[Кајгана готвач]

Дискусија во форумот 'Кајгана готвач' започната од Ilumious, 7 април 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  838
  Значи сето е пропаднато на групава, абе земете гравот спремајте го не се заебавајте! :)))
  Кромид вода грав сува пиперка толку.
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.611
  Допаѓања:
  13.502
  Колку сме, толку сме, токму сме. :D
  Еве и од мене месец дена негде постара слика. Тоа изгореното у средина се суви пиперки.
  25434400_2146391652069827_1077378006_o.jpg

  Иначе стварно сум смотана и изгубена, ама ептен. :facepalm:
  Имало веќе претходно во четвриот циклус тема за тавче гравче. Ама барем има пријавени, така што... моја грешка. :confused:

  Некој да не има предлог тема што да готвиме следно?
  ... anybody? :icon_mrgr:
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Бомбици, брускети, макало од праз, везени пиперки, патлиџани, зеленчукови салати, крем салати, овошни салати...:D
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.611
  Допаѓања:
  13.502
  А што викате за домашен бурек (со готови кори)? :D
  Брзо се прави, еве ви предлог рецепта, полнење по ваш избор. :D
  Линк: https://moirecepti.mk/post/пица-бурек
  [​IMG]
   
  Tutor, mishko, gurman2 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Некако интересов за натпреваров се намали. Сите ставаат ,,Ми се допаѓа" и гласаат, ама ретко кој се пријавува. @shumecha.tableta да се проба со полесни јадења што секој ден се вртат по дома?:D
   
 6. коцка

  коцка Curiouser and curiouser!

  Член од:
  12 јули 2005
  Мислења:
  3.426
  Допаѓања:
  4.923
  Може!!! Јас на пример се враќам околу 8-9 од работа....сега месецов и саб и нед работам така да никакви шанси нема да зеам да спремам
   
 7. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.611
  Допаѓања:
  13.502
  Насловот е спремен. Готвите по ваша желба.:D
   
  На Sungerot Bob, Agda Beata и коцка им се допаѓа ова.
 8. Kasabian

  Kasabian

  Член од:
  20 јануари 2013
  Мислења:
  1.337
  Допаѓања:
  2.385
  [​IMG]

  Пропржени печурки, морков и брокула со свежо цеден сок од портокал и цитрон мјамммммм :pipi:
   
  На Sungerot Bob, gjoko-mkd, коцка и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.875
  Допаѓања:
  12.872
  IMG_20180130_210920.jpg
   
  На Darklady, wot, Sungerot Bob и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. коцка

  коцка Curiouser and curiouser!

  Член од:
  12 јули 2005
  Мислења:
  3.426
  Допаѓања:
  4.923
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.875
  Допаѓања:
  12.872
  Виното е перверзии, стареено во буре, го има оној специфичен вкус.
   
  На коцка му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Фала за оствареното барање!(y) Да смислам и јас што и ќе се пријавам. А ако има помалку од 5 пријавени овој пат, ќе ти се придружам во тоа твоето ,,Ќе ве тепам ако никој не се пријави":D
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.611
  Допаѓања:
  13.502
  Кајгана без масло, чипсовиве што ми се откритие на годината и тостиран 'ржан леб со павлака и пармезан. :D
  Фали зелено тро. :D
  [​IMG]
   
  Sungerot Bob, Kasabian, Goodfella и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Ајде и јас да го презентирам моето приготвено за помалку од пола саат:D Брокула - авокадо салата да го наречем. Состојќите се брокула, авокадо, морков, лимон, магдонос и зденка. Се тоа е ,,збогатено" со масло/зејтин, малку оцет, малку сок од лимон, сол и бибер. Меѓу другото ова е прво авокадо кое сум го пробал и употребил во животов:D

  Па пријатно јадење Кајганџии...............:)

  Салата1.png

  Салата2.png
  Брокула - авокадо салата by Sungerot Bob on Кајгана форум
   
  На Agda Beata и Ron Burgundy им се допаѓа ова.
 15. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.277
  Допаѓања:
  2.708
  Не знам со што попрво да се пријавам :unsure:
  Нека биде со последното шо правев..

  Соја шницли со интегрален ориз со шампињони и брокула.
  IMG_20180207_153631.jpg
  IMG_20180207_153640.jpg
  Соја шницлите се варат, се истискува течноста од нив, се размешуват со зачини(јас ставив вегета, чили и бибер), па се пржат.
  Шампињоните(свежи) се запржуват, пред да се готови се додава претходно сварената брокула да се запржи малку и на крај се додава и веќе сварениот ориз. Од зачини ставив куркума, чили, бибер и вегета.

  Салата - Зелка, цвекло, рукола, пченка, брусница, гоџи-бери, киноа, ореви, индиски ореви, авокадо и балсамико дресинг. IMG_20180205_222721.jpg Макарони со сос од доматно пире со соја, шампињони и брокула.
  IMG_20180204_203125.jpg Tofu scramble(кајгана) со шампињони, морков, брокула и грашок.
  IMG_20180201_202919.jpg Рижото со доматно пире, морков, пченка, грашок и маслинки.
  IMG_20180123_220422.jpg
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: