Книги што сте ги прочитале и коишто ви оставиле впечаток?

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Tи бе глуп си бил....До 60 сум не те зезам!
Ако сакаш ке ти кажам шо се десило ама ме мрзи да пишуем!
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
MSV, ja imas 1984 na Internet na angliski. Aj ako go najdam link-ot ke go postiram tuka. Pobaraj i ti - George Orwell's Nineteen Eighty FOur
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
SpAcE_c0wb0y напиша:
MSV, ja imas 1984 na Internet na angliski. Aj ako go najdam link-ot ke go postiram tuka. Pobaraj i ti - George Orwell's Nineteen Eighty FOur
Знам за тоа...Пробав така да ја читам али не е тоа тоа....
Мора у раце да ја држам!
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
MSV напиша:
SpAcE_c0wb0y напиша:
MSV, ja imas 1984 na Internet na angliski. Aj ako go najdam link-ot ke go postiram tuka. Pobaraj i ti - George Orwell's Nineteen Eighty FOur
Знам за тоа...Пробав така да ја читам али не е тоа тоа....
Мора у раце да ја држам!
И да легне или седне на кревет!
 
Член од
18 јуни 2005
Мислења
4
Поени од реакции
0
dostoevski

Достоевски:

Браќа Карамазови

Идиот

Злосторство и казна

Двојник

Читајте го Достоевски
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
dostoevski

dr.dorka напиша:
Достоевски:

Браќа Карамазови

Идиот

Злосторство и казна

Двојник

Читајте го Достоевски
Задолжително е???
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Inside the Kingdom: My Life in Saudi Arabia by Carmen Bin Ladin
Epten dobra kniga za zivotot kako zena vo S. A i kako rodnina na Unsama B Laden , za cenzurata za nepravilnosta i borbata protif zapad
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Пред некој ден сосем случајно, ја препрочитав „Малиот принц“.
Им ја дале на децата за лектира за 4 одд. Замислете??! Ќерка ми ја гледа, чита и ми вели дека била многу глупава и неинтересна книга. Па како може дете од 10 години да ја разбере таа наизглед едноставна, лесна а сепак длабока, полна со мудрости и емоции книга? Во неа ни цвеќето е цвеќе, ни зајдисонцето е зајдисонце, ни лисицата лисица, ни змијата змија....... Дали луѓето вработени во МНК имаат увид кои книги за кое одделение се зададени за лектири?

п.с. навистина ми се допаѓа книгата
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
venera001 напиша:
Пред некој ден сосем случајно, ја препрочитав „Малиот принц“.
Им ја дале на децата за лектира за 4 одд. Замислете??! Ќерка ми ја гледа, чита и ми вели дека била многу глупава и неинтересна книга. Па како може дете од 10 години да ја разбере таа наизглед едноставна, лесна а сепак длабока, полна со мудрости и емоции книга? Во неа ни цвеќето е цвеќе, ни зајдисонцето е зајдисонце, ни лисицата лисица, ни змијата змија....... Дали луѓето вработени во МНК имаат увид кои книги за кое одделение се зададени за лектири?

п.с. навистина ми се допаѓа книгата
Не бе книгата навистина е за во 4 одд......Јас кога ја прочитав на тоа време извлеков од неа една многу корисна поука:
НИКОЈ НЕСМЕЕ ДА МИ СЕ ЧЕПКА ВО ОДЛУКИТЕ НА МОЈОТ ЧИТАЧКИ ВКУС....И ДЕКА ШКОЛОТО Е САМО ЕДЕН ОБИЧЕН ПОЛИТИЧКО-ДЕМАГОШКИ РАЗГРАНОК НА ЗЛОТО, И ДЕКА ОД СЕГА НАТАКА ЈАС КЕ СИ БИРАМ ШТО КЕ ЧИТАМ....И КЕ СИ БИДАМ ЈАС!!!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
Немам прочитано книга од основно... Во последно време се меркам да земам да ја читам "Крив правец". Ја има некој прочитано и вреди ли да се прочита? Ја разлистав пред некој ден и ми изгледаше доста интересна... Во деловите што на кратко ги погледнав имаше доста "сочни" и сликовити објаснувања.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Acid, brat ti da si ja najdes Mojot taen zivot ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom