Кајганџики, ми треба помош околу избор на поклон

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Девојки, треба да oдберам поклон за драга особа која е во рани 20-ти и се мислам тоа да бидат обетки. Разгледував на нет и тоа на B-Watch, Mytime и Pandora(за жал најдов само србска страна, претпоставувам цената е слична и кај нас).
Е сега голем проблем е што воопшто не знам ништо во врска со женски обетки, ниту трендови кои се носат. Ништо. Значи тотален лаик. Табула раса :D :P
Отежнувачка околност е и тоа што не знам каков вкус има кон накит воопшто. Поготово не за обетки затоа што не ги носи со години. Нема ни некој изразен правец на носење на гардероба. Носи скроз нормално и пристојно следејќи ги денешниве стандарди.
Моја идеја е да бидат за малку по свечена намена, но сепак да може да се користат и секојдневно.
За жал буџетот ми е ограничен и максимум што може да одделам е некои си 2500-3000 денари. :(
Знам дека вкусовите се субјективни поготово кога станува збор за накит, но би сакал да го чујам вашето мислење и предлози. Многу, мноогуу, мнооогууу ќе ми помогнете. :semolam:
 
G

Gosh

Гостин
Прво, ако со години не носи обетки, тогаш немој ни да ги купуваш.

Второ, ако веќе толку пари ќе даваш, барем земи нешто што ќе го носи. Распрашај се по другарки, сестра, мајка да ти помогнат со изборот. Можеш и сам да мањачнеш по сликите од фејсбук, да видиш што накит носи.

Или евентуално отиди со истите слики во продавница, и продавачката нека ти помогне. Барем мене така ми правеле муштерии...
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Знам дека ќе ги носи. Се работи за сестра ми, затоа и не можам да се распрашувам. Сакам да биде тајна. Иначе одма ќе отидев кај мајка ми или кај другарките нејзини ама знам дека нема да издржат, а да не кажат. :D
Сега треба да ми биде срам бидејќи не знам што носи. Но, стварно е тешко да се одбере затоа што никогаш и немала превише можност да бира што ќе носи (освен бижутерија, нели). Па затоа желбите може да бидат различни од она што носи. Како на пример, јас би одбрал да носам часовник од марката Восток, но немам пари да си приуштам таков и носам некој 3 пати поевтин.
Разговарав и со мои другарки кои ја знаат и ми рекоа дека они би бирале некои од оние малечките како ова, ова или ова. Ама јас се прашувам да не е малку "стара" за такви со срценца? :unsure:
Затоа и се обратив за помош. Слободно напишете што би одбрале вие. Секое мислење ми е добредојдено. :)
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
120
Мислам ќе направиш грешка ако и купиш обетки.
Поубо дај и ги парите ама биди креативен малце. На пример вака.
IMG_3840-1024x774.jpg
Или пак купи и нешто што сигурно ќе го користи во иднина. На пример 1TB External Hard Drive. Наполни го со еден куп филмови, серии, музика итн.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас мислам да и купиш нешто, не да и даваш пари. Тоа ми е мене ко реално не можам да се замарам и да мислам што да ти купам, на ти пари, купи си.

Обетки се супер подарок. Мислам дека ептен би се израдувала сестра ти. Штом сакаш нешто секојдневно, но и за свечена прилика, со мали обетки нема да згрешиш. Не би порачувала од страни, рашетај низ златари и ќе најдеш нешто во рамки на таа цена што ја бараш. :)
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
@Inamorata , Eeej да знаеш како добро би легнал еден External HDD или пак SSD уште повеќе, па може и една плочка РАМ. :P
Ова би било идеален поклон, ама за мене, не за неа. :D
Пари не сакам да и давам затоа што парите ќе ги потроши на нешто..штикли, некое парче облека.. нешто минливо. А јас сакам да и купам нешто вечно, трајно. Нешто што ќе го има со години, ќе го носи редовно со неа и ќе ја потсетува на брат и.
Прстенче веќе доби :love: (ако има тука некоја комбинација со прстен-обетки, можам да ви пратам слика во ПП, ако тоа помага при избор). Часовниците се скапи, алки, нараквици и привезоци не. Па така остана изборот на ланче/огрлица или обетки. Огрлиците, барем оние подобрите гледам дека се скапи, а и веќе ги има неколку, а обетки нема, затоа се одлучив за нив. :)
Од страните гледав само како предлог, а ги ставив овде и како ориентер за она што можете да ми предложите. Секако би одел и би ги купил од продавница за накит.
@Gosh , напиша дека си работела во златара, ако добро те разбрав. Има ли можност на пример за замена доколку би сакала некои други повеќе? И да, не го разбрав ова со сликата и како она може да помогне при избор?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас мислам да и купиш нешто, не да и даваш пари. Тоа ми е мене ко реално не можам да се замарам и да мислам што да ти купам, на ти пари, купи си.

Обетки се супер подарок. Мислам дека ептен би се израдувала сестра ти. Штом сакаш нешто секојдневно, но и за свечена прилика, со мали обетки нема да згрешиш. Не би порачувала од страни, рашетај низ златари и ќе најдеш нешто во рамки на таа цена што ја бараш. :)
Некад се дешава и да немаш време па подобро пари отколку нешто кич да купиш, али за сестра ќе најдеш е*ано време па ако сака и светот нека се сруши.

П.С Мој совет е или купи и нешто на некоја тема што ве поврзува т.е што ќе ја потсеќа на тебе или ризикувај со другарка и нека ти помогне со нешто што и треба.(иако ова второво дали ќе издржи 30 минути :pos:)

 
P

Patience

Гостин
Знам дека ќе ги носи. Се работи за сестра ми, затоа и не можам да се распрашувам. Сакам да биде тајна. Иначе одма ќе отидев кај мајка ми или кај другарките нејзини ама знам дека нема да издржат, а да не кажат. :D
Сега треба да ми биде срам бидејќи не знам што носи. Но, стварно е тешко да се одбере затоа што никогаш и немала превише можност да бира што ќе носи (освен бижутерија, нели). Па затоа желбите може да бидат различни од она што носи. Како на пример, јас би одбрал да носам часовник од марката Восток, но немам пари да си приуштам таков и носам некој 3 пати поевтин.
Разговарав и со мои другарки кои ја знаат и ми рекоа дека они би бирале некои од оние малечките како ова, ова или ова. Ама јас се прашувам да не е малку "стара" за такви со срценца? :unsure:
Затоа и се обратив за помош. Слободно напишете што би одбрале вие. Секое мислење ми е добредојдено. :)
Првите што си ги пишал се преубави, едноставни и нежни.
Исто и овие. ( симпатични и пристојни :love: )
И можеби овие.
Мене тоа ми фати око, тие со срциња не баш.
Убав подарок се обетки, нема да згрешиш. (y)
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Од брат и обетки сигурно ќе носи, брат си и :) Еднаш како „до„поклон испечатив беџови, со прекарот што го имав за нејзе и го закачив беџот на блузата што ја одбрав. It's the little things, да покажеш креативност и умисла. Ако не е државна тајна, колку год. полни?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Одлична идеја за подарок, обетките секогаш ќе ги носи, тоа е нешто што останува.
Малите обетки се најдобар подрок, ако не сакаш со срциња, одбери некој со кристали/циркони. Иначе од тие неколку што ги видов мене овие ми се допаднаа:

http://www.mytime.mk/products/morellato-jewelry/SAAH06

http://www.mytime.mk/products/fossil-jewelry/JF00134040
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Знам дека ќе ги носи. Се работи за сестра ми, затоа и не можам да се распрашувам. Сакам да биде тајна. Иначе одма ќе отидев кај мајка ми или кај другарките нејзини ама знам дека нема да издржат, а да не кажат. :D
Сега треба да ми биде срам бидејќи не знам што носи. Но, стварно е тешко да се одбере затоа што никогаш и немала превише можност да бира што ќе носи (освен бижутерија, нели). Па затоа желбите може да бидат различни од она што носи. Како на пример, јас би одбрал да носам часовник од марката Восток, но немам пари да си приуштам таков и носам некој 3 пати поевтин.
Разговарав и со мои другарки кои ја знаат и ми рекоа дека они би бирале некои од оние малечките како ова, ова или ова. Ама јас се прашувам да не е малку "стара" за такви со срценца? :unsure:
Затоа и се обратив за помош. Слободно напишете што би одбрале вие. Секое мислење ми е добредојдено. :)
Другар за обетки прескокни овие фенси местенца ако си со ограничен буџет, годинава купував таква работа и за цена околу 100евра како што си ја ставил тука купив златни со камчиња, поголеми и потешки од ова што ти го нудат, јас ги зедов во Прилеп во старата чаршија, прошетај и тука низ златарите нема да биде голема разликата, нормално ако носи злато.
 
G

Gosh

Гостин
@devilko Секоја продавница си има своја политика дали врши замена, така да нај убаво е да си прашаш таму од каде ќе купуваш.

А за сликите мислев да и покажеш слики од сестра ти на продавачката, каде таа носи накит, или пак е дотрана за во некоја по свечена прилика, па по тоа таа да го види стилот и вкусот на сестра ти, па да ти помогне во изборот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814


https://grouper.mk/deal/set-lance-i-obetki-bela-pozlata-perla-dizajn-maj




https://grouper.mk/deal/perla-dizajn-avstiski-kristali-boja-izbor-bela-pozlata-obetki

...јас нешто би овакво , обетките секогаш одат комплет дали со ланче дали со алка, никогаш сами ако се елегантни, а за секојдневна примена...


или едноставно охридски бисер нема промашај... безвременски накит !(y)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Мој предлог е да и купиш ваучер од 3000ден од City Mall па нека си купи што сака.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
@Mr.Bear, одличен и креативен поклон е тоа со беџовите. (y) Верувам дека баш си ја израдувал. Бтв 21 година полни
@Tegla , така не мора ни да ја ограничувам само од сити мол, може да и фрлам онака 50 евричи и да и речам да тркне до кој сака трговски и да си купи што сака. Но, веќе нагласив дека нема да и давам пари, ваучери, бонови. Исто така нема ни да гледам друг поклон освен обетки, тоа е решено.
Темата ја отворив за совет и помош околу дизајнот, формата, материјалот. Иако за вкус е тешко да се коментира, поготово за женски, драго ми е што конечно добивам предлози и совети. Фала ви многу. :)
@Кеплер , друже, ограничен ми е буџетот на максимум 3000 денари. За злато тешко дека би имало. :( А и не верувам дека би сакала да носи златни бидејќи веќе има исти, и останат златен накит и не сака да го погледне. Можеби бело злато би носела или сребро. Знам дека обожава циркони, кристали, дијаманти итн (од прстените што ги носи). Е сега ќе тркнам неделава до златарите да се распрашам околу цена и што нудат.
Од предлозите гледам дека овие ги имате предложено и се стварно преубави, а гледам има и доста од оние топчести, кружни (не знам како да ги наречам), па што мислите за овие? Знам дека ми се над буџет ама мене ми паднаа ептен во очи па затоа баш за нив ве прашувам. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom