Кога и како почнавте да слушате метал? :)

Damien

Ave Domini Inferi
Член од
18 мај 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Баш ме интересира кога и како почнавте да навлегувате во водите на металот, што или кој ве натерал? Јас почнав да слушам метал пред повеќе од 4-ри години, како и сите почнав со Metallica, ама не ми оставија некој поголем впечаток, така да одма преминав на Iron Maiden и така покасно полека се надоградував.
Повелете.

Поздрав! \m/
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Како - незнам ни јас самиот, најверојатно еволуција, татко ми слушаше рокенрол и хард рок и јас по него, па со тек на време искачав во парк и наогав луге што слушаат рок, и знаете од рок на метал од метал на панк...

а кога... па има... кхм... Џудас Прист ги слушам скоро 4/5 години, а пред нив слушав нешто сјебана комерцијала... значи максимум 6/7 години.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Во моја фамилија сме се на се 4ца што слушаме ова

Ја си се запознав сам со металот, дома обилно се слуша срање музика.

На тв ги загледав rammstein, godsmack, nirvana, ozzy пред 7 год. Почнав со попознати работи додека не стаив интернет и истражувањето ми се олесна ептен.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
пред една година :)
играјки NFS имаше една песна од BFMV и така ја слушав песнава нон стоп,после тоа на ексурзија на еден другар му го позајмив Mp3 плеерот и коа ми го врате,CD-то го имаше забораено внатре и така сакав да видам шо слуша...и што да слушам....Pantera-Cowboys From Hell :vozbud:...
и одтогаш му побарав други песни и така си слушав метал...дур не почнав да слушам од тоа емо срање...па после тоа почнав да слушам индустриал метал..Static-X и така...сеа слушам се....:) од рап до класична :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па кога почнав интензивно да слушам Џез сватиф колку космополитски се гледа на сите останати правци во музиката од аспектот на џезот, и сватиф дека вреди да се истражат и останатите правци. Металот следување како огранок односно прожирување на стеблото на рокот кој веднаш почнав да го слушам бидејќи се многу блиску со Џезот.
 

Кртот

Лоботомичар
Член од
19 април 2007
Мислења
653
Поени од реакции
23
Pa mom. se svedov od nekoj trance zivor na power metal i taka sega sum vo stadium na razvitok .....
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
slusam od 6to odd! pocnav so metallica, guns and roses, HiM, iron maiden... i to...
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
pred edna dve godini imase na radio forte (onie sto se od gv i te znaat za sto zboruvam) love songs...
i na uvo mi zapnaa Nothing else matters i Join me in death.... na dvete veni secev... i taka barav pesni od metallica, barav pesni i od him...
i najdov.... i nekako toj zvukmn mi se dopadna... pa pocnav i nekoj rock da slusam... i =taka i den denes slusam rock i metal ali pokomercijalen...


 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
хмм па порано слушав само поп музика(комерцијала). Па ја слушнав Numb/Encore и поради неа само Numb. Па почнав се од лп да слушам(пред некаде 3-4 години). Потоа ја слушнав hypnotise од соад и со нив се заразив. На крај една другарка ми даде едно цд со рок и метал и првата група беше Arch Enemy што ја слушнав. Па од таму почнав death metal да слушам а тоа се случи пред неколку месеци :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Saiya Jin напиша:
хмм па порано слушав само поп музика(комерцијала). Па ја слушнав Numb/Encore и поради неа само Numb. Па почнав се од лп да слушам(пред некаде 3-4 години). Потоа ја слушнав hypnotise од соад и со нив се заразив. На крај една другарка ми даде едно цд со рок и метал и првата група беше Arch Enemy што ја слушнав. Па од таму почнав death metal да слушам а тоа се случи пред неколку месеци :)
numb/encore ne e pred 4 godini... <3
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Лето 2003.
Локација-во дворот на една куќа покрај језеро.
Братучед ми слушаше на дискмен нешо, јас габајца од мали нозе, го замарав да ми дае едно слушалче. Ми намести една песна и ми рече да и обратам внимание. Седнав на ѕидчето, ги скрстив нозете, притиснав play и се изгубив во тогаш за мене непознат свет. Брчеше Holy Thunderforce од Rhapsody(of Fire). Ја преслушав миниум 10 пати, нејќев да го пуштам дискменот, нејќев да заминам од тој епски свет, едноставно...ме разбирате така?!:) Почнав со Rhapsody, скоро 4 години ми беа омилен бенд. Денес не ги слушам интензивно, али ми се исклучително драги. Онака интензивно слушам металус, да не реча 24/7, година и пол.
Она што е необично е тоа што никогаш не сум ги слушала легендите со кои "сите" почнале, Metallica, Maiden, Black Sabbath...И ден денес чуствувам особена склоност кон поновите бендови, мислам дека тоа така ќе остане...:)

П.С. Низ куќи е музичка хаварија. Маме и Тате се она олдскул диско типчиња, денес тато го учев за death, power и gothic. И се изјасна дека уствари Tristania многу му се сфиѓале:):):) Убав тој на ќерка:)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.115
Поени од реакции
5.874
Porano slusav rap, ali negde pred 2-3 godini kratok vremenski period gi slusav Linkin Park, sto bese del od mojata preorientacija od rap na rock i metal.
Inaku, pocnav da slusam metal zaradi Slayer. Eden drugar mi ja pusti Disciple i mnogu mi se zasvigja taa pesna, kako i metalot voopsto. Posle nekoe vreme od eden drug drugar zemav nekolku CD-a od Maiden, pa posle Maiden pocnav da gi slusam Metallica, Apocalyptica, Blind Guardian (koi mi se momentalno najomilen bend i poradi koi najmnogu slusam power) i drugi.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Пред некоја година на поклон ми дадоа ЦД: Metallica: The Millenium Collection. После од братучед ми го зедов Led Zeppelin I и тотално полудев :) Пред пола година и почнав гитара да свирам :)

History in the making....

Сега почувам да експериментирам со Sepultura, Judas Priest и Cradle of Filth....

И немам намера да го оставам овој музички жанр во скоро време (иако слушам и други ствари).
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
so toj zarn zapocnav vo 1 godina( toa e 3 godini ) a red toa slusav linkin park , him, rasmus, the doors ..... a od metal bendovite zapocnav so SOAD, IRON MAIDEN, METALLIKA ....
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Хм...... беа тоа моите "далечни" 15 коа бев опседната у стилот Villa Valo, Ville Valo, Ville Valo (ми помина не ме мислете :icon_bigg ) и читав нешто интервјуа ова она....и само гледам Black Sabbath, Type O'Negative бла бла.... ме закопкаа најдов албуми од Black и се заразив, така да може да се рече дека имав добар увод у металот, а Type некако ги подзаборавив тогаш, почнав пред едно 2-3 месеца со нив ама не да ме инфицираа аууууу....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom