓа од Бог, ама мора да има кој да го потпали фитилот.
А не се работи само за бабички, туку и општо сите луѓе повеќе го ценат оноа што ќе им го кажат поповите или други свештени лица, отколку некој обичен човек како мене.....што е и до негде нормално ....затоа и викам дека тие треба да се малку поажурни и попритресени на душичките што им ги доверил БОГ.:helou:
За болтот, неможам да ти забележам...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
"I DODEKA CELIOT NAROD GO SLUSASE, TOJ IM RECE NA SVOITE UCENICI:"CUVAJTE SE OD ZAKONICITE, KOI SAKAAT DA ODAT VO DOLGI OBLEKI, NA KOI IM SE MILI POZDRAVITE PO PAZARITE, POCESNITE MESTA VO SINAGOGITE I CELNITE MESTA NA GOSTAVKITE, KOI GI PROGOLTUVAAT DOMOVITE NA VDOVICITE, I SE MOLAT DOLGO ZA DA BIDAT VIDENI.
TIE KE DOBIJA POGOLEMA OSUDA!"

MENE LICNO OPISOT VO OVA PREDUPREDUVANJE ME POTSEKA NA NASITE MILI POPCINJA KOI NAVODNO SE NASI DUHOVNI VODACI.
DA ZBORIME NEPRISTRASNO NELI GI PREPOZNAVATE VO OVOJ OPIS?
I AJ NEKA NE BIDAT SAMO POPCINJATA, TUKU I ODZITE I PASTORIE I NE ZNAM USTE KOJ NE.....
MEGUTOA SO OGLED NA FAKTOT DEKA NASATA ISTORISKA, NACIONALNA I ZA ZAL TRADICIONALNA VERA E PRAVOSLAVNATA, MORAM NAJMNOGU DA GI ISKRITIKUVAM POPCINJATA......
MISLAM DEKA NARODOT E NAJKRIV STO NE SE BUNI PROTIV VAKVITE KARAKTERISTIKI NA POPOVITE....SO CEST NA ISKLUCOCITE KAKO IVICA I USTE EDEN POP NA KOJ NE MU GO ZNAM IMETO, NE SUM SLUSNALA ZDRAVO BOZJO SLOVO I RAZMISLUVANJE OD DRUGITE.
PA ZAR STEFAN E DUHOVEN VODAC? EDINSTVENO JA ZADOVOLUVAAT SVOJATA GLADNA I NENASITNA SUETA SO OPISOT KOJ IM GO DADE ISUS.
STO MISLITE ZA OVA I STO MISLITE DEKA NIE KAKO VERNICI TREBA DA NAPRAVIME ZA DA GO POPRAVIME OVA? ZASTO NESVESNO ZARADI VAKVITE LICNOST MNOGU LUGE KE GORAT VO PEKOLOT. ZASTO TIE JA SNOSAT ODGOVORNOSTA ZA ONIE KOI VO NIV GLEDAAT DUHOVNI VODICI, A OVIE SE SE SAMO NE DUHOVNI VODICI I PASTIRI NA STADOTO KOE BOG IM GO DOVERIL.

Ги препознавам пред се поповите со долги вратоврски и уредни костуми, актен чанти кои перат пари по секташките цркви...
Тек-тук можеби и по некој православен поп:tv:.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од цитираните стихови, ОЧИГЛЕДНО е дека Христос го критикува еврејското свештенство (закониците,оние кои требало да го чуватаат и практикуваат сатрозаветниот Закон) . И од каде е сега асоцијацијата на еврејските законици, кон кои Христос лично се обраќа, со денешните православни свештеници, кои во Христово време не ни постоеле?:toe:
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
"I DODEKA CELIOT NAROD GO SLUSASE, TOJ IM RECE NA SVOITE UCENICI:"CUVAJTE SE OD ZAKONICITE, KOI SAKAAT DA ODAT VO DOLGI OBLEKI, NA KOI IM SE MILI POZDRAVITE PO PAZARITE, POCESNITE MESTA VO SINAGOGITE I CELNITE MESTA NA GOSTAVKITE, KOI GI PROGOLTUVAAT DOMOVITE NA VDOVICITE, I SE MOLAT DOLGO ZA DA BIDAT VIDENI.
TIE KE DOBIJA POGOLEMA OSUDA!"

MENE LICNO OPISOT VO OVA PREDUPREDUVANJE ME POTSEKA NA NASITE MILI POPCINJA KOI NAVODNO SE NASI DUHOVNI VODACI.
DA ZBORIME NEPRISTRASNO NELI GI PREPOZNAVATE VO OVOJ OPIS?
I AJ NEKA NE BIDAT SAMO POPCINJATA, TUKU I ODZITE I PASTORIE I NE ZNAM USTE KOJ NE.....
MEGUTOA SO OGLED NA FAKTOT DEKA NASATA ISTORISKA, NACIONALNA I ZA ZAL TRADICIONALNA VERA E PRAVOSLAVNATA, MORAM NAJMNOGU DA GI ISKRITIKUVAM POPCINJATA......
MISLAM DEKA NARODOT E NAJKRIV STO NE SE BUNI PROTIV VAKVITE KARAKTERISTIKI NA POPOVITE....SO CEST NA ISKLUCOCITE KAKO IVICA I USTE EDEN POP NA KOJ NE MU GO ZNAM IMETO, NE SUM SLUSNALA ZDRAVO BOZJO SLOVO I RAZMISLUVANJE OD DRUGITE.
PA ZAR STEFAN E DUHOVEN VODAC? EDINSTVENO JA ZADOVOLUVAAT SVOJATA GLADNA I NENASITNA SUETA SO OPISOT KOJ IM GO DADE ISUS.
STO MISLITE ZA OVA I STO MISLITE DEKA NIE KAKO VERNICI TREBA DA NAPRAVIME ZA DA GO POPRAVIME OVA? ZASTO NESVESNO ZARADI VAKVITE LICNOST MNOGU LUGE KE GORAT VO PEKOLOT. ZASTO TIE JA SNOSAT ODGOVORNOSTA ZA ONIE KOI VO NIV GLEDAAT DUHOVNI VODICI, A OVIE SE SE SAMO NE DUHOVNI VODICI I PASTIRI NA STADOTO KOE BOG IM GO DOVERIL.

Apsolutno se soglasuvam.Zasto svestenicite se tie koj baraat da im se bacuva raka, tie ocekuvaat da im se obratis so "oce" i toa go dobivaat, a se znae eden e otecot Sozdatelot.Za niv mora da ima pocesno mesto na sekoja proslava i manifestacija.
A vo biblijata ima i drugi vakvi stihovi koi se odnesuvaat na fariseite no se odnesuvaat za nasite svestenici
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Од цитираните стихови, ОЧИГЛЕДНО е дека Христос го критикува еврејското свештенство (закониците,оние кои требало да го чуватаат и практикуваат сатрозаветниот Закон) . И од каде е сега асоцијацијата на еврејските законици, кон кои Христос лично се обраќа, со денешните православни свештеници, кои во Христово време не ни постоеле?:toe:
Па кој во денешно време се облекува така носи брада воа ноа
Со други зборови денешните Попови се тогашните фарисеи кој мислат дека само они се прави и не грешат
Најдете ми еден поп кој вели дека е безгрешен и дека не греши да му кажам јас дека во текот на 24 часа прави најмалку 3 грева.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Mislam deka utre koga site ke zastaneme pred Bozjiot Sud,nema Bog da te prasa sto pravele popovite.Ke te prasa sto ti napravi.Sveti Nikolaj Gurjanov imal videnie za Strasniot Hristov Sud,odnosno za sudot po koj ke im se sudi na svestenicite.Izlegol so placenje i na cel narod mu rekol da se moli za niv,bidejki strasen ke im bide sudot.Da ne im odmagame so naseto osuduvanje.Dovolno tovar nosat na sebesi....Site zborime za niv,ama nikoj prvo ne se gleda sebesi.Sebicni sme i suetni....toa e zalosno."Ne sudete,za da ne vi bide sudeno"....ova da go zapamtime mnogu dobro....toa vazi za site nas
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
"Ne barajte mnozina da stanuvate uciteli znaejki deka ke dobieme pogolemo osuduvanje"
Jakov 3:1

Tocno.Sekoj individualno odgovara pred Bog za svoite postapki,ama ke odgovaraat i tie uciteli sto nedosledno gi poducuvaat
Toa sto strasen ke im bide sudot oni neka mu ja mislat.
Nikoj ne im odmaga niv,tuku tie odmagaat so iskrivuvanjeto na vistinata.
Vo slucajov nie treba da gi gledame niv da ni bidat primer so nivnoto povedenie, taka i nie bi trebalo da izgledame
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
"I DODEKA CELIOT NAROD GO SLUSASE, TOJ IM RECE NA SVOITE UCENICI:"CUVAJTE SE OD ZAKONICITE, KOI SAKAAT DA ODAT VO DOLGI OBLEKI, NA KOI IM SE MILI POZDRAVITE PO PAZARITE, POCESNITE MESTA VO SINAGOGITE I CELNITE MESTA NA GOSTAVKITE, KOI GI PROGOLTUVAAT DOMOVITE NA VDOVICITE, I SE MOLAT DOLGO ZA DA BIDAT VIDENI.
TIE KE DOBIJA POGOLEMA OSUDA!"

MENE LICNO OPISOT VO OVA PREDUPREDUVANJE ME POTSEKA NA NASITE MILI POPCINJA KOI NAVODNO SE NASI DUHOVNI VODACI.
Типично комуњарско размислување.
Ова претежно се однесува на фарисеите кои што не верувале и го осудиле Христос. Како судиш така ќе ти се суди.


MISLAM DEKA NARODOT E NAJKRIV STO NE SE BUNI PROTIV VAKVITE KARAKTERISTIKI NA POPOVITE....
А ти си као гласник на народот? Ова као народот го бира поглаварот па треба да го смени?
Една од најголемите заповеди е љуби го ближниот како себе си.


NE SUM SLUSNALA ZDRAVO BOZJO SLOVO I RAZMISLUVANJE OD DRUGITE.
PA ZAR STEFAN E DUHOVEN VODAC? EDINSTVENO JA ZADOVOLUVAAT SVOJATA GLADNA I NENASITNA SUETA SO OPISOT KOJ IM GO DADE ISUS.
STO MISLITE ZA OVA I STO MISLITE DEKA NIE KAKO VERNICI TREBA DA NAPRAVIME ZA DA GO POPRAVIME OVA? ZASTO NESVESNO ZARADI VAKVITE LICNOST MNOGU LUGE KE GORAT VO PEKOLOT. ZASTO TIE JA SNOSAT ODGOVORNOSTA ZA ONIE KOI VO NIV GLEDAAT DUHOVNI VODICI, A OVIE SE SE SAMO NE DUHOVNI VODICI I PASTIRI NA STADOTO KOE BOG IM GO DOVERIL.
Кажи ми кога си слушнала нашиот поглавар за повикува на омраза (кој што ја имаш), војни, неморал итн. Како ќе му служиш ти на Бог кога се буниш против нашите духовни отци.
Нема да одиш во пеколот ако го слушаш отецот. Доколку духовниот отец те наведе на грев, гревот ќе му биде препишан нему а не тебе.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Зашто не ги послушаа Моите зборови - зборува Господ - иако им ги праќав постојано Своите слуги пророците, но тие не ги послушаа - говори Господ.

или
Радувајте се и веселете се, зашто голема е вашата награда на небесата, зашто така ги гонеа пророците, кои беа пред вас

Свештениците само си ја работат работата зашто се повикани за истата. Биле напаѓани низ историјата,понижувани,исмејувани...и сега повторно истото. Вие само ја работите работата што тие и ја очекуваат:,,зашто така ги гонеја пророците,кои беа пред вас,,.
Христијаните биле во првите векови гонети ,исмејувани,измачувани,убивани само заради името христијани а денес само името свештеници е доволно за напади.:smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па кој во денешно време се облекува така носи брада воа ноа
Со други зборови денешните Попови се тогашните фарисеи кој мислат дека само они се прави и не грешат
Најдете ми еден поп кој вели дека е безгрешен и дека не греши да му кажам јас дека во текот на 24 часа прави најмалку 3 грева.

„...Зашто, како што гревот влезе во светот преку еден човек, а преку гревот-смртта, по таков начин и смррта премина на сите преку еден човек, зашто сите згрешија...„ (пОслание до Рмијаните, 5.12).

Значи, Апостолот самиот вели дека „..сите згрешија...„ па нелогично е до тебе да бараш безгрешен поп.
Патем кажано, Светиот Дух слезе врз Апсотлите Христови и ги изли своте дарови врз нив (врз Апостолите). Апостолите пак, ширејќи ја добрата вест и формирајќи нови Цркви, ги поставуваа првите епископи од тие Цркви преку РАКОПОЛАГАЊе, со што ги пренесуваа даровите од Светитот Дух врз епископите. Истото тоа ракополагање се практикува денес, врз новите генреации свештеници. И што е сега тука небиблиско!!!!???
А што се однесува до броењето гревови, би можел да почнеш и со пребројување на своите, зашто веќе си се впуштил во барањето раска во окото на својот брат, а не ја гледаш гредата во своето око.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Од цитираните стихови, ОЧИГЛЕДНО е дека Христос го критикува еврејското свештенство (закониците,оние кои требало да го чуватаат и практикуваат сатрозаветниот Закон) . И од каде е сега асоцијацијата на еврејските законици, кон кои Христос лично се обраќа, со денешните православни свештеници, кои во Христово време не ни постоеле?:toe:
Не реков дека се однесува само на православните попови, туку на сите таканаречени дѕховни водачи кои само копнеат по незаслужена почит итн......а што според тебе се што реко Исус важи само за тоа време? Мислам дека не е така луѓето се исти и предвидливи и Бог го кажува тоа и за денешните времиња.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Посочениот стих, ЈАСНО укажува на тоа дека Христос се обраќа, т.е. ги критикува токму ЗАКОНИЦИТЕ а не некој друг. Нема потреба Христовите зборови да ни асоцираат на ништо друго освен на оние на кои изразот се однесува. Имено, закониците биле дел од јудејскиот клир и добро го познавале Стариот Завет. Истите тие, без некоја потреба, имаат ДОДАВАНО дополнителни должности на јудеите преку ионака строгиот старозаветен Закон, кој со тек од времето, за самите јудеи станувал неподнослив.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Ај очигледно не се разбираме:toe: т.е имаме различни мислења....:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom