Книги што сте ги прочитале и коишто ви оставиле впечаток?

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
Flik напиша:
e добро де сега што да правам јас тебе ако не ти допаѓа
мене ми се допаѓа. the end
што може да ми се допаѓа у книга каде што се збори за 13 годишна типка која свиѓа моторџија, пие апчиња и си ја крати косата сама?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Хммм не видов за која книга зборите ама по постот на Marata претпоставувам дека е за „Марта“ од Горјан Петревски. Човекот е закон за вакви книги, тинејџерски и од секогаш бил најчитан писател од страна на 14-15 годишници. Сакав да ја прочитам таа шо му е посветена на Симон Трпчевски ама не можев да дојдам на ред во библиотека зошто постојано беше земена.
А „Марта“ е приказна сама за себе... Ама секој има различен вкус па сега...
Иако не сфаќам зошто не ти се допаѓа.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Emma напиша:
a sto e tolku loso vo knigata, ne razbiram?:pipi:
епа неразбираш зш MArata ни е искусен критичар за книги зш во животот има прочитано бајаги и сега сите треба да мислиме ко нејзе за некој книга. ако ја запознаеш ќе ти биде јасно
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Marata напиша:
што може да ми се допаѓа у книга каде што се збори за 13 годишна типка која свиѓа моторџија, пие апчиња и си ја крати косата сама?
е добро сега пишав the end , секој со своето видување за книгата и крај, све е тоа до вкусот така да....
 

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
Леле добро ме изедовте, читајте си ја Марта ако сакате...Само мислам дека книгата е шпански серии и дека не ја бива за лектира за седмо одделение...
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
ги прочитав најверојатно сите постови до сеа....многу се...
ама само мене ли ми се допагаат делата на
Иван Цанкар
...додека ја прегледував темата помислив само јас ли ек сум оргинален..почнав да се сомневам во тоа што ми се допага..па не еможно на никој да не му се допага...може јас сум во заблуда си реков...
И така колку ради реда почнав да го пишувам неговото име...
но само што почнав да го пишувам и се присетив на првиот извадок што сум го прочитал и тие Ќтмурни" денови...кога сум го читал...
одамна не сум пуштил солза...А сега, пак не ми е јасно, 4 саат наутро и зарем мо`е една мисла да ме допре вака...
Десетица....
Филџанче кафе...
овие нека ви бидат само потсетник...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
dr.dorka напиша:
Достоевски:

Браќа Карамазови

Идиот

Злосторство и казна

Двојник

Читајте го Достоевски
Точно е, Достоевски е гениј :cuc:. Само има еден проблем, одкако го прочитав почнав да го гледам во мојот живот :(
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Неможам да кажам една книга, ке кажам неколку, па вака :)
Злосторство и казна, Браќа Карамазови и Записи од мртвиот дом од Достоевски. Ана Каренина, Војна и Мир и Детство од Толстој. Спроти новите дни од Тургењев. Капетановата ќерка и Евгениј Онегин од Пушкин.Тарас Буљба од Гогољ. Историја на западна филозофија од Бертнар Расел.
Во моментов ја читам Меин Камф од Хитлер. И би ви кажал дека е едно големо, досадно, заморно дело, полно со нацистички глупости.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Papata Jovana-Dona Vulfolk Kros Roman sto frla svetlina vrz raniot sreden vek i pridruznite elementi na toj period na varvarizam,politika,fanatizam i religija(Morning star telegram)

Knigata e top,mislaaaam mora da ja procitate!!


Za romanticnite sentimentalni dusicki ja preporacuvam
Poraka vo sise-Nikolas Sparks.lele kolku imam placeno citajki ja knigava!Ednostavno preksrasna prikazna za neostvarenata ljubov!
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Да, папата Јована е многу интересна книга. Поготово на жените ке им се допадне :)
 

RealenTipac

Доста Филозофии и Фантазии
Член од
8 август 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Според мене најубава книга што сум јас прчитал и која што е една од книгите кој што се за подобрување на психата кај човекот е ”Најголемиот трговец на светот” од Ог Мандино и воедно сите книги што се од овој писател се прекрасни али оваа им ја препорачувам на сите луѓе!
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
A cita li od vas nekoj poezija zivo me zanima???
Moja preporaka :Celestinsko propocanstvo i Desettiot uvid od Djejms Redfild.(ne se poezija)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom