[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еве ја може ќе се пријавам сабота/недела, утре полагам матура и тешко дека ќе успеам. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Не ја следам редовно темава, али кога би имало ориз, пилешко, телешко, компир, тагнете ме. Секако најчесто ми влегуваат во комбинација овие две работи, а и специјално за темава ќе направам нешто (посебно помалку калорично :))
И тестово знам да го направам али нема кој да го јаде, ќе треба да го фрлам :D
 
I

[In]kognito

Гостин
Ок една недела подфорумов ми оди на игнор,гасам нотификации :place::confused: ако готвите блендани банани евентуално супа ќе се приклучам (y)
Убаво од Лет што објаснил сѐ точно како оди постапката обавезно ќе испробам.
А питава плаче да ја изедеш:nesumjas:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не ја следам редовно темава, али кога би имало ориз, пилешко, телешко, компир, тагнете ме. Секако најчесто ми влегуваат во комбинација овие две работи, а и специјално за темава ќе направам нешто (посебно помалку калорично :))
И тестово знам да го направам али нема кој да го јаде, ќе треба да го фрлам :D
па лиснато може и 20х20 сантими да го направиш не е обврска цел плех
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
па лиснато може и 20х20 сантими да го направиш не е обврска цел плех
Скапа е струјата, исто време треба да печам и со тоа и со цел плех :D, а не јадам воопшто месени работи подолг период, али готвам секојдневно тоа што пишав погоре (ориз, месо, компири, зеленчук, јајца, риба, печурки)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Еве ја и мојата, на ефтина струја. :D

image.jpg

500 грама меко брашно
300 мл ладна вода
1 лажица оцет
1 лажичка сол
300 грама маргарин

Внатре е со блитва. И неколку слики од постапката нека се во спојлер да не праат гужва.
Се замесува тестото и се остава да одмори малку. Маргаринот се меси со раце и се формира правоаголник, па се остава во фрижидер пак да се стегне.
Се расукува кората на четири страни и во средина се става маргаринот.
Сукате правоаголна кора и ја преклопувате од двете страни. Оставате во фрижидер 15 минути. Постапката ја повторувате уште 2 пати и готовото лиснато го оставате да одстои барем еден саат на ладно.


После го правите по ваша желба, а може и да се замрзне и стои до еден месец.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве ја и мојата, на ефтина струја. :D

Прегледај го приврзокот 122760

500 грама меко брашно
300 мл ладна вода
1 лажица оцет
1 лажичка сол
300 грама маргарин

Внатре е со блитва. И неколку слики од постапката нека се во спојлер да не праат гужва.
Се замесува тестото и се остава да одмори малку. Маргаринот се меси со раце и се формира правоаголник, па се остава во фрижидер пак да се стегне.
Се расукува кората на четири страни и во средина се става маргаринот.
Сукате правоаголна кора и ја преклопувате од двете страни. Оставате во фрижидер 15 минути. Постапката ја повторувате уште 2 пати и готовото лиснато го оставате да одстои барем еден саат на ладно.


После го правите по ваша желба, а може и да се замрзне и стои до еден месец.
Мераци.......... (y)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ај и јас, ко што ветив.
Со блитва и урда.

Се замесува тесто од пола кило брашно, 300 мл вода и 1 лажичка сол. Се додава уште брашно и 1 лажица оцет. Убаво се замесува, одмара 20тина минутки.
Се дели на 6 топчиња. Секое топче се размесува во мала кора, се мачка со маргарин и одозгора се повторува постапката со уште 2 кори. Фактички 2X3. И нели последната не се премачкува со маграрин.
Пак одмараат уште 10тина минути, и се сечат на 6 дела (не до крај).


Така се преклопуваат до тесто и измеѓу повторно се премачкува со маргарин.
Двете кори се расукуваат во кора. Едната иде одоздолу, другата одозгоре. И помеѓу филот (блитва, урда, пола лажичка сол и 1 јајце).



И вуала. :D
Collage.jpg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
Лутете се колку сакате, ама се мачам да не правам. Со сликиве не ми помагате многу во тоа. :(
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Се лутиме и тоа многу! Греота е само ние две да си играме. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom