Кире Лазаров и Наумче Мојсоски најдобри во ЛШ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 септември 2011
Мислења
577
Поени од реакции
179
Сега за сега се најдобри..браво за нив..се надеваме дека ќе продолжат со вакво темпо и до крај ќе останат на врвот..сепак има уште многу до крајот на ЛШ..:D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.390
Нека не отпишуваат сите за претстојното Европско ова е само доказ кој е во врвот
Баш поради ваквите размислувања екипи со добри поединци секогаш кикснуваат.
Во тимските спортови битна е тимската игра, а не поединците. Тоа се има докажано безброј пати, нема потребна од многу објаснување.

Се е тоа во ред што они се најдобри во ЛШ и во репрезентацијата.
Сега уште ни фали тимски дух, авторитетен селектор и реално составување на тимот (а не составување на тим по нечија клубска/братска/бизнис директива).

Ете, ако ги надминеме овие болки, ние ќе имаме тим за медал. До тогаш... Ќе се заситуваме само со трошки. Ама битно, играчи од типот на Филип ќе бележат Европски првенства зад своите имиња и ќе бидат презадоволни со тоа :)
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
А кој треба да бидат најдобри во Лига Шампиони ако не тие??????????????:)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Баш поради ваквите размислувања екипи со добри поединци секогаш кикснуваат.
Во тимските спортови битна е тимската игра, а не поединците. Тоа се има докажано безброј пати, нема потребна од многу објаснување.

Се е тоа во ред што они се најдобри во ЛШ и во репрезентацијата.
Сега уште ни фали тимски дух, авторитетен селектор и реално составување на тимот (а не составување на тим по нечија клубска/братска/бизнис директива).

Ете, ако ги надминеме овие болки, ние ќе имаме тим за медал. До тогаш... Ќе се заситуваме само со трошки. Ама битно, играчи од типот на Филип ќе бележат Европски првенства зад своите имиња и ќе бидат презадоволни со тоа :)
Па јасно е тоа дека тимската игра ќе биде пресудна. Составот на Македонија во кој најмногу влегуваат поединци од Металург, и истите се познаваат одлично и токму тимската игра им е предност пред другите. Кога цела сезона играат заедно јасно е дека ќе бидат поуспешни од оние репрезентации кои во најголем дел имаат играчи што се гледаат само на подготовки. И Кире одлично се вклопува иако тој е со големо искуство па и каде да го ставите може и сам и колективно да функционира. За пример репрезентацијата на Србија која има бекови по два метри кои се одлични меѓутоа како индивидуалци, не се уиграни и не функционираат тимски бележат и големи падови во играта...
Околку тоа составување на тимот по нечија желба, сепак не можеме да го осудуваме еден Кире Лазаров кој со својот квалитет и токму тимкси дух е предизвик и за поголеми играчи од него... Ситуацијата постои и за жал и Шундовски не е моќен да делува како авторитет, нешто што и со Темелковски се случуваше во Хрватска (случајот со Стојанович за кој јас сметам дека треба да биде повикан). Факт се две работи дека има внатрешни несогласувања околу одредени играчи и дека ни е потребен подобар бек од Филип. Сепак не смее да се наруши атмосферата до почеток на Европско иако овие поделби и случувања од типот "Вардар и Металург" се ситуации што не смеат да се случуваат бидејќи репрезентацијата не е лична сопственост.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Супер е Кире а и Наумче си знаат како треба само едно нешто ми боде очи.Кире беше во Хравтска најдобар стрелец ама МВП не му дадоа да биде,политиката и во спортот е премногу влезена.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Супер е Кире а и Наумче си знаат како треба само едно нешто ми боде очи.Кире беше во Хравтска најдобар стрелец ама МВП не му дадоа да биде,политиката и во спортот е премногу влезена.
И јас го мислам истото како тебе требаше Кире да ја земе наградата МВП ама ЈБГ тоа е (y)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
И јас го мислам истото како тебе требаше Кире да ја земе наградата МВП ама ЈБГ тоа е (y)
Ако направиме паралела со Наваро на Европското тогаш и со Кире требаше исто да биде во Хрватска.Ај ќе видиме на крај на превенствово како ќе биде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да бе, МВП ќе ви биде играч чија репрезентација 11 беше а нема да е некој од првите топ 3 репрезентации.

Он: Браво за успесиве, се надевам дека се добар предвесник за она што ќе се случува во Ниш.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Да бе, МВП ќе ви биде играч чија репрезентација 11 беше а нема да е некој од првите топ 3 репрезентации.
МВП може да биде само играч чија репрезентиција е на први три места ??? Ако им е тоа правило нека идат нека се обесат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
МВП може да биде само играч чија репрезентиција е на први три места ??? Ако им е тоа правило нека идат нека се обесат.
Непишано правило е де. Не мора да значи дека увек најдобриот стрелец треба да е МВП. Треба поддршка од соиграчите, да догура подалеку репрезентацијата. Не може некој што ја носел својата репрезентација до финале и освоил да се споредува со некој што изборил до 11 место пласман.

И јас на времето мислев дека е политика, не не сакале и што не ама нема везе. И во Баерн пример Гомез става голови ко нездрав ама друг е клучната алка таму. Нешто слично е и насекаде.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Ова не значи дека на крај ќе бидат најдобри стрелци ама затоа покажуваа дека и двајцата се во одлична форма пред еп во србија каде тамошните експерти не отпишуваат и не прават аутсајдери ама затоа ке ги помочаме и нив како што ги помочавме и литванците ние сме таков народ кој не потценува ние дупло му наплаќаме
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Мене лично многу ми се допаѓаат вакви статии каде нашите интернационалци се во прв план. Истава статија да беше објавена после првото коло во ЛШ пак ќе бев задоволен (иако тогаш не беа на овие позиции).
Меѓутоа друга работа е важна тука, а тоа е добрата форма. Штом Кире и Наумче се водечки стрелци во досегашниот тек на ЛШ а за од прилика еден месец почнува Европското тогаш мора да бидеме задоволни. Тоа секако ги подгрева надежите кај нас (особено после успехот на кошаркарите) и воедно е добро и за самите играчи. Ајде Кире е константно околу врвот на стрелците меѓутоа Наумче прв пат е во ваква ситуација така што тоа е важно за неговата самодоверба како и за самодовербата на целата репрезентација, дека можеме да се носиме рамноправно со најдобрите. Ова секако не значи дека сме најдобри (за жал сеуште сме далеку од најдобрите) но да се надеваме дека вакви игри ќе продолжат да прикажуваат и тоа не само Кире и Наумче туку и другите наши репрезентативци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom